Zavrieť

Porady

Prosím poradte ako s daňami do 15.2

Dobrý deň,

Poprosím vás o radu čo všetko mám vyplniť ohľadom daní, daňové úrady rušili a bohužial nik na informáciách čo by poradil, do konca augusta 2011 som bol zamestnaný u jedného zamestnávateľa viacej rokov čiže vždy sa o tieto veci staralo personálne oddelenie, čiže od 1.9 som evidovaný na úrade práce kde poberám podporu v nezamestnanosti do konca februára, každý rok som len začiatkom Januára dostal potvrdenie o príjmoch a do mesiaca mi z personálneho prišlo ročné zúčtovanie preddavkov na daň, tiež som vypisoval žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov a vypisoval tlačivo na darovanie 2 % organizáciám a tiež vyhlásenie na zdanenie príjmov no mám v tom úplný miš-maš čo kedy a ko, kedže doteraz som sa s tým nestretol, počul som že ak do 15.2 požiadam bývalého zamestnávateľa on má povinnosť všetko toto zabezpečiť, v mesiaci október som bol 3 dni na brigáde, suma nepresiahla stanovenú sumu 139 € brutto ale bola 136,29 €z toho úhrn preddavkov na daň 25,89 €, bola to riadna brigáda cez agentúru, ktorá mi pred týždňom poslala potvrdenie o príjmoch, bola to dohoda o vykonaní práce, stačí ak zašlem doporučene potvrdenie o príjmoch od bývalého zamestnáateľa a potvrdenie od agentúry za brigádu svojmu zamestnávateľovi a ten to vybaví alebo agentúre - tam som bol naposledy síce iba 3 dni.

ďakujem veľmi pekne
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Podaj si sám do 31.3. DP typu A, do ktorého zahrnieš príjem zo zamestnania + príjem z dohody, Dávka v nezamestnanosti nie je zdanitelný príjem.

Uplatníš si celoročnú nezd.časť základu dane, časť zrazenej dane sa ti určite vráti.
Ak ti vyjde sumu, z ktorej môžeš darovať 2 %, vypíšeš to priamo v DP, žiadny ďalší doklad nebudeš podávať.
2 0
joksi joksi

joksi je offline (nepripojený) joksi

vĎaka, známa mi povedala že mám požiadať zamestnávateľa do 15.2 a nebudem mať žiadne starosti, len pošlem potvrdenia a on to vybaví, ja sa v tom nevyznám , ešte to pomrvím a ešte som zabudol platím si životné poistenie a vždy som si uplatnoval bonus, sama poistovna vždy zaslal potvrdsenie o sume či to až v marci?
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ak si spravíš DPFO A sám , skôr ti príde prípadný preplatok....a životné poistenie sa už uplatniť ako nezdaniteľná časť neda...
Naposledy upravil tinkas : 09.02.12 at 12:53
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

joksi Pozri príspevok
vĎaka, známa mi povedala že mám požiadať zamestnávateľa do 15.2 a nebudem mať žiadne starosti, len pošlem potvrdenia a on to vybaví, ja sa v tom nevyznám , ešte to pomrvím a ešte som zabudol platím si životné poistenie a vždy som si uplatnoval bonus, sama poistovna vždy zaslal potvrdsenie o sume či to až v marci?
Ak ten tvoj povodny zamestnavatel bol posledny v roku 2011, tak naozaj staci poziadat ho o rocne zuctovanie dani.
Vyplnene tlacivo mu musis dorucit do 15.2.
Ak si nemal iny prijem, len ten od neho (a potom podporu v nezamestnanosti), tak ziadne dalsie potvrdenia nepotrebuje.
Zivotne poistenie sa uz neda od 1.1.2011 uplatnit.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

joksi Pozri príspevok
vĎaka, známa mi povedala že mám požiadať zamestnávateľa do 15.2 a nebudem mať žiadne starosti, len pošlem potvrdenia a on to vybaví, ja sa v tom nevyznám , ešte to pomrvím a ešte som zabudol platím si životné poistenie a vždy som si uplatnoval bonus, sama poistovna vždy zaslal potvrdsenie o sume či to až v marci?
životné poistenie sa už uplatniť na zníženie základu dane v roku 2011 nedá. Môžeš požiadať zamestnávatela o vykonanie RZD. Ja ako mzdárka, ak sa takýto problém vyskytne, radšej bývalému zamestnancovi vypíšem DP typu A, nech mu preplatok pošle DU priamo domov. (nie je to však povinnosť žiadnej mzdárky).
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivka70 Pozri príspevok
Ak ten tvoj povodny zamestnavatel bol posledny v roku 2011, tak naozaj staci poziadat ho o rocne zuctovanie dani.
Vyplnene tlacivo mu musis dorucit do 15.2.
Ak si nemal iny prijem, len ten od neho (a potom podporu v nezamestnanosti), tak ziadne dalsie potvrdenia nepotrebuje.
Zivotne poistenie sa uz neda od 1.1.2011 uplatnit.
mal príjem aj z dohody - po skončení prac.pomeru.
0 0
joksi joksi

joksi je offline (nepripojený) joksi

vďaka, no vidíš to že mimá prísť preplatok to ani neviem, to neponáhľa, nechcem len niečo pokaziť aby mi o pár mesiacov prišla pokuta alebo niečo, prečo neni dobré to nechať na zamestnávatela do 15.2? vďaka za váš čas a snahu, som fakt laik
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

joksi Pozri príspevok
vďaka, no vidíš to že mimá prísť preplatok to ani neviem, to neponáhľa, nechcem len niečo pokaziť aby mi o pár mesiacov prišla pokuta alebo niečo, prečo neni dobré to nechať na zamestnávatela do 15.2? vďaka za váš čas a snahu, som fakt laik
no to nie je také isté s tým preplatok...nevieme kolko si zarobil...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tinkas Pozri príspevok
no to nie je také isté s tým preplatok...nevieme kolko si zarobil...
minimálne daň z tej dohody bude preplatok.
0 0
joksi joksi

joksi je offline (nepripojený) joksi

úhrn 6098 € u zamestnávateľa som skončil 31.8 dobrovolne osm podal výpoved a koncom októbra som si našiel brigádu cez agentúra a tam som bol 3 dni a zarobil tých 136 € brutto , cca 110 v cistom, známa mi poradila nech pošlem len potvrdenie od obcoch firime tej agenture kedze bola posledná a nevypisoval som vyhlásenie - to je to vyhlásenie čo som každý rok vypisoval anačo slúži/slúžilo? ďakujem pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

joksi Pozri príspevok
úhrn 6098 € u zamestnávateľa som skončil 31.8 dobrovolne osm podal výpoved a koncom októbra som si našiel brigádu cez agentúra a tam som bol 3 dni a zarobil tých 136 € brutto , cca 110 v cistom, známa mi poradila nech pošlem len potvrdenie od obcoch firime tej agenture kedze bola posledná a nevypisoval som vyhlásenie - to je to vyhlásenie čo som každý rok vypisoval anačo slúži/slúžilo? ďakujem pekne
Budeš tam mať dosť vysoký preplatok na dani, ak nájdeš niekoho vo svojom okolí, kto ti pomôže s vyplnením DP typu A, neposielaj doklady agentúre. Odkial si ?
0 0
joksi joksi

joksi je offline (nepripojený) joksi

tak mám známu ktorá robí priamo na daňovom a minulý rok mi povedala že mi s tým pomôže tento rok lebo vtedy mi z agentúry volali že mi pošlu nejaké papiere zrejme to vyhlásenie že si mozem odrátat dane alebo nieco také a známa povedala že to netreba že to doriešime tentt rok nech mi len pošlu potvrdenie a výplatnú pásku a prečo nemám posielat agentúre? Veď preplatok dostanem tak či tak nie? len neskoršie teda ale i tak dostanem do vlastných rúk, nechápem tomu som myslel že ak to nechám na agentúru tak mám menej práce s vypisovaním, vďaka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

joksi Pozri príspevok
tak mám známu ktorá robí priamo na daňovom a minulý rok mi povedala že mi s tým pomôže tento rok lebo vtedy mi z agentúry volali že mi pošlu nejaké papiere zrejme to vyhlásenie že si mozem odrátat dane alebo nieco také a známa povedala že to netreba že to doriešime tentt rok nech mi len pošlu potvrdenie a výplatnú pásku a prečo nemám posielat agentúre? Veď preplatok dostanem tak či tak nie? len neskoršie teda ale i tak dostanem do vlastných rúk, nechápem tomu som myslel že ak to nechám na agentúru tak mám menej práce s vypisovaním, vďaka
Tak ich pošli agentúre ...
0 0
joksi joksi

joksi je offline (nepripojený) joksi

ďakujem Veronikasad a môžeš mi prosím vysvetliť rozdiel prečo posielať a neposielať agentúre ked to majú zo zákona povinnosť?

vďaka ti
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

agentúra, cez ktorú si mal brigádu, ti nie je povinná robiť RZD, pretože si u nej nemal podpísané vyhlásenie.. RZD ti je povinný spraviť zamestnávateľ, u ktorého si pracoval do 31.8., ale musíš ich o to požiadať..
0 0
joksi joksi

joksi je offline (nepripojený) joksi

ďakujem ewita888 čiže radíš nech požiadam o RZD zamestnávatela / to je danové priznanie? - preplatok čo mi radila veronikasad nech si spravím sám do 31.3 a k tomu treba potvrenie od zamestnávatela a agentúry? ešte niečo treba spraviť ak sa nedá uplatnit bonus na životku? vrelá vďaka

vôbec nechápem slovám ako vyhlásenie, žiadost o vykonanie výpočtu dane atd
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

joksi Pozri príspevok
ďakujem ewita888 čiže radíš nech požiadam o RZD zamestnávatela / to je danové priznanie? - preplatok čo mi radila veronikasad nech si spravím sám do 31.3 a k tomu treba potvrenie od zamestnávatela a agentúry? ešte niečo treba spraviť ak sa nedá uplatnit bonus na životku? vrelá vďaka

vôbec nechápem slovám ako vyhlásenie, žiadost o vykonanie výpočtu dane atd
ak nemáš nezaopatrené deti,na ktoré budeš žiadať doplatenie daňového bonusu, alebo si nechceš uplatniť nezd.časť základu dane na manželku - nič iné robiť netreba.
0 0
joksi joksi

joksi je offline (nepripojený) joksi

pozrel som si papiere z práce a vždy som mal tieto podklady:

potvrdenie o príjmoch - mi zasiela zam. automaticky
ročné zúčtovanie preddavkov na daň - mi zasielal koncom februára - na základe toho potvrdenia? to je to čo mi spraví do 15.2 agentúra alebo ja sám do 31.3? ak spravím sám preplatok príde skorej ak spraví agentúra tak preplatok príde neskorej? ak mi veronikasad radila nech neposielam agentúre
žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov - to netuším
vyhlásenie na zdanenie príjmov - to netuším
2 % ak som daroval - o som vždy využil a daroval organizáciám kedy zasielam?
a potom teda už neaktuálne - bonus zo životky

Môžte mi poradiť čo mám kedy vyplniť, prípadne poradia mi na úrade, viem že začiatkom roka sa rušil a ostali len štatisti
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

joksi Pozri príspevok
ďakujem ewita888 čiže radíš nech požiadam o RZD zamestnávatela / to je danové priznanie? - preplatok čo mi radila veronikasad nech si spravím sám do 31.3 a k tomu treba potvrenie od zamestnávatela a agentúry? ešte niečo treba spraviť ak sa nedá uplatnit bonus na životku? vrelá vďaka

vôbec nechápem slovám ako vyhlásenie, žiadost o vykonanie výpočtu dane atd
máš dve možnosti:

1/ spravíš si daňové priznanie sám /za pomoci tej tvojej známej/.. k tomu potrebuješ potvrdenie o príjme od oboch zamestnávateľov.. toto DP si sám zanesieš na daňový úrad a on ti pošle domov preplatok dane

2/ potvrdenie o príjme z dohody pošleš firme, kde si robil do augusta spolu so žiadosťou o ročné zúčtovanie dane /je to predpísané tlačivo/..

v oboch prípadoch ti vyjde ten istý preplatok dane..
ja by som ti ale odporučila prvú možnosť.. vypísať DP typu A nieje nič zložité a keď ti má kto pomôcť, tak neváhaj..
1 0
joksi joksi

joksi je offline (nepripojený) joksi

veronikasad: som z okolia Ba
0 0
Načítať ďalšie