Zavrieť

Porady

Poistenie konateľa

Prosím Vás o názor na zaúčtovanie životnej poistky, ktorú firma platí za konateľa. Firma je poistníkom, ale nie oprávnenou osobou. V prípade firmy je to podľa mňa nedaňový náklad a keďže je konateľ aj zamestnaný, asi by som to dala na 528. Má niekto lepší typ?

Ďalej potrebujem vedieť ako to posúdiť z hľadiska konateľa ako FO? Asi by to mal byť jeho zdaniteľný príjem, ale aký? Ide o naturálnu mzdu?

Ďakujem za Vaše názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    súhlasím s tým, ako si si sám opovedal. Podľa mňa to konateľovi treba zdaniť.
    Počula som však názor, že čo firma zdaní zamestnancovi, to je pre ňu daňový náklad.

    nezábudka je offline (nepripojený) nezábudka

    nezábudka
    Lida
    súhlasím s tým, ako si si sám opovedal. Podľa mňa to konateľovi treba zdaniť.
    Počula som však názor, že čo firma zdaní zamestnancovi, to je pre ňu daňový náklad.
    Prepáč, ale som žena a nie muž. Prosím Ťa, o ktorý § zákona sa opiera ten názor?
    Stále mi však nie je jasné akou formou by sa to malo zdaňovať. Ide o naturálku (poistka rieši krytie rizika a on fyzicky peniaze nedostane) alebo sa to má brať ako peňažný príjem (vkladajú sa peniaze a dostane peniaze s výnosom - zdaňovanie výnosu netreba riešiť, toto mi je jasné).

    Budem rada keď sa vyjadria aj viacerí, možno túto problematiku už niekto riešil.
    Ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nezábudka
    Prepáč, ale som žena a nie muž. .
    tak prepáč, žena. To v zápale odpovedí nerzlišujem, no pri takom nežnom mene sa mi to nemalo stať.
    nezábudka
    Prosím Ťa, o ktorý § zákona sa opiera ten názor?.
    zákon o daniach z príjmov, § ti nepoviem. Je to názor daňového pporadcu, veľmi dlho ma presviedčal ale napokon som sa s tým stotožnila. Pomohol mi príklad iného riešenia. Za zamestnanca sro ni nezaplatí, ale dá mu odmenu v takej výške, aby po zdanení si to mohol zaplatiť sám. A mzdu, odmeny v akejkoľvek výške zákon uznáva ako daňový náklad . Takže ak sro zaplatí za zamestnanca, ale preženie mu to cez výplatu a zdani DPFO, tak to musí byť to isté. Má to logiku, len to treba prežuť.

    nezábudka
    Stále mi však nie je jasné akou formou by sa to malo zdaňovať. Ide o naturálku (poistka rieši krytie rizika a on fyzicky peniaze nedostane) alebo sa to má brať ako peňažný príjem (vkladajú sa peniaze a dostane peniaze s výnosom - zdaňovanie výnosu netreba riešiť, toto mi je jasné)..
    Ide o jeho výhodu, nepeňažný príjem, výnos aj ked v budúcnosti bude vyplatený jemu, ak som to správne pochopila. Takže sa to pripočíta ku mzde, zdaní, DPFO sa odvedie, ale eniaze nedostane, ved ich pošlú do poisťovne.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    prepáčte mi vynechané písmena, blbne klávesnica, ale je nová, dodatočne sa mi už nechce opravovať, ak je to čitateľné. Vdaka za pochopenie.

    nezábudka je offline (nepripojený) nezábudka

    nezábudka
    Lida
    tak prepáč, žena. To v zápale odpovedí nerzlišujem, no pri takom nežnom mene sa mi to nemalo stať.

    zákon o daniach z príjmov, § ti nepoviem. Je to názor daňového pporadcu, veľmi dlho ma presviedčal ale napokon som sa s tým stotožnila. Pomohol mi príklad iného riešenia. Za zamestnanca sro ni nezaplatí, ale dá mu odmenu v takej výške, aby po zdanení si to mohol zaplatiť sám. A mzdu, odmeny v akejkoľvek výške zákon uznáva ako daňový náklad . Takže ak sro zaplatí za zamestnanca, ale preženie mu to cez výplatu a zdani DPFO, tak to musí byť to isté. Má to logiku, len to treba prežuť.

    Ide o jeho výhodu, nepeňažný príjem, výnos aj ked v budúcnosti bude vyplatený jemu, ak som to správne pochopila. Takže sa to pripočíta ku mzde, zdaní, DPFO sa odvedie, ale eniaze nedostane, ved ich pošlú do poisťovne.
    Ďakujem, týmto spôsobom s tým súhlasím - ak by to išlo cez mzdu, ale tam by bol potom rozpor v inej veci. Poistníkom je s.r.o., ktorá má podľa zmluvy poistenie aj platiť. Z toho dôvodu je to potrebné riešiť ináč. Preto som uvažovala nad tou 528, ale ako nedaňový náklad. Alebo je ešte aj iné, príp. lepšie riešenie?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v tom mám tiež dilemu
    527-sociálne náklady daňové?
    525, 524? to neviem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.