Zavrieť

Porady

Ako sa stratit v Europe ako narod

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Dnes som si precitala v jednom slovenskom denniku zaujimavy rozhovor s byvalym holanskym velvyslancom na Slovensku Robom Swartbolom a v strede tohto inak poucneho clanku som si musela precitat jednu otazku aj tri krat, lebo som meverila vlastnym ociam a neda mi nepodelit sa s touto "lahodkou" aj s vami. Redaktorka Zuzana Ulicianska tam polozila nasledovnu otazku : Posobili ste predtym aj vo Washingtone, Co ste si oblubili na nasej provincnej kulture? No, co na to povedat, ja sa hanbim za tuto pani redaktorku, nie som ziadny nacionalista, ale som clenkou slovenskeho naroda , nie sme dokonali, ale kto je?, ale takto sa sam podcenit, nasa kultura je bohata a pestra a urcite obohacuje europsku zmes kultur a to si od kazdeho vyprosim, aby ju oznacoval za provincnu! Nakoniec sam pan exvelvyslanec ju umravnil svojou odpovedou: Bratislava nie je velka, ale ak si zoberieme hudbu, operu, kvalitu spevakov ci baletu, moze polahky sutazit s Europou. Aj vasa otazka naznacuje iste podcenovanie sa: My sme len Slovaci. Trochu viac sebavedomia by vam mohlo pomoct presadit sa aj v zahranici. Este, ze nas zastanu druhi proti samym sebe.
Usporiadat
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
No, skus...Aj tak je tu nuda.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Slayer666 Pozri príspevok
Nechapem, co si tym chcel povedat.
Aby som ti rozumela, musela som si ten výraz vyhľadať a iným som chcela uľahčiť hľadanie. Toť vsjo.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Aspon sa nam rozsirili obzory, ani ja som netusila, ze take slovo existuje, hold clovek sa uci do smrti a este zomrie s.r.s.ty.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Slayer666 Pozri príspevok
No chcem povedat jedno. Nemam dobry pocit z nasej kultury, co sa hudby tyka. Zda sa mi, a nielen mne, ze sme teraz v takej faze toho naozaj hnusneho konzumu. Je to len taky moj dojem, ked sa tak rozhliadam, nemam na to statistiky. A vraj ani ostatne zlozky kultury na tom nie su prave najlepsie - ale je to len echo, neberiem ho vazne. Jednoducho mam pocit, ze Slovaci ''zozeru'', co sa im predostrie a nestaraju sa, ci je to zhnite alebo otravene a pod.
Ale ved toto sa tyka vsetkych spolocnosti na svete, neviem preco v tomto kontexte spominas prave Slovakov. Snad iba niektore arabske staty si vedia drzat nejaku vlastnu identitu, usudok a odstup, hoci aj tem je na miest otazka, ci to vychadza "z ludu", alebo je to nadiktovane v ramci totality.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

"Ako národ momentálne stagnujeme."
kukučka Pozri príspevok
Ja zase čakám pár dní, či niekto nebude reagovať na toto tvrdenie.

No neviem, co este dodat k tomuto "bastianovmu" postrehu, snad iba tolko, ze sa to mozno niekedy zmeni.

Momentalne naozaj stagnujeme, nechali sme sa velmi rychlo ucicikat tym, ze "uz" vieme poskladat auto znacky Citroen alebo Kia. Ziaden vyskum, ziadna podpora znalostnej ekonomiky. Vysoke skoly v najlepsom pripade stagnuju, vacsina sa ale prepada do podradnej kvality a stracame posledne zvysky konkurencieschopnosti.

Bohuzial, zaspali sme na vavrinoch velmi skoro. Ja viem, nie je to jednoduche nezaspat na vavrinoch. Lenze napr. Japonci zaspali na vavrinoch (a zacali sa prepadavat) az potom, co si plne dve generacie ludi odviedli perfektnu pracu v plnom nasadeni. Preto na tom stale nie su najhorsie, hoci smeruju uz dlho dole. Samozrejme - dalo by sa porovnavat aj s inymi krajinami, a nedopadlo by to pre nas najlepsie. Mali sme najvyssi HDP a urobili sme si z toho fetis, vsetkych sme presvedcili, ze prave HDP je najdolezitejsi udaj. Nic ine sme nebudovali. Teraz HDP padlo do minusu a nemame v podstate nic.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

téma je kultúra, či nie?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

kukučka Pozri príspevok
téma je kultúra, či nie?
Kultura, ci "nasa provincna kultura"?

Myslim, ze s kulturou by to nemuslo byt u nas az tak zle, keby tu (z pochopitelnych dovodov) nefungovalo to, co aj v zdravotnictve. Kazdy, co i len trocha sikovny berie nohy na plecia. Samozrejme, tyka sa to hlavne hudobnikov a vytvarnikov, herci maju smolu. Potom sa hrdime, takymi osobnostami, ako napr. Edita Gruberova, lenze kde by bola, ak by ostala v Bratislave?

Ono to umenie predsa len s tou ekonomikou trocha suvisi, v tom mali komunisti pravdu. Oni zasa nehlasali uplne same nezmysly.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Nuz, mozeme preberat kulturu zo vsetkych stran, aj v suvislosti s ekonomikou, je jasne, ze bez penazi to nejde. Socializmus bol v niecom ovela ustretovejsi k obcanom, zase tu budete skakat, ale bol ustretovy k vzdelaniu i kulture. Stagnacia, v com ju vidis, tu stagnaciu. Cela ludska populacia zacina trpiet stagnaciou, ze by to sposobilo zlate tela, ktore nam nahradilo akekolvek hodnoty? Okrem toho, za to ze niektore staty maju prostriedky na kulturu, to este neznamena, ze ju aj v skutocnosti maju lepsiu. A propos, kto to posudi?
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Neda mi, ako cakas, skocim. Ako presne je rezim, ktory zakazuje spisovatelov, hercov a hudobnikov, ktori sa mu nepacia, ustretovy k obcanom?? Ako sa moze takto zdravo vyvijat kultura?? Zvlast ak to robia nejaki zo strany s IQ dreveneho vlacika...
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
No esteze teraz, za slobody, stagnujeme, dobre predpokladam, dufam, ze oproti socializmu, alebo ake meradlo si my pamatame?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

tetrisss Pozri príspevok
No esteze teraz, za slobody, stagnujeme, dobre predpokladam, dufam, ze oproti socializmu, alebo ake meradlo si my pamatame?
Neviem, či si aj Ty stotožňuješ s tým, čo tu bolo len tak hodené do pľacu o stagnácii národa. Bez akéhokoľvek racionálneho hodnotenia a zdôvodnenia. A kto z nás na Porade je "všeumněl", aby to mohol takto hodnotiť. Pretože stagnácia národa, aj keď to zúžime len na kultúru, sa nedá vyvodiť len z pozície literatúry, hudobných žánrov, dramatického umenia alebo výtvarného umenia. A doteraz kto sa vyjadroval v Kultúre na Porade, každý tvrdil, že je amatérom v tom, k čomu sa vyjadroval, vrátane mňa. Tak sa teda pýtam, čo sa tu ide riešiť? Či znovu politika.?
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Petra, uznam, ze sa to teraz odklonilo od mojho povodneho zameru, ak pozries na moje prispevky, nedovolujem si hodnotit uroven kultury, kto ma vobec pravo to takto cierno-bielo hodnotit?, pretoze mi o to ani neslo. Po sty krat, slo mi o neprimerane vyjadrenie zastupcu medii. Otazka stagnacie s tym celkom nesuvisi, ale ... jezis, zase si narobim, no ale ked som to nahryzla, tak co uz. Sme taka mantinelova generacia, bud tam, alebo tam, jedni maju hlboku nostalgiu za socializmom a ti druhi sa pri tomto slove jezia ako cierna macka na pleci jezibabinom. Prave pozeram Lampu a vidim tam p. Srholca a viem, ze boli ludia, ktorym tento rezim velmi ublizil, ale no zase, rezim to umoznil, ublizili konkretni ludia, preco sa s tym terajsia spolocnost nevyrovnala? Ked sme uz do toho pichli, za vsetkym je politika, ale aj toto s tym suvisi, pocuvame ten a ten bol agent STB a on zase nebol a uz to ani nikoho nezaujima, lebo uz nikto nevie, co je pravda. Ale ja sa pytam, kde su pracovnici a agenti STB?, co ich vystrelili na mesiac?, ked pride na nejaku znamu osobnost, ktora dnes ma v spolocnosti postavenie, tak je nemozne vypocut prislusneho pracovnika, ktory pracoval podla zaznamu s tymto clovekom a dojst k pravde? Je v tom logika, nie? Takto sa malo vysporiadat s kazdym s tych, ktori konkretne nieco zavinili a nie nechat vinu na celom narode, lebo kazdy mal v rodine nejakeho radoveho clena strany, no aspon na 90%. A hadzat clenov strany alebo tych, ktori mali pravo rozhodovat medzi debilov je tiez prinajmensom naivne. No a k teme, podpora kultury na celkom bazickej zakladni bola velka, kazda dedina mala kulturny dom, hralo sa divadlo, boli spevokoly, ludove hudby, v lete kulturne leta, vysoko hodnotne subory chodili po celej krajine, v tomto by som mozno aj suhlasila s tou stagnaciou, to uz nie je. Mladi si zafajcia marisku a pohruzia sa do sukromnej produkcie svojich mameni, pripadne vedu prazdne reci, pokial prerevu hudbu, nad pivom. Ale to nie je len u nas, cize ako stagnaciu naroda by som to neoznacila. Je to celkovy kolaps modernej spolocnosti, nie len Slovenska.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Nie, Asi som to nenapísala zrozumiteľne. Len som chcela naznačiť, že téma mohla tou "svetovou" redaktorkou skončiť. Ale kto už len z nás je povolaný hodnotiť, či stagnujeme alebo nie? A čo je to tá stagnácia národa? Aké sú jej objektívne kritériá? Vysvetlí mi to niekto? Či si len tak ideme nezáväzne pokecať, prípadne sa pourážať, potom sa pozmierovať, a potom si povedať, tak nám zas uplynul týždeň?

P.S. Ďakujem kukučka
Naposledy upravil Petra Nová : 18.06.09 at 22:17
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

...len tak okrajovo som dnes začula v rádiu, že bude 33 festivalov a rozhlas bude pri tom...
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Petra Nová Pozri príspevok
Nie, Asi som to nenapísala zrozumiteľne. Len som chcela naznačiť, že téma mohla tou "svetovou" redaktorkou skončiť. Ale kto už len z nás je povolaný hodnotiť, či stagnujeme alebo nie. A čo je to tá stagnácia národa? Aké sú jej objektívne kritériá. Vysvetlí mi to niekto. Či si len tak ideme nezáväzne pokecať, prípadne sa pourážať, potom sa pozmierovať, a potom si povedať, tak nám zas uplynul týždeň.
Nuz, asi tak...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

tetrisss Pozri príspevok
Nuz, asi tak...
.
Tak dobre, miznem odtiaľto.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ano, vo vsetkom mate pravdu, aj v tom, ze kulturne stagnuje cele ludstvo, aj v tom, ze za sociku sa viac darilo kulture.

Je sice pravda, ze mnohi umelci boli perzekuovani, no na druhej strane to vytvaralo akysi pocit "zakazaneho ovocia" a o to viac to vzbudzovalo zaujem ludi o kulturu. Je to podobne ako s cirkvami. Za sociku boli jednou nohou v ilegalite, no vytvaral sa ovela hlbsi vztah medzi cirkvou a naozajstnymi veriacimi. Tych, ktori chodili do kostola bolo sice menej, no boli ochotni znasat aj iste prikoria. Dnes je "veriaci" pomaly kazdy, no nehanbi sa aj cez net vytrubit, je napr. nechodi na sv. omse alebo dokonca, ze je za potraty.

Ja naprikad poznam osud jedneho vytvarnika, ktory bol za sociku zakazany. Napriek tomu zakazu vytvoril uzasne diela, ludia si to "tajne" kupovali, dokonca sa im podarilo dostat niektore za hranice.

Myslim, ze teraz sa spojili dva negativne vplyvy - stat uz nedava pomaly nic na kulturu, teda nie su tam peniaze, na druhej strane ludia maju zlate tela so vsetkym profesionalne robenym marketingom, tekze kultura u nich - ako sa vravi - zide z oci, zide z mysle.

Teda ak sa mame vratit k povodnemu prispevku, k poznamke redaktorky o nasej provincnej kulture, tak pravda jae asi niekde medzi. Ja by som toto slovne spojenie ako redaktor rozhodne nepouzil, ak by som sa chel opytat to iste, tak by som sa snazil to formulovat viac diplomaticky, no na druhej strane je pravda, ze sa tu asi tazko budeme moct hrat an nejaku kulturnu velmoc.
0 0
ticho ticho

ticho je offline (nepripojený) ticho

Historický článok na beo od Cvengroša je podľa mňa hypotéza ( či dobrá, vedecká, odborná, reálna, konštruktívna, nacionalistická, dríst .... alebo aká ? môžme sa o tom baviť ) a tak sa k nej treba i stavať, no zdá sa mi že niektorí ľudia z nej už robia historickú skutočnosť a jedni pozitívne a ďalší negatívne cítia potrebu sa k takto predčasne umelo postavenej historickej skutočnosti vyjadriť.
Mne z ich vyjadrení je paradoxne zrejmý len ich vzťah k vlatnej identite ( pôvodu, vlastenectvu, národu .... atď. ), ale určite nie sú zrejmé indície, fakty, skutočnosti, dôkazy, vedúce k posunu od tejto
hypotézy
k historickej pravde ( reálna historická skutočnosť, alebo len časť ), či nepravde ( ako to jeden dikutujúci popisuje drístu ).
A tak prosím diskutujúcich skúste zaujať váš postoj k danej problematike z pohľadu Vám dostupných vedomostí s cieľom pokúsiť sa určiť do akej miery sa jedná o hypotézu.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

ticho Pozri príspevok
Historický článok na beo od Cvengroša je podľa mňa hypotéza ( či dobrá, vedecká, odborná, reálna, konštruktívna, nacionalistická, dríst .... alebo aká ? môžme sa o tom baviť ) a tak sa k nej treba i stavať, no zdá sa mi že niektorí ľudia z nej už robia historickú skutočnosť a jedni pozitívne a ďalší negatívne cítia potrebu sa k takto predčasne umelo postavenej historickej skutočnosti vyjadriť.
Mne z ich vyjadrení je paradoxne zrejmý len ich vzťah k vlatnej identite ( pôvodu, vlastenectvu, národu .... atď. ), ale určite nie sú zrejmé indície, fakty, skutočnosti, dôkazy, vedúce k posunu od tejto
hypotézy
k historickej pravde ( reálna historická skutočnosť, alebo len časť ), či nepravde ( ako to jeden dikutujúci popisuje drístu ).
A tak prosím diskutujúcich skúste zaujať váš postoj k danej problematike z pohľadu Vám dostupných vedomostí s cieľom pokúsiť sa určiť do akej miery sa jedná o hypotézu.
Vitaj, vidim, ze si novy clen (clenka?). Ak mas zaujem predebatovat to, zaloz radsej novu temu. Myslim, ze tu to nebude vitane.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
[QUOTE=ticho;1077483]Historický článok na beo od Cvengroša je podľa mňa hypotéza ( či dobrá, vedecká, odborná, reálna, konštruktívna, nacionalistická, dríst .... alebo aká ? môžme sa o tom baviť ) a tak sa k nej treba i stavať, no zdá sa mi že niektorí ľudia z nej už robia historickú skutočnosť a jedni pozitívne a ďalší negatívne cítia potrebu sa k takto predčasne umelo postavenej historickej skutočnosti vyjadriť.
Mne z ich vyjadrení je paradoxne zrejmý len ich vzťah k vlatnej identite ( pôvodu, vlastenectvu, národu .... atď. ), ale určite nie sú zrejmé indície, fakty, skutočnosti, dôkazy, vedúce k posunu od tejto
hypotézy
k historickej pravde ( reálna historická skutočnosť, alebo len časť ), či nepravde ( ako to jeden dikutujúci popisuje drístu ).
A tak prosím diskutujúcich skúste zaujať váš postoj k danej problematike z pohľadu Vám dostupných vedomostí s cieľom pokúsiť sa určiť do akej miery sa jedná o hypotézu.[/QUOTE

Co si tym myslel?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať