Zavrieť

Porady

Možnosti úveru

FFA FFA

FFA je offline (nepripojený) FFA

Dobrý deň.

Chcel by som sa len informatívne spýtať či sa nám (s maželkou) oplatí žiadať o hypotéku za nasledujúcich podmienok:

- obaja 20-ročný
- výška príjmu 750 - 800€ v čistom, maželka bude o chvílku na materskej čiže cca 200€
- mesačné výdavky nemáme takmer žiadne (cca 100€), kedže bývame u rodičov
- úver na 35, max. 40 rokov vo výške cca 150 000€, výška mesačnej splátky do 400€

Viem, že najlepšie by bolo ísť do banky, ale rád si prečítam aj Vaše rady.

Ďakujem vopred.
Usporiadat
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Použite úverové kalkulačky bánk, aby ste boli v obraze. Pri splátke 400 eur na 40 rokov Vám vyjde cca polovičný úver. Navyše platiť takú splátku po takú dobu z daného príjmu je hazard.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

draik Pozri príspevok
Použite úverové kalkulačky bánk, aby ste boli v obraze. Pri splátke 400 eur na 40 rokov Vám vyjde cca polovičný úver. Navyše platiť takú splátku po takú dobu z daného príjmu je hazard.
to si teda pekne mimo...

ja mám hypo 70 000.-, na 22 r. a splátka 401.-...a ako " bonus"mám 41r. a 2 deti.....
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

bjuty smis Pozri príspevok
to si teda pekne mimo...

ja mám hypo 70 000.-, na 22 r. a splátka 401.-...a ako " bonus"mám 41r. a 2 deti.....
prečo by bol mimo? Vieš ako sa počíta a platí hypoúver? 150000 na 40 rokov - vyrátaj si úroky a potom uvidíš.... to nie je jednoduché aritmetické porovnanie....tam to rastie geometrickým radom....
Naposledy upravil tictac7 : 07.12.12 at 20:52
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Neberte hypotéku.v kríze.Prídete o peniaze aj nehnuteľnosť.
1 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

220870 Pozri príspevok
Neberte hypotéku.v kríze.Prídete o peniaze aj nehnuteľnosť.
a môj názor je presne opačný...nedržte žiadne úspory v kríze ,vrhnite sa " do dlhov"...
1 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

tictac7 Pozri príspevok
prečo by bol mimo? Vieš ako sa počíta a platí hypoúver? 150000 na 40 rokov - vyrátaj si úroky a potom uvidíš.... to nie je jednoduché aritmetické porovnanie....tam to rastie geometrickým radom....
lebo sa mi nechce veriť, že si niekto zoberie hypo: cca 75000 - 40 rokov- 400 mesačne

ked je normálné hypo - -tz. moje, normálne požiadané : 70 000-22 rokov - 401mesačne

ale samozrejme, na slovensku dnes nevylučujem nič...
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

sak sa mate ako prasa v zite(nemyslim to ako urazku)..... naco to komplikovat uverom? sak pockajte par rokov az budete mudrejsi-skusenejsi...uver Vam daju radi aj za 5 rokov.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

no otázka je, či sú aj dajaké vlastné úspory na danú nehnuteľnosť... ono 150 000 € je síce pekná čiastka, za ktorú sa dá kúpiť aj 4 izbový byt v BA kúpiť, avšak treba mať na zreteli nasledovné:

- pri tebou uvádzaných parametroch si vo VUB môžeš požičať pri príjme 750 € a manželkinom 200 € s dieťaťom ti výjde (traja členovia domácnosti) splátka na 390 € mesačne a môžeš si požičať 77 974,00 EUR... a celkovo zaplatíš 142 211 €.... za 30 rokov..

- pri kúpe nehnuteľnosti by si mal mať cca 10 - 15 % vlastných zdrojov....
- brať úver na 30 rokov je dosť veľký hazard... ono ak aj berieš na 30 rokov mal by si mať za cieľ do 15 tich to splatiť...
- myslieť aj na to, že potrebuješ cca 6 mesačnú rezervu na vyžitie, na nepredvýdateľné udalosti ako strata zamestnania...
- myslieť aj na to, že pri veku 20 rokov, ti manželstvo nemusí vydržať väčšnosť... (ak vydrží je to super:-) t.j. nehnuteľnosť by mala byť atratktívna na nejaký ďalší rýchli predaj, ono človek nikdy nevie... ... (napr. byt v pentagone v BA je nepredajným ležiakom...)
- dieťa ti bude rásť a bude potrebovať čoraz viac peňazí... nedajbože, môže mať alergiu, alebo nejakú inú pliagu... a to potom pôjdu všetky veci bokom... t.j. mysli aj na dajakú rezervu mať bočný príjem... o ktorom banka nebude vedieť... to preto, aby ťa nelákalo žiadať o vyšší úver a ísť na doraz so svojimi možnosťami... proste rezerva pre rodinu..
- ísť do hypotéky ak máš istotu, že najbližších cca 5 rokov budeš mať zamestnanie.. napr. ak máš pracovnú zmluvu na dobu určitú, alebo ak si živnostník s jedným odberateľom, čo ťa môže poslať do preč z hodiny na hodinu, tak silno o hypotéke uvažuj...

ono zase sociálne istoty nie sú momentálne žiadne... takže bývanie by si zabezpečiť mal, ale zas nie za každú cenu...
veľa štastia a dúfam, že budete v novom bývaní štastní:-)
2 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

bjuty smis Pozri príspevok
lebo sa mi nechce veriť, že si niekto zoberie hypo: cca 75000 - 40 rokov- 400 mesačne

ked je normálné hypo - -tz. moje, normálne požiadané : 70 000-22 rokov - 401mesačne

ale samozrejme, na slovensku dnes nevylučujem nič...
no záleží od toho akú máš fixáciu, ak ju máš len na rok tak to môže byť... ďalšia vec je aký máš príjem, či vlastníš aj iné nehnuteľnosti..... napr. majiteľ Facebooku dostal hypotéku s 1,5 % úrokom, keďže je brutálne solventný... bežný smrteľník resp. zadávateľ pri jeho parametroch dostane pri hypo pre mladých 3,9 % úrok.. pri fixe na 5 rokov...

takže podľa seba to neposudzuj... on má jedno dieťa na ceste ty máš dve... on má 20 rokov, čo je riziko nesplatenia vyššie ako ty čo máš 41 rokov a dve deti... ďalší faktor či máš alebo nemáš VŠ pri 20 rokoch ju asi nebude mať... t.j. zase je pre banku riziko... ono paradoxom je, že ak si solventný a máš veľa peňazí, banka ti požičia takmer zdarma... ak peniaze nemáš tak dostaneš, veľmi nevýhodné podmienky lebo si rizikový klient...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

Ice dive Pozri príspevok
no záleží od toho akú máš fixáciu, ak ju máš len na rok tak to môže byť... ďalšia vec je aký máš príjem, či vlastníš aj iné nehnuteľnosti..... napr. majiteľ Facebooku dostal hypotéku s 1,5 % úrokom, keďže je brutálne solventný... bežný smrteľník resp. zadávateľ pri jeho parametroch dostane pri hypo pre mladých 3,9 % úrok.. pri fixe na 5 rokov...

takže podľa seba to neposudzuj... on má jedno dieťa na ceste ty máš dve... on má 20 rokov, čo je riziko nesplatenia vyššie ako ty čo máš 41 rokov a dve deti... ďalší faktor či máš alebo nemáš VŠ pri 20 rokoch ju asi nebude mať... t.j. zase je pre banku riziko... ono paradoxom je, že ak si solventný a máš veľa peňazí, banka ti požičia takmer zdarma... ak peniaze nemáš tak dostaneš, veľmi nevýhodné podmienky lebo si rizikový klient...
nie, mám ju na 3 roky..
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
bjuty smis Pozri príspevok
a môj názor je presne opačný...nedržte žiadne úspory v kríze ,vrhnite sa " do dlhov"...
Ja by som suhlasil s 220870.
- V/po krize mozno klesne klesne cena nehnutelnosti
- V/po krize mozno platca hypoteky pride o pracu
http://www.ezonomics.com/blogs/it_is..._to_hold_cash/
Naposledy upravil taiko : 07.12.12 at 21:46
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

- brať úver na 30 rokov je dosť veľký hazard..

no t mi teda povedz prečo ???
čo je lepšia varianta pre mladú rodinu ??
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
bjuty smis Pozri príspevok
- brať úver na 30 rokov je dosť veľký hazard..

no t mi teda povedz prečo ???
čo je lepšia varianta pre mladú rodinu ??
Najom? Nemusis investovat do bytu, nestaras sa o opravy, ked stratis pracu, sadnesh do autobusu a ides do ineho mesta.
0 0
fortunka fortunka

fortunka je offline (nepripojený) fortunka

Nie neoplati sa Vam o to ziadat, pretoze z nevyzijete.... rataj 400EUR splatku, napr. 100EUR energie/sluzby s bytom - aj to ked budete velmi setrit + bezna spotreba RODINY + babatko ))
Nie nie...
A pockala by som kym minimalne obaja budete robit, pretoze radsej by som si vzala uver na mensiu dobu = mensie uroky... ) Ja som tiez spekulovala, nakoniec sme sa na to vykaslali, po par rokoch sme kupili byt s pomocou rodicou, splatili za 5 rokov a bolo... (samozrejme nebola to taka horibilna suma). Ja mam teraz babatko, neplatime hypoteku, naklady na 2izbovy mali byt mame 220+40 (+telka, internet 40)... mesacne miniem ovela viac... ) radsej chvilu vydzte aby ste neostali "na ulici a bez peniazkov a bez bytu"
1 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

bjuty smis Pozri príspevok
- brať úver na 30 rokov je dosť veľký hazard..

no t mi teda povedz prečo ???
čo je lepšia varianta pre mladú rodinu ??
to je teda idealna varianta-zadlzit sa na cely zivot uz v 20-ke.....to si daj patentovat
0 0
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
Zdravím, nechcem zakladať novú tému, keďže moja otázka sa týka úveru.

Potreboval by som úver na cca 60.000,-€. Splatnosť by som dal na čo najdlhšie, kvôli čo najnižším splátkam. Po nasťahovaní sa do domu by som to vedel vyplatiť hneď, lebo peniaze mám, ale investované v byte ktorý prenajímam, pozemku a byte, v ktorom bývam.

Moja otázka sa týka toho ako to funguje pri predčasnom splatení úveru. Teda ak si požičiam 60000, vypočítaju mi, že po dajme tomu 30 rokoch by som mal vrátiť 120000, ale ja to splatím po 3 rokoch. Stále budem musieť splatiť tých celých 120000 alebo len pomernú časť dajme tomu 70000?
0 0
fortunka fortunka

fortunka je offline (nepripojený) fortunka

Vlado.s Pozri príspevok
Zdravím, nechcem zakladať novú tému, keďže moja otázka sa týka úveru.

Potreboval by som úver na cca 60.000,-€. Splatnosť by som dal na čo najdlhšie, kvôli čo najnižším splátkam. Po nasťahovaní sa do domu by som to vedel vyplatiť hneď, lebo peniaze mám, ale investované v byte ktorý prenajímam, pozemku a byte, v ktorom bývam.

Moja otázka sa týka toho ako to funguje pri predčasnom splatení úveru. Teda ak si požičiam 60000, vypočítaju mi, že po dajme tomu 30 rokoch by som mal vrátiť 120000, ale ja to splatím po 3 rokoch. Stále budem musieť splatiť tých celých 120000 alebo len pomernú časť dajme tomu 70000?
Nie nezaplatis plnu sumu, vypocita sa to podla toho kedy to doplatis. Tych 12000 je urok za 30rokov teda ak zaplatis po 3 bude to nizsie. ALE zaplatis % za skorsie splatenie + napr. my sme mali obmedzenie, ze sme mohli rocne splatit max. 1/5 uveru (mali sme hypo ale uz davnejsie), takze sa treba popytat priamo v banke ake maju podmienky ci uz pre uver alebo hypoteku a budu ti to vediet aj prepocitat presne.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Vlado.s Pozri príspevok
Zdravím, nechcem zakladať novú tému, keďže moja otázka sa týka úveru.

Potreboval by som úver na cca 60.000,-€. Splatnosť by som dal na čo najdlhšie, kvôli čo najnižším splátkam. Po nasťahovaní sa do domu by som to vedel vyplatiť hneď, lebo peniaze mám, ale investované v byte ktorý prenajímam, pozemku a byte, v ktorom bývam.

Moja otázka sa týka toho ako to funguje pri predčasnom splatení úveru. Teda ak si požičiam 60000, vypočítaju mi, že po dajme tomu 30 rokoch by som mal vrátiť 120000, ale ja to splatím po 3 rokoch. Stále budem musieť splatiť tých celých 120000 alebo len pomernú časť dajme tomu 70000?

v tvojom prípade sa oplatí mať fixáciu na čo najkratšie obdobie t.j. jeden rok, nakoľko pri skončení fixácie môžeš splatiť úver predčasne a bez poplatku... t.j. po roku môžeš byť aj bez úverov ak investované peniaze pretavíš na hotovosť a splatíš úver...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

bjuty smis Pozri príspevok
- brať úver na 30 rokov je dosť veľký hazard..

no t mi teda povedz prečo ???
čo je lepšia varianta pre mladú rodinu ??
nikde nie je napísané, že ak berieš úver na 30 rokov, že aj 30 rokov ten úver potrvá... podľa mňa je lepšia varianta ten úver zobrať a zabezpečiť, sa, lebo aj keď nesplácaš, nehnuteľnosť sa môže predať a určité % so zaplatených peňazí máš aj možnosť vidieť späť, kdežto pri nájme ak prestaneš platiť, tak zo dňa na deň si na ulici, a peniaze sú spotrebované momentom zaplatenia...

ono áno na západe sa hovorí, že byť v nájme je moderné, avšak nájom je 10x lacnejší ako kúpa... kdežto u nás v SR je to tak, že splátka hypotéky je spravidla porovnateľná ako mesačné nájomné, t.j. veľmi sa neoplatí riešiť nájom lebo tú údržbu o dosť preplatíš...
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

bjuty smis Pozri príspevok
lebo sa mi nechce veriť, že si niekto zoberie hypo: cca 75000 - 40 rokov- 400 mesačne

ked je normálné hypo - -tz. moje, normálne požiadané : 70 000-22 rokov - 401mesačne

ale samozrejme, na slovensku dnes nevylučujem nič...
Ste si istá, že budete mať donekonečna úrokovú sadzbu len 4% p.a.? ;-)
Prepočet som robil na 6% p.a. Inak povedané, pri 75.000 eur úvere a splatnosti 40 rokov bude mesačná splátka pri 6% úroku 413 eur, pri 5% úroku 362 eur a pri 4% úroku 313 eur. Časová hodnota peňazí sa oklamať nedá.
Pri terajších úrokových sadzbách sa oplatí zadlžiť, ale v rozumnej miere. Dokonca niektorí skorší poberatelia úverov majú sadzbu okolo 1,5%, keďže majú úrokovú sadzbu EURIBOR+pevná marža. Keďže trhové sadzby kvôli pumpovaniu peňazí ECB neskutočne padli, môžu byť vysmiati (ak teda nekúpili predražené byty v čase boomu). Investícia do bývania však nie je klasickou investíciou, preto prípadný pokles ceny nehnuteľnosti je potrebné upraviť o ťažko oceniteľný efekt napr. vyššej kvality bývania a pod.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať