Zavrieť

Porady

rodičovský príspevok a materská škôlka

U nás dávajú do materskej škôlky so súhlasom riad. MŠ svoje deti aj matky poberajúce rodičovský príspevok a nie sú zamestnané.
Keď sme na to upozornili zriaďovateľa MŠ - primátora mesta a jej priameho nadriadeného, tak nám tvrdili a tvrdia, že to nie je protizákonné.
Vieme 100%, že je to nezákonné. Prosíme Vás, ktorý zákon, predpis, smernica a konkrétny paragraf, odsek je v tomto smere platný, aby sme im ho ukázali? Ináč ich nepresvedčíme.
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

jojinkoh
U nás dávajú do materskej škôlky so súhlasom riad. MŠ svoje deti aj matky poberajúce rodičovský príspevok a nie sú zamestnané.
Keď sme na to upozornili zriaďovateľa MŠ - primátora mesta a jej priameho nadriadeného, tak nám tvrdili a tvrdia, že to nie je protizákonné.
Vieme 100%, že je to nezákonné. Prosíme Vás, ktorý zákon, predpis, smernica a konkrétny paragraf, odsek je v tomto smere platný, aby sme im ho ukázali? Ináč ich nepresvedčíme.
Zákon č. 244/2005, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku ...
Tento zákon dopĺňa § 3 zákona o rodičovskom príspevku odsekom 4, ktorý znie:
Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu alebo z výnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu. (To je vlastne štátna škôlka.)
Pozri tu:
http://www.zbierka.sk/search-res.asp...z=8&rocnik=all
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Sú aj výnimky, keď dieťa môže MŠ navštevovať / 4 hodiny denne/ v prípade
nepriaznivého zdravotného stavu/ dieťaťa, alebo rodiča/. Táto skutočnosť je považovaná za riadnu starostlivosť a výplata rodičovského príspevku je oprávnená.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Ďakujeme. Ide o zdravé matky a deti.
Zita4 si poklad.
Naposledy upravil jojinkoh : 08.08.06 at 16:48
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Mám len malú doplňujúcu otázku. Boli deti rodičov poberajúcich RP prijaté na úkor tých zamestnaných? A koľko majú tie deti vlastne rokov? Pozrite sa na ich prijatie aj z hľadiska detí - niektoré totižto ten kolektív priam vyžadujú. A okrem iného deti sa do škôlok prihlasujú už vo februári, aby mohli prípadne od septembra nastúpiť. Moja dcéra je decembrová a taktiež som ju prihlasovala vo februári lebo konkrétne v BA si neviem predstaviť, že by ju bez toho prijali do škôlky v decembri.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

V tomto prípade nešlo o to, že by nemohli deti navštevovať škôlku, keď rodičia nepracujú. Išlo o poberanie rodičovského príspevku, na ktorý nemá rodič nárok, keď dieťa dá do štátnej škôlky.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

No ja viem, že súčasne poberať RP a mať dieťa v škôlke sa vzájomne vylučuje, ale skutočne môže ísť aj o prípady detí narodených v hluchom období, keď končí RP a začína pracovný pomer, resp. nezamestnanosť. Mám s tým osobnú skúsenosť.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Aj ja by som co najskor dala svoje dieta do skolky tak, aby som neprisla o RP. Kto musi byt zriadovatelom skolky, aby som neprisla o RP? A ako je to teraz s jaslami? Pocula som ze tam mozno davat deti a o RP sa nepride?
0 0
StanislavaF StanislavaF

StanislavaF je offline (nepripojený) StanislavaF

Pokiaľ je dieťa umiestnené v jasliach, prípadne v súkromnej škôlke, ktorá nie je dotovaná štátom, tak matka o RP nepríchádza, má nárok. Taktiež ak pracuje a dieťa má v súkromnej škôlke. Matka, ktorá poberá RP musí doniesť rozhodnutie o prijatí dieťaťa do MŠ na Sociálnu poisťovňu a tá posúdi, či zastaví poberanie RP. Mám osobnú skúsenosť s tým, že mi bol neprávom vyplatený RP a musela som ho vrátiť naspäť, pretože som nedoručila to rozhodnutie o prijatí do MŠ
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Takze ak dam dieta do jasli a pojdem pracovat, nepridem o RP? Nech uz su jasle financovane z hocijakych zdrojov?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

ala13
Takze ak dam dieta do jasli a pojdem pracovat, nepridem o RP? Nech uz su jasle financovane z hocijakych zdrojov?
Pokiaľ ja viem, jasle sú buď súkromné alebo ich zriaďovateľom je samospráva. Nedostávajú príspevky od štátu ako materské školy.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Kedysi sa tu písalo o adaptačnom pobyte dieťaťa. Pripadá do úvahy aj táto možnosť?
Poslednú dávku RP by som mala mať vyplatenú za september. Dieťa dovřši 3 roky v septembri. Ale do škôlky ho chcem dať už začiatkom septembra a nechcem prísť o tento posledný príspevok. Písalo sa tu, že ak donesiem na ÚPSVaR potvrdenie zo škôlky, že je iba na adaptačnom pobyte, čiže 4 hodiny denne max., tak neprídem o rodičovský príspevok.
Je to naozaj tak?
Z.z. č. 353/1994 - §8: "Prijatiu zdrávého alebo postihnutého dieťaťa do predškolského zariadenia môže predchádzať jeho adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt v predškolskom zariadení, v ktorom má byť umiestnené."
Z.z. č. 244/2005- §3 sa dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
"(4) Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu alebo...."

Neviete mi prosím niekto poradiť, kde by som našla znenie zákona, či pri adaptačnom pobyte dieťaťa v predškolskom zariadení sú poskytované prostriedky zo štátneho rozpočtu na toto dieťa?
ďakujem
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

zuso
Kedysi sa tu písalo o adaptačnom pobyte dieťaťa. Pripadá do úvahy aj táto možnosť?
Poslednú dávku RP by som mala mať vyplatenú za september. Dieťa dovřši 3 roky v septembri. Ale do škôlky ho chcem dať už začiatkom septembra a nechcem prísť o tento posledný príspevok. Písalo sa tu, že ak donesiem na ÚPSVaR potvrdenie zo škôlky, že je iba na adaptačnom pobyte, čiže 4 hodiny denne max., tak neprídem o rodičovský príspevok.
Je to naozaj tak?
Z.z. č. 353/1994 - §8: "Prijatiu zdrávého alebo postihnutého dieťaťa do predškolského zariadenia môže predchádzať jeho adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt v predškolskom zariadení, v ktorom má byť umiestnené."
Z.z. č. 244/2005- §3 sa dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
"(4) Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu alebo...."

Neviete mi prosím niekto poradiť, kde by som našla znenie zákona, či pri adaptačnom pobyte dieťaťa v predškolskom zariadení sú poskytované prostriedky zo štátneho rozpočtu na toto dieťa?
ďakujem
Dieťa môžeš umiestniť do škôlky od prvého dňa mesiaca v ktorom dosiahne 3 roky, na celodennú starostlivosť. To znamená, že v septembri už môže nastúpiť. V naších skôlkach je adaptačná doba dva mesiace, ale mesiac pred troma rokmi môže dieťa navštevovať škôlku zo začiatku v sprievode rodiča 2-3 hod. denne a potom samo tak na 1-2 hod. denne. A nasledujúci mesiac / v ktorom má už 3 roky/ môže chodiť na celý deň. Toto je info zo soc. úradu. Mala som ten istý problém len v apríli. No podotýkam, že toto platí v Partizánskom. Tu som však čítala, že niekde brali do škôlky deti aj pred dovŕšením 3-rokov/matka poberala prísp. naďalej/. Ale myslím, že v tom mesiaci to bude bez problémov.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Ďakujem za odpoveď. Takže si to pôjdem zajtra overiť, či je to takto aj u nás v Trenčíne.
0 0
Smolko-7 Smolko-7

Smolko-7 je offline (nepripojený) Smolko-7

Aká je výška rodičovského príspevku po skončení materskej dovolenky? Dá sa jeho výška nejako ovplyvniť??? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Smolko-7
Aká je výška rodičovského príspevku po skončení materskej dovolenky? Dá sa jeho výška nejako ovplyvniť??? Ďakujem
4730, -. Je to 4230.- Sk. Jeho výška sa ovplyvniť nedá.
Naposledy upravil Tweety : 25.08.06 at 11:20
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tweety
4730, -. Ovplyvniť sa nedá.
Nie je to náhodou len 4230,-Sk? Od septembra by mal ísť na 4450,-Sk.
Alebo už ani sama neviem koľko dostávam? Ale myslím, že toľko koľko si napísala určite nie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jankasm
Nie je to náhodou len 4230,-Sk? Od septembra by mal ísť na 4450,-Sk.
Alebo už ani sama neviem koľko dostávam? Ale myslím, že toľko koľko si napísala určite nie.
Máš pravdu, je to ŽM, idem to opraviť.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Moja známa dostáva príspevok 4770,- Sk, je SZČO. Ak je RP 4230,-Sk, čo môže byť potom tých 440,-Sk?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nie 440 ale 540. 540= rodinný prídavok 1 dieťa.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Ach tá matematika!
...ďakujem pekne:p
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať