Zavrieť

Porady

Mam narok na odstupne?

Dobry den mam otazku ohladne odstupneho.Pracovala som v jednej firme 4roky..moj zdravotny stav mi nedovoluje nadalej vykonavat tuto praco..zamestnavatelovi som odovzdala lek.posudok aj ziadost o preradenie v kt.som ziadala o preradenie pripadne o rozviazanie zmluvy formou dohody medzi zamestnancom a zamestnavatelom podla paragr.60 zo zdravotnych dovodov.On mi dal vypoved ku dnu 31.3 s tym ze inu pracu premna nema....mam narok na odstupne?
11 komentárov     zbaliť
veronikasad Končíš pracovný pomer dohodou k 31.3. ? Alebo ti od 1.4. začína plynúť výpovedná doba ?
denisa06 Dal mi normalne vypoved k 31.3 vraj ved som o to ziadala....ale ani mi neskusil navrhnut ine riesenie ...nechce mi dat odatupne
veronikasad Ak ti dal výpoveď, tak musí plynúť výpovedná doba.
Cituj presne čo máš napísané v liste.
Nepodpisuj žiadnu Dohodu o skončení prac.pomeru, v ktorej nebude uvedený výpovedný dôvod. (§ 63 odst. 1 písm. c) Zákonníka práce)
denisa06 Dakujem za koment ale udajne som spravila chybu ze som tam dodala to ;alebo ziadam o rozviazanie prac.zmluvy formou dohody ze on mi v postate len vyhovel..ma pravdu?
veronikasad Dohodou pracovný pomer môžeš žiadať, ale nepodpisu ju bez uvedenia dôvodu. Vtedy ti nárok na odstupné nevznikne.
Tweety Žiadala si o skončenie PP, tak dal určite dohodu k 31., či?
denisa06 Kazal mi napisat ziadost o preradenie na inu pracu tak som napisala ziadost o preradenie ,udala som v nej svoj zdravotny stav ze preco on ziad...ale na zaver som dodala ze alebo ziadam o rozviazanie prac.zmluvy medzi zamestnancom a zamestnavatelom podla zakona 60 zo zdravotnych dovodov
veronikasad To je oOK, len tie zdravotné dôvody musia byť uvedené aj v dohode o skončení prac.pomeru alebo cit. § 63 odst.1 písm. c)
Kto vystavil lekársky posudok a kedy si ho zamestnávatelovi odovzdala ?
veronikasad Či už si tú dohodu o skončení prac.pomeru podpísala ?
denisa06 Ja som podpisala len tu ziadost nic ine ale povedal mi ze uz nic podpisovat nemusim ze on mi len vyhovel..
misoft Vyhovel - ale v čom? V preradení? Alebo v ukončení PP dohodou? Pri ukončení PP dohodou o tom predsa musia súhlasiť obaja, teda aj obaja podpísať! Dal ti to písomne? Nie? Je to neplatné!
http://www.profesia.sk/cms/zakony/za...&para_index=45
>(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).
(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.<
http://www.profesia.sk/cms/zakony/za...&para_index=45
>(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.<
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Pokiaľ si žiadala podľa §60 ZP -
    http://www.profesia.sk/cms/zakony/za...&para_index=44

    Ak by ťa však zamestnávateľ prepustil podľa §63 ZP - http://www.profesia.sk/cms/zakony/za...&para_index=46
    Novelizácia ZP od 1.1.2015:
    http://profesia.pravda.sk/zamestnani...a-aj-dohodara/
    Odstupné

    bude sa vyplácať, len ak sa firma ruší alebo premiestňuje, z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca a pre zdravotné dôvody na jeho strane. Bude:

    Pri výpovedi

    jeden priemerný mesačný zárobok, ak zamestnanec odpracoval od 2 do 5 rokov
    2–násobok, ak odpracoval od 5 do 10 rokov
    3–násobok, ak odpracoval od 10 do 20 rokov
    4–násobok, ak odpracoval 20 rokov a viac

    Pri dohode

    jeden priemerný mesačný zárobok, ak odpracoval menej ako 2 roky
    2–násobok, ak odpracoval od 2 do 5 rokov
    3–násobok, ak odpracoval od 5 do 10 rokov
    4–násobok, ak odpracoval od 10 do 20 rokov
    5–násobok, ak odpracoval 20 rokov a viac


    Stačí?

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Zabudni na odstupné, až si podpísala Dohodu o skončení pracovného pomeru bez udania dôvodu.
    § 60
    Dohoda o skončení pracovného pomeru


    (1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

    (2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

    (3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

    Pokiaľ by Ti dal skončenie pracovného pomeru Dohodou z dôvodov § 63, ods.1, písm.c/ ZP....v tomto prípade máš nárok na odstupné.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Aký § uviedol? Pri výpovedi je stále VD, takže PP určite nemôže skončiť 31.3.

    erik555 je offline (nepripojený) erik555

    erik555
    Pri sukromnikoch je jedna vec narok na odstupne a druha vec jej vyplatenie. Zial, istotu mas hadam iba v statnom sektore.
    veronikasad "Istotu" niekedy stratia samotní zamestnanci neznalosťou Zákonníka práce, keď často pod nátlakom zamestnávatela pristúpia k podpísaniu Dohody o skončení prac.pomeru bez uvedenia dôvodu.
    erik555 su momenty, ked podla vypovednej zmluvy ma zamestnanec narok aj na odstupne, ale sukromnik to ma na "haku"...povie, ze nie su peniaze a ma vystarane! A takto som to myslel.

    Mam narok na odstupne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.