Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie budovy

Dobrý deň,prosím skúste mi poradiť:
-firma sro má v prenájme budovu ,na ktorej bolo uskutočnené technické zhodnotenie budovy.
-budova je prenajatá na 4 roky
-môžem túto budovu účtovne odpísať 4 roky a daňovo 20 rokov?/odpisová skupina stavby/
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stromova Pozri príspevok
Dobrý deň,prosím skúste mi poradiť:
-firma sro má v prenájme budovu ,na ktorej bolo uskutočnené technické zhodnotenie budovy.
-budova je prenajatá na 4 roky
-môžem túto budovu účtovne odpísať 4 roky a daňovo 20 rokov?/odpisová skupina stavby/
Môže, ale potrebuje na to súhlas prenajímateľa. Odpisovať potom bude ako iný majetok.
0 0
Stromova Stromova

Stromova je offline (nepripojený) Stromova

prosím Vás,čo sa tým myslí ,,Odpisovať potom bude ako iný majetok,,
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stromova Pozri príspevok
prosím Vás,čo sa tým myslí ,,Odpisovať potom bude ako iný majetok,,
KUk Zákon o dani z príjmu §22
6) Iným majetkom na účely tohto zákona sú

a) otvárky nových lomov, pieskovní, hlinísk, skládok odpadov, ak sa nezahrnujú do vstupnej ceny alebo zostatkovej ceny hmotného majetku,
b) technické rekultivácie, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 109)
c) technické zhodnotenie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky vyššie ako 1 700 eur,
d) technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 1 700 eur vykonané a odpisované nájomcom,
e) technické zhodnotenie plne odpísaného hmotného majetku vyššie ako 1 700 eur.
f) technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.
3 0
Stromova Stromova

Stromova je offline (nepripojený) Stromova

pozerám si tento zákon a zisťujem ,že presne ten odsek mám zvýraznený prepiskou,takže som ho už študovala,a to vlastne znamená,že ak sa dohodnem s prenajímateľom,môžem to odpisovať daňovo a účtovne 4 roky?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie to znamená, že môžeš odpisovať, ale tak ako si to uviedla v zadaní.
1 0
Stromova Stromova

Stromova je offline (nepripojený) Stromova

vďaka
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
treba klikať -vyriešené, užitočne...........
0 0
7monika5 7monika5

7monika5 je offline (nepripojený) 7monika5

Prosím vás a opravu a výmenu podláh - Opravy a udržiavanie stavieb? 021-? Alebo môžem 511- ? Ak sa robila výmena podlahy v prenajatom priestore? Cena bola viac ako 1700 €. Neviem to zaúčtovať. Poradíte? Ďakujem
Naposledy upravil 7monika5 : 25.01.11 at 11:51
0 0
matig matig

matig je offline (nepripojený) matig

účtovníčka hľadajúca informacie :) ...viac
ak sa nezmenili technicke parametre podlahy, resp. vlastnosti, uctovala by som na 511
0 0
7monika5 7monika5

7monika5 je offline (nepripojený) 7monika5

matig Pozri príspevok
ak sa nezmenili technicke parametre podlahy, resp. vlastnosti, uctovala by som na 511
Ďakujem za odpoveď, zmenilo sa to z dlažby na linoleum ale inak nič - teda rozmery atd. Mňa miatla tá cena, či keď je to nad 1700 nie je povinnosť odpisovať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie je.............
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Budova kúpená v r. 2009.
r. 2009 - 1. rok odpisovania
r. 2010 - vypracovanie všelijakých projektových a iných dokumentácií /ide sa prestavovať, nadstavovať, pristavovať/ spolu 4000 eur, ide o technické zhodnotenie,
teraz moja otázka ako mám postupovať:

mám túto sumu technického zhodnotenia za rok 2010 pripočítať k ZC z r. 2009 a vypočítať tak plán odpisovania nanovo? /ide o rovnomerné odpisovanie/

Ďakujem za /po/radu!
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Alebo vypracovávanie projektových dokumentácií môžem nechať k 31.12.2010 na účte 042 ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
počkaj do realizácie, tie dokumenty ešte budovu nezhodnocujú.
0 0
S.Ch. S.Ch.

S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

Ja by som sa k tejto téme chcela opýtať:
K existujúcej stavbe (skokaudovanej) je potrebné získať zo stavebného úradu povolenie na zmenu užívania stavby, k čomu treba rôzne vyjadrenia rôznych úradov + projekty, za ktoré sa samozrejme musí zaplatiť. Sú tieto výdavky na projektovú dokumentáciu k zmene užívania stavby technickým zhodnotením stavby? Budem účtovať na 042?
Mýli ma to - čo je uvedené v príspevku č.15, že dokumenty ešte budovu nezhodnocujú. Vedeli by ste mi prosím poradiť?
0 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

S.Ch. Pozri príspevok
Ja by som sa k tejto téme chcela opýtať:
K existujúcej stavbe (skokaudovanej) je potrebné získať zo stavebného úradu povolenie na zmenu užívania stavby, k čomu treba rôzne vyjadrenia rôznych úradov + projekty, za ktoré sa samozrejme musí zaplatiť. Sú tieto výdavky na projektovú dokumentáciu k zmene užívania stavby technickým zhodnotením stavby? Budem účtovať na 042?
Mýli ma to - čo je uvedené v príspevku č.15, že dokumenty ešte budovu nezhodnocujú. Vedeli by ste mi prosím poradiť?

Nech ťa nemýli - projektové dokumentácie by mali byť vypracované ešte pred samotnou realizáciou stavieb a ich zmien. Ja by som ich odpisovala. A ostatné poplatky - všetky náklady súvisiace s obstaraním majetku sú v NC /do dňa zaradenia majetku do užívania /
0 0
Gabo71 Gabo71

Gabo71 je offline (nepripojený) Gabo71

Dobrý deň, ja by som Vás tiež chcela poprosiť o radu. Máme prenajatú dlhodobo budovu (na 20 rokov), robili sme technické zhodnotenie so súhlasom prenajímateľa (zmluvne dohodnuté). Robili sme rôzne rekonštrukcie. Napr. oprava strechy, úprava celej budovy - stavebné práce, ústredné kúrenie, automatická brána, výmena okien. Každá z týchto položiek je nad 1700€. Ako by ste mi doporučili tieto veci odpisovať? Každé zvlášť, alebo to budem brať ako celkové zhodnotenie, napočítam dohromady? Tieto práce sa vykonávali v 2010 a ešte ďalšie budú v 2011 - ale tie sa netýkajú pokračovania tých z 2010. Zatiaľ to mám všetko evidované na 042, ak by som to zaraďovala každé zvlášť, dátum zaradenia viem, ale keď to zaradím ako celok, akým dátumom? Kolaudácia nebude, je to len oprava budovy. Viete mi s tým pomôcť. Predom Vám ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
oprava budovy nie je technické zhodnotenie bez ohľadu na cenu.
0 0
Gabo71 Gabo71

Gabo71 je offline (nepripojený) Gabo71

Ďakujem Kejka. Len ešte sa spýtam. Predtým to bola hospodárska budova a vytvorili sme z toho výrobnú halu. Nemožno to považovať za rekonštrukciu? Rekonštrukcia sa považuje za technické zhodnotenie?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Rekonštrukcia sa považuje za technické zhodnotenie?
zmena účelu užívania sa dá považovať za TZ, ale prečo nebolo treba stav.povolenie? alebo ohlášku?
tieto prípady treba posudzovať individuálne a ťažko na diaľku.
len v jednom príspevku=zadaní hádžeš spolu pojmy oprava, rekonštrukcia, TZ,...... reagovala som len na to.
Moment zaradenia sa dá určiť aj rozhodnutím = dátumom skutočného začatia využívania na určený účel.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať