Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady - samozdanenie

Ahojte, v cestovných náhradách som úplný začiatočník, preto prosím o radu. Zamestnanec bol na pracovnej ceste v Nemecku a predložil mi doklad za ubytovanie. Keďže je to služba z iného členského štátu EU mám urobiť klasické samozdanenie aj keď je doklad s nemeckou DPH?

A ako je to s náhradou za stavné? Zamestnancovi vyplácame stravné lístky. Môžem mu dať aj za tie dni v Nemecku stravné lístky alebo nie a má sa nárok na stravu vyplatiť v hotovosti? Do mzdy potom neuvediem túto náhradu a vyplatím mu to len v hotovosti?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    A ten doklad za ubytovanie - to máš faktúru alebo bločik z ERP? Je na tom doklade uvedený nejaký odberateľ?

    Keď je zamestnanec na SC, tak nemá nárok na stravný lístok ale vyplácaš mu náhradu za stravné. neuvádzaš to mzdy, vystavíš cestovný príkaz a vyplatíš cez pokladnicu.

    11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

    11MON04
    Za to ubytovanie nám vystavili faktúru, kde sú naše údaje.
    A čo mám urobiť v prípade, že zamestnancovi boli vyplatené stravné lístky za celý apríl a aj strhnuté zo mzdy a on mi až v máji predložil cesťák, kde bol v apríli na pracovnej ceste? Stačilo by keby som mu dala za máj menej lístkov o ten počet, ktoré dostal v apríli naviac?

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    11MON04 Pozri príspevok
    Ahojte, v cestovných náhradách som úplný začiatočník, preto prosím o radu. Zamestnanec bol na pracovnej ceste v Nemecku a predložil mi doklad za ubytovanie. Keďže je to služba z iného členského štátu EU mám urobiť klasické samozdanenie aj keď je doklad s nemeckou DPH?

    A ako je to s náhradou za stavné? Zamestnancovi vyplácame stravné lístky. Môžem mu dať aj za tie dni v Nemecku stravné lístky alebo nie a má sa nárok na stravu vyplatiť v hotovosti? Do mzdy potom neuvediem túto náhradu a vyplatím mu to len v hotovosti?
    Ďakujem za odpovede.
    Pri ubytovaní platí - miesto dodania je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza - §16/1 Zákona o DPH, takže Nemecko a nemecká DPH je tam správne a samozdanenie sa neuplatňuje. Ak to nie je v rámci cesťáku, tak by ste si mohli budúci rok nárokovať vrátenie DPH a postupovať podľa §55f.

    Za čas strávený na pracovnej ceste dostáva cestovné náhrady a preto mu neprináležia stravné lístky. Do mzdy sa cestovné náhrady neuvádzajú - sú len vyplatené v rámci cesťáku.

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    11MON04 Pozri príspevok
    Za to ubytovanie nám vystavili faktúru, kde sú naše údaje.
    A čo mám urobiť v prípade, že zamestnancovi boli vyplatené stravné lístky za celý apríl a aj strhnuté zo mzdy a on mi až v máji predložil cesťák, kde bol v apríli na pracovnej ceste? Stačilo by keby som mu dala za máj menej lístkov o ten počet, ktoré dostal v apríli naviac?
    Ja si myslím, že úplne postačí, ak mu dáš menej stravných lístkov za máj...

    11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

    11MON04
    To viem, že faktúra je správna aj s DPH. Takže samozdanenie nemusím robiť, keďže to je správne vyfakturované? Lebo mám faktúru z ČR od mobilného operátora tiež už s DPH a tam som sa dozvedela, že ju aj tak mám samozdaniť. Potom to je z dôvodu, že podľa par. 15 by malo byť miesto dodania podľa odberateľa - teda SR a faktúra by mala byť bez DPH?

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    11MON04 Pozri príspevok
    To viem, že faktúra je správna aj s DPH. Takže samozdanenie nemusím robiť, keďže to je správne vyfakturované? Lebo mám faktúru z ČR od mobilného operátora tiež už s DPH a tam som sa dozvedela, že ju aj tak mám samozdaniť. Potom to je z dôvodu, že podľa par. 15 by malo byť miesto dodania podľa odberateľa - teda SR a faktúra by mala byť bez DPH?
    presne tak, dolezite je miesto dodania sluzby.

    11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

    11MON04
    Reagujem ešte k problému vyššie:
    faktúra z ČR od platcu DPH pre slovenského odberateľa - platca DPH za služby od mobilného operátora. Dospelo sa k záveru, že keď je takáto faktúra vystavená aj s DPH, tak treba ju napriek tomu samozdaniť, lebo podľa nášho par. 15 ods. 1 je miesto dodania služby v tuzemsku a mala by byť vystavená bez dane. Volala som dodávateľovi a upozornila na to, ale podľa ich je to správne a má to byť aj s DPH, keďže k spotrebe dojde u nich. A teraz čo? Mám takéto služby samozdaniť alebo nie? Podľa nich je to dobre a podľa našich zákonov by to malo byť bez DPH. Neviem teda aký mám zvoliť postup.

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    11MON04 Pozri príspevok
    Reagujem ešte k problému vyššie:
    faktúra z ČR od platcu DPH pre slovenského odberateľa - platca DPH za služby od mobilného operátora. Dospelo sa k záveru, že keď je takáto faktúra vystavená aj s DPH, tak treba ju napriek tomu samozdaniť, lebo podľa nášho par. 15 ods. 1 je miesto dodania služby v tuzemsku a mala by byť vystavená bez dane. Volala som dodávateľovi a upozornila na to, ale podľa ich je to správne a má to byť aj s DPH, keďže k spotrebe dojde u nich. A teraz čo? Mám takéto služby samozdaniť alebo nie? Podľa nich je to dobre a podľa našich zákonov by to malo byť bez DPH. Neviem teda aký mám zvoliť postup.
    Pokiaľ viem, tak služby sú v rámci EU dosť harmonizované a miesto dodania by sa malo určovať rovnako. Ak ste si objednali službu pod slovenským VAT, tak - podľa mňa - mali vystaviť službu bez DPH. Ale možno sa mýlim.

    11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

    11MON04
    Povedali mi, že to tak je správne, že všetky faktúry vystavujú s DPH. Tak keď na tom trvajú mám faktúru zaúčtovať len do nákladov, výšku DPH do nedaňových výdavkov a túto faktúru neuvádzať v DP DPH?

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    11MON04 Pozri príspevok
    Povedali mi, že to tak je správne, že všetky faktúry vystavujú s DPH. Tak keď na tom trvajú mám faktúru zaúčtovať len do nákladov, výšku DPH do nedaňových výdavkov a túto faktúru neuvádzať v DP DPH?
    Daňový úrad ti môže napadnúť, že si neurobila samozdanenie a neodviedla daň (niektoré daňováčky by nad tým mávli rukou, že veď plusom mínusom sa to vyrovná, iné by striktne trvali na tom, že si mala postupovať podľa §69 a odviesť daň a že si si ju nenárokovala je tvoj problém - záleží od toho, na akú tetu narazíš). Ja by som urobila aj to samozdanenie a uviedla do DP.

    11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

    11MON04
    Ahojte, pripajam este jednu otazocku k teme vyssie. Zamestnanec bol na pracovnej ceste v aprili, cestak predlozil az v maji po vyplatnom termine a tak mu boli za cely april vyplatene stravne listky aj za tie dni pocas ktorych bol na pracovnej ceste a mali mu byt vyplatene cestovne nahrady za stavne v hotovosti. Odpoved tu bola, ze staci ked mu v maji dam o ten rozdiel z aprila menej listkov teraz.
    Chcem doplnit este otazku, ze ci sa to neda urobit tak, ze by sme mu doplatili ten rozdiel, napr. ma narok na 5€ za jeden den co bol na pracovnej ceste, bol mu uz ale dany stravny listok v hodnote 3€, nestacilo by vyplatit mu na zaklade cestaku v hotovosti len ten rozdiel 2€ za ten den co bol na ceste?
    Dakujem za pomoc.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    určite nie.....
    tie 3 € za jeden SL sa delí položkovite na príspevok od zamestnávateľa, príspevok zo SF a príspevok zamestnanca?

    11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

    11MON04
    áno, 45% si platí zamestnanec a zvyšných 55% hradí zamestnávateľ. Jasné, takže z tohto dôvodu to potom nie je možné, že?

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    11MON04 Pozri príspevok
    áno, 45% si platí zamestnanec a zvyšných 55% hradí zamestnávateľ. Jasné, takže z tohto dôvodu to potom nie je možné, že?
    no a este ak sa ti tam nejaky socialny fond pripletie...

    Určite by som to nerobila.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.