Zavrieť

Porady

faktura s DPH od neplatcu DPH

Dostal som fakturu do dodavatela s vycislenou DPH. V identifikacnych udajoch sa IC DPH dodavatela nenachadza, na www.drsr.sk sa jeho cislo DIC nenachadza, teda velmi pravdepodobne platitel DPH nie je.
Co teraz s tou fakturou, mozem si uplatnit DPH alebo nie? Dodavatela som ziadal o opravu faktury, ale kedze peniaze uz dostal, nechce sa tym zaoberat a povie ze o tyzden ju posle a stale nic.
Ak by som si tu DPH narokovat nechcel, ako ju mam zauctovat, ako danovy vydaj alebo nedanovy?
Usporiadat
danusi danusi

danusi je offline (nepripojený) danusi

Ak on vyfakturoval cenu i DPH, bol dodávateľ povinný túto DPH odviesť DU. Ale keďže nemá pridelené IČ DPH, nemáte nárok na odpočet DPH. Ja by som celú sumu dala ako daňový náklad. Veď tak sa vždy postupuje od neplatiteľa DPH, prípadne by som kontaktovala DU.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

dakujem za odpoved.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pozor! Pred časom sa tu spomínal takýto prípad....kontrola dodanila DPH odberateľovi na základe prijatej faktúry, kedy dodávateľ nebol platiteľom ale faktúru vystavil s daňou. Odberateľ bol vlastne potrestaný za dodávateľa. Žiaľ, neviem, kde ten príspevok hľadať.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Paula
Pozor! Pred časom sa tu spomínal takýto prípad....kontrola dodanila DPH odberateľovi na základe prijatej faktúry, kedy dodávateľ nebol platiteľom ale faktúru vystavil s daňou. Odberateľ bol vlastne potrestaný za dodávateľa. Žiaľ, neviem, kde ten príspevok hľadať.
Ako Pauli mohli dodaniť dodávateľa? Tomu nerozumiem. Dodávateľ uplatnil daň (nesprávne) a odberateľ by mal k predmetnému pristúpiť ako platiteľ dane. Neviem, aké iné dodanenie by mohlo pripadať do úvahy.
0 0
danusi danusi

danusi je offline (nepripojený) danusi

Daňák dodaní len v prípade, ak sa jedná o platiteľa DPH, ktorý vystaví fa bez DPH. Toto je opačný prípad.Alebo mu dodanila to, čo si uplatnil na vstupe a nemal na to právo. Inak to nevidím.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
No mohlo by sa to týkať prípadu, ak by platiteľ uplatnil odpočítanie dane, ktorú mu vyčíslil neplatiteľ. Iba to ma napadá ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Sme písali všetci traja naraz ... a o tom istom .-)
0 0
suzuki suzuki

suzuki je offline (nepripojený) suzuki

podľa mňa to odberateľovi nedodanili, ale žiadali naspäť DPH, ktorú si neprávom nárokoval. A myslím, že by daňová kontrola na daň z príjmu túto DPH ani neuznala do daňových nákladov.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

dakujem vam vsetkym. cize DPH si uplatnit nemozem a nemozem si ju ani narokovat ako danovy naklad?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
duficek
...cize DPH si uplatnit nemozem a nemozem si ju ani narokovat ako danovy naklad?
DPH nie ... ale daňový náklad by to byť podľa môjho názoru mohol. Ešte by bolo dobré uvažovať o vrátení faktúry na prepracovanie.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

Jana Acsová
DPH nie ... ale daňový náklad by to byť podľa môjho názoru mohol. Ešte by bolo dobré uvažovať o vrátení faktúry na prepracovanie.
ako som uz hore pisal, prepracovanie sa zo strany dodavatela nekona, uz od jula tohto roka ho o to ziadam. akurat spracuvam DPH k 3.Q a prechadzam kontrolne zaznamy.
dam teda celu fakturu do nakladov, vdaka
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Paula
Pozor! Pred časom sa tu spomínal takýto prípad....kontrola dodanila DPH odberateľovi na základe prijatej faktúry, kedy dodávateľ nebol platiteľom ale faktúru vystavil s daňou. Odberateľ bol vlastne potrestaný za dodávateľa. Žiaľ, neviem, kde ten príspevok hľadať.
Pauli, skúsim to nájsť, pretože som to bola ja... Bolo to niekde o daňových kontrolách. Pohrabem sa v tom
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

už to mám:

http://www.porada.sk/t12509-p3-kontr...ola#post135694


môj prípad začína od príspevku 29 a tiahne sa aj ďalej...

Smutný prípad
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Aha, som si nepamätala ako to presne bolo... ospravedlňujem sa za chaos, ktorý som spôsobila vyššie.
Naposledy upravil Paula : 18.10.06 at 15:00
0 0
iris07 iris07

iris07 je offline (nepripojený) iris07

Ahojte, mám daňovú kontrolu a vypočítali mi, že mám v r. 2004 na faktúrach za 50.000,- DPH od dodávateľov, ktorí neboli platitelia DPH. Ja mám od nich na faktúre uvedenú sumu DPH aj ich IČ DPH. Požadujú od nás doplatenie celej DPH. Nerozumiem, prečo si ju nepýtajú od tej firmy, ktorej som ju uhradila. Mám nejakú šancu na odvolanie a môžu mi dať ešte aj penále? (v tomto http://www.porada.sk/t12509-p3-kontr...ola#post135694 príspevku som odpoveď nenašla.)
neviem, prečo mám platiť tie peniaze 2-krát!
ďakujem za radu
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

no to je snad zly sen s tymito DPHckami 2x platenymi !!!
mal by sa jednoznacne zmenit zakon o DPH alebo aspon ist po tych, co tu DPH mali statu odviest....a nie vybrat si jednoduchsiu cestu a ozobracit poctiveho platica
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

iris07
Ahojte, mám daňovú kontrolu a vypočítali mi, že mám v r. 2004 na faktúrach za 50.000,- DPH od dodávateľov, ktorí neboli platitelia DPH. Ja mám od nich na faktúre uvedenú sumu DPH aj ich IČ DPH. Požadujú od nás doplatenie celej DPH. Nerozumiem, prečo si ju nepýtajú od tej firmy, ktorej som ju uhradila. Mám nejakú šancu na odvolanie a môžu mi dať ešte aj penále? (v tomto http://www.porada.sk/t12509-p3-kontr...ola#post135694 príspevku som odpoveď nenašla.)
neviem, prečo mám platiť tie peniaze 2-krát!
ďakujem za radu
No, treba si prečítať príspevky aj tie za tým, tam som už konkrétne písala (a zdá sa mi - vlastne určite áno), že aj viacerí sa o tom rozpisovali - jednoducho nemáš šancu proti DU. Odvolať sa môžeš, za vyskúšanie nič nedáš, ale zákon hovorí, že za odpočet DPH si zodpovedná Ty. Takže je viac než pravdepodobné, že Ti to dodania, spenalizujú a sankcionujú... Skús prečítať aj tie ďalšie príspevky, odrážaj sa od môjho nicku, po mojich príspevkoch je vždy diskusia na túto tému.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

je nejaka moznost prevencie ? ako sa ja dozviem, ze moj dodavatel zaplatenu DPH odviedol statu....je to vobec mozne?
0 0
vebe vebe

vebe je offline (nepripojený) vebe

odpočítanie DPH nie je možné uplatniť, ale do daňových výdavkov by som to dala. Veď aj DPH, ktorú si nemôžeme (z rôznych príčin, ako napríklad prenájom osobného auta) uplatniť, môžeme započítať do daňových nákladov. Ide tu o dodržanie zákona o DPH.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

§69 zákona o DPH
10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať