Zavrieť

Porady

DPH ČR

Prosím pomôžte mi niekto. Mám asi takýto prípad. Môj klient usporiadal kultúrnu akciu v ČR (je plátca DPH) pre českého objednávateľa tiež plátcu DPH. Na fa neuviedol DPH. V ČR má subdodávateľa, ktorý mu bude na túto akciu fakturovať službu s DPH. Ako si ju má uplatniť?

Moja otázka je asi takáto: Mal fakturovať bez dane? Mal sa registrovať v ČR?

Faktúra od jeho subdodávateľa má byť s DPH? Podľa § 10 odst.4 áno, pretože kultúrna akcia prebehla v ČR.

Môj záver je asi taký, že subdodávateľovi uhradí fa aj s daňou a on si ju vypýta od Finančného úradu v Prahe. Aj keď veľmi sa mi nezdá, že fakturoval svojmu odberateľovi bez dane, keď táto mala byť tiež odvedená na Finančný úrad.

Som z toho riadne popletená tak mi prosím poraďte....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Skúsim po častiach:
    aklima
    Aj keď veľmi sa mi nezdá, že fakturoval svojmu odberateľovi bez dane, keď táto mala byť tiež odvedená na Finančný úrad.
    Som z toho riadne popletená tak mi prosím poraďte....
    Podľa nášho zákona - je miestom plnenia pri kultúrnych službách
    Miesto dodania služby § 15
    (4) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, výchovných, vzdelávacích a zábavných služieb vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

    Takže : Česká Republika

    Podľa ich zákona je to §10 ods 4 (ako si uviedla):
    § 10 Místo plnění při poskytnutí služby ve zvláštních případech
    (4) Místem plnění při poskytnutí
    a) služby kulturní, umělecké, sportovní, vědecké, výchovné, vzdělávací a zábavní, pořádání kongresů, výstav a veletrhů, včetně organizování těchto služeb a poskytnutí s nimi přímo souvisejících služebb) služby přímo související s přepravní službou,
    c) služby oceňování movité věci nebo práce na movité věci,
    je místo, kde je tato služba uskutečňována.

    Ale podľa ich §15:
    § 15 Poskytnutí služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě a zahraniční osobou
    (4) Při poskytnutí služby vztahující se k nemovitostem podle § 10 odst. 1, přepravní služby podle § 10 odst. 2, služby podle § 10 odst. 4, služby oceňování movité věci nebo prací na movité věci nebo služby přímo související s přepravou zboží mezi členskými státy podle § 10 odst. 5 nebo při poskytnutí služby podle § 10 odst. 12 a 13, zahraniční osobou povinnou k dani nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, plátci nebo osobě identifikované k dani, je osoba, které je služba poskytnuta, povinna daň přiznat a zaplatit podle § 108, pokud je místo plnění v tuzemsku.
    (5) Při poskytnutí služby vztahující se k nemovitostem podle
    § 10 odst. 1, přepravní služby podle § 10 odst. 2, služby podle § 10 odst. 4, služby oceňování movité věci nebo prací na movité věci nebo služby přímo související s přepravou zboží mezi členskými státy podle § 10 odst. 5 nebo při poskytnutí služby podle § 10 odst. 12 a 13, zahraniční osobou povinnou k dani nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, je osoba, která službu poskytla, povinna daň přiznat a zaplatit podle § 108, pokud je místo plnění v tuzemsku.


    To znamená, že si to Váš odberateľ dodaní sám a FA bez DPH bola správne vystavená. Keby ste to poskytli neplatcovi, tak sa tam musíte zaregistrovať a odviesť daň.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Janka nejako si sa zamotkala /prečo píšeš §, ktorý sa týka nehnuteľností?

    Ak faktúruješ kultúrnu....službu zdaniteľnej osobe /tzn. podnikajúcej - a nie či je platiteľ alebo neplatiteľ DPH/ , tak vždy faktúruješ bez DPH a je jedno či odberateľ, je, alebo nie je platiteľ DPH vo svojej krajine. On sa musí vysporiadať s ich zákonom o DPH.

    Ak faktúruješ kultúrnu...službu o b č a n o v i , vtedy sa musíš prihlásiť v ČR za platiteľa DPH /aj keby si v SR nebola platiteľ DPH/ , vystaviť fa s DPH platnou v ČR a odviesť DPH do štátneho rozpočtu v ČR. A nie je podmienkou , aby si sa prihlásila za platiteľa DPH aj v SR.

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Teraz k tomu subdodávateľovi. Pozri sa, či Vám to nemôže vyfakturovať medzi službami podľa ods. 6. DPH ČR. (Dole). Inak tak ako si napísala. Len žiadať od Daňového úradu alebo koho v ČR.

    (6) Při poskytnutí služby zahraniční osobě nebo osobě registrované k dani v jiném členském státě, které nemají sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, je místem plnění místo, kde má osoba, které je služba poskytnuta, sídlo, místo podnikání, popřípadě místo pobytu či místo, kde se obvykle zdržuje, nebo místo, kde mají tyto osoby provozovnu, je-li služba poskytnuta pro tuto provozovnu, pokud jde o tyto služby:

    a) převod a postoupení autorského práva, patentu, licence, ochranné známky a podobného práva,
    b) reklamní službu,
    c) poradenskou, inženýrskou, konzultační, právní, účetní a jinou podobnou službu, stejně jako zpracování dat, poskytnutí informací, překladatelské a tlumočnické služby ,
    d) bankovní, finanční a pojišťovací službu, s výjimkou nájmu bezpečnostních schránek,
    e) poskytnutí pracovní síly,
    f) nájem movité věci, s výjimkou všech druhů prostředků pro dopravu
    g) telekomunikační službu,
    h) rozhlasové a televizní vysílání ,
    i) elektronickou službu,
    j) přijetí závazku zdržet se zcela nebo zčásti v pokračování nebo vykonávání podnikatelské činnosti nebo práva uvedeného v tomto odstavci,
    k) poskytnutí služby osobou, která jedná jménem a na účet jiné osoby, která spočívá v zajištění služby uvedené v tomto odstavci,
    l) poskytnutí přístupu k přepravní, distribuční nebo přenosové soustavě pro plyn nebo elektřinu, přepravu, distribuci nebo přenos plynu anebo elektřiny jejím prostřednictvím, včetně přímo souvisejících služeb.

    aklima je offline (nepripojený) aklima

    aklima
    Ani len neviete ako Vám všetkým srdečne ďakujem! Veľmi ste mi pomohli, musím to rýchlo spracovať a tak som konečne šťastím bez seba, že aj budem vedieť ako.

    Ešte raz vďaka

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Muška
    Janka nejako si sa zamotkala /prečo píšeš §, ktorý sa týka nehnuteľností?
    Muška prosím ťa, kde? Naozaj v tom potrebujem mať jasno, ja to potom v príspevku opravím, ake kde?

    Nehnuteľností sa týka §15 ods. 2 nášho zákona. Kultúrné sú odsek 4.
    Ak myslíš toto:
    (4) Při poskytnutí služby vztahující se k nemovitostem podle § 10 odst. 1, přepravní služby podle § 10 odst. 2, služby podle § 10 odst. 4,
    Tak to je §10 ods4 podľa ich českého zákona.

    aklima je offline (nepripojený) aklima

    aklima
    Janka, tomuto rozumiem, aspoň myslím. A ak nastane prípad, že kultúrne služby budú vykonané v ČR a pre slovenského odberateľa? Potom čo? Ja dám fa bez dane, alebo s daňou... Musím sa registrovať? Aj ja aj odberateľ sme plátcami dane. Alebo to dodaní odberateľ ale akým spôsobom?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    aklima
    Janka, tomuto rozumiem, aspoň myslím. A ak nastane prípad, že kultúrne služby budú vykonané v ČR a pre slovenského odberateľa? Potom čo? Ja dám fa bez dane, alebo s daňou... Musím sa registrovať? Aj ja aj odberateľ sme plátcami dane. Alebo to dodaní odberateľ ale akým spôsobom?
    Pozri si v tejto téme môj príspevok č. 26, to som dostala vyjadrenie od poradcu podnikateľa
    http://www.porada.sk/showthread.php?t=11080&page=3

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.