Zavrieť

Porady

Pozastavená živnosť neobnovená do lehoty na podanie DP a paušálne výdavky

Mám SZČO, ktorá od 1.2.2013 má pozastavenú živnosť do roku 2016. Živnosť doteraz neobnovila. Vždy si uplatňovala paušálne výdavky. V roku 2013 za ten jeden mesiac nemala žiadne príjmy. Jediné výdavky boli poistné na SP a ZP, ale zaplatené až v apríli a v júni. Mám ich dať do riadnych výdavkov zo živnosti, alebo ich dať do úpravy základu dane. Mätie ma vysvetlenie na strane 5 DPFO B, kde píšu, že ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, tak položky zvyšujúce a znižujúce základ dane sú u neho súčasťou príjmov alebo výdavkov. Tak kde mám tie odvody napísať? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    V prípade, že uplatňuje paušál 40%, tak výdavky môžu byť maximálne vo výške príjmov (vrátane odvodov). Ak nemala žiadne príjmy, neuplatníte ani výdavky... (nulové tabuľky príjmov a výdavkov podľa § 6 odst 2) Vysvetlenie na strane 5 sa týka ukončenia živnosti u "paušálneho" DPFO B, kedy sa dodaňujú pohľadávky, zásoby ... to je už ale iná téma.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ekofin čiže nemôže dať do výdavkov tie odvody čo zaplatila, veď pri paušálnych výdavkoch sa uplatňujú odvody v preukázateľnej výške. Samozrejme bude v strate. Ide mi hlavne o to, či tie odvody zaplatené po prerušení živnosti dať do riadnych výdavkov, alebo do úpravy základu dane.
    KloferHladny Pri 40% nemôže byť strata, dáte ich do výdavkov a v DPFO B uvediete nulu.
    Mila123 prečo pri aktívnych príjmoch nesmie byť strata? kde je to v ZDP uvedené? nikde......
    aj pri uplatnení paušl. výdavkoch môže vzniknúť strata
    ekofin Stratu nemôžem vykázať pri príjmoch z prenájmu a pri ostatných príjmoch podľa § 8, nie?
      zbaliť

    Pozastavená živnosť neobnovená do lehoty na podanie DP a paušálne výdavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.