Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie budovy

Dobrý deň,prosím skúste mi poradiť:
-firma sro má v prenájme budovu ,na ktorej bolo uskutočnené technické zhodnotenie budovy.
-budova je prenajatá na 4 roky
-môžem túto budovu účtovne odpísať 4 roky a daňovo 20 rokov?/odpisová skupina stavby/
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
baculacik Pozri príspevok
prosíííím veľmi o radu ohľadom výstavby budovy. Firma sídli v prenajat. priestoroch. Vlastníkom priestorov je fyzická osoba. Firma sa s týmto vlastníkom dohodla, že pristaví dieľnu na pozemku vlastníka prenajat. priestorov, firma všetky náklady preplatí a nebude musieť tak budúcich 10 rokov platiť prenájom. Dielňa však naďalej ostane vo vlastníctve fyzick. osoby. Ako mám účtovať tieto náklady na výstavbu dielne? Môžu to byť náklady na rekonštrukciu? Ďakujem veľmi pekne za radu.
Rekonštrukcia? A čoho?
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

Rekonštrukcia dielne. Ale to mi moc nesedí, pretože to je práve výstavba novej dielne - investícia a nie rekonštrukcia. Ale naozaj netuším ako to za účtovať
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
baculacik Pozri príspevok
Rekonštrukcia dielne. Ale to mi moc nesedí, pretože to je práve výstavba novej dielne - investícia a nie rekonštrukcia. Ale naozaj netuším ako to za účtovať
A kto bude tú dielňu odpisovať?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie je treba stavebné povolenie? alebo ohlášku? kto je staviteľ? Investor - myslím na príslušnom povolení?
je rozdiel, či to iba prefinancujete, alebo či to bude na vlastné meno. Dnes má každá šopa nejaké súpisné číslo - u nás sa dodatočne riešila garáž a letná kuchyna - stálo to už 30 rokov a v dôsledku novej legislatívy zrazu to muselo mať súp.číslo.
Preto si myslím, že aj tá dielňa bude niečo podobné.
Najskôr ujasniť majetkové vzťahy a potom riešiť ostatné.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

stavebné povolenie sa vybavovalo, to všetko ale na meno majiteľa budovy, a on je aj staviteľ. Naša firma to len prefinancuje s tým že ďalších 10 rokov bude mať v tejto novej dielni nájom zadarmo. Odpisovať to nemôžeme, keďže novopostavená budova nebude vo vlastníctve našej firmy, ale nášho prenajímateľa.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
baculacik Pozri príspevok
stavebné povolenie sa vybavovalo, to všetko ale na meno majiteľa budovy, a on je aj staviteľ. Naša firma to len prefinancuje s tým že ďalších 10 rokov bude mať v tejto novej dielni nájom zadarmo. Odpisovať to nemôžeme, keďže novopostavená budova nebude vo vlastníctve našej firmy, ale nášho prenajímateľa.
A ako inak to chcete dostať do nákladov? Odpisovať môžete, ak sa tak dohodnete s prenajímateľom v zmluve. §24
Ani to nájomné nebudete mať v nákladoch?
Naposledy upravil marjankaj : 30.08.11 at 09:03
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
baculacik Pozri príspevok
stavebné povolenie sa vybavovalo, to všetko ale na meno majiteľa budovy, a on je aj staviteľ. Naša firma to len prefinancuje s tým že ďalších 10 rokov bude mať v tejto novej dielni nájom zadarmo. Odpisovať to nemôžeme, keďže novopostavená budova nebude vo vlastníctve našej firmy, ale nášho prenajímateľa.
Dalo by sa vybaviť aj odpisovanie - treba súhlas prenajímateľa.
jednoduchšie je to prefinancovať, náklady spojené s výstavbou kumulovať na 315, alebo 378 /lebo staviteľom je prenajímateľ - to je dôležité vedieť a malo to byť v zadaní hneď, vy mu vlastne poskytujete pôžičku/.
Potom 10 rokov budete účtovať nájomné obvyklým spôsobom 518//325, ale nebudete ho platiť, ale započítavať s pohľadávkou 325/315, resp. 325/378.
1 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

ten druhý spôsob bez odpisovania sa mi pozdáva viac, takže keď si to zakomponujeme do zmluvy, môžeme to realizovať takto. Ako by to bolo ale v tomto prípade s uplatňovaním dph? Tu si budem uplatňovať hned pri nákupe a pohľadávku voči prenajímateľovi účtujem bez dph? Bolo by to takto správne?
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

no marjankaj ja som tajne dúfala, že tú výstavbu by som zaradila hned do spotreby 501, len som si vôbec tým nebola istá. A to nájomné by už v nákladoch v ďalších desiatich rokoch nebolo. Ja sa cítim v účtovníctve stále nováčik takže som tu na porade verným čitateľom a radšej si všetky moje "nápady" overujem tu ;-) ešteže je tu toľko múdrych ľudí čo vedia poradiť a hlavne poradia
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
baculacik Pozri príspevok
ten druhý spôsob bez odpisovania sa mi pozdáva viac, takže keď si to zakomponujeme do zmluvy, môžeme to realizovať takto. Ako by to bolo ale v tomto prípade s uplatňovaním dph? Tu si budem uplatňovať hned pri nákupe a pohľadávku voči prenajímateľovi účtujem bez dph? Bolo by to takto správne?
Nuž, v tomto prípade žiaľ si DPH neodpočítate, nakoľko iba financujete.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

ach jaj, tak v tom prípade budem musieť pristúpiť na to odpisovanie. Ide o to, že som to ešte nikdy nerobila a mám z toho strach, pretože to všetko je pre mňa nové Vedeli by ste mi poradiť ako mám postupovať? A v tomto prípade si dph uplatňujem hned však.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
na odpisovanie musíš mať súhlas prenajímateľa. Staviteľom = investorom je on. Takže dosť dobre nechápem, ako si chceš uplatniť odpočítanie DPH ?
On ti to predať nemôže, nie je platiteľom DPH.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

myslela som, že keď naša firma financuje celú stavbu, môžem si ju uplatňovať. Ako mám teda účtovať došlé faktúry za kvádre, betón, okná atď ak by som sa dohodla s prenajímateľom na odpisovaní?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak budeš mať dobre postavenú zmluvu - nájomnú zmluvu, tak to pôjde.
Ale kedže ide o objekt so stavebným povolením na meno prenajímateľa, tak to proste nevidím priechodné.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

no čo už, ďakujem kejka veľmi pekne za rady
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosim Vas firmy urobila TZ v prenajatej budove v hodnote 100 000,- €, to aj na zaklade suhlasu prenajimatela odpisuje, mna by zaujimalo, ze ci ma platit aj najomne prenajimatelovi, alebo nie, kedze robila TZ. Tento priestor vyuziva firma ako sidlo firmy a cast tohto priestoru prenajimatel prenajima na vlastne ucely.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
náomné platí podľa zmluvy, to všetko závisí od dohody.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ale to mi neide, ak investoval do TZ, aby mal platit aj najomne, bude to z pohladu DP v poriadku? Co prenajimatel, zhodnotil majetok, a moze ho aj v plnej vyske prenajimat?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ved ide o dohodu, kto zaplati T.Z. kto ho odpisuje, tak ako je to napísané, tak t.z. si zaplatil nájomca aj ho odpisuje ale nájom bol na pôvodný stav a to je tiež náklad.
0 0
miska31 miska31

miska31 je offline (nepripojený) miska31

Dobrý deň. Neviem či sa nachádzam v správnej téme, ale mám otázočku. Prerábame kotolne z plynových na štiepku. Teda obstarávame aj nový DHM. Na účet 042 som zaúčtovala aj prenájom bágra, ktorým sa kopali výkopy na nové rozvodné rúry. Ako prosím Vás zaúčtujem naftu použitú do tohto stroja? Môžem to aktivovať cez 622? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať