Zavrieť

Porady

RD § 166 ods.4

Ak zamestnankyňa nedostala rozhodnutie z UPSVAR o zlom zdr. stave dieťaťa, ale je presvedčená , že je lepšie , že doma ostane do 6-tich rokov, má zamestnávateľ podľa ZP povinnosť jej poskytnúť voľno a držať miesto až do 6-tich rokov?Čo vlastne znamená § 166 odsek 4 "tých 5 rokov dieťaťa" to je vlastne aký prípad?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    odst. 4 je prípad, keď zamestnankyňa nastúpi do práce pred dovršením veku 3 rokov dieťaťa (pri zdravom dieťati) a zbytok rodičovskej dovolenky do dovršenia veku 3 rokov sa rozhodne dočerpať neskôr ... (bez nároku na rodičovský príspevok)
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    deha Zaujíma ma to teraz len z pohľadu zamestnania nie poistenia, keď je dieťa rozhod. UPSVAR zdravotne nespôsobilé tak je možné pokyt. RD do 6 rokov , a keď je zdravé tak ide vlastne o neplatené voľno do 5 rokov dieťaťa? Čítala som aj komentár k prísl. § a tam nie je ani slova o tom , že je to § o dočerpaní?
    veronikasad Prečítaj si poslednú vetu odst. 4, tá o "dočerpaní" hovorí jasne.
    veronikasad Ano, v prípade zdravého dieťaťa ide o neplatené volno zo strany zamestnávatela. Ale matka sa prihlási v zdr. a soc.poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku a ani odvody do ZP platiť ako samoplatitel nemusí.
    Či po návrate z neplateného volna má nárok na návrat na miesto zodpovedajpce pracovnej zmluve zodpovedne odpovedať neviem.
    deha Takže ak nepreruší -má nárok do 6 rokov a ked preruší a potom pokračuje len do 5 rokov -pri nepriaznivom zdrav. stave?
    veronikasad Prepáč, nerozumiem poslednej otázke ...
    deha Myslím to tak: V prípade ak je dieťa so zdrav. indispozíciou /podložené rozhodnutím UPSVAR/ a matka nepreruší čerpanie rodič. dovolenky tak má narok do 6 rokov a keď preruší rod. dovolenku s takýmto dieťaťom a chce potom v jej čerpaní pokračovať tak má nárok podľa toho §166 ods.4 len na dočerpanie do 5 rokov?
    veronikasad Ak ide o zdravotne postihnuté dieťa a matka poberá rod.príspevok z UPSVaR, má nárok na rod.dovolenku v zamestnaní do doby ukončenia poberania rod.príspevku, max. do dovršenia veku 6 rokov dieťaťa. Tam platí odst. 2, nie odst. 4
    deha Prepáčte , ja mám nejaké dlhé vedenie, nemôže mi nejak prakticky vysvetliť , pre koho je vlastne v ods. 4 aplikovateľná tá doba 5 rokov, na aký prípad sa to vzťahuje? Veľmi ďakujem.
    veronikasad Ide o zdravé dieťa, napr. nar. 21.9.2012, RD by mala skončiť 21.9.2015. Matka ukončila RD u zamestnávatela 1.1.2014 a nastúpila do práce. Od 1.10.2015 sa chce znovu vrátiť na RD (musí to oznámiť mesiac vopred). U zamestnávatela môže čerpať RD (bez poberania rod.príspevku z UP) v rozsahu zodpovedajúcemu obdobiu od 1.1.2014 do 21.9.2015.
    deha Takže resumé: Ak ide o zdravé dieťa: Ak dovŕši 3 roky tak hneď po ukončení 3 ročnej RD musí matka požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno , napr. do 6 r. dieťaťa a pokračuje u poisťovní ako poistenec štátu. Druhý prípad:Ak náhodou preruruší RD skôr ako do 3 rokov , nastúpi do zamestnania a potom chce opať pokračovať v RD so zdravým dieťaťom,tak podľa odseku 4 nejde o neplatené voľno ale o rodičovskú dovolenku len do 5 rokov dieťaťa? Dobre to chápem?
    veronikasad Ano, len k tej tvojej poslednej vete - do veku 5 rokov veku dieťaťa si môže dočerpať len ten rozdiel, o ktorý skôr nastúpila do práce, ako som uviedla na príklade.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 166

    (1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

    (2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

    (4) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že rodičovskú dovolenku podľa odseku 2 možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši päť rokov veku, a ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa odseku 2 nečerpala.


    Pre zdravé dieťa - podľa ods. 2 je RD do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa ... t. j. ak zamestnanec nastúpi skôr, napr. po roku, tak si "ušetril" dva roky RD, ktoré môže vyčerpať až do 5 rokov dieťaťa.

    Pre dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom - podľa ods. 2 je RD do dovŕšenia 6 rokov dieťaťa ... t. j. ak zamestnanec nastúpi skôr, napr. po 4 rokoch, tak si "ušetril" dva roky RD, ktoré môže vyčerpať až do 8 rokov dieťaťa.


    V oboch prípadoch je zamestnanec vedený u zamestnávateľa na "RD", nie na "neplatenom voľne".
    Počas RD ide u zamestnanca o dôležitú osobnú prekážku v práci, ktorú je zamestnávateľ povinný ospravedlniť (§ 141 ods. 1).
    Zároveň musí zamestnancovi aj počas čerpania RD držať pôvodné miesto.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad O neplatené volno ide v prípade, ak si zamestnanec vyčerpá 3 roky RD a po dovršení 3 rokov veku dieťaťa chce zostať doma so zdravým dieťaťom ...
    avalik Áno ... ja som písala len o dvoch prípadoch a k nim sa vzťahuje aj moje vyjadrenie o neplatenom voľne.
    deha Ďakujem Vám obom, konečne mi to doklaplo, robím to už roky rokúce, ale len teraz mám taký zložitejší prípad, t.j. keď zdravot. indispozíciu matke po 4 roku dieťaťa UPSVAR neodsúhlasil, ale ona sa odvolávala na tieto paragrafy,že do 5 rokov má nárok, ale podľa horeuved.nemá. Mne nakoniec z toho vyplynulo, že v jej prípade ide o stav, kedy si môže požiadať z/ľa len o neplatené voľno do 6 rokov a zájsť na ZP, kde bude fungovať ako poistenec štátu , na SP zatiaľ neviem, ale asi tiež tak. Ďakujem veľmi, preklepli ste to zo všetkých strán.
    veronikasad ano, tak ako píšeš.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.