Zavrieť

Porady

spôsobená škoda a DPH

Prosím o informáciu
Pracovník spôsobil škodu, ktorá mu bola daná k náhrade.
Faktúra za opravu prisla vo výške bez DPH 5922.20
DPH 1125,20
SPOLU 7 047,40

Predpis na úhradu škody bol vo výške 5922,- je to správne alebo som mu to mala dať k náhrade aj s DPH
Usporiadat
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Prosím poraďte
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Skúste pozrieť. Je tam aj téma manká a škody v súvislosti s DPH:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=169081&postcount=4
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Poradíte mi prosím? Zamestnanci firmy spôsobili pri montáži škodu na obkladačkách, ktorú nám objednávateľ mont.prác teraz vyfakturoval aj s DPH. Možno si uplatniť DPH z tejto škody? Zamestnancom to k náhrade nedávame, ako firma sme poistený voči škodám, tak to začneme riešiť s poisťovnou,ale to je teraz nepodstatné. Dakujem veľmi pekne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Valika
Poradíte mi prosím? Zamestnanci firmy spôsobili pri montáži škodu na obkladačkách, ktorú nám objednávateľ mont.prác teraz vyfakturoval aj s DPH. Možno si uplatniť DPH z tejto škody? Zamestnancom to k náhrade nedávame, ako firma sme poistený voči škodám, tak to začneme riešiť s poisťovnou,ale to je teraz nepodstatné. Dakujem veľmi pekne.
Škoda nie je predmetom dane.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Takže tá fakturácia škody mala byť bez DPH? teda si nemôžem uplatniť dph?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Valika
Takže tá fakturácia škody mala byť bez DPH? teda si nemôžem uplatniť dph?
V tomto prípade je rozhodujúce, čo vám bolo fakturované? Spôsobená škoda, alebo odpredaj obkladačiek ...

Je potrebné zvážiť aj podľa zmluvne dohodnutých podmienok.

Keby sa jednalo o spôsobenú škodu škodu v zmysle spísaného záznamu, či inej dokumentácie, fakturácia škody nie je predmetom dane.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Valika
Takže tá fakturácia škody mala byť bez DPH? teda si nemôžem uplatniť dph?
Objednávateľ nevykonal pre vás žiadne dodanie služby, takže vám nemal právo fakturovať s daňou. Žiadajte prepracovanie dokladu na ktorom bude jasne napísané, že sa jedná ofakturáciu vzniknutej škody (asi v zmysle zmluvne dojednaných podmienok).
Podľa mňa si nemôžete uplatniť daň, takm , kde je neoprávnene.
(Keby išlo o reklamáciu neodborne vykonaných prác potom vy by ste poskytovali zľavu a vystavovali dobropis.)
1 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Bola nám fakturovaná škoda na obkladačkách.Takže DPH si neuplatním a poradíte mi ako to zaúčtovať? Asi to nie je danový náklad, aj ked sa v zmluve o dielo spomína možnosť vyfakturovania spôsobených škôd? Dakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Stretla som sa s prípadom, keď bola firma povinná odkúpiť poškodený materiál. Tak boli dohodnuté zmluvné podmienky. Preto dávam ešte do pozornosti, čo je predmetom fakturácie.

Fakturácia škody by mala vyplývať zo zodpovednosti za škodu a tá by mala byť pri fakturácii a jej dokladovaní preukázaná.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Valika
Bola nám fakturovaná škoda na obkladačkách.Takže DPH si neuplatním a poradíte mi ako to zaúčtovať? Asi to nie je danový náklad, aj ked sa v zmluve o dielo spomína možnosť vyfakturovania spôsobených škôd? Dakujem.
Po vašom doplnení je správne postupovať ako píše ALBO, mali by ste vrátiť nesprávne vystavenú faktúru.

Účtovanie škody 549/379 ... daňový náklad do výšky prijatej náhrady a teda možnosť daňového uplatnenia v čase inkasa za škodu.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Stále mi to nie je jasné tá fa mala byť bez DPH? A ako tú škodu účtovať poradíte mi? Pekný a úspešný den prajem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Valika
Stále mi to nie je jasné tá fa mala byť bez DPH? A ako tú škodu účtovať poradíte mi? Pekný a úspešný den prajem.
Áno faktúra mala byť bez DPH.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Vdaka ale poisťovna ak to uzná preplatí túto fa nie nám ale firme,ktorá nám vystavila fa.S poistovňami nemám zatiaľ žiadne skúsenosti.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Valika
Vdaka ale poisťovna ak to uzná preplatí túto fa nie nám ale firme,ktorá nám vystavila fa.S poistovňami nemám zatiaľ žiadne skúsenosti.
Avízo od poisťovne 378/648 a následne by ste mali pristúpiť k započítaniu záväzkov a pohľadávok 379/378.

Link na otázku, kde je riešená škoda (a problematiku nájdete aj v najčastejších otázkach k DPH):
http://www.porada.sk/t18883-koda-a-u...-tuzemsku.html
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Dakujem veľmi pekne.
0 0
janette š. janette š.

janette š. je offline (nepripojený) janette š.

Poprosila by som vás o pomoc ohľadom škody aj ja.
SZČO platca DPH vykonával prácu autožeriavom. Išlo o premiestňovanie panelov. Pri práci sa mu jeden panel ulomil, škoda sa rieši cez jeho poistku Zodpovednosť za škodu. Firma, ktorej SZČO spôsobil škodu mu teraz poslala faktúru, ktorú má uhradiť a potom ju poisťovňa preplatí jemu /pravdaže bez spoluúčasti/.
Problém je však v tom, že poškodená firma dala na faktúru text: Oprava poškodeného strešného panelu a vyčíslila škodu aj s DPH:
ZD 22.684,60
DPH 4.310,10
CS 26.994,70
V prílohe je kalkulácia, kde je rozpis - strešný panel, demontáž poškodeného panelu, montáž poškodeného panelu,žeriav, vedľajšie náklady - suma 22.684,60 Sk.
Ja vážne neviem, či je podľa tohto textu škoda uznateľná, či sa má vyčíslovať s DPH.
Prosím, poraďte.
0 0
janette š. janette š.

janette š. je offline (nepripojený) janette š.

Prosím, prosím, poraďte niekto.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janette š.
Poprosila by som vás o pomoc ohľadom škody aj ja.
SZČO platca DPH vykonával prácu autožeriavom. Išlo o premiestňovanie panelov. Pri práci sa mu jeden panel ulomil, škoda sa rieši cez jeho poistku Zodpovednosť za škodu. Firma, ktorej SZČO spôsobil škodu mu teraz poslala faktúru, ktorú má uhradiť a potom ju poisťovňa preplatí jemu /pravdaže bez spoluúčasti/.
Problém je však v tom, že poškodená firma dala na faktúru text: Oprava poškodeného strešného panelu a vyčíslila škodu aj s DPH:
ZD 22.684,60
DPH 4.310,10
CS 26.994,70
V prílohe je kalkulácia, kde je rozpis - strešný panel, demontáž poškodeného panelu, montáž poškodeného panelu,žeriav, vedľajšie náklady - suma 22.684,60 Sk.
Ja vážne neviem, či je podľa tohto textu škoda uznateľná, či sa má vyčíslovať s DPH.
Prosím, poraďte.
Vyfakturovali opravu poškodeného panelu, nie škodu, oprava je služba a tá podlieha dph. Vyfakturovali to správne.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
DPH firma zaplatila, aj si ju odpočítala. Mohla účtovať len náhradu škody vo výške ZD predmetnej opravy. Ale ked uviedla ten text, tak fakturovala opravu. Lenže - pýtam sa , dodala službu tomu SZČO? A ked nie (ja si myslím že nedodala), tak potom prečo fakturuje s DPH?
...............
je to len rečnícka otázka, Podľa mňa poškodená firma nepostupovala správne.
0 0
Norča Norča

Norča je offline (nepripojený) Norča

Milý Karpis,
keď môj zamestnanec spôsobil škodu na aute, faktúru za opravu som zaúčtovala na 511,343/321. Predpis škody k náhrade voči zamestnancovi 335/648. Také poškodenie majetku, ktoré možno odstrániť opravou, sa nepovažuje za škodu.

Pokiaľ zamestnanec spôsobí škodu na tovare, vtedy zaúčtujem 549/132 a predpis škody voči zamestnancovi 335/648 a to v skladových cenách bez DPH. Takáto škoda musí byť ale definitívna a neodstrániteľná.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať