Zavrieť

Porady

Ako sa stratit v Europe ako narod

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Dnes som si precitala v jednom slovenskom denniku zaujimavy rozhovor s byvalym holanskym velvyslancom na Slovensku Robom Swartbolom a v strede tohto inak poucneho clanku som si musela precitat jednu otazku aj tri krat, lebo som meverila vlastnym ociam a neda mi nepodelit sa s touto "lahodkou" aj s vami. Redaktorka Zuzana Ulicianska tam polozila nasledovnu otazku : Posobili ste predtym aj vo Washingtone, Co ste si oblubili na nasej provincnej kulture? No, co na to povedat, ja sa hanbim za tuto pani redaktorku, nie som ziadny nacionalista, ale som clenkou slovenskeho naroda , nie sme dokonali, ale kto je?, ale takto sa sam podcenit, nasa kultura je bohata a pestra a urcite obohacuje europsku zmes kultur a to si od kazdeho vyprosim, aby ju oznacoval za provincnu! Nakoniec sam pan exvelvyslanec ju umravnil svojou odpovedou: Bratislava nie je velka, ale ak si zoberieme hudbu, operu, kvalitu spevakov ci baletu, moze polahky sutazit s Europou. Aj vasa otazka naznacuje iste podcenovanie sa: My sme len Slovaci. Trochu viac sebavedomia by vam mohlo pomoct presadit sa aj v zahranici. Este, ze nas zastanu druhi proti samym sebe.
Usporiadat
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Slovenské a slovanské sebavedomie treba vštepovať deťom už od útleho veku !
Toľko potenciálu, koľko sa nachádza všeobecne v slovanoch sa dá ťažko prehliadnuť a teraz nebudem hovoriť o spomínanej redaktorke, ale o tom, že západný svet si drží od slovanstva odstup a majú pocit, akoby sme ešte dnes žili v zemliankach.

Synov spolužiak bol minulého roka v Nemecku na výmennom pobyte. V rodine, kde bol spolužiak ubytovaný - mu začali ukazovať ako fungujú elektrospotrebiče a TV.
DES A HRôZA !!!

Keď som bola v Kanade, tak som sa trošku porovnávala ako bežný smrteľník s kanad.smrteľníkom.
Áno, životná úroveň je tam neporovnateľne vyššia, ale bežný smrteľník tam zväčša nevlastní nehnuteľnosť a PN nemá preplatenú, zdravotníctvo je tam neporovnateľne drahšie. A to kanadský zdravotný a sociálny systém je oveľa ľudskejší, ako systém v USA...

Chcem tým povedať len toľko - pestujme slovenskú a slovanskú hrdosť v prvom rade u svojich detí a vnúčat a naučme ich brániť sa voči nadradenosti mocnejších krajín a hlúpych zakomplexovaných reportérov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Moja kamoška bola v USA (asi pred 6 rokmi) a pýtali sa jej odkiaľ je. Keď povedala, že zo Slovenska, tak sa jej jeden opýtal, že ktorá časť New Yorku to je. ... a keď sa jej raz podarilo zašpiniť si blúzku nejakým jedlom, tak si chcela ten malý fliačik umyť len mydlom a vodou. Domáca pani jej ukázala "zázračnú automatickú práčku", že oni perú v nej.
Zo švagrovej roboty boli chlapi na služobke v Kanade a domáci im s "nadšením" ukazovali tehlové domy (že aká super vec) a keď im naši chlapi ukázali fotky svojich tehlových domov zo Slovenska, nechápali.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Nuz, ''My sme len Slováci.'' je trosku smiesne tvrdenie. Aj ked celkom nechapem pojem ''provincna kultura'', vysvetli mi niekto??

Ale zas na druhej strane, prepac, Danushka, ale za trochu scestne povazujem aj tvrdenie, ze tzv. zapadny svet podcenuje Slovanov. Taketo tvrdenie ziskava akysi etnicky kontext, a to jednak moze byt nebezpecne v konecnom dosledku, ale hlavne, ide tu skor o problem ekonomicko-ideologicky. Myslim, ze rovnako sa divaju aj na Madarsko, Rumunsko, Moldavsko, Litvu, Lotyssko a Estonsko - teda postkomunisticke krajiny. A teda mame tu dve ugrofinske, dve dakoromanske a dve baltske krajiny. Fakt, ze aj rozlohou aj poctom obyvatelov v postkomunistickych krajinach dominuju Slovania neznamena, ze maju nieco proti Slovanom.

Co sa narodnej hrdosti tyka, to je taky, podla mna, trosku zaujimavy fenomen. Niektori ludia, zda sa, trpia deluziou, ze ak mali ''skvelych'' predkov, aj oni sami budu ''skveli''. Je to nezmysel, samozrejme. Ak je nejaky Amik ''smejd'' a mal ''skvelych'' predkov, je uplne rovnaky ''smejd'', ani o chlp lepsi. Alebo ak je Slovak ''genius'' a mal ''blbych'' predkov, je proste ''genius'' - bodka (tie uvodzovky preto, ze sa to nezhoduje s mojim nazorom). Co je to narodna hrdost?? Co je to vlastne hrdost?? Podla mna sme hrdi na nieco, co sa nam podari dosiahnut. Napr. mozme byt hrdi na svoje deti, lebo sme ich vychovali (teda mame na tom podiel), na svoj vykon pri sprinte a pod. Ale ako som napr. ja dosiahol, ze som Slovak?? Nijak. Tak, ako som nijak nedosiahol, ze moje telefonne cislo je (resp. bolo) 430 430. Mam sa nim pysit? Asi by to bolo smiesne. Ak sa povie ''moji predkovia ho mali velky'', tak to musi platit aj pre mna?? Asi nie. Ale to je este v poriadku. Horsie je, ak sa povie ''moji predkovia ho mali vacsi ako tvoji!'' (no a co?!?!) - to je teraz narazka tak trochu aj na momentalne slovensko-madarske rozbroje, aj na tu prihodu s pobytom v nemecku. Teda takto asi ja chapem narodnu hrdost, ale je to dost abstraktny pojem a preto ini ho mozu chapat inac. Teda v tomto ponimani to povazujem za nieco uplne absurdne, a takisto aj druhy extrem: My sme len Slovaci.

Skor uznavam nieco ako narodne povedomie, tzn. uvedomujem si, odkial pochadzam. A ak niekto chce utocit na moj narod, tak si najprv zhodnotim, ci ma pravdu alebo nie (alebo ci ma scasti pravdu), a podla toho nieco mozno uznam, nieco obhajim. Ale nebudem za kazdu cenu sa hadat a za kazdu cenu obranovat svoj narod. Cize skor nieco take, ano takuto zdravu ctiziadost treba deti ucit. Ale treba si vzdy davat pozor na to, aby sa tu nerozmohlo nieco taketo: http://beo.sk/historia/936-marava-morava-a-markomani
To je priklad takej psychickej poruchy, ktora si moze najst zivnu podu, ak si nedame bacha.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Poprosim citatelov, aby sa nezaoberali utokmi medzi narodmi, tento moj prispevok naozaj nie je o tom, pretoze ak si ho este raz precitate, tak je to o nasom zbytocnom a trapnom servilnom konani, o postoji, s prepacenim to musim povedat tak, ako to je, ine to totiz nevystihuje, ritolezca voci cudzincom, ked ich dostavame az do nepochopitelneho postoja pre nich samych, oni nas totiz celkom radi prijmu ako rovnocenny a prinosny narod, pokial sa budeme tak sami spravat a tej narodnej hrdosti a uvedomeniu v tom dobrom sa naozaj musime naucit. V tomto kontexte ma napada jeden pre mna nezabudnutelny zazitok z dovolenky v Turecku, ked pri nejakej spolocenskej hre malo pomoct publikum svojmu sutaziacemu a mali zaspievat nieco, tak sa dvihlo asi desat mierne podgurazenych mladych Holandanov a vo vystretom postoji, s rukou na srdci, s baznou spievali holansku hymnu a nikto ich nepovazoval za nacionalistov a inych istov, bolo to jednoducho dojimave a nadherne.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
danushka Pozri príspevok

Synov spolužiak bol minulého roka v Nemecku na výmennom pobyte. V rodine, kde bol spolužiak ubytovaný - mu začali ukazovať ako fungujú elektrospotrebiče a TV.
DES A HRôZA !!!

.
Vlani v auguste priateľka vydávala dcéru do Francúzska. Mladá išla o týždeň skôr a svadobčania v objednanom autobuse mali ísť až v piatok popoludní. Práve preto, že mladá zažila u "budúcich" svokrov podobnú situáciu s ukazovaním elektrospotrebičov a ďalších urážlivých ponaučení ako keby práve zokočila z banánovníka - zrušila svadbu.
To je skutočnosť,ktorú som zažila, nie iba historka.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Slayer666 Pozri príspevok
Nuz, ''My sme len Slováci.'' je trosku smiesne tvrdenie. Aj ked celkom nechapem pojem ''provincna kultura'', vysvetli mi niekto??

Ale zas na druhej strane, prepac, Danushka, ale za trochu scestne povazujem aj tvrdenie, ze tzv. zapadny svet podcenuje Slovanov. Taketo tvrdenie ziskava akysi etnicky kontext, a to jednak moze byt nebezpecne v konecnom dosledku, ale hlavne, ide tu skor o problem ekonomicko-ideologicky. Myslim, ze rovnako sa divaju aj na Madarsko, Rumunsko, Moldavsko, Litvu, Lotyssko a Estonsko - teda postkomunisticke krajiny. A teda mame tu dve ugrofinske, dve dakoromanske a dve baltske krajiny. Fakt, ze aj rozlohou aj poctom obyvatelov v postkomunistickych krajinach dominuju Slovania neznamena, ze maju nieco proti Slovanom.

Co sa narodnej hrdosti tyka, to je taky, podla mna, trosku zaujimavy fenomen. Niektori ludia, zda sa, trpia deluziou, ze ak mali ''skvelych'' predkov, aj oni sami budu ''skveli''. Je to nezmysel, samozrejme. Ak je nejaky Amik ''smejd'' a mal ''skvelych'' predkov, je uplne rovnaky ''smejd'', ani o chlp lepsi. Alebo ak je Slovak ''genius'' a mal ''blbych'' predkov, je proste ''genius'' - bodka (tie uvodzovky preto, ze sa to nezhoduje s mojim nazorom). Co je to narodna hrdost?? Co je to vlastne hrdost?? Podla mna sme hrdi na nieco, co sa nam podari dosiahnut. Napr. mozme byt hrdi na svoje deti, lebo sme ich vychovali (teda mame na tom podiel), na svoj vykon pri sprinte a pod. Ale ako som napr. ja dosiahol, ze som Slovak?? Nijak. Tak, ako som nijak nedosiahol, ze moje telefonne cislo je (resp. bolo) 430 430. Mam sa nim pysit? Asi by to bolo smiesne. Ak sa povie ''moji predkovia ho mali velky'', tak to musi platit aj pre mna?? Asi nie. Ale to je este v poriadku. Horsie je, ak sa povie ''moji predkovia ho mali vacsi ako tvoji!'' (no a co?!?!) - to je teraz narazka tak trochu aj na momentalne slovensko-madarske rozbroje, aj na tu prihodu s pobytom v nemecku. Teda takto asi ja chapem narodnu hrdost, ale je to dost abstraktny pojem a preto ini ho mozu chapat inac. Teda v tomto ponimani to povazujem za nieco uplne absurdne, a takisto aj druhy extrem: My sme len Slovaci.

Skor uznavam nieco ako narodne povedomie, tzn. uvedomujem si, odkial pochadzam. A ak niekto chce utocit na moj narod, tak si najprv zhodnotim, ci ma pravdu alebo nie (alebo ci ma scasti pravdu), a podla toho nieco mozno uznam, nieco obhajim. Ale nebudem za kazdu cenu sa hadat a za kazdu cenu obranovat svoj narod. Cize skor nieco take, ano takuto zdravu ctiziadost treba deti ucit. Ale treba si vzdy davat pozor na to, aby sa tu nerozmohlo nieco taketo: http://beo.sk/historia/936-marava-morava-a-markomani
To je priklad takej psychickej poruchy, ktora si moze najst zivnu podu, ak si nedame bacha.
Som rada Slayer666, že si priložil link o tom, ako to vlastne so Slovanmi bolo a priložím tu úryvok, ktorý hovorí za všetko :
Naši predkovia vždy vítali cudzincov vzácnymi darmi – chlebom a soľou, čím dávali najavo dôležitosť tohto nerastu v ich živote. Je pravdepodobné, že obmedzením soli na Morave, chcel dosiahnuť aspoň akési morálne pokorenie Moravanov, spôsobením nedostatku posvätnej soli, keď ako dobyvateľ uspel len ako podpaľač. Ľudská pýcha v živote veľkých vojvodcov, ale i malého človeka generuje často krát tie najnezmyselnejšie reakcie, ktoré okolie či história niekedy len ťažko dokážu pochopiť.

...áno, presne toto nás Slovanov vystihuje, v čase, keď nás nevedel dobyvateľ pokoriť pustošením, plienením, pálením a znásilňovaním mladých dievčat, tak nám vzali možnosť nakupovať soľ zo soľných baní...Vzali významnú zložku potravy obyvateľstvu a dobytku, aké jednoduché - takto odstaviť svojho protivníka...

A veľkosť Slovanského srdca sa nezaprela, každú návštevu, každého cudzinca si Slovan uctil chlebom a tým, čo mu najviac chýbalo - SOĽOU.

Osobne by som nerada zachádzala hlbšie v myšlienke SLOVANSTVA, obávam sa, že by som svojim názorom rozdúchala tému.
Som však hlboko presvedčená, že USA sa nás Slovanov bojí ako čert kríža. USA sa bojí aj silnejúcej Európy a všetko so všetkým akosi súvisí - aj táto svetová hospodárska kríza.
Neboli sme ďaleko od veľkého vojenského konfliktu v Európe, ešte pred pár rokmi to riadne vrelo v bývalej Juhosláviji...
Myslíte si, že si to narobili domáci, ktorí tam odjakživa spolu žili? Bez ohľadu na to, že to na Balkáne vždy vrelo, boli tam vždy Slovania, ktorí boli použití na vyššie účely, na účely kohosi silnejšieho.
Škoda, že sme sa my SLovania nevedeli spojiť do jednoliateho celku, ale sme sa nechali roztrhnúť, aby nám niekto veľkodušne dal opätovnú možnosť spojenia, ale za akúsi protihodnotu.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

PANE BOZE!!!!!!!!! CO SOM TO UROBIL???
Dufal som, ze aspon tu nehrozi, ze niekto vezme tieto pseudovedecke dristy vazne! Co sa toho linku tyka, ktory som poslal, kazda jedna veta je maximalny drist. Na to clovek nemusi byt ani historik, ani archeolog, ani lingvista, aby si tu nevedeckost vsimol. Ani ja nie som jazykovedec, aj ked sa o jazykovedu (hlavne porovnavaciu) zaujimam, no z tych dristov som nevedel ci sa mam smiat, plakat alebo hromzit. Takto jazykoveda fungovala v 14. storoci, nie dnes!!! A prestanme hladat konspiracne teorie, glorifikovat svoj narod a fabrikovat historiu ako v nejakom 19. storoci. Je rok 2009 pre Kristove rany.

Ten clanok som poslal preto, aby som ukazal, ake su to dristy a dufal som, ze kazdy bez problemov sa na tom zasmeje. Ved na to staci stredna skola, uplne, aby to cloveku docvaklo. A poslal som ho tiez preto, aby som ukazal druhy extrem, na ktory si treba davat pozor.

Suhlasim s Tetris-ou, isti ludia by si mali konecne vytiahnut hlavy zo zadku USA, ale Kdankov prispevok je presne to, pred cim som varoval.

PS: Len tak pre informaciu. Ano, nasi ''mierumilovni'' predkovia mali isty cas tradiciu chlieb-sol, ale aj vtedy pocas vojny vrazdili a znasilnovali, taka bola doba (vlastne, deje sa to aj dnes). Ale svojho casu nasi mili predkovia aj vyvrazdovali cele osady, nabodavali zaziva na koly a rozstvrtovali. Takze vyjdime z tej rozpravky a barankoch Slovanoch, dobre???

PPS: Kdanko, nepoznam ta z fora SNS alebo z kade?? Tvoje zvyraznovanie a tvoja technika copy/paste su mi povedome.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

No Slayer666, až tak celkom pseudovedecké dristy to nie sú.
Študovala som na FU v Srbsku na katedre slovakistiky a týmto pseudovedeckým dristom možno rozumiem po svojom, ale v spojení určitých osobných skúseností, jazykových schopností /rozprávam srbsky, poľsky a rusky/ chápem toto historické a jazykové prepojenie trošku ináč.

Veď ten link si nakoniec priložil preto, lebo si očakával nejakú reakciu - tak som reagovala. Normálna diskusia.
Prezentujem tu svoj názor a mohli by sme debatovať dlhé hodiny na tému Slovanstva. Keďže som žila na mnohých miestach mimo Slovenska, jedno viem určite - Slovania sú v západnom svete zatracovaní a musia dokazovať dvojnásobne svoje vedomosti a schopnosti, aby boli rovnoprávni v cudzine. Hovorím o obyčajných ľuďoch, ktorí sa rozhodli žiť mimo SK, nehovorím o našich svetovo uznávaných kapacitách.

V jednom sa zhodneme určite : isti ludia by si mali konecne vytiahnut hlavy zo zadku USA.
Naposledy upravil danushka : 06.06.09 at 19:15
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

danushka Pozri príspevok
Študovala som na FU v Srbsku na katedre slovakistiky a týmto pseudovedeckým dristom možno rozumiem po svojom, ale v spojení určitých osobných skúseností, jazykových schopností /rozprávam srbsky, poľsky a rusky/ chápem toto historické a jazykové prepojenie trošku ináč.
Neviem, co presne sa vyucuje na katedre slovakistiky, ale predpokladam, ze sa tam neuci, ze staci najst par lexem v roznych jazykoch len malilinko podobnych (fonologicky a semanticky...pricom to druhe bolo tak trosku, tak trosku dost opomenute autorom) a to staci ako dokaz, ze nie lexemy su pribuzne, ale dokonca narody?! Nepadala ani zmienka o komparativnej metode napr.?? Tomu sa mi nechce verit.

Jedna vec je pseudojazykovedna metoda jednoducheho porovnavania desiatok lexem v dvoch jazykoch za ucelom dokazu ich genetickej pribuznosti. Tam je exemplarov aspon niekolko desiatok a aspon trochu sa podobaju aj semanticky, nie len fonologicky. Ale toto?? To je celkom ina kava. Had-got-coatl je vlastne len jeden exemplar, ktory je fonologicky podobny sice aspon minimalne, ale semanticky vobec. A autor to chce pouzit ako dokaz svojho panslavistickeho mokreho sna? Ved tie tri ani nie su etnonyma, len jeden z nich.

Metoda, ktoru autor pouziva, a ktoru pouzivaju prakticky vsetci tzv. nieco-centristi, je velmi popularna, nepochybne. Dokaze poskytnut velmi rychle vysledky a hlavne, vzdy take, ake badatel dostat chce. Ale urcite nie je akceptovatelna.
Naposledy upravil Slayer666 : 06.06.09 at 19:03
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Viete kde som sa ja stretla s najväčšími národovcami, najhrdejšími Slovákmi a najväčšími milovníkmi Slovenska?
V Srbsku. Vo Vojvodine, kde žije početná slovenská menšina.
Kto to nezažije, neuveril by. Tí ľudia sú hrdí na to , že sú Slováci , obhajujú všetko slovenské, udržujú si reč svojich predkov nielen v rodinách, ale aj v školách a pod. Je tam veľa folklórnych súborov, ktorý chodia po svete a "ukazujú" slovenské tradície. Členmi sú hlavne mladí ľudia, čo ma milo prekvapilo. Veľa ľudových pesničiek, ktoré sú už na SK zabudnuté, oni majú vo svojom repertoári dodnes. Ulice majú zväčša pomenované podľa slovenských známych osobností.
Ked príde niekto zo Slovenska, hocikto ho pristaví na ulici, lebo sa chcú dozvedieť všetko, čo je na S. nové. Každý sa aj nezabudol pochváliť tým, kde na S. "všelikde" bol.
Všetci majú ponahrávané staré slov. filmy, počúvajú slovenské pesničky.
Najstaršia verzia Jánošíka je asi najhranejší film...
Slovensko a naše kultúrne pamiatky majú snáď viac prechodené a preskúmané, ako hocikdo z nás.

Takže, kto chce vidieť naozajstných hrdých Slovaákov, odporúčam navštíviť Vojvodinu
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

danushka Pozri príspevok
Slovenské a slovanské sebavedomie treba vštepovať deťom už od útleho veku !
To je aké to slovenské? Vážne ma to zaujíma.


danushka Pozri príspevok
Toľko potenciálu, koľko sa nachádza všeobecne v slovanoch sa dá ťažko prehliadnuť a teraz nebudem hovoriť o spomínanej redaktorke, ale o tom, že západný svet si drží od slovanstva odstup a majú pocit, akoby sme ešte dnes žili v zemliankach.

Synov spolužiak bol minulého roka v Nemecku na výmennom pobyte. V rodine, kde bol spolužiak ubytovaný - mu začali ukazovať ako fungujú elektrospotrebiče a TV.
DES A HRôZA !!!
No asi to tak nie je náhodou. Možno to majú z TV, alebo to tak vnímajú, že "východný" blok je ešte pozadu. Vôbec to nie je des a hrôza. Oni za to nemôžu... Veľmi ich nezaujímame a nemajú dôvod si zisťovať ako to tu je naozaj.


danushka Pozri príspevok
Keď som bola v Kanade, tak som sa trošku porovnávala ako bežný smrteľník s kanad.smrteľníkom.
Áno, životná úroveň je tam neporovnateľne vyššia, ale bežný smrteľník tam zväčša nevlastní nehnuteľnosť a PN nemá preplatenú, zdravotníctvo je tam neporovnateľne drahšie. A to kanadský zdravotný a sociálny systém je oveľa ľudskejší, ako systém v USA...

Chcem tým povedať len toľko - pestujme slovenskú a slovanskú hrdosť v prvom rade u svojich detí a vnúčat a naučme ich brániť sa voči nadradenosti mocnejších krajín a hlúpych zakomplexovaných reportérov.
Keď tu toľko skloňuješ tú slovenskú hrdosť, tak Ti niečo poviem Danushka. Slovák môže byť hrdý na to, keď niečo dokáže. Keď sa bude správať ľudsky a rozumne. História a Tatry je málo. To vytvoril niekto dávnejšie. My môžeme byť hrdí iba na to, čo sami dosiahneme ako jedinec alebo ako národ. Ako národ momentálne stagnujeme.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Slayer666 Pozri príspevok
Ale zas na druhej strane, prepac, Danushka, ale za trochu scestne povazujem aj tvrdenie, ze tzv. zapadny svet podcenuje Slovanov. Taketo tvrdenie ziskava akysi etnicky kontext, a to jednak moze byt nebezpecne v konecnom dosledku, ale hlavne, ide tu skor o problem ekonomicko-ideologicky. Myslim, ze rovnako sa divaju aj na Madarsko, Rumunsko, Moldavsko, Litvu, Lotyssko a Estonsko - teda postkomunisticke krajiny.
Naozaj netreba hovoriť, že je niekto proti Slovákom. Keď tak sú niektorí iba slabo informovaní.

Slayer666 Pozri príspevok
Co sa narodnej hrdosti tyka, to je taky, podla mna, trosku zaujimavy fenomen. Niektori ludia, zda sa, trpia deluziou, ze ak mali ''skvelych'' predkov, aj oni sami budu ''skveli''. Je to nezmysel, samozrejme.
Presne tak.

Slayer666 Pozri príspevok
Co je to narodna hrdost?? Co je to vlastne hrdost?? Podla mna sme hrdi na nieco, co sa nam podari dosiahnut. Napr. mozme byt hrdi na svoje deti, lebo sme ich vychovali (teda mame na tom podiel), na svoj vykon pri sprinte a pod. Ale ako som napr. ja dosiahol, ze som Slovak?? Nijak. Tak, ako som nijak nedosiahol, ze moje telefonne cislo je (resp. bolo) 430 430. Mam sa nim pysit? Asi by to bolo smiesne. Ak sa povie ''moji predkovia ho mali velky'', tak to musi platit aj pre mna?? Asi nie. Ale to je este v poriadku.
Píšeš veľmi rozumne.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

tetrisss Pozri príspevok
Poprosim citatelov, aby sa nezaoberali utokmi medzi narodmi, tento moj prispevok naozaj nie je o tom, pretoze ak si ho este raz precitate, tak je to o nasom zbytocnom a trapnom servilnom konani, o postoji, s prepacenim to musim povedat tak, ako to je, ine to totiz nevystihuje, ritolezca voci cudzincom, ked ich dostavame az do nepochopitelneho postoja pre nich samych, oni nas totiz celkom radi prijmu ako rovnocenny a prinosny narod, pokial sa budeme tak sami spravat a tej narodnej hrdosti a uvedomeniu v tom dobrom sa naozaj musime naucit.
Toto je asi najdlhšia veta akú som kedy čítal . Inak k tomu poviem iba toľko, že na Slovesnku momentálne ľudia rozmýšľajú troška zvrátene. Sú viac PROTI ako PRE NIEČO.

tetrisss Pozri príspevok
V tomto kontexte ma napada jeden pre mna nezabudnutelny zazitok z dovolenky v Turecku, ked pri nejakej spolocenskej hre malo pomoct publikum svojmu sutaziacemu a mali zaspievat nieco, tak sa dvihlo asi desat mierne podgurazenych mladych Holandanov a vo vystretom postoji, s rukou na srdci, s baznou spievali holansku hymnu a nikto ich nepovazoval za nacionalistov a inych istov, bolo to jednoducho dojimave a nadherne.
Či by vstali Slováci a pomohli neviem... som si istý len tým, že by boli podgurážení... a určite nie mierne

.
Naposledy upravil Bastian : 06.06.09 at 22:16
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Melnick Pozri príspevok
Vlani v auguste priateľka vydávala dcéru do Francúzska. Mladá išla o týždeň skôr a svadobčania v objednanom autobuse mali ísť až v piatok popoludní. Práve preto, že mladá zažila u "budúcich" svokrov podobnú situáciu s ukazovaním elektrospotrebičov a ďalších urážlivých ponaučení ako keby práve zokočila z banánovníka - zrušila svadbu.
To je skutočnosť,ktorú som zažila, nie iba historka.
Nechápem ľudí, ktorých sa to tak dotýka. Veď to je super sranda. Mne tiež v Španielsku ukazovali ako funguje splachovací záchod .
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

danushka Pozri príspevok
Osobne by som nerada zachádzala hlbšie v myšlienke SLOVANSTVA, obávam sa, že by som svojim názorom rozdúchala tému.
Som však hlboko presvedčená, že USA sa nás Slovanov bojí ako čert kríža. USA sa bojí aj silnejúcej Európy a všetko so všetkým akosi súvisí - aj táto svetová hospodárska kríza.
Neboli sme ďaleko od veľkého vojenského konfliktu v Európe, ešte pred pár rokmi to riadne vrelo v bývalej Juhosláviji...
Myslíte si, že si to narobili domáci, ktorí tam odjakživa spolu žili? Bez ohľadu na to, že to na Balkáne vždy vrelo, boli tam vždy Slovania, ktorí boli použití na vyššie účely, na účely kohosi silnejšieho.
Škoda, že sme sa my SLovania nevedeli spojiť do jednoliateho celku, ale sme sa nechali roztrhnúť, aby nám niekto veľkodušne dal opätovnú možnosť spojenia, ale za akúsi protihodnotu.
Čo sa týka náboženstva, farby pleti, pôvodu... netreba sa búchať do pŕs. Netreba to vôbec nejako extra riešiť.

Veľmi dobrým príkladom je pán Slota. Kým len močil z balkóna a okrádal Žilinčanov bolo v Maďarsku ticho. Sem tam si pozriem aj nejaké maďarské videá na youtube... a keď začal hovoriť tie odporné svinstvá do médií na adresu Maďarov, odvtedy som začal vnímať nárast pesničiek, kde spievajú o Slotovi ako sa nemôžu nechať urážať...

Spomínam to tu len preto, aby si niektorí ľudia uvedomili, kde to všetko začalo. Bol by som veľmi zvedavý, ako by to vnímali Slováci, keby v Maďarsku nejaký vysoko postavený politik pravidelne urážal národ tak, ako to robí Slota. Nad tým sa zamyslí málokto...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Bastian Pozri príspevok
Nechápem ľudí, ktorých sa to tak dotýka. Veď to je super sranda. Mne tiež v Španielsku ukazovali ako funguje splachovací záchod .
Pre koho ako.....a tiež veľa vecí nechápem ...


Ale ako tak čítam Tvoje príspevky , viac si na strane cudzej ako národovec ... a nielen v tejto téme .....


Pôvodca textu príspevku: Bastian
Keď tu toľko skloňuješ tú slovenskú hrdosť, tak Ti niečo poviem Danushka. Slovák môže byť hrdý na to, keď niečo dokáže. Keď sa bude správať ľudsky a rozumne. História a Tatry je málo. To vytvoril niekto dávnejšie. My môžeme byť hrdí iba na to, čo sami dosiahneme ako jedinec alebo ako národ. Ako národ momentálne stagnujeme.
To znamená čo , ľudsky a rozumne - komu sa pre zmenu budeme musieť tlačiť a od koho budeme mať hnedé vlasy ?

História je málo ?- veď tí Tvoji španieli len z nej žijú ...
Každý si zakladá na histórii , či je už taká alebo onaká . Samozrejme , že nikto nie je rád a ani ju nejak netlačí do popredia , ak sa tam vyskytujú určite temnejšie fakty ...

A ešte mi povedz , kto nie je hrdý , ak niečo dokáže ?
Ešte aj najkrajina na svete si na tom zakladá !!!
Tak potom prečo nie aj ostatní ľudia , či národy , či štáty ?

keby v Maďarsku nejaký vysoko postavený politik pravidelne urážal národ tak, ako to robí Slota. Nad tým sa zamyslí málokto...
...aký národ ? Pravdepodobne cudzí , lebo Slota ponadával aj na slovákov ...
No našli by sa , len sa mi nechce hľadať ....

Tohoto pána by som do žiadnej témy neťahal , dosť sa o ňom dozvedáme z rôznych médií ...
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

buchač Pozri príspevok
Pre koho ako.....a tiež veľa vecí nechápem ...
Ale ako tak čítam Tvoje príspevky , viac si na strane cudzej ako národovec ... a nielen v tejto téme .....
Milan dokážeš rozlišovať rozdiel medzi minulosťou a prítomnosťou? Veď aj význam slova "národovec" dnes nadobúda úplne iný zmysel. Pán Slota (a tí čo ho volia) sa o to zaslúžil. On a veľká časť Slovenska pokrivili význam viacerých slov. A na čej strane som? Na žiadnej. Bojujem za seba.


buchač Pozri príspevok
To znamená čo , ľudsky a rozumne - komu sa pre zmenu budeme musieť tlačiť a od koho budeme mať hnedé vlasy ?
Je to veľmi smutné, keď vnímaš význam tých slov tak. Pre každého z nás to znamená asi niečo úplne iné .

buchač Pozri príspevok
História je málo ?- veď tí Tvoji španieli len z nej žijú ...
Každý si zakladá na histórii , či je už taká alebo onaká . Samozrejme , že nikto nie je rád a ani ju nejak netlačí do popredia , ak sa tam vyskytujú určite temnejšie fakty .
Vnímaj to v tom kontexte ako som to písal. Je to málo vtedy, keď môžeš byť hrdý iba na to, za čo si sa sám nezaslúžil.


buchač Pozri príspevok
A ešte mi povedz , kto nie je hrdý , ak niečo dokáže ?
Ak niečo sám dokážeš, tak môžeš byť právom hrdý.


buchač Pozri príspevok
...aký národ ? Pravdepodobne cudzí , lebo Slota ponadával aj na slovákov ...
Veď to nechápem, že ho žerú napriek tomu, že im aj sprosto vynadal, aj im vytiahol peniaze z vrecka, aj sa im vyškŕňa v TV... No povedz je toto dôvod byť hrdý na takýto národ? Či to si nemám všímať?
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

buchač Pozri príspevok
Ale ako tak čítam Tvoje príspevky , viac si na strane cudzej ako národovec ... a nielen v tejto téme .....
Naozaj som si nevsimol, ze by Bastian alebo ktokolvek v tejto teme bol ''viac na strane cudzej ako narodovec.''

buchač Pozri príspevok
To znamená čo , ľudsky a rozumne - komu sa pre zmenu budeme musieť tlačiť a od koho budeme mať hnedé vlasy ?
Nechapem, ako si k tomu dosiel. Si si isty, ze sa chovas rozumne, ak niekomu pchas hlavu do zadku?? Resp. ak pchas hlavu do zadku nejakemu narodu (zjednodusene povedane)?? Tazko. A co tak svojmu narodu?? Tiez tazko.

buchač Pozri príspevok
História je málo ?- veď tí Tvoji španieli len z nej žijú ...
1, Ktori Spanieli?? Mozes konkretizovat kto a ako??
2, Teraz na chvilu prijmem, ze to tak naozaj je. Neviem ale, ako je to relevantne. Pocul som napr., ze v Espana su aj taki typci, co pachaju teroristicke ciny - aj po nich mame opakovat?

buchač Pozri príspevok
Samozrejme , že nikto nie je rád a ani ju nejak netlačí do popredia , ak sa tam vyskytujú určite temnejšie fakty ...
Iste, to je prirodzene a je to OK. Ine je, ked sa zacne historia falsovat.

buchač Pozri príspevok
Ešte aj najkrajina na svete si na tom zakladá !!!
Tak potom prečo nie aj ostatní ľudia , či národy , či štáty ?
Zaklada na com? Na historii, ci na hrdosti pre vlastne uspechy?? Okrem toho, je nespravne vyvodit z faktu, ze nieco je, ze to tak aj ma byt .
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Bastian Pozri príspevok
Milan dokážeš rozlišovať rozdiel medzi minulosťou a prítomnosťou? Veď aj význam slova "národovec" dnes nadobúda úplne iný zmysel. Pán Slota (a tí čo ho volia) sa o to zaslúžil. On a veľká časť Slovenska pokrivili význam viacerých slov. A na čej strane som? Na žiadnej. Bojujem za seba.

Je to veľmi smutné, keď vnímaš význam tých slov tak. Pre každého z nás to znamená asi niečo úplne iné .

Vnímaj to v tom kontexte ako som to písal. Je to málo vtedy, keď môžeš byť hrdý iba na to, za čo si sa sám nezaslúžil.

Ak niečo sám dokážeš, tak môžeš byť právom hrdý.

Veď to nechápem, že ho žerú napriek tomu, že im aj sprosto vynadal, aj im vytiahol peniaze z vrecka, aj sa im vyškŕňa v TV... No povedz je toto dôvod byť hrdý na takýto národ? Či to si nemám všímať?
1.Nie som Milan / a tobôž nie TEN Milan ... /, to je mýlka , ale Juraj .....

2.Hrdý som dosť a hrdosti mám na rozdávanie , ale tiež už bojujem v podstate za seba . Za vlasť som bojoval dosť dlho ....

3.Zaslúžil som sa tiež o niečo ...dúfam

4.Na toho pána som povedal , naznačil , že sa o ňom nemienim baviť , to by sme zabehli do vulgárnosti a príspevky by boli samé pípačky ..

Pôvodca textu príspevku: danushka
Slovenské a slovanské sebavedomie treba vštepovať deťom už od útleho veku !
To je aké to slovenské? Vážne ma to zaujíma.
Tak to by sme si mohli viacerí povedať , že akú majú úctu k tradíciám naše / poniektoré / ratolesti ...
Len také základné : úcta k vlajke , hymne , štátu , starším......
Naposledy upravil buchač : 07.06.09 at 08:30
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Uz zase sa vasa debata zvrhla na nieco celkom ine, ako je podstata veci. Jasne, ze o nas vela narodov ani netusi, lebo sa im o nas ani nesniva, tak sme na tom aj my, tiez nas velmi nezaujimaju male narody. K tomu urazaniu sa ohladom techniky, nie je to tak celkom nepravom, v zivej pamati mam prve cesty po rakuskych a talianskych dialniciach, ked par ludi osprchovalo WC, teraz je to uz uplne inak, je to len o skusenosti. Ale dopredu sa robit malym a zaostalym, teda p r o v i n c ny m, nezaujimavym je drzost! Ja osobne som daleko od toho, aby som sa robila nejakym uzasnym Slovakom, ale myslim si, ze nikto si nevybera, v akom narode sa narodi, ale svojim zivotom by mal prispievat k pozdvihnutiu tej svojej komunity a nie na nu plut. My sa bojime aj tej svojej historie, co bolo uz inak nebude, preco by sme niektore veci nemali akceptovat, ak sa aj stali tak ako sa stali, myslim tym Slovensky stat, je to objektivne prvy nas stat, akokolvek to budeme zastierat. Poucme sa od tych velkych narodov, ani Nemci nezmazali svoje strasne moderne dejiny, velkost synov naroda vidim v kroku terajsieho papeza, ked isiel po odpustenie svojmu narodu do Osviencimu. To je hrdost a nie sypanie si popola na hlavu a umensovanie sa vecne aki sme mali a neskuseni a jedina nasa deviza su pekne zeny, ved to je ubohe.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať