Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie budovy

Dobrý deň,prosím skúste mi poradiť:
-firma sro má v prenájme budovu ,na ktorej bolo uskutočnené technické zhodnotenie budovy.
-budova je prenajatá na 4 roky
-môžem túto budovu účtovne odpísať 4 roky a daňovo 20 rokov?/odpisová skupina stavby/
Usporiadat
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

hmm škoda, nepotešili ste ma.... Ako iste uznáte pre všetkých by bolo lepšie, keby to mohlo sa priamo hodiť všetko do nákladov, čo už, tí hore dobre vedia čo robia xixi
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Chrusťa Pozri príspevok
hmm škoda, nepotešili ste ma.... Ako iste uznáte pre všetkých by bolo lepšie, keby to mohlo sa priamo hodiť všetko do nákladov, čo už, tí hore dobre vedia čo robia xixi
Pre všetkých to myslíš akože aj pre štát?

A vieš, kto v tejto hre rozdáva karty?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Karty predsa rozdávaš ty, ja a všetci, čo raz za štyri roky ideme do voličskej miestnosti. A potom je to 2 v 1, my sme štát a zároveň aj tí, ktorí platia dane.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
To je už vyšší level. A keby sme sa takej hre mohli lepšie prizrieť, bolo by nám všetko jasnejšie.

Napríklad ako u susedov
http://hnonline.sk/svet/c1-55916100-...-miliony-korun
0 0
spadzira spadzira

spadzira je offline (nepripojený) spadzira

prosím vás, viete mi niekto odpovedať na pár otázok ohľadne technického zhodnotenia budovy?
1. keď sa robí nová el.inštalácia patrí aj zakreslenie schémy rozvádzača a revízia do TZ, je súčasťou OC?
2. urobili sa nové priečky, ktoré sa otapetovali. Patrí do TZ budovy aj faktúra od firmy na tapetovanie, keď tapety sme mali na sklade vlastné? Môže byť staveb.práce+tapetovanie aj bez tapiet, či ako vyriešiť tento problém?

ďakujem za odpoveď
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1. áno, všetko, čo s TZ súvisí
2. ja tapetovať bez tapiet neviem, ty áno? aj vlastné náklady tvoria hodnotu TZ, aj vlastný materiál.
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

KEJKA Pozri príspevok
1. áno, všetko, čo s TZ súvisí
2. ja tapetovať bez tapiet neviem, ty áno? aj vlastné náklady tvoria hodnotu TZ, aj vlastný materiál.
ad bod 1. - nová el. inštalácia - ak nahradí starú, nemalo by to ísť na opravu budovy? Prečo rovno technické zhodnotenie?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
SilMar Group Pozri príspevok
ad bod 1. - nová el. inštalácia - ak nahradí starú, nemalo by to ísť na opravu budovy? Prečo rovno technické zhodnotenie?
len preto, že tak znelo zadanie.
0 0
spadzira spadzira

spadzira je offline (nepripojený) spadzira

ďakujem za odpoveď, no tapety boli prijaté na sklad a následne vydané - vo februári, takže do OC to už asi nezahrniem. Čo sa týka tej el.inštalácie - jednalo sa o rozšírenie - takže TZ budovy, nie oprava. Pozerala som tvoje príspevky Kejka a vidím, že máš široký záber, ja som v podstate junior účtovník a pridelili mi majetok, s ktorým som doteraz skúsenosti nemala, takže tak trochu tápem v tme. Môžem ešte otázku, TZ sa rozumejú výdavky na dokonč.........pri jednotlivom hmotnom majetku 1700 € v úhrne. Rekonštruovali sme budovu. Jednotlivé inv. akcie sa nazvali podľa názvu priestorov, napr. Rekonš.sklad (projekt. dokumentácia, staveb.práce+elektroinš.)= výška inv. bola 1950€, Rekonš. kancelárie 2598,53 €. Potom sa však rekonšt.chodba - robili sa nové podhľady a tam už suma bola 1255 €. Ako mám správne chápať výklad v zákone? Každá inv. akcia (TZ budovy) musí byť nad 1700€? alebo stačí, že už jedna (rekonš.skladu) bola nad 1700€ za zdaňovacie obdobie a ostatné TZ na tej istej budove môžu byť aj v nižšej hodnote, ak daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na TZ? Teda dve TZ mi dali dokopy sumu 4548,53 € do konca roka môžem dať na TZ všetko, čo uznám za TZ - teda aj tú rekonšt. chodby, alebo ju mám dať na nákladový účet 5, TZ do 1700 €?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jednotlivý hmotný majetok v tomto prípade je budova - podľa mňa.
že sa to delí na etapy - v poriadku, môže byť. V rámci roka všetko zahrnieš, a ak sa to dá používať, tak zaradíš a odpisuješ. Ak sú v ďalšom roku výdavky na T.Z. pod 1700 EUR, tak by som to už asi dala tiež do nákladov. Samozrejme musí byť splnená podmienka, že zaradené TZ sa aj využívalo-mohlo využívať.
k tapetám - nerozumiem, ak sa vydali tapety vo februári, mohli sa použiť vo februári, alebo sa fakt tapetovalo bez tapiet?
0 0
spadzira spadzira

spadzira je offline (nepripojený) spadzira

tie tapety išli cez sklad,takže výdajka na ne už bola urobená, muselo by sa to stornovať a preúčtovať na inv, aj to len časť - ktorá išla na nové priečky. Takže jednoduchšie asi bude nechať to na opravách. Ešte by ma zaujímala jedna vec, §29 ods.4 hovorí, že "rekonštrukciou sa rozumejú také zásahy do hmot.majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia,..." takže ak mám miestnosť, ktorá bola predtým skladom a teraz sa z nej urobila kancelária - urobili sa podlahy, podhľad, vymenila sa sklenená stena za sklenenú stenu s oknom, elektroinšt. - dá sa takáto prerábka chápať ako rekonštrukcia - teda -TZ budovy, alebo stále ide o opravu podlahy a sklen.steny - keď sa tým prerobil sklad na kanceláriu?
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Zdravím.

Mám jeden problém a chcem sa tu poradiť o jeho možnom riešení, tak aby to bolo O.K. v súlade s platnými zákonmi.
Prenajímame časť budovy, kde si jej nájomca v roku 2007 vykonal nejaké úpravy /vnútorné stavebné upravy, podľady, priečky, obloženie a tak.../ samozrejme mal iba ústny súhlas.
Nájomná zmluva bola na neurčito. V roku 2012 ukončil nájom a chce nám "refakturovať" tieto úpravy.
Môj názor a riešenia sú nasledovné:
- refakturovať to nemôže, pretože to robil v roku 2007
- fakturovať nám to nemôže, lebo nemá v popise činnosti stavebné práce

- ako to vysporiadať?
- dodatočne sa mu podpíše súhlas s vykonaním technického zhodnotenia na jeho vlastné náklady
- dohodne sa nejaká cena, za ktorú to my ako firma odkúpime a následne o túto čiastku zhodnotíme svoju budovu ako jej technické zhodnotenie, pričom prílohou tejto zmluvy o odkúpenie budú kópie jeho starých faktúr z roku 2007. Čiastka by sa dohodla napríklad taká že by sa pôvodná suma krátila o daňové odpisy, čo vychádza podľa môjho výpočtu ročne 5%.

- ide mi len o tieto veci:
- musí nám on doložiť, ako si tieto úpravy on účtoval, prípadne či si ich dal hneď do nákladov, alebo si to odpisoval ako technické zhodnotenie prenajatej budovy?
- v prípade že to odpisoval, musí nám preukázať zostatkovú hodnotu?
- čo v prípade keď si to robil z vlastnej kapsy, pretože ako podnikateľ bol na nule a načo si prehlbovať stratu...

- možnosť ako povedať mu že nech to dá do pôvodného stavu v tomto prípade nepripadá do úvahy...

- skutkový stav je taký že mu "chceme za to niečo dať" ale aby to bolo pre obidve strany výhodné a zároveň účtovne a právne "čisté". Priečky a obklady sú fyzicky urobené.
Ďalšia vec je že ak sa jednalo o práce, na ktoré bolo treba stavebné povolenie, ako to ošetriť...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
skúsim v texte. Veľa ste pochybili, zverejňovať úmysel antidatovať zmluvy, dohody, súhlasy..........no coment.
Nandrolon Pozri príspevok
Zdravím.

Mám jeden problém a chcem sa tu poradiť o jeho možnom riešení, tak aby to bolo O.K. v súlade s platnými zákonmi.
Prenajímame časť budovy, kde si jej nájomca v roku 2007 vykonal nejaké úpravy /vnútorné stavebné upravy, podľady, priečky, obloženie a tak.../ samozrejme mal iba ústny súhlas.
Nájomná zmluva bola na neurčito. V roku 2012 ukončil nájom a chce nám "refakturovať" tieto úpravy. ...................chce vám FAKTUROVAŤ - považujem za správnejšie
Môj názor a riešenia sú nasledovné:
- refakturovať to nemôže, pretože to robil v roku 2007
..................................fakturovať môže z titulu skončenia nájmu
- fakturovať nám to nemôže, lebo nemá v popise činnosti stavebné práce
...................................mohol dodávateľsky, akokoľvek
- ako to vysporiadať?
- dodatočne sa mu podpíše súhlas s vykonaním technického zhodnotenia na jeho vlastné náklady
...............to malo byť v zmluve od začiatku, ked to robil bez súhlasu, DU mu nemusí pri kontrole uznať výdavky
- dohodne sa nejaká cena, za ktorú to my ako firma odkúpime a následne o túto čiastku zhodnotíme svoju budovu ako jej technické zhodnotenie, pričom prílohou tejto zmluvy o odkúpenie budú kópie jeho starých faktúr z roku 2007. Čiastka by sa dohodla napríklad taká že by sa pôvodná suma krátila o daňové odpisy, čo vychádza podľa môjho výpočtu ročne 5%.
..............toto je správny postup, ale prílohou nebudú jeho originálne doklady z r.2007, ale jeho faktúra z r.2012+vaša zmluva o nájme a spôsobe usporiadania TZ pri jeho skončení
- ide mi len o tieto veci:
- musí nám on doložiť, ako si tieto úpravy on účtoval, prípadne či si ich dal hneď do nákladov, alebo si to odpisoval ako technické zhodnotenie prenajatej budovy?......................nemusí
- v prípade že to odpisoval, musí nám preukázať zostatkovú hodnotu?.........to je vo vašom záujme,aby ste nepreplatili, teda bud NC a vyrátate si DO 2007-2011, dostanete ZC
alebo
necháte si urobiť znalecký posudok

- čo v prípade keď si to robil z vlastnej kapsy, pretože ako podnikateľ bol na nule a načo si prehlbovať stratu......dôvody sú irelevantné, jeho problém, potom bud znalecký posudok, alebo vzájomná dohoda

- možnosť ako povedať mu že nech to dá do pôvodného stavu v tomto prípade nepripadá do úvahy...............súhlasím

- skutkový stav je taký že mu "chceme za to niečo dať" ale aby to bolo pre obidve strany výhodné a zároveň účtovne a právne "čisté". Priečky a obklady sú fyzicky urobené.
Ďalšia vec je že ak sa jednalo o práce, na ktoré bolo treba stavebné povolenie, ako to ošetriť..
.
sympatické je, že mu za to chcete niečo dať, ak by ste nedali, TZ je váš nepeňažný príjem, ktorý patrí do DPPO, takže bez úhrady TZ by ste si vyrobili problém.
ako prenajímateľ ste museli vedieť, čo sa tam robí, takže tot je aj váš problém. Predpokladám, že na priečky a podhľady netreba stavebné povolenie.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ďakujem za odpovede, ja som iba účtovník, a robili to "veľkí odborníci" z iného úseku.
Ak by som nájomnú zmluvu písal ja, nebol by jediný problém, nakoľko majetok je môj odbor a presne viem kde čo má byť uvedené a aké sú spôsoby riešenia.
Aj o nepeňažnom príjme mi je to jasné...
Daňovú kontrolu asi ešte nemal, jedná sa o 1 predajňu...
Tiež som navrhoval aby sa nejak dopracoval k sume, ktorú za to vycáloval a z toho by sme dali amortizáciu napr. 5%/ročne, čo je vlastne suma 4. odpisovej skupiny kde sa zaraďujú budovy a stavby, teda aj toto technické zhodnotenie by tam hypoteticky malo byť zaradené...
Naši to úplne odflákli ako hochštapleri a teraz mu chcú dať za to prachy a všetko sa robí dodatočne...
Ja ako účtovník to zúčtujem, zúčtovať sa dá všetko ale chcem to urobiť tak, aby to bolo čisté z hľadiska právneho aj účtovného...
Sú ľudia, ktorí si myslia že treba iba robiť, tvoriť a na "papierovanie serú", lenže to je rovnako dôležité ako tá práca, možno aj viac pretože DÚ viac zaujímajú papiere ako keby sa chodil fyzicky pozerať čo a ako je urobené, lenže to niektorým "odborníkom" nikdy nevysvetlíš, oni majú svoj svet a ten je pre nich jediný...
0 0
Tomi Tomi

Tomi je offline (nepripojený) Tomi

Tiež mám podobný problém. Prenajímame časť budovy, nájomca vykonal s naším písomným súhlasom stavebné úpravy, odpisuje ich nájomca.Doteraz je mi to jasné a aj v poriadku, jedná sa o to že nájomca chce ukončiť nájom a TZ ešte nieje odpísané. Ako ho vysporiadať? Chceme TZ odkúpiť za dohodnutú cenu, ale tá je o dosť nižšia ako zostatková cena TZ. Je táto zostatková cena uznaným daňovým výdavkom v plnej výške bez ohľadu na dosiahnutý príjem z predaja? Predpokladám, že pre nás to bude znamenať, že si už nebudeme musieť navyšovať ZD z dôvodu nepeňažného príjmu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať