Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie budovy

Dobrý deň,prosím skúste mi poradiť:
-firma sro má v prenájme budovu ,na ktorej bolo uskutočnené technické zhodnotenie budovy.
-budova je prenajatá na 4 roky
-môžem túto budovu účtovne odpísať 4 roky a daňovo 20 rokov?/odpisová skupina stavby/
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžeš aktivovať, ale myslím, že skôr cez 624.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
miska31 Pozri príspevok
Môžem to aktivovať cez 622? Ďakujem
Účet 622 sa používa len pri vnútrorganizačných službách, napr. ak máte viac skladov a potrebujete prepraviť tovar zo skladu A do skladu B služobným mot.vozidlom tzv.vnútroorganizačnou prepravou. Účet 622 je potom protiváhou k účtu 501, kde sa účtuje spotreba PHL.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

mám ďalšiu otázku ohľadom rekonštrukcie dielne. Naša firma sídli v priestoroch rodinného domu s prevádzkou. V priebehu minulého roku sme postupne prerobili nové okná, znížili strop sadrokartónom, položili nový betón, časť kancelárie odlaždili atď. S týmito prácami sme začali už v roku 2010. A ešte niečo máme na pláne prerobiť v roku 2012. Ja som všetky tieto investície účtovala na 511. Je to takto správne? Nemalo to byť technické zhodnotenie a potom odpisovať
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a aký je status budovy? Ste v prenájme, potom čo je v NZ
alebo je dom vo vlastníctve firmy?
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

budova nie je v našom vlastníctve, my sme tam len v prenájme. V NZ je napísané, že drobné opravy súvisiace s užívaním nájmu znáša nájomca. A ďalej, že akékoľvek stavebné úpravy predmetu nájmu môže nájomca vykonať len s predchádzajúcim písomným súhlasom prenajímateľa.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

prosím poraďte mi
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
baculacik Pozri príspevok
mám ďalšiu otázku ohľadom rekonštrukcie dielne. Naša firma sídli v priestoroch rodinného domu s prevádzkou. V priebehu minulého roku sme postupne prerobili nové okná, znížili strop sadrokartónom, položili nový betón, časť kancelárie odlaždili atď. S týmito prácami sme začali už v roku 2010. A ešte niečo máme na pláne prerobiť v roku 2012. Ja som všetky tieto investície účtovala na 511. Je to takto správne? Nemalo to byť technické zhodnotenie a potom odpisovať
a teda vzhľadom na doplnenie zadania - máte písomný súhlas prenajímateľa s týmito úpravami?
ak to necháš na 511 - je to nepeňažný príjem prenajímateľa a ten to mal v jednotlivých rokoch zdaniť
ak to dáš na 042, resp. zaradíš a budeš odpisovať, tak po skončení nájmu sa vysporiada len zost.cena.

z vyššie uvedených postupov vyplýva logicky, že musíš mať súhlas prenajímateľa, on si musí byť vedomý svojich povinností ale tiež musí vedieť aj hodnotu úprav.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

áno prenajímateľ so všetkým súhlasil avšak sme nevedeli, že on to mal v jednotlivých rokoch zdaniť Nedalo by sa to nejako dodatočne ošetriť? Na 042 to už nemôžem dať keďže sme s tými úpravami začali už v roku 2010
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
baculacik Pozri príspevok
áno prenajímateľ so všetkým súhlasil avšak sme nevedeli, že on to mal v jednotlivých rokoch zdaniť Nedalo by sa to nejako dodatočne ošetriť? Na 042 to už nemôžem dať keďže sme s tými úpravami začali už v roku 2010
dodatočne ošetriť = prenajímateľ podá DPFO, alebo dodatočné DPFO. Alebo budete všetci ticho a príde na to až kontrola.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

riskovať to s kontrolou radšej nebudeme, ďakujem veľmi pekne za rady Kejka!
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Neviete mi poradiť ?
SRO je v prenajtých priestoroch od 11/2011. SRO si tieto priestory zariaďuje.
Všetok nábytok, ktorý má hodnotu nižšiu ako 1 700,00 EUR účtujem priamo na 501.
Zároveň sa zariaďuje aj kuchyňa. Kuchynská linka spolu so zabudovanými spotrebičmi stála 3000,00 EUR.
Je kuchynská linka súčasťou budovy a budem ju odpisovať 20 rokov, ako by sa odpisovala budova ?
Alebo môžem posudzovať kuch.linku zvlášť a budem ju samostatne odpisovať.

Ďakujem.
Naposledy upravil Janinkaaa : 20.01.12 at 09:29
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kuchynskú linku by som odpisovala 6 rokov, resp. ocenila spotrebiče zvlášť, tie by som odpisovala osobitne, nie som si istá, asi v rovnakej skupine alebo 12 rokov.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

KEJKA Pozri príspevok
kuchynskú linku by som odpisovala 6 rokov, resp. ocenila spotrebiče zvlášť, tie by som odpisovala osobitne, nie som si istá, asi v rovnakej skupine alebo 12 rokov.
ďakujem Kejuška
0 0
mocekz mocekz

mocekz je offline (nepripojený) mocekz

ahojte, ja mám podobný prípad ako v "zadaní", tzn. prenajaté priestory, bolo vykonané technické zhodnotenie (súhlas majiteľa s odpisovaním), účtovné odpisy 5 rokov, daňové 20 rokov. len som teraz "došla": účtovne som už doodpisovala a teraz mám stav na účtoch 021/081 rovnaký. určite sa takýto stav nejako "likviduje" - takže iba urobím interný doklad, kde obe stany preúčtujem, alebo? ... daňovo budem na daňových priznaniach odpisovať ďalších 15 rokov, je tak? prosím, poraďte, vôbec s tým nemám skúsenosti. ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
určite sa takýto stav nejako "likviduje" -..................to odkiaľ máš takú istou?
určite sa takýto stav nelikviduje. Proste máš odpísaný majetok a do DPPO budeš naďalej dávať daňový odpis.
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

ahojte, mám na vás prosbu. vlastníme budovu ešte zo 70.tych rokov je zaredená do užívania, normálne ju odpisujeme, avšak chceli by sme dať urobiť novú fasádu. Pôvodná fasáda je bez zateplenia iba z tzv. "fealov". Teraz by sme chceli budovu aj zatepliť a dať omietku. Otázka znie, či to bude považované za technické zhodnotenie budovy, al. mohla by som sa "tváriť", že sa jedna o opravu budovy a dať to priamo do nákladov na účet 511. Nič sa na budove nemení, nemení sa ani účel využitia, ani žiadne prístavby, nadstavby iba jednoducho oprava fasády za novú
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Chrusťa Pozri príspevok
ahojte, mám na vás prosbu. vlastníme budovu ešte zo 70.tych rokov je zaredená do užívania, normálne ju odpisujeme, avšak chceli by sme dať urobiť novú fasádu. Pôvodná fasáda je bez zateplenia iba z tzv. "fealov". Teraz by sme chceli budovu aj zatepliť a dať omietku. Otázka znie, či to bude považované za technické zhodnotenie budovy, al. mohla by som sa "tváriť", že sa jedna o opravu budovy a dať to priamo do nákladov na účet 511. Nič sa na budove nemení, nemení sa ani účel využitia, ani žiadne prístavby, nadstavby iba jednoducho oprava fasády za novú
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

(3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 1 700 eur za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 996 eur a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.

(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.

(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

takže čo z toho vyplýva? že sa bude jednať o rekonštrukciu a musí sa to šupnúť na účet 042 následne na 021 a do nákladov to dostanem iba cez odpisy?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Tým, že budova nebola zateplená a teraz dôjde k jej zatepleniu, tak dochádza ku kvalitatívnej zmene technických parametrov budovy a už nemôžeme hovoriť len o zmene jednej fasády za druhú a jedná sa o technické zhodnotenie.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Chrusťa Pozri príspevok
takže čo z toho vyplýva? že sa bude jednať o rekonštrukciu a musí sa to šupnúť na účet 042 následne na 021 a do nákladov to dostanem iba cez odpisy?
Dobre si to vydedukoval.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať