Zavrieť

Porady

Daňovo uznateľný náklad (stravne listky)

Dobry den,
je prosím pravda, že v zmysle Zákona o dani z príjmov a Zakonnika práce §152 :

V prípade, ak zamestnávateľ chce, môže prispievat na stravovanie zamestnancov maximalnou sumou - dnes 55% z 3,80 t.j. 2,09 a od 01.09.2012 sumou 55% zo 4,00 t.j. 2,20 a to bez ohľadu na nominalnu hodnotu stravovacej poukážky a stále ide v zmysle znenia § 19 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov o uznané daňové výdavky (o daňovo uznatelny naklad zamestnávateľa v plnej výške 2,09 € resp. 2,20 €) ??? Aj ked nominalna hodnota poukazok nebude 3,80 € resp. 4,00 €, ale bude len napr. 3,40 € ?

Podla nazoru nasho uctovnika na takyto max. daňovo uznatelny náklad nepotrebujeme ani predchadzajuci súhlas od zástupcov zamestnancov, vyplýva to vraj zo Zákona o dani z príjmov a zo ZP§152 kde sa pise, že:
Zamestnavatel prispieva na stravu zamestnancovi minimalne v sume 55% z ceny stravneho listka, maximalne vsak sumou 55% z ceny stravneho poskytovaneho pri pracovnej ceste v trvani 5-12 hodin (z 3,80 resp. po novom zo 4,00), pricom vraj nominalna hodnota stravneho lístka na uplatnenie možných max. danovo uznatelnych nákladov nie je podstatná.

Dokonca v zmysle ZP §152, odst. 8 vraj moze zamestnavatel (ak chce) vydavat stravne listky zamestnancom, ktori maju ospravedlnenu nepritomnost v praci t.j. v case cerpania riadnej dovolenky, PN a pod.

Poprosim o Vaše kompetentne stanovisko, či je to v skutočnosti tak, aby sme nemali problemy s daňovákmi...... Dakujem.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Praveze pozeram, ja chapem bezodplatne plnenie to co poskytnem nad ramec zakona, cize to co by bolo u mna nedanovy naklad. Ale pokial im poskytne co som zo zakona povinna, tak to nie je bezodplatne plnenie. Alebo tomu nechapem dobre? Prepacte, ja viem, ze toho mate vela, nechcem otravovat, ale vzdy ked si myslim, ze tomu rozumiem, znovu nieco precitam a som tam kde som bola predtym...
Ale ak máte vlastné stravovacie zariadenie(ja ho síce neúčtujem,tak len uvažujem) a jedná sa o platiteľa DPH , ktorý si uplatnil na vstupe odpočet DPH , tak výstup musíš zaťažiť DPH aj ak sa nejedná o príspevok nad rámec zákona .
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem obom. Ja som nasla este toto je to sice z r. 2007 ale mam pocit, ze sa ohladne tohoto nic nemenilo:

http://www.pp.sk/6486/Stravovanie-za...DUPP29444.aspx

tiez som nasla viac tem ohladne mojej otazky, takze este idem dalej studovat. Velmi pekne dakujem este raz za vas cas.
0 0
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

Ahojte poraďáci,

mám podobný problém, naši 3 zamestnanci prečerpali stravné lístky - počas roka sme každému dali 2 SL navyše (dokopy teda 6), ako mali nárok. Čo s tým teraz na konci roka? Máme SL v hodnote 3,6 €. 2,20€ si dávame do N (527), 1,31 € si platia zamestnanci a 0,09 € prispievame zo SF.

Napadajú mi nasl. možnosti:
- 6 SL - 6 * (2,20 + 0,09) = 13,74 - nedaňový N (528?/213)- avšak to že dostali nad rámec SL neovplyvní ich zdaň. mzdu? nemusia si to zdaniť, prípadne odviesť z toho odvody?

- 6 SL - si celé zakúpia = doplatia mi 13,74 € (211/213)

Poradíte? Vopred ďakujem
0 0
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

Samantha Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

mám podobný problém, naši 3 zamestnanci prečerpali stravné lístky - počas roka sme každému dali 2 SL navyše (dokopy teda 6), ako mali nárok. Čo s tým teraz na konci roka? Máme SL v hodnote 3,6 €. 2,20€ si dávame do N (527), 1,31 € si platia zamestnanci a 0,09 € prispievame zo SF.

Napadajú mi nasl. možnosti:
- 6 SL - 6 * (2,20 + 0,09) = 13,74 - nedaňový N (528?/213)- avšak to že dostali nad rámec SL neovplyvní ich zdaň. mzdu? nemusia si to zdaniť, prípadne odviesť z toho odvody?

- 6 SL - si celé zakúpia = doplatia mi 13,74 € (211/213)

Poradíte? Vopred ďakujem
Posúvam... neporadí nikto? a tiež účtovanie v JU... prosim.. dakujem
0 0