Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane za rok 2010

Dobrý deň, môže mi, prosím, niekto poradiť? Od júna 2010 som bola nezamestnaná, vedená na Úrade práce a dostávala som pol roka podporu v nezamestnanosti, teda do novembra. Za prvých 5 mesiacov mi bývalý zamestnávateľ dal potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti... Mám aj potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane FO... zo životnej poisťovne. Neviem, čo mám teraz robiť. Mám nárok na vrátenie dane? Mám si sama podať daňové priznanie? Za radu vopred ďakujem.
Usporiadat
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
No veď presne o to červeno vyznačené ide. Ročné zúčtovanie sa nemôže vykonať zamestnancom ak poberajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, a to konkrétne príjmy uvedené v § 5 ods.1 písm.i) (vrátené poistené na sociálne poistenie a zdravotné poistenie) a v § 6 až 8. Ak zamestnanci poberajú príjmy z ktorých sa daň vyberá zrážkou, uplatnia postup podľa § 43 ods.7 a jedná sa o príjmy uvedené v § 5 ods.1 písm.a) až h), vtedy je možné im vykonať ročné zúčtovanie dane. O takomto postupe hovorí posledná veta § 43 ods.7 zákona o dani z príjmov.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Adiks Pozri príspevok
No veď presne o to červeno vyznačené ide. Ročné zúčtovanie sa nemôže vykonať zamestnancom ak poberajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, a to konkrétne príjmy uvedené v § 5 ods.1 písm.i) (vrátené poistené na sociálne poistenie a zdravotné poistenie) a v § 6 až 8. Ak zamestnanci poberajú príjmy z ktorých sa daň vyberá zrážkou, uplatnia postup podľa § 43 ods.7 a jedná sa o príjmy uvedené v § 5 ods.1 písm.a) až h), vtedy je možné im vykonať ročné zúčtovanie dane. O takomto postupe hovorí posledná veta § 43 ods.7 zákona o dani z príjmov.
Možno sa mýlim, ale s týmto nesúhlasím. Podľa mňa sa zrážková daň môže vrátiť len podaním DP. Ročné zúčtovanie možno vykonať zamestnancovi, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Adiks Pozri príspevok
No veď presne o to červeno vyznačené ide. Ročné zúčtovanie sa nemôže vykonať zamestnancom ak poberajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, a to konkrétne príjmy uvedené v § 5 ods.1 písm.i) (vrátené poistené na sociálne poistenie a zdravotné poistenie) a v § 6 až 8. Ak zamestnanci poberajú príjmy z ktorých sa daň vyberá zrážkou, uplatnia postup podľa § 43 ods.7 a jedná sa o príjmy uvedené v § 5 ods.1 písm.a) až h), vtedy je možné im vykonať ročné zúčtovanie dane. O takomto postupe hovorí posledná veta § 43 ods.7 zákona o dani z príjmov.
RZD môžeš vykonať len zamestnancovi, ktorý bol u vás v PP a popri tom mal aj dohodu buď u toho istého zamestnávateľa, alebo u iného. Ak bol u vás len na dohodu, RZD mu nemôžeš vykonať, ak mu príjem bol zdaňovaný zrážkovou daňou.
http://www.porada.sk/t129605-rocne-z...-dohodari.html
Naposledy upravil rodina1 : 08.02.11 at 10:35 Dôvod: Oprava pravopisu
1 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
rodina1 Pozri príspevok
RZD môžeš vykonať len zamestnancovi, ktorý bol u vás v PP a popri tom mal aj dohodu buď u toho istého zamestnávateľa, alebo u iného. Ak bol u vás len na dohodu, RZD mu nemôžeš vykonať, ak mu príjem bol zdaňovaný zrážkovou daňou.
http://www.porada.sk/t129605-rocne-z...-dohodari.html
V téme, ktorej link si tu dala v príspevku 10 ewita 888 odpovedá o.i. na príspevok 8 a tvrdí to isté čo ja, RZD dohodárom s nepodpísaným vyhlásením, ktorí neboli v spoločnosti zamestnaní na PP je možné vykonať. Ja ti tvoj názor neberiem, len tvrdím, že je nesprávny.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
milagros208 Pozri príspevok
Možno sa mýlim, ale s týmto nesúhlasím. Podľa mňa sa zrážková daň môže vrátiť len podaním DP. Ročné zúčtovanie možno vykonať zamestnancovi, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7.
Nie možno, ale určite sa mýliš.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Adiks Pozri príspevok
Nie možno, ale určite sa mýliš.
Priznávam, že som sa mýlila. Pamätám sa, že na túto tému boli rôzne polemiky, ktoré mnohých, napr. aj mňa zmiatli. Možno toto niektorým pomôže. V §43 ods. 7 je jednoznačne napísané, že zrážková daň sa môže vrátiť aj v ročnom zúčtovaní dane.
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy. Ak bola daň vybraná zrážkou z príjmov uvedených v odseku 3 písm. j), môže daňovníkovi preddavok odpočítať od dane aj zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) pri vykonaní ročného zúčtovania.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

pekny den prajem vsetkym poradakom a budem velmi vdacna,ak mi niekto poradi,pomoze. som momentalne pn a vsade citam,ze treba poslat ziadost zamestnavatelovi do 15.2.11 ak chcem,aby mi urobili rocne zuctovanie. no nerozumiem,ze coho presne. minuly rok mi robili danove priznanie...predtym som podpisala na personalnom ziadost,potom som to dostala vypracovane a musela som si to podat v posledny den sama na sevcenkovu.zurila som,ze mi to dali na poslednu chvilu,ale nastastie som to stihla aj mi dake peniazke potom prisli.to bola ale ina situacia.rok predtym som bola na materskej. teraz mam obavy,aby sa mi nieco nezanedbalo.kolegyna mi vravela,ze zatial este nic nepodpisovali,ziadnu ziadost. mam si poslat vlastnu? rucne napisanu a necakat na to,ze si ma zavolaju na podpis ich tlaciva? a mam aj gulas v tych nazvoch : danove priznanie,rocne zuctovanie dane,rocne zuctovanie zdravotneho poistenia...prosim,pomozte mi sa vysomarit a spravne konat. velmi pekne vam dakujem.
suzi
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

požiadaj do 15.2. o ročné zúčtovanie dane na tlačive Žiadosť o vykonanie výpočtu dane a vykonanie ročného zučtovania.. radšej si to pošli sama, aby si zase nemusela robiť DP
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

este upresnim,teraz citam to danove priznanie..za rok 2009, tam som bola zamestnana od 1.8.9 do toho dna som poberala rodicovsky prispevok, takze mi vratili daku dan,ale zamestnanecku premiu som nedostala,pretoze som odpracovala iba 5 mesiacov.mala som typ A. teraz,ked som v roku 2010 u nich odpracovala vlastne cely rok /az na tyzden pnky v decembri/ by mi uz mali dat aj tu zamestnanecku premiu,vsak? a bude treba aj rocne zuctovanie zdravotneho? ci coho?
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

ewita888 Pozri príspevok
požiadaj do 15.2. o ročné zúčtovanie dane na tlačive Žiadosť o vykonanie výpočtu dane a vykonanie ročného zučtovania.. radšej si to pošli sama, aby si zase nemusela robiť DP
Vdaka,urobim to hned dneska
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

to tlacivo kde zozeniem? paty z domu smiem vytiahnut az v piatok,ked idem na kontrolu
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

suzika1979 Pozri príspevok
este upresnim,teraz citam to danove priznanie..za rok 2009, tam som bola zamestnana od 1.8.9 do toho dna som poberala rodicovsky prispevok, takze mi vratili daku dan,ale zamestnanecku premiu som nedostala,pretoze som odpracovala iba 5 mesiacov.mala som typ A. teraz,ked som v roku 2010 u nich odpracovala vlastne cely rok /az na tyzden pnky v decembri/ by mi uz mali dat aj tu zamestnanecku premiu,vsak? a bude treba aj rocne zuctovanie zdravotneho? ci coho?
aký bol tvoj príjem za rok 2010?
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

idem kuknut papiere
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

no,mam tu len vyplatne pasky...musim sa v nich nejako vysomarit,ja sa v tychto veciach zial vobec nevyznam
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

výpočet zamestnaneckej prémie: 4025,70 - /Hrubá mzda mínus odvody/ x 19 percent
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

jedina suma,co sa opakuje na kazdej paske je : hod/mes.tarif.mzda - 448.12
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

pozri hrubý príjem za každý mesiac
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

ta sa furt meni...ale priblizne 446.15 nejake male odchylky kazdy mesiac hore,dolu
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

suzika1979 Pozri príspevok
ta sa furt meni...ale priblizne 446.15 nejake male odchylky kazdy mesiac hore,dolu
tak potom ti nárok na zamestnaneckú prémiu nevznikne.. a do zdravotky ročné nedávaš..
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

hmm,skoda.ale dakujem,si zlata. a teda budem podavat danove priznanie typu A ako minuly rok? a co je to rocne zuctovanie dane? to je nieco ine? ozaj a minule kolegyne dostali tu zamestnanecku...nerozumiem preco ja nie.to mame taky velky rozdiel v plate aj ked robime to iste?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať