Zavrieť

Porady

Refundácia DPH zo zahraničia

Vie niekto poradiť ako mám zaúčtovať faktúru zo zahraničia ,ktorá nám dobropisuje uznané vratky DPH. Je na nej čiastka v eurách s mínusom.Je to príjem ovplyvňujúci základ dane? Účtujem v ALFE.ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dancúľ
Vie niekto poradiť ako mám zaúčtovať faktúru zo zahraničia ,ktorá nám dobropisuje uznané vratky DPH. Je na nej čiastka v eurách s mínusom.Je to príjem ovplyvňujúci základ dane? Účtujem v ALFE.ďakujem
PÚ:Nárok na vrátenie dph 378/648. Vrátenie dph 221/378.
V jednoduchom účte: príjem OVZD.
Doplním: Je to v usmernení MF/014716/2006-721.
Naposledy upravil Tweety : 31.07.06 at 06:35
0 0
Dancúľ Dancúľ

Dancúľ je offline (nepripojený) Dancúľ

Tweety ďakujem za odpoveď,ale vie mi niekto ešte poradiť či zaúčtujem došlý dobropis v pohľadávkach s mín.znamienkom a či sa samozdanuje aj vratka DPH zo zahraničia?Ako to zaúčtovať v ALFE,lebo dobropis sa netýka opravy žiadnej faktúry?Ďakujem
0 0
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Vie mi prosim Vas niekto poradit, ked mne na zaklade dohody zahranicna firma preplaca niektore moje N spojene s dodanim sluzby, som platca dph, mam ju vystavovat zaklad+dph, kedze je to dodanie sluzby do zahranicia pre reg.platitela dph v danej krajine?

Mozem si tieto preplatene N narokovat ako dph na vystupe?

Zahr. firma mi ju potom zaplati na moj BU.

A vie mi niekto poradit, ako mam uctovat tuto fa+ked mi ju uhradia na BU, uctujem v ALFE.

Dakujem vsetkym
Naposledy upravil auctovnicka : 19.08.06 at 19:14
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tweety
PÚ:Nárok na vrátenie dph 378/648. Vrátenie dph 221/378.
V jednoduchom účte: príjem OVZD.
Doplním: Je to v usmernení MF/014716/2006-721.
V tejto súvislosti ešte upozorním zadávateľa, že tak ako je vratka dane účtovaná výsledkovo (výnos, príjem) v čase vzniku účtovného prípadu, tak DPH iného ČŠ je nákladom (výdavkom) účtovného obdobia, v ktorom účtovný prípad vznikol. Z hľadiska účtovného musia účtované náklady a výnosy vecne a časovo súvisieť s účtovným obdobím.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Dancúľ
...ale vie mi niekto ešte poradiť či zaúčtujem došlý dobropis v pohľadávkach s mín.znamienkom...
Ak je predmetom fakturácie iba vratka dane, nárok účtujete tak ako uvádza Tweety 378/648 ... a prečo mínusovým znamienkom, keď sa jedná o reálnu plusovú pohľadávku? Alebo máte na mysli niečo iné?
Dancúľ
... či sa samozdanuje aj vratka DPH zo zahraničia?Ako to zaúčtovať v ALFE, lebo dobropis sa netýka opravy žiadnej faktúry?
Predmetom dane je intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, resp. ostatné dodávky riešené zákonom o dani z pridanej hodnoty a daň sa odvádza v prípadoch, keď je osoba povinná platiť daň v zmysle § 69. Vratka dane nie je predmetom ďalšieho zdanenia. Predmetom zdanenia môže byť len dodávka. Do slovenského daňového priznania sa predmetná vratka dane nepremietne. Zaúčtovanie sme už uvádzali. Bolo by rovnaké v akomkoľvek type softvéru. Z hľadiska DPH sa jedná o typ "mimo DPH" (prípadne obdobná softvérová formulácia).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
auctovnicka
Vie mi prosim Vas niekto poradit, ked mne na zaklade dohody zahranicna firma preplaca niektore moje N spojene s dodanim sluzby, som platca dph, mam ju vystavovat zaklad+dph, kedze je to dodanie sluzby do zahranicia pre reg.platitela dph v danej krajine?

Mozem si tieto preplatene N narokovat ako dph na vystupe?
Veľmi málo informácií na zodpovedanie otázky. Doplňte o aké služby sa jedná, kto a čo si objednal.
0 0
Dancúľ Dancúľ

Dancúľ je offline (nepripojený) Dancúľ

Jana Acsová
Ak je predmetom fakturácie iba vratka dane, nárok účtujete tak ako uvádza Tweety 378/648 ... a prečo mínusovým znamienkom, keď sa jedná o reálnu plusovú pohľadávku? Alebo máte na mysli niečo iné?
Predmetom dane je intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, resp. ostatné dodávky riešené zákonom o dani z pridanej hodnoty a daň sa odvádza v prípadoch, keď je osoba povinná platiť daň v zmysle § 69. Vratka dane nie je predmetom ďalšieho zdanenia. Predmetom zdanenia môže byť len dodávka. Do slovenského daňového priznania sa predmetná vratka dane nepremietne. Zaúčtovanie sme už uvádzali. Bolo by rovnaké v akomkoľvek type softvéru. Z hľadiska DPH sa jedná o typ "mimo DPH" (prípadne obdobná softvérová formulácia).
Mám na mysli,že mi prišla faktúra z Čiech na ktorej je napísané,že mi dopropisujú vratku DPH zo zahraničia ale s mínusovým znamienkom, čiže oni mi ju zaplatia.Jedná sa o to že som celý rok nakupovala PHM v zahraničí,aj som ju účtovala s DPH podľa bločku a cez agentúru som si nárokovala vratku DPH a teraz mi ju idú vrátiť.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dancúľ
Mám na mysli,že mi prišla faktúra z Čiech na ktorej je napísané,že mi dopropisujú vratku DPH zo zahraničia ale s mínusovým znamienkom, čiže oni mi ju zaplatia.Jedná sa o to že som celý rok nakupovala PHM v zahraničí,aj som ju účtovala s DPH podľa bločku a cez agentúru som si nárokovala vratku DPH a teraz mi ju idú vrátiť.
Správnu odpoveď som ti predsa napísala v príspevku č.2.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Dancúľ
Mám na mysli,že mi prišla faktúra z Čiech na ktorej je napísané,že mi dopropisujú vratku DPH zo zahraničia ale s mínusovým znamienkom, čiže oni mi ju zaplatia.Jedná sa o to že som celý rok nakupovala PHM v zahraničí,aj som ju účtovala s DPH podľa bločku a cez agentúru som si nárokovala vratku DPH a teraz mi ju idú vrátiť.
Mám skúsenosť s úhradou faktúr za účasť na veľtrhu v Brne. Brnenské výstavisko vyfakturovalo služby s DPH v zmesle zákona o DPH v ČR. SLovenská firma na konci roka po dosiahnutí stanovenej sumy v Euro požiada MF ČR, alebo Finančný úrad v PRAHA 1 (už si to presne nepamätzám) a DPH sa vŕáti na základe oprávnenej požiadavky na slovensko. Vrátená DPH sa účtuje do výnosov mám pocit v tom roku v ktorom je poukázaná.

apo
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Pripájam sa k príspevku, keďže sa rieši refundácia DPH, sme dopravná firma a vratky DPH zo zahraničia nám vybavuje firma Shell - máme Shell karty, na ktoré vodiči tankujú a firma nám do 2 týždňov vráti DPH zo zahraničia - vracia nám ju prostredníctvom DBS - pošle nám súhrnné vyúčtovanie, ktoré obsahuje tento DBS vratky DPH. Vediem jednoduché účtovníctvo a chcem vedieť či si v priebehu roka túto vratku DPh nemôžem zaúčtovať so znamienkom mínus do výdavkov??? Bol by to potom podobný systém ako slovenská DPH, zdá sa mi to byť logickejšie ako si navyšovať zdaniteľné príjmy. Každý rozpráva len o tom, že v novom roku vrátia DPH za starý rok - to je jasné, že keď v starom roku šlo o výdavok, v novom to už musí byť príjem, ale keď ide o ten istý rok nemôžem zaúčtovať: Daň.výdavok:nákup PHM 1190,- EUR a o 2 týždne keď mi príde DBS DPH -190,- EUR -daň.výdavok s mínusom. Výsledok toho celého bude, že v daňových výdavkoch na PHM budem mať 1000 EUR. Ďakujem vopred za odpoveď
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Vrátim sa k tejto téme. Podľa usmernenia PHM celé s DPH na 501 a vrátenie DPH na 648. Chcem sa spýtať na praktickú stránku. Ak to budem takto účtovať len na základe faktúry a dobropisu stratím prehľad koľko DPH mám na vrátenie. Mohlo by účtovanie byť nasledovné:
faktúra PHM celá čiastka 501/321 a DPH 378/648
dobropis DPH 321/378
na 378 bude vždy zostatok k vráteniu DPH.
0 0
Torhorc Torhorc

Torhorc je offline (nepripojený) Torhorc

ANNA Pozri príspevok
Vrátim sa k tejto téme. Podľa usmernenia PHM celé s DPH na 501 a vrátenie DPH na 648. Chcem sa spýtať na praktickú stránku. Ak to budem takto účtovať len na základe faktúry a dobropisu stratím prehľad koľko DPH mám na vrátenie. Mohlo by účtovanie byť nasledovné:
faktúra PHM celá čiastka 501/321 a DPH 378/648
dobropis DPH 321/378
na 378 bude vždy zostatok k vráteniu DPH.
Z mojej skúsenosti viem, že sa mi nevracia 100% zaplatenej dph. A tak o tom radšej účtujem až v momente prijatia dokladu o vrátení dph 378/648.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Prosím vás a ako to odsúhlasujete na konci roka? Veď ja vôbec neviem, čo mi vlastne vrátia cez Shell. Môžem sa vlastne pridržiavať iba došlých dobropisov zo Shell. Teraz to mám zaúčtované následovne: faktúry z čerpania zo zahraničia normálne do nákladov 111/321. A dobropis vo výnosoch 378/648.
A ako mám odsúhlasiť, že je to dobre? Či mám čakať, ak mi príde dobropis v ďalšom roku, naúčtujem to do ďalšieho roka. Všetky dobropisy, ktoré mi došli a týkali sa roka 2007 so zaúčtovala do r.07. Je to takto v poriadku?
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Nám chodia tiež faktúry zo Shellu a tiež moja kamoška robí v inej dopravnej firme a Shellka jej vybavuje refundáciu DPH. My sme sa o tom bavili - obe máme jednoduché účtovníctvo a myslíme si že máme účtovať na základe dokladu a ako doklad o vrátení DPH mám dobropis - takže účtujeme to do výdavkov so znamienkom mínus. Samozrejme len faktúry počas roka, -teda okamžite vybavenú DPH. Ak ide o náklad starého roka a DPH nám vrátia v novom - musím to zaúčtovať do príjmu v novom roku. Nám to tiež pripadalo nelogické dávať dobropisy do príjmu a navyšovať si nereálne príjmy - tak to riešime prakticky podobne ako slovenskú DPH.
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Prosím vás aké je správne účtovanie refundácie na konci roka? Počas roka účtujem na 378, pretože zaúčtujem v dobe keď podám žiadosť, ale na konci roka ešte žiadosť nebudem mať podanú za 4.štvrťrok, tak sa radšej spýtam.
Žiadosť o refundáciu si podáme v roku 2010, ale výnosy z refundácie patria do roka 2009, neviem ale či je správne zaúčtovanie:
378/648 alebo je správne 385/648???
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Silvia123 Pozri príspevok
Prosím vás aké je správne účtovanie refundácie na konci roka? Počas roka účtujem na 378, pretože zaúčtujem v dobe keď podám žiadosť, ale na konci roka ešte žiadosť nebudem mať podanú za 4.štvrťrok, tak sa radšej spýtam.
Žiadosť o refundáciu si podáme v roku 2010, ale výnosy z refundácie patria do roka 2009, neviem ale či je správne zaúčtovanie:
378/648 alebo je správne 385/648???
Mám pocit, že som niekde čítal, že výnos sa v tomto prípade účtuje až v roku keď peniaze prídu. Nemáme istotu, že pohľadávka sa zmení na peniaze, respektíve v celej výške.

apo
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Ahoj Apo, my vybavujeme refundáciu len zo SI a ČR si sami a to len z PHM a dialnic faktúry zo Shell, takže nie je dôvod aby nám nebola táto DPH vrátená a ešte mi Shellka dobropisom v roku 2010 vracia daň z ostatných krajín z posledných 2 faktúr zo Shell roka 09-takže tam mám už úplnú istotu že ju mám vlastne vrátenú, ale až v roku 2010. Rok dozadu som sa pýtala tu na porade do ktorého obdobia túto nevrátenú DPH zaúčtovať a poradili mi že do starého roka, ako protiúčet som sa vtedy nepýtala ale použila som 385, ale to sme s účtom ešte len začínali, tento rok som všetky pohľadávky z daňového úradu zo zahr. zapisovala do ostatných pohľadávok a účtovala na 378, tak neviem či má zmysel to preúčtovávať na 385 -pri tých pohľadávkach pri ktorých ešte nemám žiadosť.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Účtu 385 lepšie svedčí súvzťažnosť s účtom 60x. Aspoň v súvzťažnostiach je uvedený iba takýto príklad.

Takže potom účtu 378 by podľa mňa lepšie svedčila súvzťažnosť s účtom 648 a je uvedená aj v súvzťažnostiach.

Pozeral som súvzťažnosti od pani Cenigovej.

Pozdravujem.

apo
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Ďakujem za odpoveď, tak nebudem vymýšľať, len som nevedela či to náhodou nemám rozlíšiť, vzhľadom k tej nepodanej žiadosti som to brala tak, že mi pohľadávka v roku 2009 vlastne zatiaľ nevznikla, ale viem že mi vznikne ak tú žiadosť podám, takže mám zatiaľ len v roku 2009 očakávaný príjem. Ale v podstate nemá to žiaden vplyv na účtovníctvo, tak to nechám ako si písal pekne na 378.
0 0
NEILOS NEILOS

NEILOS je offline (nepripojený) NEILOS

da sa uplatnit DPH z blockov za naftu tankovanu a platenu v zahranici?

Konkretne - tankoval som v ČR, Rakusku, Nemecku - viem si uplatnit DPH z tychto PHM?

Vdaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať