Zavrieť

Porady

Odpočet DPH

Ahojte poradaci,

chcela by som opytat jednu vec. Sme kvartalni platcovia DPH. Dna 30.5.2010 mi bola dorucena faktura s datumom 30.11.2009. DPH vo vyske 20 000 € sme si odpocitali v 2. kvartali 2010. Postupovali sme podla par. 51 Zakona o DPH. Akurat teraz mame danovu kontrolu a kontrolor stoji na tom, ze sme si mali fakturu zauctovat v roku 2009 a vyzval nas na vyhotovenie dodatocneho danoveho priznania k DPH za rok 2009. Postupuje spravne?
Usporiadat
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
áno, správne, odpočítať DPH sa môže v ktoromkoľvek mesiaci, príp. kvartáli, najneskôr však do konca kalendárneho roku.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Opravujem sa, ak ste nemali doklad, nemôžete odpočítať DPH. Jednali ste správne.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
0 0
Bublinka33 Bublinka33

Bublinka33 je offline (nepripojený) Bublinka33

A ako mam chapat vetu: Ak platitel nema doklad podla odseku 1 pism. a, c alebo d do uplynutia lehoty na podanie danoveho priznania za posledne zdanovacie obdobiekalendarneho roka, v ktorom pravo na odpocitanie dane vzniklo, vykona odpocitanie dane v tom zdanovacom obdobi, v ktorom dostane doklad.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Opravila som sa, ak nemal do konca kal.roka k dispozícii doklad - faktúru, na základe ktorej mohol odpočítať DPH, odpočíta si ju v tom období, v ktorom faktúru obdržal.
0 0
Bublinka33 Bublinka33

Bublinka33 je offline (nepripojený) Bublinka33

...takze aj ked je to na prelome rokov ( teda fa z jedneho roka zauctovana v dalsom roku), tak sme si teda mohli odpocitat dan v dalsom roku...nechapem potom o co tomu kontrolorovi ide....
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
zabudla si uviesť, či účtujete jednoduché alebo podvojné účtovníctvo
0 0
Bublinka33 Bublinka33

Bublinka33 je offline (nepripojený) Bublinka33

uctujeme v sustave podvojneho uctovnictva
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
ak je na faktúre dátum VYSTAVENIA máj/2010, tak máte DPH v poriadku
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
v podvojnom účtovníctve si nemôžeš uplatňovať náklady týkajúce sa minulých rokov. Ale to je daň z príjmu. DPH si môžeš uplatniť v tom období, kedy si faktúru obdržala.
0 0
Bublinka33 Bublinka33

Bublinka33 je offline (nepripojený) Bublinka33

no vsak prave ze datum dodania je 30.11.2009, vystavenia 30.11.2009 ale spolocnosti bola dodana az 30.5.2010
0 0
Bublinka33 Bublinka33

Bublinka33 je offline (nepripojený) Bublinka33

do nakladov v roku 2010 som ju nedala, ide mi o DPH ci som si ju mohla odpocitat o 6 mesiacov neskor ( r. 2010) ako je datum vystavenia faktury ( r. 2009)
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
a viete dokázať, že bola dodaná až 30.05.2010? ak áno, nedala by som sa, DPH sa môže uplatniť v 2Q/10

opravte ma niekto, ak nemám pravdu
0 0
Bublinka33 Bublinka33

Bublinka33 je offline (nepripojený) Bublinka33

no len ako dokazat, obalku s datumom peciatky posty som uz vyhodila, akurat som na fakturu napisala kedy dosla - kedy som ju od konatela spolocnosti dostala...vies mi prosim poradit?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Bublinka33 Pozri príspevok
do nakladov v roku 2010 som ju nedala, ide mi o DPH ci som si ju mohla odpocitat o 6 mesiacov neskor ( r. 2010) ako je datum vystavenia faktury ( r. 2009)
Ano mohla.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Bublinka33 Pozri príspevok
no len ako dokazat, obalku s datumom peciatky posty som uz vyhodila, akurat som na fakturu napisala kedy dosla - kedy som ju od konatela spolocnosti dostala...vies mi prosim poradit?


skús vypýtať potvrdenie od dodávateľa a hlavne sa spýtaj kontrolóra, podľa akého paragrafu ti tú faktúru nechce uznať
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Bublinka33 Pozri príspevok
A ako mam chapat vetu: Ak platitel nema doklad podla odseku 1 pism. a, c alebo d do uplynutia lehoty na podanie danoveho priznania za posledne zdanovacie obdobiekalendarneho roka, v ktorom pravo na odpocitanie dane vzniklo, vykona odpocitanie dane v tom zdanovacom obdobi, v ktorom dostane doklad.
To je práve tvoj prípad - prelom rokov. Faktúra na vstupe s dátumom dodania 2009 došla v roku 2010. Nárok na odpočet rok 2010. Mohla si, ale nemusela podať dodatočné DPH priznanie.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Bublinka33 Pozri príspevok
no len ako dokazat, obalku s datumom peciatky posty som uz vyhodila, akurat som na fakturu napisala kedy dosla - kedy som ju od konatela spolocnosti dostala...vies mi prosim poradit?
To stačí, ak máš na fa. napísané kedy došla. Nedaj sa, máš to v poriadku.
0 0
Bublinka33 Bublinka33

Bublinka33 je offline (nepripojený) Bublinka33

ale mi odlahlo, velmi pekne dakujem za rady....teraz sa uz s nim len vadit :-(
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Bublinka napíš ako to dopadlo.
0 0
Bublinka33 Bublinka33

Bublinka33 je offline (nepripojený) Bublinka33

No akurat drzim v ruke zapisnicu o ustnom pojednavani a mame do 8 dni preukazat akym sposobom bola faktura dorucena 30.5. z jednej spolocnosti do druhej. Este chcem upresnit ze konatel obidvoch spolocnosti je jeden a ten isty a asi sa chytaju toho. Viete mi poradit ako to mame preukazat?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať