Zavrieť

Porady

Účtovanie bankového výpisu.

Prosím Vás, poraďte mi. Sme firma, ktorá účtuje na základe výpisov z bankového účtu, kde sú premietnuté operácie z celého mesiaca, S akým dátumom máme účtovať operácie na bankových výpisoch, keď výpis obdržíme 8.10., je zo dňa 30.9. a na výpise sú premietnuté operácie z celého mesiaca septembra?
Usporiadat
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

no sedela bol preplatok na tej firme, ten čo sme zabudli vrátiť posielali sme im odsúhlasenie ale nič sme nedostali späť tak sme na to zabudli
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Odporucala by som zistit, ci ta firma vobec este existuje, aby ste peniaze neposielali "do luftu", kedze vam neposlali odsuhlasene zostatky.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

tá firma má sídlo v spanielsku tak to bude asi problém ale skúsime a keby náhodou už neexistovala čo stou platbou???
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zuzanna Pozri príspevok
tá firma má sídlo v spanielsku tak to bude asi problém ale skúsime a keby náhodou už neexistovala čo stou platbou???
Zo samotného vrátenia duplicitnej úhrady by nemal byť problém, iba ak z toho, že sa nevrátila skôr, ale vyzerá, že ani to nehrozí. Účtovníkovi to "zavadzia" v účtovníctve, ale majiteľ firmy bude určite zvažovať ... či je to povinný vrátiť ... či to musí byť hneď ... atď. Španielsky odberateľ, ktorý zobral tovar, uhradil a ešte sa pomýlil a zopakoval úhradu, si zaslúži férové jednanie. Účtovanie druhej platby na 221/311 nie je podľa mňa správne, ak sa pri inventúre zistilo, že je duplicitná, mala byť preúčtovaná z 311 na 325. Preto, lebo už nejde o úhradu pohľadávky, ale vznik záväzku a cudzieho zdroja krytia, buď na zúčtovanie s novým plnením, alebo na vrátenie. Aj preto, lebo zostatok účtu 311 ku dňu inventúry by mal predstavovať skutočnú výšku odberateľských pohľadávok, neskreslenú o duplicitné platby.
Ak sa vedenie firmy rozhodne pre vrátenie, treba najprv overiť, či firma ešte existuje. To sa dá veľmi ľahko ... na stránke drsr.sk vľavo, rýchle voľby - bledomodré pole - kontrola platnosti IČ DPH, na pôvodnej faktúre musí byť - zadať Espanol a ich IČ. Ak je tam, tak zrejme existujú. Druhá možnosť je odoslať úhradu na účet, z ktorého prišla. Ak účet už nie je tak platba sa vráti späť.
Ak by firma neexistovala, alebo vedenie by sa rozhodlo platbu nevrátiť, treba ju najneskôr pri najbližšej inventúre preúčtovať na 325 a považovať za záväzok podľa § 17, ods. 27 ZoDP. To znamená, že v roku, v ktorom záväzok dosiahne vek 36 mesiacov ho treba dať do pripočítateľných položiek daňového priznania a zdaniť. Po 48 mesiacoch /všeobecná premlčacia doba/ ho treba zúčtovať na 325/648, ale pre zmenu nezabudnúť dať do odpočítateľných položiek, lebo v tej dobe už bude raz zdanený.
1 0
jamena jamena

jamena je offline (nepripojený) jamena

azla Pozri príspevok
Ostáva Ti už len zaúčtovať chýbajúce výpisy a poplatky do nákladov r. 2010.
Potom by som využila ustanovenie § 17, odst. 29

(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

(bude to daňovým výdavkom r.2010)
http://www.porada.sk/1209281-post12.html


Takže to zaúčtujem do januára 2010 na účet 568 do bankových poplatkov, alebo použijem nejaký špecialne určeny účet na takúto situáciu?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Áno, použi účet 568 - ide o nevýznamnú chybu.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

a_je_to Pozri príspevok
Zo samotného vrátenia duplicitnej úhrady by nemal byť problém, iba ak z toho, že sa nevrátila skôr, ale vyzerá, že ani to nehrozí. Účtovníkovi to "zavadzia" v účtovníctve, ale majiteľ firmy bude určite zvažovať ... či je to povinný vrátiť ... či to musí byť hneď ... atď. Španielsky odberateľ, ktorý zobral tovar, uhradil a ešte sa pomýlil a zopakoval úhradu, si zaslúži férové jednanie. Účtovanie druhej platby na 221/311 nie je podľa mňa správne, ak sa pri inventúre zistilo, že je duplicitná, mala byť preúčtovaná z 311 na 325. Preto, lebo už nejde o úhradu pohľadávky, ale vznik záväzku a cudzieho zdroja krytia, buď na zúčtovanie s novým plnením, alebo na vrátenie. Aj preto, lebo zostatok účtu 311 ku dňu inventúry by mal predstavovať skutočnú výšku odberateľských pohľadávok, neskreslenú o duplicitné platby.
Ak sa vedenie firmy rozhodne pre vrátenie, treba najprv overiť, či firma ešte existuje. To sa dá veľmi ľahko ... na stránke drsr.sk vľavo, rýchle voľby - bledomodré pole - kontrola platnosti IČ DPH, na pôvodnej faktúre musí byť - zadať Espanol a ich IČ. Ak je tam, tak zrejme existujú. Druhá možnosť je odoslať úhradu na účet, z ktorého prišla. Ak účet už nie je tak platba sa vráti späť.
Ak by firma neexistovala, alebo vedenie by sa rozhodlo platbu nevrátiť, treba ju najneskôr pri najbližšej inventúre preúčtovať na 325 a považovať za záväzok podľa § 17, ods. 27 ZoDP. To znamená, že v roku, v ktorom záväzok dosiahne vek 36 mesiacov ho treba dať do pripočítateľných položiek daňového priznania a zdaniť. Po 48 mesiacoch /všeobecná premlčacia doba/ ho treba zúčtovať na 325/648, ale pre zmenu nezabudnúť dať do odpočítateľných položiek, lebo v tej dobe už bude raz zdanený.
dakujem velmi pekne za vycerpavajúcu odpoved ten par je 17 ods. 29 a nie 27 ze? Tych 36 mesiacov tam je uvedenych ale tych 48 to kde najdem?alebo ako podla akeho par. ?
Naposledy upravil zuzanna : 20.09.10 at 19:01
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zuzanna Pozri príspevok
dakujem velmi pekne za vycerpavajúcu odpoved ten par je 17 ods. 29 a nie 27 ze? Tych 36 mesiacov tam je uvedenych ale tych 48 to kde najdem?alebo ako podla akeho par. ?
Nie, nejde o ods. 29 a opravu vyššieho výnosu, ale ods. 27, ide o účtovanie záväzku, ako /budúce/ zníženie príjmu, vrátane bodov a aj b. Odsek sa týka viac nákladov, ale vzťahuje sa primerane aj na splatné záväzky z príjmov. Tých 48 mesiacov je v § 397 Obch.zákonníka. Nie je pre Španielsko záväzný, ale určite je harmonizovaný s právom EÚ, možno dôvodne predpokladať, že premlčacia lehota je rovnaká.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

a je to díky za odpoveď takže tú pohľadávku, keď náš odberateľ zaplatil 2x mám preúčtovať z tej 311 na 325 a keď ju nevrátime do 36 mesiacov tak ju dám do výnosov v roku ked bude 36 mesiacov a zdaním v tom roku ked to bude tých 36 mesiacov a potom to preúčtujem ako 325/648 ???
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zuzanna Pozri príspevok
a je to díky za odpoveď takže tú pohľadávku, keď náš odberateľ zaplatil 2x mám preúčtovať z tej 311 na 325 a keď ju nevrátime do 36 mesiacov tak ju dám do výnosov v roku ked bude 36 mesiacov a zdaním v tom roku ked to bude tých 36 mesiacov a potom to preúčtujem ako 325/648 ???
Teraz iba preúčtovať druhú úhradu na 311/325. V dppo za 2012 iba uviesť sumu do riadku 180 priznania, bez akéhokoľvek účtovania. V roku 2013 účtovať sumu na 325/648 a do dppo za 2013 uviesť sumu do riadku 290 priznania. Jednoduchšie sa to už opísať nedá.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

a_je_to nehnevaj sa som rada ze si mi to napisal ako to mam urobit lebo este sa mi to nestalo nevedela som co s tym dakujem ti velmi pekne
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja si nemyslím , že treba dodaňovať zavazky po 3 rokoch, ak neboli v nákladoch, či?
citujem predmetná odstavec zDP
(27) Základ dane zistený podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c) sa zvýši o výšku záväzku prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom, a to aj k výdavku (nákladu) prislúchajúcemu k odpisovanému a neodpisovanému majetku, zásobám a inému majetku, pri ktorom vzniká výdavok (náklad) pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania, alebo neuhradenej časti takého záväzku ako aj o výšku záväzku účtovaného ako zníženie výnosu (príjmu), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom od jeho splatnosti uplynula doba 36 mesiacov s výnimkou daňovníka podľa osobitného predpisu 80a). ......................
Naposledy upravil KEJKA : 23.09.10 at 04:57
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

kejka tu sa nejedná o náklad ale o to, že odberateľ nám uhradil 2x faktúru, táto suma mu nebola vrátená a teda nebola ani zdanená tak to riešime kedy ju treba dodaniť tak teraz neviem čo a ako
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
hned v prvej vete som sa práve k tomu vyjadrila.
záväzky zdaníte, ked ich odpíšete do výnosov a to je po 4 rokoch - ked budú premlčané.
Dodaňovanie z iného dôvodu nie je potrebné.
Slovíčko "v nákladoch" je v tejto súvislosti dosť podstatné.
0 0
jasienka jasienka

jasienka je offline (nepripojený) jasienka

Ahojte,

chcem sa spytat ako zauctovat vrateny bakovy poplatok od banky.
1.Banka si totiz neopravnene stiahla bankovy poplatok 568/221?
2.Po reklamacii nam ho vratila 221/568?

alebo mam to uctovat cez 378:
1.378/221
2.221/378

Dakujem za pomoc
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
2.Po reklamacii nam ho vratila 221/568.....takto stačí
0 0
jasienka jasienka

jasienka je offline (nepripojený) jasienka

Dakujem za rychlu odpoved!
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

KEJKA Pozri príspevok
hned v prvej vete som sa práve k tomu vyjadrila.
záväzky zdaníte, ked ich odpíšete do výnosov a to je po 4 rokoch - ked budú premlčané.
Dodaňovanie z iného dôvodu nie je potrebné.
Slovíčko "v nákladoch" je v tejto súvislosti dosť podstatné.
takže po 36 mesiacoch nic az po 48 mesiacov v tom roku 2013 to zuctujem ako 325/648 a vtedy aj zdaním dovtedy s tým nebudem robit nič???
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať