Zavrieť

Porady

Predaj bytu bez zalozeneho SVB

Zdravim,

Potreboval by som mensiu pomoc,pripadne radu od Vas v takej "patovej" situacii. Vlastnim 3 izb.byt v osobnom vlastnictve (8 bytovy rodinny dom), ale nemame zalozene SVB (vlastnici nemaju zaujem zalozit SVB,jedna sa o dom kde zije 90% obyvatelov-dochodcov) a spravu nam takisto nevykonava ziadna spolocnost teda spravca bytov a spolocne platby su odvadzane prostrednictvom bytoveho dovernika.Mal by som zaujem predat tento byt,ale vzhladom na vyssie uvedene skutocnosti som vyzistil ze bude problem pri zaloznom vklade na katastralnom urade kedze mi nema kto vydat potvrdenie o bezdlznosti bytu. Je nejaka ina moznost ako predat tento byt aj bez tohto potvrdenia?Ak ano akym sposobom?

Vopred dakujem za odpoved a pomoc.
Usporiadat
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

To ako fungujete? Je to možné, kto Vám robí revízie, kto uhrádza platby ?Je toto možné ? Kto Vás spravuje ? Dôverník_ či?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ivan, nediv sa. Žiaľ je to dosť častý jav takýto stav a nehovorím o komunite. Preto sú v novele zakotvené ustanovenia o vzniku spoločenstva zo zákona.

Petrik88 - obávam sa, že oficiálnou cestou nie je žiadna iná možnosť. Preštuduj zákon o vlastníctve bytov v znení jej poslednej novely a možno nájdeš riešenie.
0 0
petrik88 petrik88

petrik88 je offline (nepripojený) petrik88

Uff no fungujeme tak,ze mame jedneho dovernika,ktory sa stara o vsetky zalezitosti a odvody zo "spolocneho" a pravidelne mesacne sa vklada na ucet prispevok do fondu oprav a zial kolkokrat bola schodza a navrhol som tuto temu,tak dochodcovia to zamietli ze oni nemaju zaujem odist odtialto a preto nemaju chut to ani riesit,teda rozhodne pre nich neni zaujimave zalozit SVB a platit spravcovi mesacne cca 15 EUR nechcu,takze dohoda je nemozna a tym padom je obrovsky problem predat takyto byt...niekde som sa dozvedel ze koncom minuleho roka dostali na katastralnom urade metodicky pokyn,ktory umoznuje aj tuto moznost predaja bytu,lebo zakon nevyzaduje priamo taketo potvrdenie,ale kataster to bez neho nechcel robit a v tom novom metodickom pokyne by sa to teoreticky mohlo spravit tak,ze tieto skutocnosti sa uvedu do kupnopredajnej zmluvy,ze nemame zalozene SVB ani spravcu a kupujuci je oboznameny s tymto stavom a na katastri by to mali akceptovat,lebo mali vela takychto problemov...tak skusime to este preskumat na katastri priamo..
1 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

ja ako predseda dávam potvrdenie pre kataster, či vlastník nemá nejaký dlh voči SVB, bez tohto potvrdenia im neurobí kataster vklad - prever si to ?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

petrik88 Pozri príspevok
Uff no fungujeme tak,ze mame jedneho dovernika,ktory sa stara o vsetky zalezitosti a odvody zo "spolocneho" a pravidelne mesacne sa vklada na ucet prispevok do fondu oprav a zial kolkokrat bola schodza a navrhol som tuto temu,tak dochodcovia to zamietli ze oni nemaju zaujem odist odtialto a preto nemaju chut to ani riesit,teda rozhodne pre nich neni zaujimave zalozit SVB a platit spravcovi mesacne cca 15 EUR nechcu,takze dohoda je nemozna a tym padom je obrovsky problem predat takyto byt...niekde som sa dozvedel ze koncom minuleho roka dostali na katastralnom urade metodicky pokyn,ktory umoznuje aj tuto moznost predaja bytu,lebo zakon nevyzaduje priamo taketo potvrdenie,ale kataster to bez neho nechcel robit a v tom novom metodickom pokyne by sa to teoreticky mohlo spravit tak,ze tieto skutocnosti sa uvedu do kupnopredajnej zmluvy,ze nemame zalozene SVB ani spravcu a kupujuci je oboznameny s tymto stavom a na katastri by to mali akceptovat,lebo mali vela takychto problemov...tak skusime to este preskumat na katastri priamo..
A na koho je ten účet založený, kde sa skladáte do fondu opráv?
0 0
petrik88 petrik88

petrik88 je offline (nepripojený) petrik88

Hm no preverim teda priamo na katastri a ked nie,tak budem musiet hladat inu cestu,lebo takto naozaj "legalne" nema clovek sancu predat svoj byt,ked dalsi spolubyvajuci nemaju zaujem riesit tuto situaciu...
0 0
petrik88 petrik88

petrik88 je offline (nepripojený) petrik88

@kvaka: Ucet je zalozeny na meno domoveho dovernika,takze vsetky platby su rozpocitane a vyvesene na domovej nastenke a nastastie kazdy poctivo plati a rovnako aj prispieva do fondu oprav na mesacnej baze...
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

petrik88 - a ten domovník má koľko rokov?
Len dúfam, že je mladý, zdravý a nevytiahne päty z domu, aby sa mu nič nestalo.
2 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Okamžite založte buď spoločenstvo alebo nájdite správcu. Ideálne je SVB s tým, že predseda spoločenstva bude vzhľadom na stav robiť veci zadarmo, resp. len za malú odmenu.
Nerozmýšľali ste všetci nad tým, čo v prípade ak domovník umrie? Čo myslíte, kto bude dedič Vašich peňazí, poctivo mesačne vkladaných?
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

petrik88 Pozri príspevok
@kvaka: Ucet je zalozeny na meno domoveho dovernika,takze vsetky platby su rozpocitane a vyvesene na domovej nastenke a nastastie kazdy poctivo plati a rovnako aj prispieva do fondu oprav na mesacnej baze...
A to sa ako dá????? Máte o tom nejakú zmluvu? Veď keby nedajboh nejaké nešťastie, tak kto bude dediť?
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

peton, vidím, že si bol rýchlejší.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

len 280 úderov za minútu. xixixi. za mladi.
0 0
petrik88 petrik88

petrik88 je offline (nepripojený) petrik88

@peton:Rozmyslali sme uz nad vselicim,ale nastastie dovernicka je okolo 40 rocna pani,takze v tomto smere je to v pohode...ked sme aktualnu dovernicku skusali presvedcit o tom,aby bola predsednicka SVB,tak nechcela o tom ani za svet pocut a nesuhlasila s tym a potom to uz dalej nebolo riesene,kedze zvysny vlastnici su dochodcovia...co sa tyka zalozenia SVB je nutne nadpolovicnu vacsinu ziskat na zalozenie?

@kvaka: Neboj v tomto smere je to zalozene na dovere a k peniazom na ucte maju pristup okrem nej aj dalsi 2 vlastnici,ktori plnia ulohu kontrolorov takze raz do roka sa spravi "audit" vydavkov a vzdy to na korunu/euro sedelo takze aspon dovera je,len naozaj predat takyto byt je obrovsky problem...
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ježiši kriste, keď to všetko robíte, tak prečo sa bránite založeniu SVB. Vybavíte formality a fungujete ďalej ako doteraz a bez možných problémov v budúcnosti.
A spomínaš dôveru. O čom teda vlastne je tá dôvera, keď ste v rozpore so zákonom a máš tieto problémy?
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

petrik88 Pozri príspevok
@kvaka: Neboj v tomto smere je to zalozene na dovere a k peniazom na ucte maju pristup okrem nej aj dalsi 2 vlastnici,ktori plnia ulohu kontrolorov takze raz do roka sa spravi "audit" vydavkov a vzdy to na korunu/euro sedelo takze aspon dovera je,len naozaj predat takyto byt je obrovsky problem...
No k tomu len toľko, pani želám dlhý živor, ale náhoda je blbec... Po smrti sa asi nedajú vyberať peniaze z účtu, čo keď to dediči napadnú??
K tvojmu problému predaja bytu: Opýtaj sa na katastri, doložte to menom majiteľa účtu a výpisom z účtu, že to takto robíte, aj keď v rozpore so zákonom, možno by to kataster uznal, keby dôverníčka ako majiteľka účtu podpísala, že nie si dlžníkom jej, ako neformálnej zástupkyni, ktorá disponuje účtom. To máš teda naozaj problém.
3 0
petrik88 petrik88

petrik88 je offline (nepripojený) petrik88

Dakujem za odpovede,skusim najprv patrat este na katastri,ze ako by sa to dalo riesit a ci naozaj maju nove metodicke pokyny alebo ci bude nutne zalozenie SVB alebo ziskanie spravcu...dufam,ze nebudem musiet na kolenach prosit vlastnikov,koli predaju bytu aby s tym suhlasili,lebo inak to je fakt problem aj namet pre dalsich ludi,ktori su v podobnej situacii..predpokladam ze nie som sam s takymto problemom...
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Odporúčam Ti požiadať príslušnú správu katastra o písomné vyjadrenie k tomu, čo si sa niekde dozvedel – k možnosti akceptovať podľa ich interného metod.pokynu aj takú prílohu k zmluve o prevode vlastníctva bytu pri rozhodovaní o zápise do katastra, ktorá nebude v súlade s § 5 ods. 2 zák. č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebyt.priesorov. S ohľadom na možné problémy by som sa nespoliehala len na ústne informácie.
Tiež je potrebné v zmluve riešiť zapracovanie § 5 ods. 1 písm. g) cit. zákona (zmluva o prevode vlastníctva bytu okrem všeobecných náležitostí musí obsahovať vyhlásenie nadobúdateľa bytu o pristúpení k zmluve o spoločenstve vlastníkov alebo k zmluve o výkone správy).

A len tak by the way - čo by sa stalo, keby ktokoľvek zrazu odmietol platiť pani dôverníčke a rozhodol by sa trvať na platení záloh len zákonnému subjektu? Práve pre oprávnené nebezpečenstvo a možné problémy napísané tu vo viacerých príspevkoch? Kto a ako by to (ho) riešil a aby to bolo v súlade so zákonom?
3 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Pozor, všetko čo robíte je v rozpore so zákonom. Ako máte uzatvorené zmluvy na služby ? Kto podpísal tie zmluvy (voda, elektrika, revízie a pod.)
Ako kontrolujete dôverníčku ?
Predsedu Vám môže robiť aj osoba, ktorá nevlastní u Vás byt. Rozhodne robte niečo.
Naposledy upravil verkaz : 14.02.11 at 19:36
1 0
petrik88 petrik88

petrik88 je offline (nepripojený) petrik88

@luja5:Presne na toto som narazal ze skusim este ziskat stanovisko prislusneho katastralneho uradu a podla toho sa potom zariadim,lebo som v pasci z ktorej neni lahky unik,ale musi byt nejaka cesta von...zatial sa nastastie vsetko plati aj prispieva sa do fondu oprav,takze nebol ziadny problem z vlastnikmi ohladne nejakeho neplatenia alebo nieco podobne ale tiez sme uz tuto otazku viackrat riesili na schodzy a ako som spominal dochodcovia ctia "doveru" a tak sa k tomu aj stavaju,takze je to vsetko len na dobre slovo a vedome obchadzanie zakona....


@verkaz:Je mi to jasne,ze obchadzame zakon,ale co viem aspon v mojom okoli je z 12 takychto komplexov podobne riesenych 10...co je 80 bytov a zvysne 2 komplexy maju zalozene SVB a idu legalnou cestou...ked chodia vyuctovania za vodu,elektrinu a plyn tak mame kazdy vlastne vodomery,el.hodiny,plynomeri a vsetko takze sa len odpisuje vzdy stav v pritomnosti 3 osob z radov vlastnikov a podla ukazovatelov sa suma rozratava..podobne to mame riesene aj v spolocnych priestoroch a je to rozumne riesenie aspon s toho hladiska,ze nikto nemoze mat napr.mraznicku v pivnici a platila by sa zo spolocneho,od toho je dobre mat vsade vlastne el.hodiny a podobne...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Petrik88, neviem naisto (snáď niekto s tým má skúsenosti), ale keď kataster vyžaduje potvrdenie o tom, že vlastník bytu pri jeho prevode na inú osobu nemá dlžobu voči SVB/správcovi, nevyžaduje sa takéto potvrdenie aj pri zdedenom byte? Keby áno, možno by sa ti s takýmto argumentom podarilo presvedčiť dôchodcov, že ich (zväčša) deti budú mať problém s katastrom, ak nebudete mať SVB alebo správcu.
(Dôverníčka teraz neručí za svoje (po)činy ničím, keby bola predsedom SVB, tak ručí celým svojím majetkom - toto je možno dôvod, prečo ním nechce byť.)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať