Zavrieť

Porady

Odvody ZP od 1.1.2011 za výkon funkcie správcu SVB

Ahojte,
podľa nového zákona o zdravotnom poistení je od 1.1.2011 povinnosť platiť odvody z odmeny za výkon funkcie správcu SVB podľa ZDP § 5 písm.d) na zdravotné poistenie.
Je možné odmenu za výkon funkcie správcu SVB realizovať formou Dohody o pracovnej činnosti z ktorej sa ZP neplatí?
Ďakujem za radu.
Usporiadat
pavel9 pavel9

pavel9 je offline (nepripojený) pavel9

Aj mňa zaujíma, ako na to.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Bolo by vhodné špecifikovať čo je výkon funkcie správcu SVB? Predseda SVB? SVB je forma správy a predseda je štatutár ale výraz funkcia správca SVB? Hmm ...
2 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Doteraz som to robil na dohodu (predsedu SVB) tak neviem prečo by som v tom nemal pokačovať aj ďalej.
1 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

Orim Pozri príspevok
Doteraz som to robil na dohodu (predsedu SVB) tak neviem prečo by som v tom nemal pokačovať aj ďalej.
Keď robíš predsedu SVB , máš pravdepodobne za to zaplatené mňa by tiež len zaujímalo, čo je potrebné z tohto príjmu odvádzať aké odvody a kde, lebo som tiež počula, že teraz podľa nového zákona sú akési zmeny, že je potrebné sa nahlásiť do konca januára na SP alebo ZP ? Je v tom rozdiel keď predsedu SVB robíš na dohodu ?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Orim Pozri príspevok
Doteraz som to robil na dohodu (predsedu SVB) tak neviem prečo by som v tom nemal pokačovať aj ďalej.
Máš v tej dohode aj uvedené, že dohodnutý výkon práce: predseda SVB?
Lebo vykonávať funkciu predsedu na základe dohody nie je správne. Predseda SVB je štatutár, ktorý sa predsa neriadi Zákonníkom práce.

Dvojičky Pozri príspevok
Keď robíš predsedu SVB , máš pravdepodobne za to zaplatené mňa by tiež len zaujímalo, čo je potrebné z tohto príjmu odvádzať aké odvody a kde, lebo som tiež počula, že teraz podľa nového zákona sú akési zmeny, že je potrebné sa nahlásiť do konca januára na SP alebo ZP ? Je v tom rozdiel keď predsedu SVB robíš na dohodu ?
Čo sa týka zdravotného poistenia, žiadna zmena nie je. Aj doteraz platilo, že ak mal predseda SVB odmenu za výkon svojej funkcie, tak sa z tejto odmeny platilo zdravotné poistenie.
Naposledy upravil Llívia : 25.01.11 at 21:59
0 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

Llívia Pozri príspevok
Máš v tej dohode aj uvedené, že dohodnutý výkon práce: predseda SVB?
Lebo vykonávať funkciu predsedu na základe dohody nie je správne. Predseda SVB je štatutár, ktorý sa predsa neriadi Zákonníkom práce.


Čo sa týka zdravotného poistenia, žiadna zmena nie je. Aj doteraz platilo, že ak mal predseda SVB odmenu za výkon svojej funkcie, tak sa z tejto odmeny platilo zdravotné poistenie.
Áno ZP sa platí, len či nie je potrebné sa prihlásiť podľa nového zákona do SP, ak je to brané ako odmena za výkon svojej funkcie. A členovia rady , čo poberajú peniaze, tí kde majú byť prihlásení, majú aj ony odvádzať z tej odmeny nejaké odvody ?
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Novela zákona o sociálnom poistení s účinnosťou od 1.1.2011 považuje aj členov štatutárnych orgánov, kontrolných orgánov a aj funkcie zástupcov vlastníkov bytov (pri výkone správy správcom) za zamestnancov pre účely sociálneho poistenia. Preto je potrebné všetkých štatutárov a členov kontrolných orgánov (ak dostávajú vyplácané odmeny za výkon funkcií) prihlásiť najneskôr do 31.1.2011 do sociálnej poisťovne s dátumom začiatku (vzniku) poistenia od 1.1.2011. Ďalej je rozhodujúce na registračnom liste vyznačiť, či sa jedná o príjem PRAVIDELNÝ alebo NEPRAVIDELNÝ. Pravidelný - vyplácaný mesačne, nepravidelný - vyplácaný napr. štvrťročne, polročne, ročne a pod. Zamestnanci s pravidelným mesačným príjmom - na týchto zamestnancov sa vzťahuje nemocenské, dôchodkové aj poistenie v nezamestnanosti
Zamestnancov s nepravidelným príjmom - na týchto zamestnancov sa vzťahuje iba dôchodkové poistenie. (Dôchodkové poistenie zahŕňa starobné poistenie, invalidné poistenie a rezervný fond.)
Od 1.1.2011 pre účely sociálneho poistenia je zamestnancom každý, kto má právny vzťah, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti okrem :
- dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (s výnimkou úrazového a garančného poistenia)
Okruh zamestnancov sa od 1.1.2011 rozširuje aj o:

- konateľov s príjmom za prácu konateľa,
- spoločníkov s.r.o. ak poberajú odmenu za vykonanú prácu pre spoločnosť (s výnimkou dohôd)
- členov štatutárnych orgánov, správnej rady, dozornej rady, kontrolnej komisie ak poberajú príjem z tejto funkcie/činnosti,
- príkazné zmluvy a iné zmluvy, ak z nich vyplýva príjem zo závislej činnosti

Dúfam, že som poradila :-)
Takže hor sa do SP prihlasovať všetkých čo zarobia čo i len deravý groš. Po odvodoch im už ostane len tá diera :-)

Čo sa týka ZP za vyššieuvedených zamestnancov, myslím že postačí prihlásenie a odhlásenie v mesiaci kedy mu bola nepravidelná odmena vyplatená. Ak sa vypláca pravidelná odmena, je treba ich mať prihlásených po celú dobu trvania "zamestnaneckého" pomeru.
1 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Ešte chcem upozorniť tie SVB, ktoré nie sú zaregistrovaní na soc.poisťovni ako zamestnávatelia, takisto do 31.1.2011 sa na soc.poisťovňu musia zaregistrovať. Už len kvôli tým odmenám vyplácaným predsedom spoločenstva napr.
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

workerka Pozri príspevok
Ešte chcem upozorniť tie SVB, ktoré nie sú zaregistrovaní na soc.poisťovni ako zamestnávatelia, takisto do 31.1.2011 sa na soc.poisťovňu musia zaregistrovať. Už len kvôli tým odmenám vyplácaným predsedom spoločenstva napr.
Keď som v s.r.očke konateľom a zároveň som aj zamestnancom v tejto s.r.o. na PP , v SP aj ZP ako zamestnanec som prihlásená a poberám nepravidelný poplatok za správu aj tak sa musím ísť prihlásiť do SP ako konateľ ?
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Vyhľadaj si tému o odvodoch do SP a novelu zákona.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

workerka Pozri príspevok
Od 1.1.2011 pre účely sociálneho poistenia je zamestnancom každý, kto má právny vzťah, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti okrem :
- dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (s výnimkou úrazového a garančného poistenia)
No však práve preto robiť na dohodu. Ja som to mal stále tak - náplň -vedenie účovníctva a ekonomika.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

svojar Pozri príspevok
No však práve preto robiť na dohodu. Ja som to mal stále tak - náplň -vedenie účovníctva a ekonomika.
Pri takejto činnosti je dohoda v poriadku. Orim však písal, že robí na dohodu predsedu SVB, ale to nie je správne.
Orim Pozri príspevok
Doteraz som to robil na dohodu (predsedu SVB) tak neviem prečo by som v tom nemal pokačovať aj ďalej.
(Tiež spravíme zmenu, že predseda SVB nebude dostávať za "predsedovanie" žiadnu odmenu, ale uzatvorí sa s ním dohoda o PČ na vedenie účtovníctva.)
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
workerka Pozri príspevok
Novela zákona o sociálnom poistení s účinnosťou od 1.1.2011 považuje aj členov štatutárnych orgánov, kontrolných orgánov a aj funkcie zástupcov vlastníkov bytov (pri výkone správy správcom) za zamestnancov pre účely sociálneho poistenia. Preto je potrebné všetkých štatutárov a členov kontrolných orgánov (ak dostávajú vyplácané odmeny za výkon funkcií) prihlásiť najneskôr do 31.1.2011 do sociálnej poisťovne s dátumom začiatku (vzniku) poistenia od 1.1.2011. Ďalej je rozhodujúce na registračnom liste vyznačiť, či sa jedná o príjem PRAVIDELNÝ alebo NEPRAVIDELNÝ. Pravidelný - vyplácaný mesačne, nepravidelný - vyplácaný napr. štvrťročne, polročne, ročne a pod. Zamestnanci s pravidelným mesačným príjmom - na týchto zamestnancov sa vzťahuje nemocenské, dôchodkové aj poistenie v nezamestnanosti
Zamestnancov s nepravidelným príjmom - na týchto zamestnancov sa vzťahuje iba dôchodkové poistenie. (Dôchodkové poistenie zahŕňa starobné poistenie, invalidné poistenie a rezervný fond.)
Od 1.1.2011 pre účely sociálneho poistenia je zamestnancom každý, kto má právny vzťah, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti okrem :
- dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (s výnimkou úrazového a garančného poistenia)
Okruh zamestnancov sa od 1.1.2011 rozširuje aj o:

- konateľov s príjmom za prácu konateľa,
- spoločníkov s.r.o. ak poberajú odmenu za vykonanú prácu pre spoločnosť (s výnimkou dohôd)
- členov štatutárnych orgánov, správnej rady, dozornej rady, kontrolnej komisie ak poberajú príjem z tejto funkcie/činnosti,
- príkazné zmluvy a iné zmluvy, ak z nich vyplýva príjem zo závislej činnosti

Dúfam, že som poradila :-)
Takže hor sa do SP prihlasovať všetkých čo zarobia čo i len deravý groš. Po odvodoch im už ostane len tá diera :-)

Čo sa týka ZP za vyššieuvedených zamestnancov, myslím že postačí prihlásenie a odhlásenie v mesiaci kedy mu bola nepravidelná odmena vyplatená. Ak sa vypláca pravidelná odmena, je treba ich mať prihlásených po celú dobu trvania "zamestnaneckého" pomeru.
To platí aj v prípade, že tým členom dozornej rady, alebo zástupcom vlastníkov je dôchodca? Veď za neho platí štát, či nie??? To si potom môže po skončení uplatniť prepočet dôchodku?
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Myslím, že áno. Skús pozrieť v porade - mzdové predpisy. Toto je starosťou toho dôchodcu. Mám dobrú tabuľkovú príručku odvodov a nie je tam pri štatutároch rozdelenie na bežných a starobných štatutárov. Je tam len rozdelenie na poberanie pravidelnej a nepravidelnej odmeny. V oboch prípadoch sa odvádza na zdravotné a dôchodkov starobné a dôchodkové invalidné.
0 0
shaza shaza

shaza je offline (nepripojený) shaza

My sme to od roku 2011 špecifikovali takto:

predseda SVB má dohodu o vykonanávaní činnosti (max 10 hod/týždeň) - sú to práce spojené s vedením a riadením SVB - napr. odpisy meračov, drobné kancelárske práce a pod. - prihlásili sme SVB a aj jeho do SP, má mesačný príjem schválený vlastníkmi, odvody platíme len do SP (garančné a úrazové) a daň na DÚ (nedefinovali sme to teda ako odmena pre predsedu SVB)

minulý rok si aj rada vyplatila odmeny, a to urobíme tento rok obdobným spôsobom ako s predsedom SVB (dohodou o vykonaní činnosti) - nakoľko dopredu nevieme, kedy a v akej výške si ich vyplatia (väčšinou sa to napíše na 1 osobu - dôchodcu - jednorázovo a peniaze si ľudia rozdelia)

Ale mám jednu otázku (týka sa iného SVB), kde predseda SVB má v živnosti Výkon správy... Bola mu v roku vyplácaná nejaká "odmena" (neviem, či to tak mám nazvať) na základe faktúr s textom ... za výkon správy. Niekde som čítala, že predseda SVB je menovaný a nemôže túto činnosti vykonávať ako SZČO, hoci nechápem prečo, keď nikde nie je definované, čo je odmena... Jednoducho SZČO robí výkon správy a nedostáva odmenu ako predseda SVB, hoci je aj predsedom SVB, ale odmena je niečo iné, ako platba za výkon správy (t.j. komplet vedenia SVB). Máte niekto s týmto skúsenosť? Ide hlavne o odvody a daň, čo má platiť SVB za takéhoto predsedu SVB... Máme od neho faktúru a tým to predsa pre nás hasne - nech si to dá do podnikania on, či nie?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Len také malé upresnenie: je to dohoda o pracovnej činnosti.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dnes som našla tento blog:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011...lne-poistenie/
2 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

asi mimo témy, ale chcem sa opýtať - toto platí aj na zástupcov vlastníkov bytov v konkrétnych bytovkách?? Oni vykonávajú príkazné zmluvy a taktiež majú štvrťročne platenú funkciu - ako je to v tomto prípade? ďakujem
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Osoby pracujúce na príkazné zmluvy a ďalšie zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ak ide o závislú činnosť a dostávajú odmenu, avšak nepravidelne, teda nie každý mesiac sú zamestnancami, na ktorých sa vzťahuje len povinné dôchodkové poistenie.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Kvôli odvodom sme zrušili odmenu pre predsedu SVB a uzatvorila sa s ním dohoda o pracovnej činnosti. Poslali sme registračný list zamestnávateľa do Sociálnej poisťovne. Teraz mi odtiaľ volala pracovníčka, že nemáme vyplnený SK NACE. Aké číslo tam mám dať?
Na potvrdení o pridelení IČO je uvedené: nejaké číslo + prenájom priestorov (presné znenie si nepamätám). Mám hľadať SK NACE prislúchajúce k tejto činnosti, aj keď SVB nevykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť (nič neprenajímame)?

Doplním: http://www.porada.sk/t99664-p3-uctov...nanie-svb.html V tejto diskusii boli uvádzané čísla:
68200 - Prenájom a prevádzkovanie vlastných alebo prenajatých nehnuteľností
68320 - Správa nehnuteľností na základe poplatkov alebo zmlúv
70320 - popis som nenašla
15000 - popis som nenašla

Prikláňam sa k číslu 68320.
Naposledy upravil Llívia : 11.02.11 at 07:52
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať