Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane za rok 2010

Dobrý deň, môže mi, prosím, niekto poradiť? Od júna 2010 som bola nezamestnaná, vedená na Úrade práce a dostávala som pol roka podporu v nezamestnanosti, teda do novembra. Za prvých 5 mesiacov mi bývalý zamestnávateľ dal potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti... Mám aj potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane FO... zo životnej poisťovne. Neviem, čo mám teraz robiť. Mám nárok na vrátenie dane? Mám si sama podať daňové priznanie? Za radu vopred ďakujem.
Usporiadat
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

MartinkaS Pozri príspevok
Dobrý deň, môže mi, prosím, niekto poradiť? Od júna 2010 som bola nezamestnaná, vedená na Úrade práce a dostávala som pol roka podporu v nezamestnanosti, teda do novembra. Za prvých 5 mesiacov mi bývalý zamestnávateľ dal potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti... Mám aj potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane FO... zo životnej poisťovne. Neviem, čo mám teraz robiť. Mám nárok na vrátenie dane? Mám si sama podať daňové priznanie? Za radu vopred ďakujem.
ak nevieš, čo s tým, do 15.2.2011 máš ešte stále možnosť požiadať zamestnávateľa, nech Ti vykoná RZD-doložíš potvrdenie o živ.poistke a potvrdenie z ÚP. Ináč musíš podať DP.
1 0
MartinkaS MartinkaS

MartinkaS je offline (nepripojený) MartinkaS

Tá firma, v ktorej som pracovala už neexistuje, lepšie povedané je v konkurze na súde. Aj napriek tomu mám požiadať bývalého zamestnávateľa, aby mi vykonal RZD?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Urob si DP typ A, to sa dá zvládnuť. A na porade je mnoho návodov ako na to.
0 0
MartinkaS MartinkaS

MartinkaS je offline (nepripojený) MartinkaS

Ďakujem pekne) A ešte jedna otázka. Čo by sa stalo, keby som si daňové priznanie neurobila?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MartinkaS Pozri príspevok
Ďakujem pekne) A ešte jedna otázka. Čo by sa stalo, keby som si daňové priznanie neurobila?
pozri na potvrdenie o zdanitelnej mzde, aká je výška príjmov a či máš zrazenú daň. Poberala si daňový bonus na deti ?
0 0
MartinkaS MartinkaS

MartinkaS je offline (nepripojený) MartinkaS

Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov: 6 795,46, úhrn preddavkov na daň: 887,36 a daňový bonus na deti nepoberám.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MartinkaS Pozri príspevok
Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov: 6 795,46, úhrn preddavkov na daň: 887,36 a daňový bonus na deti nepoberám.
Martinka, oplatí sa ti podať DP typu A. DU ti vráti značnú časť dane.

Ak uvedieš výšku poistného z potvrdenia o príjme a sumu zaplatenej živ. poistky, napíšem ti kolko ti vrátia.
1 0
MartinkaS MartinkaS

MartinkaS je offline (nepripojený) MartinkaS

Ďakujem veľmi pekne za radu poistné a príspevky celkom: 447,64 z toho na verej. zdrav. poist. 133,94 a živ. poistka vo výške 447,36.
0 0
Ivana 1511 Ivana 1511

Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

Dobrý deň, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manžela pracovníčka ktorá nie je vydatá, ale žije viac rokov v spoločnej domácnosti s tým istým mužom, ktorý je vážne chorý a v mesiacoch 02-12/2010 poberal dávky NP ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nemôže uplatniť NČZD na druha, práve preto, lebo nie je jej manželom. Zákon to neumožňuje.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

MartinkaS Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za radu poistné a príspevky celkom: 447,64 z toho na verej. zdrav. poist. 133,94 a živ. poistka vo výške 447,36.
vyšiel by ti preplatok 521,84 eur
0 0
Ivana 1511 Ivana 1511

Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

Ďakujem, ja som si to myslela, ale som potrebovala istotu.
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Dobrý deň, prosím o radu , či môžem vykonať roč.zúčtovanie zamestnancovi , ktorý bol 4 mesiace na úrade práce a od 5 /10 do 12/10
robil u nás na dohodu o vykonaní práce, mal úhrn zúčt. a vypl. príjmov
zo záv.činnosti 800 eur, bola odvedená zrážková daň 152 eur.
Vyhlásenie na zdran.príjmov nemá u nás podpísané.

Druhý pracovník na dohodu bol u nás zamestnaný od 1-6/10, potom
bol na úhrade práce a robil aj na inú dohodu. Momentálne nie je u nás
zamestnaný. U nás nedostával daňový bonus ( má 5 detí).
Môžem mu robiť roč.zúčtovanie ak oň požiada ? Bude mu asi treba
vyplatiť daň. bonus.
Vopred ďakujem za rady.
0 0
Reve Reve

Reve je offline (nepripojený) Reve

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o pomoc. Zamestnankyňa požiadala o vystavenie potvrdenia o príjmoch za rok 2010 ktorý potrebuje manžel priložiť ako úľavu dane na manželku, ktorá má nízky príjem. Súčasne mi došla dnes žiadosť o ročné zúčtovanie dane tejto zamestnankyne. Je to možné súčasne? Veľmi pekne Ďakujem
reve
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Reve Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o pomoc. Zamestnankyňa požiadala o vystavenie potvrdenia o príjmoch za rok 2010 ktorý potrebuje manžel priložiť ako úľavu dane na manželku, ktorá má nízky príjem. Súčasne mi došla dnes žiadosť o ročné zúčtovanie dane tejto zamestnankyne. Je to možné súčasne? Veľmi pekne Ďakujem
reve
áno, urobíš jej RZD a tiež si jej manžel môže na ňu uplatniť rozdiel NČ a jej príjmov
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Reve Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o pomoc. Zamestnankyňa požiadala o vystavenie potvrdenia o príjmoch za rok 2010 ktorý potrebuje manžel priložiť ako úľavu dane na manželku, ktorá má nízky príjem. Súčasne mi došla dnes žiadosť o ročné zúčtovanie dane tejto zamestnankyne. Je to možné súčasne? Veľmi pekne Ďakujem
reve
je to možné
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Zuna 3 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu , či môžem vykonať roč.zúčtovanie zamestnancovi , ktorý bol 4 mesiace na úrade práce a od 5 /10 do 12/10
robil u nás na dohodu o vykonaní práce, mal úhrn zúčt. a vypl. príjmov
zo záv.činnosti 800 eur, bola odvedená zrážková daň 152 eur.
Vyhlásenie na zdran.príjmov nemá u nás podpísané.

Druhý pracovník na dohodu bol u nás zamestnaný od 1-6/10, potom
bol na úhrade práce a robil aj na inú dohodu. Momentálne nie je u nás
zamestnaný. U nás nedostával daňový bonus ( má 5 detí).
Môžem mu robiť roč.zúčtovanie ak oň požiada ? Bude mu asi treba
vyplatiť daň. bonus.
Vopred ďakujem za rady.
Ročné zúčtovanie dane môžeš urobiť len zamestnancovi, ktorý bol u vás v pracovnom pomere a ktorý popri tom vykonával aj prácu na dohodu buď u vás, alebo u iného zamestnávateľa.
Ak však obidvaja zamestnanci u vás boli zamestnaní len na základe dohody, musia si daňové priznanie podať sami., teda takýmto zamestnancom nemôžeš vykonať ročné zúčtovanie dane.
5 0
Reve Reve

Reve je offline (nepripojený) Reve

janaGT Pozri príspevok
je to možné
čiže vlastne manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku a súčasne manželka si môže dať ročné zúčtovanie dane - ak som správne pochopila a v prípade, že by jej vznikol nárok na zamestnaneckú prémiu, tak aj tú.... dobre som pochopila
Ďakujem
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
rodina1 Pozri príspevok
Ročné zúčtovanie dane môžeš urobiť len zamestnancovi, ktorý bol u vás v pracovnom pomere a ktorý popri tom vykonával aj prácu na dohodu buď u vás, alebo u iného zamestnávateľa.
Ak však obidvaja zamestnanci u vás boli zamestnaní len na základe dohody, musia si daňové priznanie podať sami., teda takýmto zamestnancom nemôžeš vykonať ročné zúčtovanie dane.
Nesúhlasím, myslím, že sa mýliš. Ak zamestnanec poberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZDP, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods.7, je možné mu vykonať ročné zúčtovanie preddavkov. Svedčí o tom aj posledná veta § 43 ods.7, ktorá hovorí: Ak bola daň vybraná zrážkou z príjmov uvedených v par.43 ods. 3 písm. j) môže daňovníkovi preddavok odpočítať od dane aj zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane pri vykonaní ročného zúčtovania.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Adiks Pozri príspevok
Nesúhlasím, myslím, že sa mýliš. Ak zamestnanec poberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZDP, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods.7, je možné mu vykonať ročné zúčtovanie preddavkov. Svedčí o tom aj posledná veta § 43 ods.7, ktorá hovorí: Ak bola daň vybraná zrážkou z príjmov uvedených v par.43 ods. 3 písm. j) môže daňovníkovi preddavok odpočítať od dane aj zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane pri vykonaní ročného zúčtovania.
Zákon o dani z príjmov
§ 38
Ročné zúčtovanie


(1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, uvedené v § 5 ods. 1 písm. i) a v § 6 až 8 a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, 122) posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať