Zavrieť

Porady

DPH a diaľničné poplatky v SR

nie som dokonalá
Prosím, vraj sú nejaké zmeny (neviem však, odkedy) v oblasti DPH pri diaľničných poplatkoch. Našla som v Porade len EÚ. Ako je to na Slovensku?
Ď.
Naposledy upravil maturantka : 17.06.05 at 08:30
Usporiadat
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Zmena je v tom, že diaľničná známka (SR) sa od 01.02.2005 nepovažuje za úradnú ceninu, ale za poskytnutie služby, nakoľko bola založená Národná diaľničná spoločnosť a.s. (NDS) a táto má v činnosti správu, údržbu, opravu a rozvoj diaľnic. Tieto služby podliehajú DPH, avšak je problém s vydaním správneho daňového dokladu, nakoľko sa predáva už aj v novinových stánkoch a na čerp. staniciach a pod. Pri fakturácii provízie za predaj nálepiek už nemožno postupovať podľa § 40 zákona č. 222/2004 Z.z. Je to usmernenie daňového riadiateľstva SR Banská Bystrica z mája 2005.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Pridávam usmernie:

Sprostredkovanie predaja diaľničných nálepiek



V zmysle zákona č. 639 /2004 Z.z. o Národnej diaľničnej spoločnosti a o zmene a doplnení zákona č.135 /1961 Zb. o pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov účinných od 1.1. 2005 bola založená Národná diaľničná spoločnosť a.s. (ďalej len NDS) a vznikla dňom zápisu do Obchodného registra 1.2.2005. Predmetom činnosti NDS je správa, údržba, oprava a rozvoj diaľnic. Príjmom NDS sú najmä finančné prostriedky získané z výberu poplatkov a z predaja nálepiek za používanie vymedzených úsekov diaľnic vo vlastníctve NDS. Uvedené finančné prostriedky za poskytované služby v zmysle § 2 ods.1 písm. b) zákona o DPH podliehajú dani z pridanej hodnoty.

Podľa § 40 zákona o DPH je od dane oslobodené sprostredkovanie predaja platných poštových cenín určených na použitie v rámci poštových služieb, kolkov a iných úradných cenín, ak sa predávajú za nominálnu hodnotu.

Na základe stanoviska Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR nálepka, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie zákonom vymedzených diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy motorovým vozidlom, sa nepovažuje za úradnú ceninu t.j. odo dňa vzniku NDS ( od 1.2.2005) nemožno pri fakturácii provízie za predaj nálepiek postupovať podľa § 40 zákona č. 222/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.

To znamená, že sprostredkovanie predaja diaľničných nálepiek nie je odo dňa vzniku NDS oslobodené od dane z pridanej hodnoty.



Vydalo: Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, máj 2005
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
OK, a čo to znamená pre firmu? Predstavujem si, že si v stánku kúpim klasickú nálepku. Aký doklad mi dajú? S DPH, alebo to mám ja nejako rozpočítavať (prípadne to nechať tak a odpočet DPH neuplatniť)?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Pravdepodobne ti dajú doklad bez DPH, lebo keby ti mali vystaviť doklad s DPH, tak by musel vyzerať tak, ako napr. bločik z čerpacej stanice, kde je uvedený nájomca ČS a tiež vlastník ČS, ktorý je platcom DPH. A toto nemajú doriešené ani na čerpačkách ani v stánkoch, lebo je to technický problém - museli by mať 2. pokladňu, kde by zvlášť predávali tieto známky, alebo neviem či sa dá na jednej pokladni tlačiť raz taká hlavička a raz iná, lebo oni sú len sprostredkovatelia predaja tých známok.
0 0
IvanaK IvanaK

IvanaK je offline (nepripojený) IvanaK

To by zaujimalo aj mna,ja mam nakupene dialnicne znamky 3.2.2005 a ako kukam na blok z ČS,tak tam je 0%DPH.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ale to je sprostredkovanie predaja za províziu, ak dobre čítam horeuvedené usmernenie. To platilo ale aj pred 1.2.2005, lebo podmienka §40 bola nominálna hodnota ceniny a na dialničných nálepkách hodnota v korunách uvedená nebola, iba tonáž a časové obmedzenie. Takéto vyjadrenie dala Ing.Kováčiková už minulý rok ako prišiel do platnosti nový zákon o DPH. Sprostredkovatelia predaja DZ nám potom opravovali faktúrku. Tady ide skôr o to, či tie samotné poplatky podliehajú DPH?
0 0
a-nick-a a-nick-a

a-nick-a je offline (nepripojený) a-nick-a

úspech je rebrík, po ktorom sa nedá kráčať s rukami založenými vo vreckách ...viac
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja mam doklad o zakupeni dialnicnej znamky na cerpacej stanici, spolu s benzinom. Na benzin je uplatnena DPH, na dialnicnu znamku nie. Doklad je z aprila t.r. Co s tym?
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Dáš si dialničnú nálepku do nákladov tak ako je na účtenke.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ešte som chcela vysvetliť, čo je to DPH zo sprostredkovania. Na Slovensku je žiaľ iba jedna firma, ktorá dostala od štátu povolenie predávať dialničné nálepky. Táto svojim klientom predáva dialničné nálepky na predaj /to sú tie čerpacie stanice, zmenárne a pod./ a...poskytne predajcovi maržu. Tento, keď známky predá vyfakturuje dodavateľovi maržu za predané známky. A tohoto sa to týka. Z marže sa odvedie DPH.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
rosemary
Ale to je sprostredkovanie predaja za províziu, ak dobre čítam horeuvedené usmernenie. To platilo ale aj pred 1.2.2005, lebo podmienka §40 bola nominálna hodnota ceniny a na dialničných nálepkách hodnota v korunách uvedená nebola, iba tonáž a časové obmedzenie. Takéto vyjadrenie dala Ing.Kováčiková už minulý rok ako prišiel do platnosti nový zákon o DPH. Sprostredkovatelia predaja DZ nám potom opravovali faktúrku. Tady ide skôr o to, či tie samotné poplatky podliehajú DPH?
K problematike, ktorú ste tu načrtli len toľko: do 31.12.2004 sa k provízii za DN účtovala DPH. Nie k nominálnej hodnote DN. Podľa § 40 Zákona o DPH 651/2004 Z.z. platného od 1.1.2005 ( kde sa § 40 práve kôli DN upravil) sa k provízii za sprostredkovanie neúčtovala DPH." § 40 znie:Oslobodené od dane je sprostredkovanie predaja platných poštových cenín určených na použitie v rámci poštových služieb, kolkov a iných úradných cenín, ak sa predávajú za nominálnu hodnotu. Nemusí byť uvedená nominálna hodnota. Usmernenie DR Banská Bystrica je pekné, ale nie je podložené žiadnym výkladom alebo zmenou zákona. DN je stále cenina. Usmernenie od našej auditorskej spoločnosti:" Nič neopravovať, províziu účtovať bez DPH.Najvätší problém nastal v tom, že i predaj poštových známok po tomto usmernení treba chápať inak. A tu už mali naši zákonodarci zmätok. Budeme mať jednanie na ministerstve, ako dopadneme Vám oznámim. Ak budeme musieť dať opravné, bude to škoda.
0 0
milan007 milan007

milan007 je offline (nepripojený) milan007

Myslim, že účtovník 007 nesprávne pochopil usmernenie DRSR.
v zákone o DPH v §40, ktorého sa usmernenie týka, je, že oslobodené sú poštové ceniny, kolky a iné ÚRADNÉ ceniny. To znamená, že usmernením DRSR diaľničná spoločnosť nie je štátna ani iná verejná správa, čiže diaľničné známky, ktoré emituje, nie sú úradná cenina - nepodlieha oslobodeniu!!!
0 0
Sefcikova Sefcikova

Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

takže po 1.2.2005 sa diaľničné známky prestávajú účtovať v PÚ na 538 - ostatné dane a poplatky a budú sa účtovať na ostatné služby 518??
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
milan007
Myslim, že účtovník 007 nesprávne pochopil usmernenie DRSR.
v zákone o DPH v §40, ktorého sa usmernenie týka, je, že oslobodené sú poštové ceniny, kolky a iné ÚRADNÉ ceniny. To znamená, že usmernením DRSR diaľničná spoločnosť nie je štátna ani iná verejná správa, čiže diaľničné známky, ktoré emituje, nie sú úradná cenina - nepodlieha oslobodeniu!!!
Ja som pochopila usmernenie DRSR dobre, práve preto začalo vyjednávanie, lebo uvedené usmernenie je pre nás veľmi tvrdé. Išlo by o opravu niekoľko miliónových fa od februára za DN na fa s DPH. Ani NDS dodnes nevystavila fa, lebo nevedia, ako postupovať. Pani Jablonková tvrdí jedno, my sa snažíme o zmiernenie tvrdosti uvedeného usmernenia. Musím povedať, že sa nám moc nedarí. Takže náš problém je omnoho vážnejší, preto tá opatrná odpoveď predtým. No môj problém je :niekoľko prebdených nocí a hlava boľavááááááá.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Ja som tento rok našiel diaľničnú známku na ulici a mám po probléme be-be :p
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
účtovník 007
Ja som pochopila usmernenie DRSR dobre, práve preto začalo vyjednávanie, lebo uvedené usmernenie je pre nás veľmi tvrdé. Išlo by o opravu niekoľko miliónových fa od februára za DN na fa s DPH. Ani NDS dodnes nevystavila fa, lebo nevedia, ako postupovať. Pani Jablonková tvrdí jedno, my sa snažíme o zmiernenie tvrdosti uvedeného usmernenia. Musím povedať, že sa nám moc nedarí. Takže náš problém je omnoho vážnejší, preto tá opatrná odpoveď predtým. No môj problém je :niekoľko prebdených nocí a hlava boľavááááááá.
Ľudkovia, prišla odpoveď z ministerstva. Vznikom a.s. nemožno preklasifikovať diaľničnú nálepku z ceniny na tovar. DN zostávajú ceninou. Vyjadrenie vyjde vo finančnom spravodajcovi. Tak čakám, kým to nie je oficiálne na papieri neverím.
Tento mesiac bol skúškou nervou!!!!!!!
0 0
milan007 milan007

milan007 je offline (nepripojený) milan007

No zatial žiadne vyjadrenie podľa môjho očakávania nevyšlo, t.j. odporúčam účtovať diaľničné známky na 518-poplatky za používanie diaľnic ako službu a aj po seminári s p. Jablonkovou 5.12.2005 sa v roku 2005 nebude dať odpočítať DPH z týchto nálepiek. V novele DPH je už ustanovenie, že za faktúru sa bude považovať i zadná strana diaľničnej nálepky s kupónom, ak na nej bude vytlačená cena a DPH. Takéto nálepky sa budú tlačiť až od 1.1.2006, takže radšej s ich nákupom počkajte...
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Už sa tlačia a 20.12.2005 by mali byť prvé distribuované. Novela 523/2005 platí od 1.1.2006. Staré diaľničné nálepky platia do konca januára 2006. Nové presne ako píše iný 007 , kupujte v 2006. Bude ich vraj dosť , povedala nám NDS.
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Daňovým dokladom je to čo ostane po odlepení ústrižku, ktorý sa prilepí na sklo, a ústrižku, ktorý má vodič. Daňovým dokladom nie je doklad z registračnej pokladne, nakoľko diaľničná spoločnosť predáva známky cez´viacerých predajcov, niektorí nei sú platiteľmi DPH. Tak to bolo vysvetlení na seminári ku DPH minulý týždeň JUDr. Grosovou.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

milan007
No zatial žiadne vyjadrenie podľa môjho očakávania nevyšlo, t.j. odporúčam účtovať diaľničné známky na 518-poplatky za používanie diaľnic ako službu a aj po seminári s p. Jablonkovou 5.12.2005 sa v roku 2005 nebude dať odpočítať DPH z týchto nálepiek. V novele DPH je už ustanovenie, že za faktúru sa bude považovať i zadná strana diaľničnej nálepky s kupónom, ak na nej bude vytlačená cena a DPH. Takéto nálepky sa budú tlačiť až od 1.1.2006, takže radšej s ich nákupom počkajte...
Na seminári, na ktorom som bola ja, sa usmerňovalo tak, že treba za rok 2005 požiadať NDS o faktúru a sú povinní nám ju zaslať.

V roku 2006 už našťastie ten doklad bude /ako píše milan007/ a že je možné známku zakúpiť aj v 12/2005 a DPH si odpočítať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať