Zavrieť

Porady

Daňovo uznateľný náklad (stravne listky)

Dobry den,
je prosím pravda, že v zmysle Zákona o dani z príjmov a Zakonnika práce §152 :

V prípade, ak zamestnávateľ chce, môže prispievat na stravovanie zamestnancov maximalnou sumou - dnes 55% z 3,80 t.j. 2,09 a od 01.09.2012 sumou 55% zo 4,00 t.j. 2,20 a to bez ohľadu na nominalnu hodnotu stravovacej poukážky a stále ide v zmysle znenia § 19 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov o uznané daňové výdavky (o daňovo uznatelny naklad zamestnávateľa v plnej výške 2,09 € resp. 2,20 €) ??? Aj ked nominalna hodnota poukazok nebude 3,80 € resp. 4,00 €, ale bude len napr. 3,40 € ?

Podla nazoru nasho uctovnika na takyto max. daňovo uznatelny náklad nepotrebujeme ani predchadzajuci súhlas od zástupcov zamestnancov, vyplýva to vraj zo Zákona o dani z príjmov a zo ZP§152 kde sa pise, že:
Zamestnavatel prispieva na stravu zamestnancovi minimalne v sume 55% z ceny stravneho listka, maximalne vsak sumou 55% z ceny stravneho poskytovaneho pri pracovnej ceste v trvani 5-12 hodin (z 3,80 resp. po novom zo 4,00), pricom vraj nominalna hodnota stravneho lístka na uplatnenie možných max. danovo uznatelnych nákladov nie je podstatná.

Dokonca v zmysle ZP §152, odst. 8 vraj moze zamestnavatel (ak chce) vydavat stravne listky zamestnancom, ktori maju ospravedlnenu nepritomnost v praci t.j. v case cerpania riadnej dovolenky, PN a pod.

Poprosim o Vaše kompetentne stanovisko, či je to v skutočnosti tak, aby sme nemali problemy s daňovákmi...... Dakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

VladimirBA Pozri príspevok
Dobry den,
je prosím pravda, že v zmysle Zákona o dani z príjmov a Zakonnika práce §152 :

V prípade, ak zamestnávateľ chce, môže prispievat na stravovanie zamestnancov maximalnou sumou - dnes 55% z 3,80 t.j. 2,09 a od 01.09.2012 sumou 55% zo 4,00 t.j. 2,20 a to bez ohľadu na nominalnu hodnotu stravovacej poukážky a stále ide v zmysle znenia § 19 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov o uznané daňové výdavky (o daňovo uznatelny naklad zamestnávateľa v plnej výške 2,09 € resp. 2,20 €) ??? Aj ked nominalna hodnota poukazok nebude 3,80 € resp. 4,00 €, ale bude len napr. 3,40 € ?

Podla nazoru nasho uctovnika na takyto max. daňovo uznatelny náklad nepotrebujeme ani predchadzajuci súhlas od zástupcov zamestnancov, vyplýva to vraj zo Zákona o dani z príjmov a zo ZP§152 kde sa pise, že:
Zamestnavatel prispieva na stravu zamestnancovi minimalne v sume 55% z ceny stravneho listka, maximalne vsak sumou 55% z ceny stravneho poskytovaneho pri pracovnej ceste v trvani 5-12 hodin (z 3,80 resp. po novom zo 4,00), pricom vraj nominalna hodnota stravneho lístka na uplatnenie možných max. danovo uznatelnych nákladov nie je podstatná.

Dokonca v zmysle ZP §152, odst. 8 vraj moze zamestnavatel (ak chce) vydavat stravne listky zamestnancom, ktori maju ospravedlnenu nepritomnost v praci t.j. v case cerpania riadnej dovolenky, PN a pod.

Poprosim o Vaše kompetentne stanovisko, či je to v skutočnosti tak, aby sme nemali problemy s daňovákmi...... Dakujem.
S tými nákladmi je to tak. Max daňovo uznaný príspevok je 55% zo 4€(od 1.9.). Toto vyplýva priamo zo ZP §152. Na to ostatné, je potrebná KZ, alebo dohoda so zástupcami zamestnancov.
0 0
VladimirBA VladimirBA

VladimirBA je offline (nepripojený) VladimirBA

Čiže môže zamestnavateľ zamestnancovi prispievat a uplatňovať si daňovo uznateľný naklad vo výške 2,20 € (od 1.9. je to tych 55% zo 4,00€) aj na gastrolistok v nominalnej hodnote 3,60 € ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, dokonca ak by bol gastráč za 2,20 mali by zamestnanci GL zadarmo......
3 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
áno

treba napísať smernicu nejako takto:
hodnota stravného lístka: 3,60€
55% (zo 4€) : 2,20€

zamestnanec uhradí (alebo sa mu strhne vo výplatnej páske) za 1 lístok: 1,40€

prípadne príspevok zo SF ešte môžete odrátať, ak ho firme chce poskytnúť
3 0
VladimirBA VladimirBA

VladimirBA je offline (nepripojený) VladimirBA

dakujem.....
0 0
mba mba

mba je offline (nepripojený) mba

Chcem sa opýtať, v kolektívnej zmluve máme uzavreté , že zamestnávateľ bude poskytovať stravné lístky aj počas čerpania dovolenky ,pre zamestnávateľa to je uznaný daňový náklad ,ako je to u zamestnanca? tieto lístky nad rámec za odpracované dni ktoré mu zamestnávateľ poskytol aj počas dovolenky podliehajú zdaneniu prípadne odvodovej povinnosti na SP ,ZP? stretla som sa z názorom , že to je jeho naturálny príjem Ďakujem...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mba Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, v kolektívnej zmluve máme uzavreté , že zamestnávateľ bude poskytovať stravné lístky aj počas čerpania dovolenky ,pre zamestnávateľa to je uznaný daňový náklad ,ako je to u zamestnanca? tieto lístky nad rámec za odpracované dni ktoré mu zamestnávateľ poskytol aj počas dovolenky podliehajú zdaneniu prípadne odvodovej povinnosti na SP ,ZP? stretla som sa z názorom , že to je jeho naturálny príjem Ďakujem...
Nie, nie je to naturálny príjem.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý večer,prosím toto by aj mna zaujímalo-ked chce zamestnávateľ prispievat stravným kupónom zamestnancom -aj počas čerpania dovolenky,čo musí spísat? Kolektívna zmluva nie je,málo zamestnancov
nejaký interný predpis,kde sa to uvedie?
dakujem vopred
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

podľa môjho názoru je to pre zamestnávateľa nedaňový náklad......
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Mila123 Pozri príspevok
podľa môjho názoru je to pre zamestnávateľa nedaňový náklad......
dakujem,aj podla mojho nazoru
0 0
Zuzanka2304 Zuzanka2304

Zuzanka2304 je offline (nepripojený) Zuzanka2304

Dobrý deň, ako som čítala túto sekciu a ak som ju aj správne pochopila zamestnávateľ vypláca zamestnancom 55% zo 4€ čo činí 2,20 teda ak zamestnanec odpracoval 23 dní počas jedného mesiaca a vo firme majú stravné lístky v hodnote 3,60. Tak zamestnávateľ zaplatí 23 dní x 2,20 = 50,60 a zamestnancovi zrazria z výplaty 23 dní x 1,40 = 32,20.
No a nechápem prečo v papieroch ,,Prehľad o zrážke SL za mesiac ´´od personalistky je suma vyčíslena 37,26 (23dní x 1,62). Nie je suma 1,62€ ktorú ma zamestnavateľ zaplatiť zlá ?
Za odpoveď vopred Ďakujem .
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Nie aj to je správne. Zamestnávateľ hradí 55 % z hodnoty SL 3,60 t.j. 1,98 € a zamestnancovi strháva 45% z hodnoty SL 3,60, t.j. 1,62 €. V tomto prípade neprispieva na stravu zo SF.
Vyššie uvedená je druhá možnosť, že zamestnávateľ môže uplatniť do daňových výdavkov 55% z hodnoty SL vo výške 4,00 €.
0 0
Zuzanka2304 Zuzanka2304

Zuzanka2304 je offline (nepripojený) Zuzanka2304

takže ak zamestnávateľ neprispieva na stravu zo SF takže vždy cena lístku sa hradí spôsobom 55% zamestnavateť a 45% zamestnanec a neni žiadna určená cena ako v druhej možnosti.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

V podstate sú dve možnosti. Zamestnávateľ môže uplatniť do daňových nákladov 55% z hodnoty konkrétneho stravného lístka alebo 55 % z hodnoty sadzieb stravného pre tuzemské pracovné cesty (zo 4,00 €). Zvyšok platí zamestnanec, ak zamestnávateľ neprispeiva zo SF.
0 0
Zuzanka2304 Zuzanka2304

Zuzanka2304 je offline (nepripojený) Zuzanka2304

ďakujem za všetky odpovede.
0 0
Muziku Muziku

Muziku je offline (nepripojený) Muziku

Akým spôsobom funguje ten sociálny fond?
Ak zamestnávateľ prispeje zamestnancovi na SL okrem 55% zo 4€ = t.j. 2,20€ môže mu ešte prispieť zo SF? Bude aj to daňový náklad?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
príspevok zo SF nie je náklad ale čerpanie SF. Nákladom je tvorba SF.
1 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Som SZČO bez zamestnancov.Uvažujem o tom,že by som si dala do nákladov svoje stravovanie,keďže moje náklady v tomto podnikaní je práca (moja).Pochopila som dobre,že od 1.1.2013 to môže byť 2,20€/deň ? Ide mi o to,aby to bolo bez komplikácii v účtovníctve. Ďakujem za pomoc.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Peggynka Pozri príspevok
Som SZČO bez zamestnancov.Uvažujem o tom,že by som si dala do nákladov svoje stravovanie,keďže moje náklady v tomto podnikaní je práca (moja).Pochopila som dobre,že od 1.1.2013 to môže byť 2,20€/deň ? Ide mi o to,aby to bolo bez komplikácii v účtovníctve. Ďakujem za pomoc.
ty máš obedy za 2.20? prečo tak málo, max. čiastka gastrolístokov je predsa od 9/2012 4€ za odpracovaný deň
1 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Peggynka Pozri príspevok
Som SZČO bez zamestnancov.Uvažujem o tom,že by som si dala do nákladov svoje stravovanie,keďže moje náklady v tomto podnikaní je práca (moja).Pochopila som dobre,že od 1.1.2013 to môže byť 2,20€/deň ? Ide mi o to,aby to bolo bez komplikácii v účtovníctve. Ďakujem za pomoc.
Ty ako SZČO si môžeš dať do nákladov 100% sumy stravného, čiže od 1.9.2012 je to 4€. Tých 2,2€ by platilo v prípade tvojich zamestnancov, ale píšeš že žiadnych nemáš. Takže pre teba 4€ na každý odpracovaný pracovný deň
1 0
Načítať ďalšie