Zavrieť

Porady

Pokuta pri DPH

Dostala som novú klientku. Dosť je vyšokovaná, pretože za posledných 6 mesiacov dosiahla obrat 3 000 000 Sk. Ono by to asi potešilo každého bežného živnostníka, ale ona bola neplatcom DPH a jej účtovníčka si nevšimla túto skutočnosť. Bola na DÚ a tam jej samozrejme oznámili, že okrem milej povinnosti, že sa stane platcom DPH jej vyrúbia pokutu. Neviete v akej výške táto pokuta môže byť? Je dosť na nervy a ja som hľadala na www.drsr.sk, ale nič som nenašla. Máte s takouto zábavou niekto skúsenosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    krusa je offline (nepripojený) krusa

    krusa
    Monita
    Dostala som novú klientku. Dosť je vyšokovaná, pretože za posledných 6 mesiacov dosiahla obrat 3 000 000 Sk. Ono by to asi potešilo každého bežného živnostníka, ale ona bola neplatcom DPH a jej účtovníčka si nevšimla túto skutočnosť. Bola na DÚ a tam jej samozrejme oznámili, že okrem milej povinnosti, že sa stane platcom DPH jej vyrúbia pokutu. Neviete v akej výške táto pokuta môže byť? Je dosť na nervy a ja som hľadala na www.drsr.sk, ale nič som nenašla. Máte s takouto zábavou niekto skúsenosť?
    pokuta je 2000 SK v zmysle zákona o správe daní. Ja som ju dostal v marci, lebo som sa zabudol zaregistrovať za platcu kvôli novozavedenému zarátavaniu do obratu aj príjmy z prenájmu nehnuteľností.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Monita
    Dostala som novú klientku. Dosť je vyšokovaná, pretože za posledných 6 mesiacov dosiahla obrat 3 000 000 Sk. Ono by to asi potešilo každého bežného živnostníka, ale ona bola neplatcom DPH a jej účtovníčka si nevšimla túto skutočnosť. Bola na DÚ a tam jej samozrejme oznámili, že okrem milej povinnosti, že sa stane platcom DPH jej vyrúbia pokutu. Neviete v akej výške táto pokuta môže byť? Je dosť na nervy a ja som hľadala na www.drsr.sk, ale nič som nenašla. Máte s takouto zábavou niekto skúsenosť?
    Monita omylom som súhlasila miesto citujem, aby si nebola pomýlená.

    O správnych deliktoch hovorí zákon č. 511/1992 o správe daní a poplatkov Z.z. v znení nesk. zák. v § 35. Čo sa týka nesplnenia povinnosti registrácie platí: že, ak si daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

    Ďalšia sankcia môže byť z nepodania DP a ak vznikne daňová povinnosť, tak aj z jej neuhradenia. Tam môže nastať viacero prípadov, preto si treba pozrieť horespomínaný zákon a § 35 celý.

    amelia je offline (nepripojený) amelia

    amelia
    evina
    Monita omylom som súhlasila miesto citujem, aby si nebola pomýlená.

    O správnych deliktoch hovorí zákon č. 511/1992 o správe daní a poplatkov Z.z. v znení nesk. zák. v § 35. Čo sa týka nesplnenia povinnosti registrácie platí: že, ak si daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

    Ďalšia sankcia môže byť z nepodania DP a ak vznikne daňová povinnosť, tak aj z jej neuhradenia. Tam môže nastať viacero prípadov, preto si treba pozrieť horespomínaný zákon a § 35 celý.
    Tu mi nedá podotknúť,hoci táto téma je rozvedená inde,účtovníci majú problém koľko vypýtať za svoju prácu, majitelia firiem ju často považujú za ničotnú, ale keď príde dobre mastná pokuta, zodpovednosť hneď má majiteľa.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Podarilo sa mi raz neskoro poslať DP DPH....automaticky som si ponížila najbližšiu faktúru pre klienta o pokutu.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Johanka
    Mne sa podaril lepší kúsok, poslala som všetky DP okrem svojho!
    To je krásne, najprv ostatní, potom ja.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lenkak
    To je krásne, najprv ostatní, potom ja.
    Ja som s mojim bežala tento rok pred 18,00 hod.!, a pritom bolo hotové od januára. Jednoducho som zabudla a pritom som všetkých obtelefonovala, že či už boli.
    Myslela som, že som sama taká účtovníčka, a vidím, že nie!

    Monita je offline (nepripojený) Monita

    žena Monita
    Díky za pomoc. Chvalabohu mňa sa jej pokuta netýka, pretože túto zábavku má od svojej predchádzajúcej účtovníčky, ktorá si neuvedomila, že platcom DPH sa nestáva za 3 za sebou nasledujúce obdobia pri obrate 750 000,- Sk, a že je nový zákon o DPH. Takže ,,vďaka" tejto chybe vymenila účtovníčku za mňa.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Monita
    Díky za pomoc. Chvalabohu mňa sa jej pokuta netýka, pretože túto zábavku má od svojej predchádzajúcej účtovníčky, ktorá si neuvedomila, že platcom DPH sa nestáva za 3 za sebou nasledujúce obdobia pri obrate 750 000,- Sk, a že je nový zákon o DPH. Takže ,,vďaka" tejto chybe vymenila účtovníčku za mňa.
    No vidíš ako dobre si dopadla.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    A môžme si zopakovať mnohokrát povedané: Pozor na prevzatie už rozbehnutých účtov...ak prevziať, tak len zodpovednou osobou odklepnuté a vlastnoručne podpísané zostatky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.