Zavrieť

Porady

A zase sociálny fond

Čerpanie soc. fondu v roku 2005: Do konca 2004 bolo limitované čerpanie soc.fondu v hotovosti do 2 000,- Sk, samozrejme som ho zdanila 19% v mzde a od nového roka 2005 tam nie je žiadny limit? V januári 2005 som dala zamestnancovi do mzdy 1 900,- Sk, zdanila ako sa patrí, ale dnes by som mu chcela dať do mzdy 2 500,- Sk, môžem?
Usporiadat
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Ja si myslím, že limit na zamestnanca zo SF nie je. Viem, že do roku 2003 platilo, že keď mal zamestnanec nepeňažné plnenie zo SF do 2000 Sk - nebola žiadna daň a nad 2000 Sk sa zdaňovalo. Teraz zdaňuješ každú korunu.

Prosím opravte ma ak sa mýlim, predsa je len piatok poobede a už sa zosobotnieva.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=Ingrid G.]Ja si myslím, že limit na zamestnanca zo SF nie je. Viem, že do roku 2003 platilo, že keď mal zamestnanec nepeňažné plnenie zo SF do 2000 Sk - nebola žiadna daň a nad 2000 Sk sa zdaňovalo. Teraz zdaňuješ každú korunu.
Prosím opravte ma ak sa mýlim, predsa je len piatok poobede a už sa zosobotnieva.[/QUOTE

Áno tak jest, už od nás chcú daň z každej korunky, aj keď je zo Sociálneho fondu, na tom im nezáleží.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Príspevok zo SF na stravovanie v nepeňažnej forme sa nezdaňuje, výška prípsevku nie je limitovaná.
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

[QUOTE=Tweety]
Ingrid G.
Ja si myslím, že limit na zamestnanca zo SF nie je. Viem, že do roku 2003 platilo, že keď mal zamestnanec nepeňažné plnenie zo SF do 2000 Sk - nebola žiadna daň a nad 2000 Sk sa zdaňovalo. Teraz zdaňuješ každú korunu.
Prosím opravte ma ak sa mýlim, predsa je len piatok poobede a už sa zosobotnieva.[/QUOTE

Áno tak jest, už od nás chcú daň z každej korunky, aj keď je zo Sociálneho fondu, na tom im nezáleží.
Tu by som chcel zdoraznit, ze nie kazda koruna pouzita v prospech zamestnanca zo socialneho fondu sa zamestnancovi zdanuje.. treba zaroven vychadzat aj z §5, ods.5, resp.ods.7... cize ak sa zo socialneho fondu uhradzaju zamestnancovi take plnenia, ktore u neho nie su predmetom dane, resp. su od dane oslobodene, tak aj ked sa na ich zaplatenie pouziju prostriedky zo socialneho fondu a zakon o socialnom fonde to dovoluje, nezdanuju sa zamestnancovi.... vid nakup nealko napojov na spotrebu na pracovisku z prostriedkov socialneho fondu....
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
Naile
Príspevok zo SF na stravovanie v nepeňažnej forme sa nezdaňuje, výška prípsevku nie je limitovaná.
ja by som bola veľmi rada, keby to tak bolo...

ale práve čítam Národné poistenie 10/2005 a tam píšu:

Zdaňovanie príspevkov na stravovanie zamestnancov:
a)...
b)...
c)príspevky zo sociálneho fondu sa zdaňujú ako príjmy zo závislej činnosti

a

Zdaňovanie príspevkov zo sociálneho fondu:
Príspevky, poskytované zamestnancom zo sociálneho fondu sa považujú za príjmy zo závislej činnosti, a bez ohľadu na to, či sa poskytujú v peňažnej alebo nepeňažnej forme sa zdaňujú ako ostatné príjmy zamestnanca zo závislej činnosti daňou vo výške 19%.

...tak, ako to je?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Samozrejme, že príjmy zo sociálneho fondu sú príjmami zo závislej činnosti, ale keď si dobre prečítame § 5 Zákona o daniach z príjmov, nájdeme tam odsek 5, 6 a 7, kde sa uvádzajú oslobodené príjmy a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane.

Ak sa oslobodené príjmy hradia zo sociálneho fondu, sú síce príjmom zo závislej činnosti, ale príjmom oslobodeným.

P.S.: stačí čítať celý § a nie iba začiatok.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

martinez
nezdanuju sa zamestnancovi.... vid nakup nealko napojov na spotrebu na pracovisku z prostriedkov socialneho fondu....
To je o niečom inom. Takéto príspevky na nápoje sa nepripočítavajú k mzde a preto sa nemôžu zdaňovať, ide tu o čerpanie z prostriedkov Sociálneho fondu zamestnávateľa celkovo.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Národne poistenie nečítam, takže neviem sa k príspevku v ňom sa vyjadriť - či ty si zlé prečítala, alebo tam je to nesprávne úvedené.
Teraz ako to je s oslobodením od dane príspevka zamestnávateľa na stravovanie zamestnancovi.
Príspevok sa poskytuje podľa § 152 ZP vo výške 55 % z ceny jedla najviac však...
Okrem toho sa poskytuje príspevok na stravovanie z SF. Výška tohto príspevku nie je limitovaná, v praxi je limitovaná "koľko máme -toľko dáme".
Teraz k zdaňovaniu:
Akékoľvek plnenie zo SF je príjmom zo závislej činnosti podľa § 5 ods.1 písm f) ZDP.
Teda, čo je napisané o oslobodení príjmov zo závislej činnosti v § 5 ods. 7 v plnom rozsahu sa vzťahuje aj na tie príjmy, ktoré sú poskytované zo SF. V nášom prípade príspevok na stravovanie zo SF.
Nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi je oslobodený od dane nezávisle od výšky tohto príspevku a nezavisle od toho, či je to priamý príspevok od zamestnávateľa alebo cez SF, pretože v § 5 ods. 7 písm. b) žiadné tieto limity nie sú.
Pre úplnosť dodavám, že je limit pre úznanie daňových výdavkov zamestnávateľa na príspevok zamestnávateľa na stravovanie zamestnancovi podľa § 152 ZP. Je to od 55 % ceny jedla až do 55 % stravného pri PC... Ak napríklad v jedalni 55 % z ceny jedla činí 38,50 Sk a v KZ sa dohodne, že zamestnávateľ prispeje 44 Sk, tak daňovým výdavkom bude uznané 44 SK na jedno jedlo.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Naile
Pre úplnosť dodavám, že je limit pre úznanie daňových výdavkov zamestnávateľa na príspevok zamestnávateľa na stravovanie zamestnancovi podľa § 152 ZP. Je to od 55 % ceny jedla až do 55 % stravného pri PC... Ak napríklad v jedalni 55 % z ceny jedla činí 38,50 Sk a v KZ sa dohodne, že zamestnávateľ prispeje 44 Sk, tak daňovým výdavkom bude uznané 44 SK na jedno jedlo.
A keď firma nemá uzavtetú KZ, tak takúto možnosť nemá?
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Po dohode v KZ resp ZR (zamestnanecká rada) celkom iste podľa § 19 ods. 1 písm. c) bod 5. ZDP.
Ak ZP umôžňuje rozširiť "nad rámec" poskytovanie niektorých plnení zamestnancom, napríklad týždeň navyše dovolenku, navýše počet priem. zárobkov pri odchodnom, odstupnom, príspevok na stravovanie, tak v zmysle tohto ustanovenia je to daňový výdavok zamestnávateľa.
Treba posudiť každý druh tohto"nadštandartného" plnenia, či podľa dohody s zastupcami zamestnancov alebo môže to byť aj v iných vnutorných predpisoch.
Podľa mojho názoru daňovým výdavkom nad 55 % z cený jedla, samozrejme do 55 % z cestovného môže byť len v tom prípade, ak je to dohodnuté s zastupcami zamestnancov.
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
To Naile:

ja som len citovala Národné poistenie... Keďže som doteraz (a vlastne ani nebudem) tiež nezdaňovala príspevok zo SF na stravovanie, tak som pre istotu išla "čeknúť" Poradu, čo sa tu píše a či náhodou nie je niečo nové v tejto oblasti, čo by mi ušlo... Ja nemám pocit, že by som zle čtala článok. Skôr, že článok je buď chtiac alebo nechtiac neúplný.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Prosím o radu :
Zdaňuje sa aj príspevok z fondu na úhradu výdavkov do zamestnana a späť zamestnancom, ktorým priemerný mesačný zárobok nepresahuje dvojnásobok životného minima (§7 ods. 3 písm. a)
Ďakujem.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Jednoznačnú odpoveď som dostala iba na začiatku témy, či môžem dať do mzdy napr aj 3 500,- Sk za rok a zdaniť 19%. Naozaj už nie je limit 2 000,- Sk?
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Nie je. Limit do 2000 bola ktorá sa nezdaňovala a nad 2000 sa už zdaňovala. To už padlo, zdaňuje sa okrem stravovania (?) všetko.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

elenka
Nie je. Limit do 2000 bola suma ktorá sa nezdaňovala a nad 2000 sa už zdaňovala. To už padlo, zdaňuje sa okrem stravovania (?) všetko.
opravila som sa.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Príspevok na dopravu sa zdaňuje 19%-nou sadzbou nezávisle od výšky príspevku a to každému zamestnancovi - príjemcovi príspevku. Na výške jeho zárobku nezaleží.
Aké plnenia sú možné zo SF, ktoré sú oslobodené od dane podľa ZDP :
- nepeňažný príspevok na stravovanie zamestnancovi (rozširené v KZ: dôchôdcom,
ženám na MD, RD, zam-com počas PN, dovolenky...);
- nealko nápoje na spotrebu na pracovísku;
- úhrada zo SF použitia rekreačného, zdravotníckého vzdelávacieho, predškolského,
telovýchovného alebo športového zariadenia zamestnávateľa zamestnancom a jeho
manželkou (manželom) a deťmi;
- požička sa nezdaňuje, avšak sa zdaňuje imaginarný úrok z nej.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ak nie je kolektivna zmluva, napr. v priapde malych firiem vsetko treba riesit cez interne smernice...tod moj nazor
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Vladimír Ozimý
ak nie je kolektivna zmluva, napr. v priapde malych firiem vsetko treba riesit cez interne smernice...tod moj nazor
Myslím si že interné smernice nepomôžu - buď kolektívna zmluva alebo len to čo povoľuje zákonník práce - tak to je aspoň podľa ustanovení ZP.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

elenka
Nie je. Limit do 2000 bola ktorá sa nezdaňovala a nad 2000 sa už zdaňovala. To už padlo, zdaňuje sa okrem stravovania (?) všetko.
A nebolo to tak, že peniaze v hotovosti sa museli zdaniť, aj keď to bolo napr. 500,- Sk? Nemyslím tým nákup nejakých darčekových poukážok. Ten limit 2 000,- Sk sa náhodou netýkal iba nepeňažných plnení? Ak sa mýlim, oprav ma elenka.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Tie 2 000 Sk platili od 1.1.2002 do 31.12.2003.
ZDP v 6 ods. 8 písm. a) bod 8 ustanovoval: plnenie zo SF do 2 000 Sk. Do tých 2 000 Sk sa nezapočítavali oslobodené od dane plnenia zo SF. Teda dodatočne boli oslobodené zdaniteľné príjmy zo SF do 2 000 Sk. To, že plnenie má byť nepeňažným bolo ustanovené na začiatku v texte písm. a)
Bohužial už je to neaktuálne, okrem plnení, ktoré som uviedla v predošlom príspevku, všetko sa zdaňuje.
0 0
Načítať ďalšie