Zavrieť

Porady

Včera na školení som sa spytal ako mám postupovať s nájdenými dokladmi z r. 2009

Včera na školení som sa spytal ako mám postupovať s nájdenými dokladmi z r. 2009/nákup zariadenia ubytovne/prednášajúca mi odpovedala nakoľko sa jedná o JU doklady môžem zaučtovať do r. 2012,lebo vtedy mi budú výdajom a nemusím dať dodatočné prizn. k r.2009 Poradáci aký máte Vy názor? prosím odpoveď
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jonathan Pozri príspevok
Včera na školení som sa spytal ako mám postupovať s nájdenými dokladmi z r. 2009/nákup zariadenia ubytovne/prednášajúca mi odpovedala nakoľko sa jedná o JU doklady môžem zaučtovať do r. 2012,lebo vtedy mi budú výdajom a nemusím dať dodatočné prizn. k r.2009 Poradáci aký máte Vy názor? prosím odpoveď
ÁNo, môžeš to zaúčtovať.
3 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

z uvedeného nevieme posúdiť, či sa jedná o významnú sumu, či nie, ale súhlas s Tweety.
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

To akože staré bločky z minulých rokov môžem dať do nákladov stávajúceho roka? To sa mi nezdá. Ak by to boli úhrady starých záv/pohľ, tak áno, ale podľa mňa je to na dodatočné DP.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ata111 Pozri príspevok
To akože staré bločky z minulých rokov môžem dať do nákladov stávajúceho roka? To sa mi nezdá. Ak by to boli úhrady starých záv/pohľ, tak áno, ale podľa mňa je to na dodatočné DP.
Darmo sa ti to nezdá ale je to tak.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jonathan Pozri príspevok
Včera na školení som sa spytal ako mám postupovať s nájdenými dokladmi z r. 2009/nákup zariadenia ubytovne/prednášajúca mi odpovedala nakoľko sa jedná o JU doklady môžem zaučtovať do r. 2012,lebo vtedy mi budú výdajom a nemusím dať dodatočné prizn. k r.2009 Poradáci aký máte Vy názor? prosím odpoveď
Ak uvedené nájdené doklady z roku 2009 boli skutočne uhradené v roku 2009 , prednášajúca nemá pravdu . Musíte robiť DDP k dani z príjmu za rok 2009.Jedná sa o JU .
Naposledy upravil Zita5 : 18.01.13 at 08:55 Dôvod: Zvýraznenie JU
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety Pozri príspevok
Darmo sa ti to nezdá ale je to tak.
Majka kúpim stoličku v roku 2009 aj uhradím.Blok sa mi zapatroší niekde a v roku 2012 nájdem tento blok a môžem si v roku 2012 uplatniť tento blok do výdavkov ovplyvňujúcich ZD ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety Pozri príspevok
ÁNo, môžeš to zaúčtovať.
Majka prosím Ťa môžem mi dať odpoveď , na základe čoho to môže zaúčtovať ako výdavok v roku 2012 ?
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

a čo § 17 odst.15 ?
Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov.
a odst.29
(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5 Pozri príspevok
Majka prosím Ťa môžem mi dať odpoveď , na základe čoho to môže zaúčtovať ako výdavok v roku 2012 ?
Neviem to teraz nájsť, ale bolo to tuším v prechodných ustanoveniach. Odznelo to už aj tu na porade.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety Pozri príspevok
Neviem to teraz nájsť, ale bolo to tuším v prechodných ustanoveniach. Odznelo to už aj tu na porade.
Prechodných ustanoveniach akého zákona ?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
A je určená aj nejaká doba, koľko rokov dozadu sa môžu tak účtovať takéto zabudnuté bločky?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Môže sa k tejto téme ešte niekto vyjadriť ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5 Pozri príspevok
Môže sa k tejto téme ešte niekto vyjadriť ?
Zitka našla som to tu na porade.
http://www.porada.sk/t192920-zabudnu...leho-roku.html
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Majka , ale tam sa jedná o podvojné účtovníctvo .Ja sa zaujímam o JU , tak ako zadávateľ.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jonathan Pozri príspevok
Včera na školení som sa spytal ako mám postupovať s nájdenými dokladmi z r. 2009/nákup zariadenia ubytovne/prednášajúca mi odpovedala nakoľko sa jedná o JU doklady môžem zaučtovať do r. 2012,lebo vtedy mi budú výdajom a nemusím dať dodatočné prizn. k r.2009 Poradáci aký máte Vy názor? prosím odpoveď
Doplňte presne resp.definujte aké sú to nájdené doklady o zakúpení zariadenia do ubytovne a v akej sume .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Našla som to.
§ 17 Zákon o DzP
(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety Pozri príspevok
Našla som to.
§ 17 Zákon o DzP
(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
To sa nevzťahuje na to , že ak ja kúpim krátkodobý majetok v hotovosti za 300 euro v roku 2009 a nájdem doklad a spomeniem si že však som si to nezaúčtovala do výdavkov OVZD v JU v roku 2009 , tak si to uplatním teraz v roku 2012 a kľudne o tomto výdavku budem účtovať .To nie je možné .Musím podať DDP priznanie za rok 2009 a tento výdavok zohľadniť v tomto dodatočnom daňovom priznaní a taktiež aj vo Výkazoch .
3 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ja tiež chcem vidieť to prechodné ustanovenie. Veď bolo jasné, že bločky a vôbec ostatné náklady môžem uplatniť do konca roka s ktorým vecne súvisia . Už s prechodom do nasledujúceho roka bol problém. Takže teraz som skoro ako Zitka , ktorá tiež čumí.

Jediné výdavky by som takto uplatnila, ak by som mala výdavok napr. pri novej budove a po jej skolaudovaní a zaradení do majetku , by som zaúčtovala všetky súvisiace náklady.
Ináč nie. No rada prevetrám šuflíky a použijem zabudnuté bločky.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Melnick Pozri príspevok
Ja tiež chcem vidieť to prechodné ustanovenie. Veď bolo jasné, že bločky a vôbec ostatné náklady môžem uplatniť do konca roka s ktorým vecne súvisia . Už s prechodom do nasledujúceho roka bol problém. Takže teraz som skoro ako Zitka , ktorá tiež čumí.

Jediné výdavky by som takto uplatnila, ak by som mala výdavok napr. pri novej budove a po jej skolaudovaní a zaradení do majetku , by som zaúčtovala všetky súvisiace náklady.
Ináč nie. No rada prevetrám šuflíky a použijem zabudnuté bločky.
Práve preto tu píšem, lebo táto téma môže pre tých čo účtujú v jednoduchom účtovníctve byť zmätočná .

Hlavný rozdiel medzi jednoduchým a podvojným účtovníctvom je v tom, kedy príjmy a výdavky vstupujú do zdaňovaných príjmov a daňových výdavkov. Jednoduché účtovníctvo je založené na hotovostnom princípe, to znamená že príjmy a výdavky vstupujú do základu dane v momente ich úhrady, zatiaľ čo podvojné účtovníctvo je založené na aktuálnom princípe, to znamená že výnosy a náklady vstupujú do výsledku hospodárenia v momente ich vzniku bez ohľadu na úhradu. Okrem toho, pri vedení jednoduchého účtovníctva existuje povinnosť rozlišovať príjmy a výdavky z pohľadu zákona o dani z príjmov na také, ktoré základ dane ovplyvňujú a ktoré nie......
Naposledy upravil Zita5 : 18.01.13 at 12:58
7 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zákon o účtovníctve.
§ 3

(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.
A teraz si vyberme.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať