Zavrieť

Porady

Možnosti úveru

FFA FFA

FFA je offline (nepripojený) FFA

Dobrý deň.

Chcel by som sa len informatívne spýtať či sa nám (s maželkou) oplatí žiadať o hypotéku za nasledujúcich podmienok:

- obaja 20-ročný
- výška príjmu 750 - 800€ v čistom, maželka bude o chvílku na materskej čiže cca 200€
- mesačné výdavky nemáme takmer žiadne (cca 100€), kedže bývame u rodičov
- úver na 35, max. 40 rokov vo výške cca 150 000€, výška mesačnej splátky do 400€

Viem, že najlepšie by bolo ísť do banky, ale rád si prečítam aj Vaše rady.

Ďakujem vopred.
Usporiadat
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Ice dive Pozri príspevok
porzi študoval som VŠ vo Viedni, mám x spolužiakov slovákov aj rakúšanov... podaktorí čo tam zostali žiť resp. keď aj ja som zvažoval možnosť zostať tam tak sme riešili aj bytovú otázku a cena za meter štvorcový bytu stojí cca 4000 € (porovnateľného v BA 2000 €) cena nájmu na dvojizbový byt sa pohybuje okolo 400 € (plus spotreba energií) samozrejme sa jedná o mestský nájomný byt nie prenájom od súkromníka...(pri plate 2000 € nie tak strašné) keď vieš že je to na dlhšie, tak chceš čo najlepšie, a keď ideš do mestského nájomného tak si vôbec rád že došiel na teba rad..) takže nemusíš ani ďaleko chodiť, aby si vedel ako to na "západe" chodí... pravdou, je že vlastniť nehnuteľnosť je luxus na západe tiež... na Slovensku je ten problém, že mestá nemajú svoje nájomné byty, lebo ich popredali, a súkromníci čo byty prenajímajú tak zvýšili nájomné tak neúmerne, takže sa ti oplatí kúpiť skôr nehnuteľnosť svoju a splácať tú ako platiť podnájom...
Ak by mali mestá byty a prenajímali tieto za 100 € mesačne + energie, tak sa ľuďom pri priemernej mzde 790 € oplatí skôr uvažovať nad podnájmom ako keď zarobí 790 € a musí zaplatiť 500 € za dvojizbový byt...
celkovo ľudia v SR sa tak často nesťahujú ako v iných štátoch ani len v rámci mesta...
Porovnal si cenu za meter stvorcovy pri kupe s cenou najmu. So vsetkym respektom k Tebe si myslim, ze si porovnal hrusky s jablkami. Podla mna by vzhladom k teme bolo na mieste, keby si porovnal mesacnu splatku hypoteky na ten byt (4000m2) s cenou mesacneho najmu takehoto bytu, ci?
Uplne s Tebou suhlasim, ze by mesta mali mat "mestske" byty, ktore by pomohli zacinajucim rodinam. Aj tu v NL su take byty k dispoziici a aj sa tak volaju, ze "starters". Tam mozu ist ti co zacinaju a maju maly prijem v rodine. Ked im prijem presiahne nejaku sumu, tak si musia najst nieco ine na vlastnu past. Ale aj pre lepsie zarabajucich su k dispoziicii byty domy na prenajom.
Tiez suhlasim, s tym, ze situacia s najmami na SK je absurdna, len si proste myslim, ze aj tuto alternativu treba zvazovat a nie za kazdu cenu brat hypoteku a zadlizit sa nezmyselne a riskantne na cely zivot.
PS: nemusim nikam chodit, zijem tu, ako Ty hovoris na zapade, a platim najom .
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Indeed Pozri príspevok
Ja by som nepovedal,že hypoteky su ľahko dostupné a rozumne uvery tiež nie,
ved hypoteku si može zobrať len osoba do max. veku 35 rokov
starším nad 35 nedaju žiadnú hypotéku
...že aká novinka pre moje staré kolená....

Bratu ....vyše 50 mám , manželka detto...a hypotéku som dostali .........a k tomu som už na dôchodku ...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

Indeed Pozri príspevok
Ja by som nepovedal,že hypoteky su ľahko dostupné a rozumne uvery tiež nie,

ved hypoteku si može zobrať len osoba do max. veku 35 rokov

starším nad 35 nedaju žiadnú hypotéku

a na to si ako došiel...ja mám 41 a dostal som......
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

draik Pozri príspevok
V texte Vám vypadlo jedno podstatné slovíčko - "hypotekárnych". Zďaleka nie každý úver založený nehnuteľnosťou je hypotekárnym úverom.
no nevypaddlo mi nič, lebo som to skopíroval....a okrem toho, nie je táto téma náhodou o hypotékach ?
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

bjuty smis Pozri príspevok
no nevypaddlo mi nič, lebo som to skopíroval....a okrem toho, nie je táto téma náhodou o hypotékach ?
To je úplne jedno, či je to kopírované alebo nie, v tomto prípade je potrebné upozorniť na to, že že nie je hypotéka ako hypotéka a že daná možnosť neplatí pre všetky úvery. Aby sa druhý zadávateľ v tejto téme náhodou nepopálil. Bankám sa totiž klasické hypotéky poskytovať neoplatí a ani sa do toho nehrnú, keďže štátna bonifikácia pre nových klientov okrem istej skupiny je 0.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

taiko Pozri príspevok
este raz poviem. Najom bytu/domu je tiez alternativa o ktorej je mozne uvazovat. Dovody som uviedol.

ty si teraz robíš zo mňa srandu, však ?? )
..hypotéka predsa nie je sporenie, ako že prerobil ?

to mi chceš vážne tvrdiť, že by bol lepšie na tom, keby 10 rokov tú istú sumu dával na prenájom ??
teraz má sice problém predať ten dom, možno ho aj predá lacnejšie ale určite zaň niečo dostane ..
keby platil 10 rokov nájom, tak dostane čo ??

je možné , že dostane menej, ako dal....ale dostane....
pri nájme by po 10 rokoch dostal čo ???

môj prípad : v 2004 som kúpil 3.- izbový byt v centre senca za 1 400 000.-..
teraz má láme nájomník, aby som mu ho predal za 90 000.-......
takže máš pravdu - že to nemôžeme zovšeobecňovať....
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

draik Pozri príspevok
To je úplne jedno, či je to kopírované alebo nie, v tomto prípade je potrebné upozorniť na to, že že nie je hypotéka ako hypotéka a že daná možnosť neplatí pre všetky úvery. Aby sa druhý zadávateľ v tejto téme náhodou nepopálil. Bankám sa totiž klasické hypotéky poskytovať neoplatí a ani sa do toho nehrnú, keďže štátna bonifikácia pre nových klientov okrem istej skupiny je 0.
bankám sa neoplatí poskytovať klasickém hypotéky ??? a to máš zas odkial ??
prečo mali teraz na jesen všetky také velké kampane na hypo ?? a prečo ich aj predlžovali ??
a čo má banka zo štátnej bonifikácie ?? však tú dostavá klient, nie banka ..či ?
0 0
kajo0407 kajo0407

kajo0407 je offline (nepripojený) kajo0407

byvaj u rodičov maš to lacnejšie pri dnešnej robote bi si mohol prist o vela
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac

kajo0407 Pozri príspevok
byvaj u rodičov maš to lacnejšie pri dnešnej robote bi si mohol prist o vela
Neviem síce , koľko máš rokov ...že máš takýto názor ...
Buď si už rodič , alebo len mlaďas ...skôr ale tipujem to druhé ...

Nie všetko sú tie peniaze ... zvyšok je už o niečom inom...
Aj keď sú tie vzťahy medzi rodičmi a ich potomkami vynikajúce , vždy sa niečo nájde ...a potom sa občas stane , že nie jeden už prišiel aj o všetko ...
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

bjuty smis Pozri príspevok
no daj mi teda tú tvoju idealnú variantu...vyhybat sa dlhom zubami nechtami...
a zaroven to porovnaj-podla tvojej idealnej varianty - kde a ako budeš -majetkovo - za 30 rokov...v lepsom pripade budem vonat fialky od spodu,v horsom budem dozivat v domove dochodcov v nejakom zapadakove...

možno neuveríš, ale na slovensku žijú aj mladí ludia bez hotovosti na byt...ja tomu verim,otazka je ci ten byt naozaj potrebuju,ci nemaju mozgy vymyte reklamou ake to je skvele mat hypoteku,...ci nemaju nahodou inu variantu,napr :rodicia,najom,atd...

a povedz mi, aký budeš mať v tej dobe príjem.......toto nechapem asi mas na mysli za 30 rokov....to je prave problem ....vie tu niekto aky bude mat prijem za 3 roky???ci neochorie,ci ho nezrazi kamion?ci sa nezmeni system....mimochodom ked uz politici priznaju ze prichadza kriza tak tu kriza nebude ....tu bude megakriza...
dam tu link na video o tom co je spotrebna ekonomika ktoru tak vsetky vlady podporuju...komu sa chce nech si to pozrie...je to poucne
1 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

aha, tak tu je ten problém...ty riešiš, ako sa vyhnuť dlhu zubami - nechtami a ja riešim
bývanie pre mňa a moju rodinu predpokladám, že si slobodný, ked dáš taký perfektný variant, že bývať s rodičmi.......a nemyslím, si, že mám kvôli tomu vymytý mozog reklamou ten nájom sme riešili v X príspevkoch vyššie...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

bjuty smis Pozri príspevok
bankám sa neoplatí poskytovať klasickém hypotéky ??? a to máš zas odkial ??
prečo mali teraz na jesen všetky také velké kampane na hypo ?? a prečo ich aj predlžovali ??
a čo má banka zo štátnej bonifikácie ?? však tú dostavá klient, nie banka ..či ?
bankám sa neoplatí poskytovať hypotéky, lebo na každú hypotéku musia emitovať hypotekárne záložné listy a vytvárať rezervy, že čo ak by sa prestala splácať... proste musia viazať prostriedky, ďalej podliehajú tieto úvery kontrole NBS, banka musí splňať určité kritéria aby mohla poskytovať hypotéky... licenciu má tušim len 10 bánk..... takže je pre nich lepšie vyrábať tzv. spotrebné úvery založené nehnuteľnosťou... a volať ich "úver na bývanie" a pod... napr. MBank, nemá hypotéku vôbec... jej produkt je obyčajný spotrebný úver...
ďalšia vec, že ľudia v čase krízi nemajú záujem investovať do hypotekárnych záložných listov svoje peniaze na 5-10 rokov... keď už splácajú 30 rokov hypotéku...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

Ice dive Pozri príspevok
bankám sa neoplatí poskytovať hypotéky, lebo na každú hypotéku musia emitovať hypotekárne záložné listy a vytvárať rezervy, že čo ak by sa prestala splácať... proste musia viazať prostriedky, ďalej podliehajú tieto úvery kontrole NBS, banka musí splňať určité kritéria aby mohla poskytovať hypotéky... licenciu má tušim len 10 bánk..... takže je pre nich lepšie vyrábať tzv. spotrebné úvery založené nehnuteľnosťou... a volať ich "úver na bývanie" a pod... napr. MBank, nemá hypotéku vôbec... jej produkt je obyčajný spotrebný úver...
ďalšia vec, že ľudia v čase krízi nemajú záujem investovať do hypotekárnych záložných listov svoje peniaze na 5-10 rokov... keď už splácajú 30 rokov hypotéku...
keby sa ro bánkám neoplatilo, nikdy by to nerobili....ani keby im preceda prikázal...

a podla teba obyčajný spotrebný úver od m bank má nižšie úroky, ako hypo od ostatných...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

bjuty smis Pozri príspevok
keby sa ro bánkám neoplatilo, nikdy by to nerobili....ani keby im preceda prikázal...

a podla teba obyčajný spotrebný úver od m bank má nižšie úroky, ako hypo od ostatných...
nie nerozumieme sa..!!! banka je podnikateľský subjekt, ktorý chce vytvárať zisk.... avšak ako každý subjekt optimalizuje náklady a chce zvyšovať zisk... pre klienta je to v podstate jedno z pohľadu úrokov či má hypotéku alebo spotrebák zabezpečený nehnuteľnosťou úroky sú porovnateľné až na pár desatín %... podstata je však v tom, že banka nemusí emitovať hypotekárne záložné listy, nemusí požiadať NBS na licenciu pre hypotéky, môžu si nastaviť podmienky aké chcú... nemusia napr. dodržať to, že pri konci fixácie môžeš celú istinu splatiť... platí to pri hypotéke, pri spotrebáku nemusí a pod..
takže áno požičiavať ľudom sa bankám oplatí... avšak tiež hľadajú cestu menšieho odporu...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
bjuty smis Pozri príspevok
ty si teraz robíš zo mňa srandu, však ?? )
..hypotéka predsa nie je sporenie, ako že prerobil ?

to mi chceš vážne tvrdiť, že by bol lepšie na tom, keby 10 rokov tú istú sumu dával na prenájom ??
teraz má sice problém predať ten dom, možno ho aj predá lacnejšie ale určite zaň niečo dostane ..
keby platil 10 rokov nájom, tak dostane čo ??

je možné , že dostane menej, ako dal....ale dostane....
pri nájme by po 10 rokoch dostal čo ???

môj prípad : v 2004 som kúpil 3.- izbový byt v centre senca za 1 400 000.-..
teraz má láme nájomník, aby som mu ho predal za 90 000.-......
takže máš pravdu - že to nemôžeme zovšeobecňovať....
Asi sa nerozumieme.
1. Osoba 1: pred 10 rokmi kupila dom za 200000 EUR na hypoteku. Platila povedzme 700EUR. Po desiatich rokoch je problem ten dom predat za 190000EUR. Do do u investoval asi 15000-20000EUR. Ak ho aj preda za 200000., jeho bilancia je nulova alebo zlahka minusova. Dom neziskal na trhu na cene ani EUR.
2. Osoba 2: pred 10 rokmi sa nastahovala do domu (zhruba takeho isteho) a zacala platit 690EUR . Teraz ma najim 720EUR. Jej bilancia je nulova.

nejako tusim, ze sa rozpravame o roznych druhoch hypotek. Splacas ty svojou hypotekou aj istinu, alebo len uroky? Mnou spominany pripad je ten, ze sa splaca iba urok a istina bude splatena "sporiaco/investicnou castou hypoteky" v case jej ukoncenia. V kazdom pripade, on mal dom na hypo a po 10 rokoch je tam kde ja a este mal starosti a dodatocne naklady.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

taiko Pozri príspevok
Asi sa nerozumieme.
1. Osoba 1: pred 10 rokmi kupila dom za 200000 EUR na hypoteku. Platila povedzme 700EUR. Po desiatich rokoch je problem ten dom predat za 190000EUR. Do do u investoval asi 15000-20000EUR. Ak ho aj preda za 200000., jeho bilancia je nulova alebo zlahka minusova. Dom neziskal na trhu na cene ani EUR.
2. Osoba 2: pred 10 rokmi sa nastahovala do domu (zhruba takeho isteho) a zacala platit 690EUR . Teraz ma najim 720EUR. Jej bilancia je nulova.

nejako tusim, ze sa rozpravame o roznych druhoch hypotek. Splacas ty svojou hypotekou aj istinu, alebo len uroky? Mnou spominany pripad je ten, ze sa splaca iba urok a istina bude splatena "sporiaco/investicnou castou hypoteky" v case jej ukoncenia. V kazdom pripade, on mal dom na hypo a po 10 rokoch je tam kde ja a este mal starosti a dodatocne naklady.

no z pohľadu investície máš pravdu bilancie sú nulové..., avšak ak osoba 1 teraz ten dom predá i keď so stratou 50 000 štartuje so 150 000 vo vrecku... t.j. tie peniaze čo splácal hypo "neprejedol" len zmenil ich formu... osoba 2 má nulovú bilanciu aj nulový štart lebo 150 000 "prejedol" jedno aký druh hypotéky máš...

ono z pohľadu veku zabudnime na to, že kúpim byt podržím 5 rokov a predávam so ziskom... trendy sa menia, ľudia chcú bývať a chcú bývať lepšie... t.j. aj nehnuteľnosť podlieha trendom, hitom a výstrelkom to čo malo cenu a bolo moderné pred 10 rokmi je dnes out... a zase naopak...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Ice dive Pozri príspevok
no z pohľadu investície máš pravdu bilancie sú nulové..., avšak ak osoba 1 teraz ten dom predá i keď so stratou 50 000 štartuje so 150 000 vo vrecku... t.j. tie peniaze čo splácal hypo "neprejedol" len zmenil ich formu... osoba 2 má nulovú bilanciu aj nulový štart lebo 150 000 "prejedol" jedno aký druh hypotéky máš...

ono z pohľadu veku zabudnime na to, že kúpim byt podržím 5 rokov a predávam so ziskom... trendy sa menia, ľudia chcú bývať a chcú bývať lepšie... t.j. aj nehnuteľnosť podlieha trendom, hitom a výstrelkom to čo malo cenu a bolo moderné pred 10 rokmi je dnes out... a zase naopak...
Nepostrehol si, ze ten clovek plati iba urok, nie istinu, takze vsetky peniaze co za dom dostane odovzda banke
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

taiko Pozri príspevok
Nepostrehol si, ze ten clovek plati iba urok, nie istinu, takze vsetky peniaze co za dom dostane odovzda banke

to hej... ak spláca len úroky tak je to to isté ako keby mal podnájom... s vidinou možného odkúpenia...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Ice dive Pozri príspevok
to hej... ak spláca len úroky tak je to to isté ako keby mal podnájom... s vidinou možného odkúpenia...
Som rad ze sa rozumieme. Inac tu som nasiel, ze s hypotekami na SK to tiez nie je ruzove. http://ekonomika.sme.sk/c/6073461/ze...-prekvapi.html
Vyzera to tak, ze aj tu sa splaca hlavne urok, az neskor istina, takze na dokonale porovnanie by sme museli porovnat stav ked je ukoncena hypoteka. No a prave o to ide, ze medzi tym sa moze udiat milion veci, ktore mozu urobit hypoteku nevyhodnejsou nez najom.
Ale myslim, ze sme uz popisali dost a zadavatel mohol ziskat info o oboch eventualitach.
0 0
jahoszmsk jahoszmsk

jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

Čaute, mám otázku.

Potreboval by som nejaký výhodný úver na rekonštrukciu RD, stačilo by mi cca do 10000€. Problém je v tom, že mám vo vlastníctve len 2/3 domu, tak teraz neviem, či má význam chodiť do banky, pár z nich som mailom oslovil no ale reakcia žiadna.

Zároveň vlastním pôdu, na ktorej sa dá stavať, mám k tomu aj podiel na budúcej prístupovej ceste, a hodnotu má rádovo väčšiu ako spomínaných 10000€.

No a ja by som potreboval nejaký názor, ak by banka chcela založiť nehnuteľnosť, teda niečo do záruky, je pre mňa výhodnejšie im predložiť spomínaný podiel v RD, alebo uvedenú parcelu?

Podľa mňa nejaký pozemok v KE, ktorý má hodnotu každým rokom vyššiu, nie je vhodné dávať do zálohy niekomu...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať