Zavrieť

Porady

Skoncenie pracovného pomeru dohodou počas materskej a odstupné

Dobrý deň,

chcela by som Vás požiadať o radu. Momentálne som na materskej dovolenke a poberám materskú zo Sociálnej poisťovne. Zamestnávateľ ruší pracovné miesta aj moje a ponúkol mi ukončenie pracovného pomeru dohodou s odstupným. A teraz potrebujem vedieť:

1. Musí mi dať zamestnávateľ najprv výpoveď § 63 b) a ja s ním dohodnem na skončení s nárokom na odstupné? To by však porušil zákaz výpovede. Alebo stačí iba dohoda o skončení prac.pomeru s uvedením dôvodu §63 a automaticky vznikne nárok na odstupné?

2. Odstupné mi vyplatí v decembri, za tento mesiac nebudem mat nárok na materské, musím to Sociálnej posisťovni oznámiť ja, alebo to uvidí z výkazu?

3. Ake budu odvody z odstupného, kedze som na materskej, budú sa nejako krátiť alebo nie?

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jarkra Pozri príspevok
    Zamestnavatel nezanika, rusi pracovne miesta okrem jednej pozicie, ja sa s nim chcem dohodnut na skonceni prac.pomeru a on mi chce vyplatit to odstupne, preto sa pytam aby to bolo spravne podla zakona.
    Viem, že odstupné v tomto predvianočnom čase by sa zišlo, ale nerob to. Ak nebude trvať tvoj pracovný pomer, zanikne ti aj poistenie v nezamestnanosti. Po skončení rodičovskej dovolenky nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jarkra Pozri príspevok
    Som na materskej a poberam materske zo Socialnej poistovne, materska mi konci niekedy v marci.
    Dohoda o skončení prac.pomeru (aj z dôvodu § 63 odst. 1 písm.b) podpísaná oboma stranami sa dá uzatvoriť aj počas materskej dovolenky. Pôjde o platné skončenie prac.pomeru. Či ti v mesiaci, v ktorom budeš mať vyplatené odstupné, nezanikne nárok na materské - neviem. Poberanie materského sa asi prerušiť nedá. O ostatných povinnostiach voči SP po skončení prac.pomeru sa informuj priamo vo svojej pobočke. Rovnako v zdr.poisťovni.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jarkra Pozri príspevok
    Cize pri tejto dohode mi vznikne zakonny narok na odstupne a zamestnavatel to odstupne bude mat riadne danovo uznane?
    Iba v tom prípade, ak tam bude uvedený dôvod dohody-§63 ZP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jarkra Pozri príspevok
    Cize pri tejto dohode mi vznikne zakonny narok na odstupne a zamestnavatel to odstupne bude mat riadne danovo uznane?
    Na žiadosť zamestnanca musí byť v dohode uvedený dôvod skončenia prac.pomeru. Ak pôjde o skončenie prac.pomeru podľa § 63 odst. 1 písm.b) vznikne ti zákonný nárok na odstupné a daňovo uznaný výdavok pre zamestnávatela.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jarkra Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som Vás požiadať o radu. Momentálne som na materskej dovolenke a poberám materskú zo Sociálnej poisťovne. Zamestnávateľ ruší pracovné miesta aj moje a ponúkol mi ukončenie pracovného pomeru dohodou s odstupným. A teraz potrebujem vedieť:

    1. Musí mi dať zamestnávateľ najprv výpoveď § 63 b) a ja s ním dohodnem na skončení s nárokom na odstupné? To by však porušil zákaz výpovede. Alebo stačí iba dohoda o skončení prac.pomeru s uvedením dôvodu §63 a automaticky vznikne nárok na odstupné?

    2. Odstupné mi vyplatí v decembri, za tento mesiac nebudem mat nárok na materské, musím to Sociálnej posisťovni oznámiť ja, alebo to uvidí z výkazu?

    3. Ake budu odvody z odstupného, kedze som na materskej, budú sa nejako krátiť alebo nie?

    Dakujem.
    Počas MD platí pre zamestnávateľa zákaz výpovede podľa §64 ZP.

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Zamestnavatel nezanika, rusi pracovne miesta okrem jednej pozicie, ja sa s nim chcem dohodnut na skonceni prac.pomeru a on mi chce vyplatit to odstupne, preto sa pytam aby to bolo spravne podla zakona.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    veronikasad Pozri príspevok
    Viem, že odstupné v tomto predvianočnom čase by sa zišlo, ale nerob to. Ak nebude trvať tvoj pracovný pomer, zanikne ti aj poistenie v nezamestnanosti. Po skončení rodičovskej dovolenky nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti.
    ÁNo, presne tak, nárok na odstupné budeš mať aj neskôr, po skončení RD, a ako už písala Veronika navyše aj nárok na podporu. Prídeš teda o viac, ako teraz získaš.

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Ja to viem, ale z urciteho dovodu, sa zo
    zamestnavatelom chceme dohodnut na skonceni teraz v decembri.

    Da sa to zakonnym sposobom alebo bude lepsie ak prerusim matersku na tyzden a pocas tej doby dostanem vypoved?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jarkra Pozri príspevok
    Ja to viem, ale z urciteho dovodu, sa zo
    zamestnavatelom chceme dohodnut na skonceni teraz v decembri.

    Da sa to zakonnym sposobom alebo bude lepsie ak prerusim matersku na tyzden a pocas tej doby dostanem vypoved?
    Si na materskej alebo rodičovskej dovolenke ? Ak na MD, kedy ti končí ?

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Som na materskej a poberam materske zo Socialnej poistovne, materska mi konci niekedy v marci.

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Cize pri tejto dohode mi vznikne zakonny narok na odstupne a zamestnavatel to odstupne bude mat riadne danovo uznane?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.