Zavrieť

Porady

Krátenie dovolenky

Chcem sa spýtať či správne rozumiem zákonu ohľadom čerpania materskej dovolenky a kráteniu dovolenky.

Deň pôrodu mám stanovený 14.5.2018, nástup na materskú dovolenku bude 2.4.2018. Keďže mi vzniká nárok na 34 týždňov, MD sa bude končiť 25.11.2018.

Zamestnaná som od 11.2013.
V roku 2018 bolo čerpanie dovolenky 6 dní starej + 5 dní novej.
Nebola žiadna PN.

V zákonníku práce § 109 sa píše
Krátenie dovolenky
(1) ... môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu..

Nakoľko zameškané pracovné dni sa mi začnú rátať od 26.11.2018, bude to menej ako 100 dní a teda mala by som mať nárok na plný počet dní dovolenky za kalendárny rok 2018.
Správne ?

- Jana
Naposledy upravil jani11 : 22.03.18 at 10:35 Dôvod: doplnenie info
veronikasad Do nástupu na MD pracovala, alebo bola PN?
jani11 Ziadna PN.. zamestnana od 11.2013
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Za rok 2018 budeš mať ročný nárok na dovolenku nekrátený. Samozrejme za predpokladu, že tvoj PP trval už 1.1. a nebudeš mať neodpracovaných dní viac ako 100. (DPN...) MD sa počíta do odpracovaných dní.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jani11 ďakujem za Vašu odpoveď. viete mi prosím aj povedať na koho sa obrátiť v prípade, že náš účtovník mi bude naďalej tvrdiť, že sa mi dovolenka krátiť má ?
    Tweety argumentovať §109
    karka Zamestnankyňa nastupujúca na materskú má podľa Zákonníka práce nárok na dovolenku za celý kalendárny rok. Z dôvodu čerpania materskej dovolenky sa zamestnankyni dovolenka nekráti, nakoľko sa materská dovolenka považuje podľa § 144 ods. 4 Zákonníka práce za výkon práce.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.