Zavrieť

Porady

JU a auto

Dobrý deň,
prosím vás, kto by mi vedel zrozumiteľné a vecne napísať postup pri kúpe auta na živnosť. Alebo je lepšie ho kúpiť na rodné číslo a následne ho len prihlásiť na daň.úrad a tak si dávať do nákladov len benzín??..a s tým benzínom je to presne ako?? mám pocit, že sú dve možnosti,...
Ďakujem
katuska3 PRIHLASENIE AUTA SUKROMNE AUTO
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    dala si málo info....
    koľko najazdíš km za rok?
    za koľko ideš kúpiť auto?je nové?poistky ťa budú stáť koľko?
    chce sa ti písať KJ?

    janulka88 je offline (nepripojený) janulka88

    janulka88
    Dosť veľka km...každý deň skoro 100km....nové asi nie skôr ojazdené...cca za 4000....
    Tak si myslím, že KJ nebude až tak problém ju vypísať..ved každý večer poctivo zapísať...

    Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

    Mija33
    Poradte: SZČO neplatca DPH, kupuje ojazdené auto ako súkromná osoba ale budem ho využívať aj na podnikanie, do roka nenajazdím veľa ale... Je lepšie, výhodnejšie si ho dať na firmu -SZČO ale nechať na FO a využívať preplácanie PHM bločkov a zaplatiť cestnú daŇ?

    mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

    obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac mirka134
    Dobrý den
    prosím vás chcela by som sa spýtať ako je to ked si kupi szčo - platca dph auto no zatiaľ raozmýšľa či ho dať Na IČO alebo na súkromnú osobu nie je drahé 4000€

    Ked ho bude mať ako súkromná osoba a bude si odpisovať paušál + spotreba
    Pôjde mu z tejto spotreby nárok na odpočet dph?
    Prosím Vás poraďte neviem čo mu mám povedať

    Ďakujem veľmi pekne

    mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

    obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac mirka134
    Luna Pozri príspevok
    Na odpočet DPH musíš mať auto zaradené v obchodnom majetku.

    ahojte dievčatá tak ma zaujímala táto téma ohľadom dph z phm súkromného auta.
    Lebo aj veľa daňovákov mi jeden povedal, že si môže odpočítať a druhý nie a tak som napísala požiadavku na finančnú správu prišlo mi toto:

    Dobrý deň,

    Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
    Podmienky odpočítania dane platiteľom DPH sú upravené v § 49 až 51 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH). Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa § 49 odsekov 3 a 7 zákona o DPH. Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov odpisovaným majetkom na účely svojho podnikania ako aj na iný účel ako na podnikanie, podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Z vyššie uvedeného vyplýva, že pri odpočítaní DPH z pohonných hmôt platiteľ DPH postupuje podľa § 49 až 51 zákona o DPH aj v prípade, keď platiteľ DPH nemá osobný automobil zaradený do podnikania.

    Ing. Ľubica Malysová
    Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica
    Odd. služieb pre verejnosť

    Váš dopyt:

    Dobrý deň

    chcela by som Vás poprosiť o stanovisko keď je SZČO platca DPH a nemá auto zaradené do podnikania a využíva ho na podnikanie učtuje paušálnu náhradu plus PHM

    Či sa to môže odpočítať DPH z PHM aj keď je auto napísané na súkromnú osobu a využíva ho na podnikanie.


    Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď

    jana789 je offline (nepripojený) jana789

    jana789
    mirka134 Pozri príspevok
    ahojte dievčatá tak ma zaujímala táto téma ohľadom dph z phm súkromného auta.
    Lebo aj veľa daňovákov mi jeden povedal, že si môže odpočítať a druhý nie a tak som napísala požiadavku na finančnú správu prišlo mi toto:

    Dobrý deň,

    Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
    Podmienky odpočítania dane platiteľom DPH sú upravené v § 49 až 51 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH). Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa § 49 odsekov 3 a 7 zákona o DPH. Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov odpisovaným majetkom na účely svojho podnikania ako aj na iný účel ako na podnikanie, podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Z vyššie uvedeného vyplýva, že pri odpočítaní DPH z pohonných hmôt platiteľ DPH postupuje podľa § 49 až 51 zákona o DPH aj v prípade, keď platiteľ DPH nemá osobný automobil zaradený do podnikania.

    Ing. Ľubica Malysová
    Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica
    Odd. služieb pre verejnosť

    Váš dopyt:

    Dobrý deň

    chcela by som Vás poprosiť o stanovisko keď je SZČO platca DPH a nemá auto zaradené do podnikania a využíva ho na podnikanie učtuje paušálnu náhradu plus PHM

    Či sa to môže odpočítať DPH z PHM aj keď je auto napísané na súkromnú osobu a využíva ho na podnikanie.


    Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď
    ahoj dievčatá nevyjadrili by ste sa niekto k tejto odpovedi?

    tak môže si alebo nemôže živnostník szčo pri aute nezaradenom do podnikania - uplatňovať odpočet dph z bločkov? v tejto odpovedi to vypadá ze áno

    dakujem veľmi pekne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.