Zavrieť

Porady

rodičovský príspevok a materská škôlka

U nás dávajú do materskej škôlky so súhlasom riad. MŠ svoje deti aj matky poberajúce rodičovský príspevok a nie sú zamestnané.
Keď sme na to upozornili zriaďovateľa MŠ - primátora mesta a jej priameho nadriadeného, tak nám tvrdili a tvrdia, že to nie je protizákonné.
Vieme 100%, že je to nezákonné. Prosíme Vás, ktorý zákon, predpis, smernica a konkrétny paragraf, odsek je v tomto smere platný, aby sme im ho ukázali? Ináč ich nepresvedčíme.
Usporiadat
janasl janasl

janasl je offline (nepripojený) janasl

naša známa má dcérku, ktorá mala 3 roky v auguste, od septembra začala chodiť do škôlky.
Známa zatiaľ nepracuje a je na predlženej materskej. Včera jej volali zo škôlky, že mali nejaku kontrolu a malá vraj už nemôže chodiť do škôlky, z dôvodu, že matka nepracuje a až keď si nájde prácu, ju tam môžu znova dať.
Počuli ste o takomto prípade niekto niečo? Keby si nenašla prácu ešte dalšie dva roky, tak malá musí zostať s ňou doma?
Pravdu povediac, mňa to dosť zarazilo.
0 0
abajzikova abajzikova

abajzikova je offline (nepripojený) abajzikova

naša dcera bude mat 3 roky v auguste, od septembra začne chodiť do škôlky na 4hodiny.
Zatiaľ nepracujem a uvazujem nad predlženenou materskou. Môže chodiť do škôlky? Nepridem o odvody od statu?
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

abajzikova Pozri príspevok
naša dcera bude mat 3 roky v auguste, od septembra začne chodiť do škôlky na 4hodiny.
Zatiaľ nepracujem a uvazujem nad predlženenou materskou. Môže chodiť do škôlky? Nepridem o odvody od statu?
Moja kamarátka si požiadala o predĺženú "materskú", pretože jej syn ako nastúpil do škôlky bol stále chorý, a napriek tomu je bez akéhokoľvek príjmu. Čiže si myslím, že nie je nárok na rodičovský príspevok po 3 roku dieťaťa.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Monika V. Pozri príspevok
Moja kamarátka si požiadala o predĺženú "materskú", pretože jej syn ako nastúpil do škôlky bol stále chorý, a napriek tomu je bez akéhokoľvek príjmu. Čiže si myslím, že nie je nárok na rodičovský príspevok po 3 roku dieťaťa.
V zmysle § 3 odst 1 písm.a1 zákona o rodičovskom príspevku sa rod.príspevok poskytuje v prípade riadnej starostlivosti rodiča aspoň o jedno dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov veku dieťaťa.
O predlženom nároku na túto dávku asi rozhoduje nejaká komisia pri Úrade práce SVaR, ktorá posúdi zdrav.stav dieťaťa. Treba sa informovať.
0 0
ivemar ivemar

ivemar je offline (nepripojený) ivemar

Myslim, ze to je nejaky nezmysel. Aky dovod uviedli ? Urcite neexistuje zakon, ktory zakazuje chodit dietatu do skolky ak matka nepracuje ( zeby v danom mieste bolo nejake zvlastne nariadenie pre akutny nedostatok miest v skolke ?).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivemar Pozri príspevok
Myslim, ze to je nejaky nezmysel. Aky dovod uviedli ? Urcite neexistuje zakon, ktory zakazuje chodit dietatu do skolky ak matka nepracuje ( zeby v danom mieste bolo nejake zvlastne nariadenie pre akutny nedostatok miest v skolke ?).
chodiť môže, len je otázka, či za nu štát bude odvádzať zdrav.poistenie a dôch.poistenie.

Podla mna, ak dieťa dosiahne 3-roky, ona nebude pracovať a dieťa bude chodiť do 4-och hod.do škôlky, tak:
- za nu bude štát platiť ZP,
- dôch.poistenie však nie.
Obe poistenia sa riadia inými zákonmi. A ide o splnenie podmienky riadnej starostlivosti o dieťa, ktorá je odlišná v zákone o zdrav.poistení a v zákone o rodič.príspevku, na ktorý sa odvoláva zákon o sociál.poistení.

Ak by však išlo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom (podla posudkovej komisie UPSVaR), tak aj po dovršení 3-och rokov a návšteve škôlky (akejkolvek, bez ohladu na štát.dotácie) do 4-och hodín denne:
- bola by zdrav.poistená štátom,
- aj dôchodkovo poistená štátom a
- mala by nárok na rodičovský príspevok.
Naposledy upravil brčko : 25.06.08 at 13:19
0 0
BabaJaga1111 BabaJaga1111

BabaJaga1111 je offline (nepripojený) BabaJaga1111

mám otázku. mám dieťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, poberám predlžený rodičovský príspevok. ja som SZČO a manžel je v služobnom pomere. počula som, že dieťa možem dať do školky na max. 4 hodiny tak, aby som neprišla o RP jedine vtedy, ked by manžel prestal chodiť do práce a šiel by na materskú. kedže sme obaja teraz zamestnaní a dala by som malú do školky na tie 4 hodiny, prišli by sme o RP. je to naozaj tak? musí manžel prestať pracovať a až potom neprídeme o RP?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

BabaJaga1111 Pozri príspevok
mám otázku. mám dieťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, poberám predlžený rodičovský príspevok. ja som SZČO a manžel je v služobnom pomere. počula som, že dieťa možem dať do školky na max. 4 hodiny tak, aby som neprišla o RP jedine vtedy, ked by manžel prestal chodiť do práce a šiel by na materskú. kedže sme obaja teraz zamestnaní a dala by som malú do školky na tie 4 hodiny, prišli by sme o RP. je to naozaj tak? musí manžel prestať pracovať a až potom neprídeme o RP?
Ak ju nedáš do škôlky dotovanej štátom, o RP neprídeš.
0 0
BabaJaga1111 BabaJaga1111

BabaJaga1111 je offline (nepripojený) BabaJaga1111

jj, to viem, to ju možem dať aj na celý den, ked nie je dotovaná štátom.. ale myslela som do štátnej školky, lebo tu v okrese ani súkromná školka nie.. tak ako to je pri štátnej? hm?
0 0
BabaJaga1111 BabaJaga1111

BabaJaga1111 je offline (nepripojený) BabaJaga1111

a dalšia vec, keby šiel manžel na materskú, tak za mna by už tým pádom štát neplatil ZP? lebo teraz si zdravotné neplatím ja, ale štát, kedže podnikám a poberám RD
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

BabaJaga1111 Pozri príspevok
a dalšia vec, keby šiel manžel na materskú, tak za mna by už tým pádom štát neplatil ZP? lebo teraz si zdravotné neplatím ja, ale štát, kedže podnikám a poberám RD
Opravím, nie na MD, ( tú si už vyčerpala) ale RD. Ak by si išla do práce a nepoberala RP, nebola by si poistencom štátu.
0 0
BabaJaga1111 BabaJaga1111

BabaJaga1111 je offline (nepripojený) BabaJaga1111

a jak je to teda pri tej štátnej školke? pokial obaja robíme, nemože ísť malá ani na tie 4 hodiny, aby sme neprišli o RP?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

BabaJaga1111 Pozri príspevok
a jak je to teda pri tej štátnej školke? pokial obaja robíme, nemože ísť malá ani na tie 4 hodiny, aby sme neprišli o RP?
Veď som Ti už na túto otázku odpovedala.
0 0
BabaJaga1111 BabaJaga1111

BabaJaga1111 je offline (nepripojený) BabaJaga1111

napísala si, že ak ju dám do súkromnej školky, tak o RP neprídem, ale ked ju chcem dať do štátnej, nie do súkromnej. lebo u nás ani súkromná školka nie je
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tweety Pozri príspevok
Ak ju nedáš do škôlky dotovanej štátom, o RP neprídeš.
ak ide o dieťa z dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom, tak je podmienka riadnej starostlivosti splnená aj pri návšteve škôlky do 4-och hodín ako píšeš. Zákon o rodičovskom príspevku § 3 ods.3 písm. a) bod 2. Tam sa ale nerozlišuje medzi tým, či je škôlka štátom dotovaná alebo nie. Je to jedno.

Dieťa nemôže navštevovať štátom dotovanú škôlku len v prípade, ak rodič, ktorý poberá RP pracuje/teda je zárobkovo činný (zamestnaný alebo SZčo!!!) alebo študuje ... Teda ak ide o riadnu starostlivosť o dieťa podla § 3 ods.3 písm.b). Tam by stratili nárok na RP podla § 3 ods.4

Vzhladom na vašu situáciu, že ide o dieťa s dlhodobo nepr.zdrav.stavom, podla mna patríte pod to písmeno a) bod 2 a nie pod písmeno b). To je podstatné. Aspon som si to doteraz myslela.

Pozrite si priamo tie paragrafy. Tu je prac.verzia tohto zákona http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=706
Naposledy upravil brčko : 19.08.08 at 11:43
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

BabaJaga1111 Pozri príspevok
napísala si, že ak ju dám do súkromnej školky, tak o RP neprídem, ale ked ju chcem dať do štátnej, nie do súkromnej. lebo u nás ani súkromná školka nie je
Kuk sem: Zákon o RP.
§(3) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona je splnená, ak rodič

a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne; to platí aj vtedy, ak
1. dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti najviac deväťdesiat po sebe nasledujúcich dní,
2. dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom 1) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
3. dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak jeho rodičia alebo osamelý rodič, ktorý je slobodný, rozvedený, ovdovený, sú občania s ťažkým zdravotným postihnutím 5) alebo
b) počas výkonu zárobkovej činnosti, štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy na vstup na trh práce podľa osobitného predpisu 5a) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. 5b)

(4) Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení, 5c) a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu 5d) alebo z výnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu. 5e)
0 0
BabaJaga1111 BabaJaga1111

BabaJaga1111 je offline (nepripojený) BabaJaga1111

no, už som z toho kapánek zjelenená.. asi čítam v rýchlosti a uniká mi podstata.. čiže po lopate, kedže pracujem a dieťa má dlhodobo nepriaznivý stav (poberám RP), može alebo nemože ísť dieťa do štátnej školky, aby som neprišla o RP?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

BabaJaga1111 Pozri príspevok
no, už som z toho kapánek zjelenená.. asi čítam v rýchlosti a uniká mi podstata.. čiže po lopate, kedže pracujem a dieťa má dlhodobo nepriaznivý stav (poberám RP), može alebo nemože ísť dieťa do štátnej školky, aby som neprišla o RP?
Z toho Zákona o RP, ktorý som pripojila, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav. stavom, bod. 2, môžeš dostávať RP.
0 0
BabaJaga1111 BabaJaga1111

BabaJaga1111 je offline (nepripojený) BabaJaga1111

a to, čo napísal brčko, že ked som zamestnaná, tak prídem o RP? "Dieťa nemôže navštevovať štátom dotovanú škôlku len v prípade, ak rodič, ktorý poberá RP pracuje/teda je zárobkovo činný (zamestnaný alebo SZčo!!!) alebo študuje ... Teda ak ide o riadnu starostlivosť o dieťa podla § 3 ods.3 písm.b). Tam by stratili nárok na RP podla § 3 ods.4"
0 0
kveta27 kveta27

kveta27 je offline (nepripojený) kveta27

mozem dat dieta do statnej skolky na 3hodiny ked este nema 3roky.pridem o rp alebo nepridem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať