Zavrieť

Porady

Účtovanie bankového výpisu.

Prosím Vás, poraďte mi. Sme firma, ktorá účtuje na základe výpisov z bankového účtu, kde sú premietnuté operácie z celého mesiaca, S akým dátumom máme účtovať operácie na bankových výpisoch, keď výpis obdržíme 8.10., je zo dňa 30.9. a na výpise sú premietnuté operácie z celého mesiaca septembra?
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

jana27
Prosím Vás, poraďte mi. Sme firma, ktorá účtuje na základe výpisov z bankového účtu, kde sú premietnuté operácie z celého mesiaca, S akým dátumom máme účtovať operácie na bankových výpisoch, keď výpis obdržíme 8.10., je zo dňa 30.9. a na výpise sú premietnuté operácie z celého mesiaca septembra?
Účtovať treba pohyby podľa dátumov uvedených na bankovom výpise, bez ohľadu na deň obdržania výpisu.
0 0
jana27 jana27

jana27 je offline (nepripojený) jana27

Ale veď nemôžem zaúčtovať úhrady, ak nemám výpis. Stačí mi, že to zaúčtujem v deň úhrady podľa príkazu na úhradu? Veď príkaz nie je žiaden doklad. Ak keď mi príde výpis a účtujem účtovné prípady, tak ako sú uvedené na výpise, potom porušejem zákon chronológie času zaúčtovania účtovných prípadov podľa došlého účtovného dokladu. Mne to pripadá, ako keby som spätne účtovala. My máme program Money S3, kde nie je možné preúčtovať riadky v hlavnej knihe. Ak to potom chronologický nesedí, nevadí to?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Janka aj mne chodí od jednej firmy raz do mesiaca , ale ja si účet kontrolujem priebežne cez internet a vytlačím si úhrady a potom nečakám na ten , čo príde.Keď príde , tak len si prekontrolujem, či to sedí s mojim účtovaním a založím.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

jana27
. My máme program Money S3, kde nie je možné preúčtovať riadky v hlavnej knihe. Ak to potom chronologický nesedí, nevadí to?
Tento SW nepoznám, takže ti žiaľ neporadím. Ja môžem kedykoľvek upraviť dátum v ktoromkoľvek doklade. Neviem si predstaviť zaúčtovanie decembrových pohybov s januárovým dátumom. Potom ani zostatok na účte neprejde do nového roka správne.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nakukla som do kýblika o SW, zistila, že ide o PÚ........takže nielen zostatok na účte by v novom roku nesedel, ale napr ani dodávateľské a odberateľské saldo......v knihách faktúr by viseli ako neuhradené faktúry v decembri uhradené..........
0 0
jana27 jana27

jana27 je offline (nepripojený) jana27

No dobre, ale čo ak nemám internet a teda aj homebanking? Čo potom?
0 0
jana27 jana27

jana27 je offline (nepripojený) jana27

Paula
Nakukla som do kýblika o SW, zistila, že ide o PÚ........takže nielen zostatok na účte by v novom roku nesedel, ale napr ani dodávateľské a odberateľské saldo......v knihách faktúr by viseli ako neuhradené faktúry v decembri uhradené..........
Dajme tomu, že posledný výpis - decembrový by som zaúčtovala 31. 12. 2005. Tým pádom by sa mi ZZ preniesol do nového roka.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Príde Ti výpis v januári, tak zaúčtuješ všetky pohyby decemrové s decembrovým dátumom. Aj tak väčšina baniek posielajú odsúhlanie zostatku k 31.12.2005. Treba si to s tým porovnať.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Pre Janu 27: Ak to nemáte dobre programovo poriešené, treba prejsť na systém zasielania alebo osobného preberania denných bank. výpisov / a je po dileme/.
0 0
jana27 jana27

jana27 je offline (nepripojený) jana27

Chcem sa vrátiť ešte k môjej téme. Ako si Vy vysvetľujete zákon o účtovníctve č. 431/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov, § 6 ods. 2, že účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov? Ako môžete účtovať účtovné prípady, ak výpis nemáte?
To robíte tiež tak aj s cestovnými príkazmi, ak služobná cesta sa vykoná 16. 1. 2006, ale keďže účtovná jednotka nemá dostatok finančných prostriedkov, vyúčtovanie pracovnej cesty urobí až 31.1.2006. Podľa Vašich názorov, by ste tento cestovný príkaz zaúčtovali už 16. 1. 2006. Tu tak isto platí ako s výpisom. Vyúčtovanie pracovnej cesty zaúčtujem až vtedy, ak sa ukutoční výdaj z pokladne, teda aj výpis zaúčtujem s dátumom kedy mi dojde.
A ešte ako to majú podľa vašich slov robiť tí, ktorí nemajú internet, a ktorí vo svojom meste nemajú tú banku, u ktorej majú založený účet?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Janka, ja s Tebou tiež súhlasím. Účtujem tieť v Money S3, ale ja si nerobím taký problém. Dojde mi výpis z účtu napr. 30. 09., ale na výpise mám presne napísané, ktorý deň sa uskutočnil aký pohyb. Takže keď účtujem, v dátume pre potreby DPH a pohľadávky a nespomeniem si čo ešte tam je dám dátum, keď skutočne prebehla operácia na BU. Do dátumu vystavenia napíšem 30. 09. Nemôže Ti nikto nič vytknúť - zaúčtovala si operáciu s dátumom, ktorý k nemu patrí, ale z technických príčin si nemohla účtovať skôr, ako 30. 09.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
jana27
Chcem sa vrátiť ešte k môjej téme. Ako si Vy vysvetľujete zákon o účtovníctve č. 431/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov, § 6 ods. 2, že účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov? Ako môžete účtovať účtovné prípady, ak výpis nemáte?
Ved budeš účtovať na základe výpisu, na ktorom je uvedené, kedy dané operácie prebehli... Neviem, prečo robíš z toho taký strašný problém?? A predpokladám, že aj money má určite možnosť pri tlačení účtovného denníka zoradenie podľa dátumu....
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ešte mi nedá nereagovať. Cestovný príkaz, ktorý som dostala napr. 16.1.2006 hravo môžeš zaúčtovať cez interný doklad ako 512/333 záväzok voči zamestnancovi dňa 16.1.2006 a keď ho uhradíš hoci aj o 2 mesiace, zaúčtuješ ako 333/211 . Čiže účtuješ do obdobia, ktorého sa to týka.
Inak ja to takto bežne robím. My tieto úhrady za CP preplácame z účtu.
Načo vyberať hotovosť?

Čo sa týka bank. výpisov, je dôležité, aby Ti stav na konci mesiacov sedel. T.z. zaúčtovať s tým dátumom kedy Ti pribudlo /kredit/ resp. odbudlo/debet/ z bankového účtu.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

babenko1
Ved budeš účtovať na základe výpisu, na ktorom je uvedené, kedy dané operácie prebehli... Neviem, prečo robíš z toho taký strašný problém?? A predpokladám, že aj money má určite možnosť pri tlačení účtovného denníka zoradenie podľa dátumu....
Veď práve, na výpise je dátum, kedy prebehla operácia. Nelám si nad tým hlavu. Dátum vystavenia dokladu daj 30., ostatné dátumy nastav deň, ktorý operácia prebehla. Bude to OK, ver mi
0 0
jamena jamena

jamena je offline (nepripojený) jamena

Ahojte, chcem sa opýtať tiež ohľadom účtovania bankových výpisov. Mám na ňom sumu (úhradu), ktorú nevieme identifikovať ani ja a ani šéf. Mám to zaúčtovať na nejaký dohadný účet? Vôbec si s tým neviem rady.
0 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
zaúčtuj to najskôr na účet 325 a možno ti príde avízo o platbe ,alebo sa snaž získať nejaké informácie od banky.

možno ide o mylnú platbu.

banka ti nedá info komu ten účet patrí ,ale na tvoju žiadosť môže komunikovať s bankou, z ktorej ti platba prišla.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak Ti prišla platba, ktorú nevieš identifikovať, máš dve možnosti :

- buď zaúčtuješ napr. na účet 325 - Ostatné záväzky (neznáme platby), dodatočne zistíš a preúčtuješ

- alebo platbu vrátiš odkiaľ prišla (ak je to naozaj mýlna platba )
0 0
jamena jamena

jamena je offline (nepripojený) jamena

Ale tá platba neprišla mne na účet, ale my sme uhradili. Tiež to dám na 325?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

hnedoočka Pozri príspevok
zaúčtuj to najskôr na účet 325 a možno ti príde avízo o platbe ,alebo sa snaž získať nejaké informácie od banky.

možno ide o mylnú platbu.

banka ti nedá info komu ten účet patrí ,ale na tvoju žiadosť môže komunikovať s bankou, z ktorej ti platba prišla.
Nám sa stal tiež prípad, že nám na účet prišlo rovných 500.000,-
Neznámý účet, neznámy symbol, nič také sme nečakali.

Hneď sme začali konať sami iniciatívne, aby sa peniažky nerozkotúľali, kým sa odosielateľ spamätá. .

Oslovili sme našu banku, naša banka banku odosielateľa, tá následne firmu, ktorá poslala úhradu ......už si presne nespomínam, ako došlo k výmene t.č., ale potom sme sa dohodli, že odosielateľ požiada svoju banku, tá následne požiadala našu firmu o súhlas s vrátením peňazí , lebo odosielateľ sa pomýlil.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

jamena Pozri príspevok
Ale tá platba neprišla mne na účet, ale my sme uhradili. Tiež to dám na 325?
Ak ide o odoslanú platbu , tak je to pohľadávka ...315.

Odoslané platby by nemal byť problém identifikovať.
Nič Vám nehovorí číslo účtu ? suma ? symbol ?

Neostáva Vám nič iné, iba začať v svojej banke, tá osloví príjemcu atď ....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať