Zavrieť

Porady

SPP a dodržiavanie zákona o DPH

Mám otázočku, je niekde v zákone o DPH výnimka pre SPP, že nemusia vyhotoviť faktúru do 15 dní od dátumu dodania?
Mi to príde divné, nakoľko:
faktúra došla 22.01.2013
datum vystavenia: 07.01.2013
dátum dodania: 16.11.2012
dátum splatnosti: 21.01.2013

to že poslali faktúru po dátume splatnosti momentálne neriešim, ale to že nevyhotovili faktúru do 15 dní od dátumu dodania mi príde mimo zákon...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ale ... veď vieš, že žiadne také výnimky sa neudeľujú. Z opisu nie je zrejmé, o akú faktúru ide, lebo dátumy sú v divnej kombinácii. Ale ak je výsledkom faktúry mínusová suma, tak je to ok. Lebo asi ide o opravu základu dane k opakovanej paušálnej dodávke a k pôvodnému dátumu dodania, podľa § 25, ods. 3. Svedčí o tom aj indícia oneskoreného doručenia – že platiť majú oni klientovi, nie klient im, inak by sa určite poponáhľali. Inak, môže byť aj kladná suma faktúry, ale z faktúry niekde musí byť zrejmé, že ide o dofakturáciu k pôvodnému dátumu dodania. Také faktúry chodili aj začiatkom roka 2011 a okrem uvedeného mali ešte aj starú sadzbu dane, t.j. o rébus viac. Ak je môj predpoklad správny, tak zákon o DPH porušený nebol.
    Neznepokojuj sa nad tým, podľa § 25/3 to aj tak patrí do 1 Q 2013, t.j. kedy bol vyhotovený doklad o oprave základu dane. Korekciu nákladov stíhaš uplatniť cez 502/326 a vo faktúre 326+343/321. Takže, neohrozili Tvoje zákonné povinnosti a ... asi ok ! Ibaže by som niečo dobre neodhadol.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Neišlo o preplatok.
    Zalohové platby neboli žiadne v roku 2012.
    Išlo o byt v majetku sro, kt. predali. a týmpadom SPP urobila vyúčtovanie ale až v januári k dátumu ukončenia používania plynomeru (dátum dodania 16.11.2012).
    Naposledy upravil grammatika : 24.01.13 at 18:05

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... ináč aj mňa už SPP serie s tými svojimi faktúrami.

    Akože s dátumom 1.1.2013 (dodania, vyhotovenia i odoslania) vystaví faktúru za obdobie 19.12.2012-31.1.2013...
    (čiže mal by som rozlišovať náklad do dvoch účtovných období...)

    Dňom 15.1.2013 vyhotovia faktúru (dátum dodania je 31.12.2012) - vyúčtovaciu (za to isté odberné miesto) za obdobie 19.12.2012-31.12.2012...

    Tak treba či netreba časovo rozlíšiť 1. faktúru?
    Kašlem na rozlišovanie, veď k 31.12. bolo urobené vyúčtovanie...

    SPP a dodržiavanie zákona o DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.