Zavrieť

Porady

Kontrola DPH za 1. a 2. štvrťrok 2005

Klient má daňovú kontrolu pre nadmerný odpočet DPH za 1.q. 2005. Následne po Dú otvoril aj kontrolu za 2. q. 2005, nakoľko tu bolo odpočítanie dane z 1. q od povinnosti za 2.q. Potiaľto je to logické. Dnes si žiadajú aj pracovné zmluvy, prihlášky do poisťovní a mzdy. Kontrola je na DPH, doteraz to nikdy nežiadali, zaujíma ma názor poraďákov, z akého dôvodu sa personalistika a mzdy týkajú DPH, no neviem.

Ďakujem za názory
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Ešteže poniektorí sme z Košíc.....
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

To Ti je hej!
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Ja som v Trnave nemala nikdy problém Ale aj Tu musia rozhodovať podľa spoločných predpisov. Myslím, že ide o smernicu DR SR?!
Držím palce, aj by som tiež bojovala, bez boja sa nevyhráva, ale ani neprehráva!
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Platí to už aspoň 10 rokov a na celom Slovensku,nebude to len v Trnave
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Marianna01
Ahojte všetci, ... Mimochodom, ide o Trnavu. Majte sa tam na pozore!!!
Ja som mala podobné, tiež v TT, ale malo to opodstatnenie, nakoľko FO fakturovala s DPH - vôbec toho "podnikateľa" netrápilo, ani nechyroval o tom, že plátcom sa musí stať, nebol ním...("zvládal papiere sám "), po kontrole dobehol ku mne, samozrejme DPH mu dali odviesť aj s prísl. penále a všetkým ktorým fakturoval napísali a tiež od nich DPH vyžiadali späť...!!! (na čom sa dľa mňa štát nabalil...., ale zákon je zákon...)
Takže doporučujem preverovať či je dodávateľ plátcom DPH, to, že má faktúru s DPH, v tomto svete neznamená, že ju odvádza a ním aj je....
nuž sme kadejakí.....
inak v TT nemám problém....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bepo
Platí to už aspoň 10 rokov a na celom Slovensku,nebude to len v Trnave
platí len to, že dodávateľ v čase dodania tovaru musí byť registrovaný platiteľ, ak chce vystaviť faktúru s DPH. Toto si žiaľ musí preverovať a zodpoveda za to dodávateľ. A je to v poriadku, tak odberateľa nemajú prečo stíhať.
Ale ak dodávateľ nie je registrovaný, tak pýtajú DPH od obidvoch. Je to surové, ale je to zo zákona a tam si nepomôžeme. Naozaj si to treba u dodávateľa preveriť. A to aj stálzch dodávateľov, ved na webe to je, už to nie je taký problém ako kedysi.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Lidka a kde na webe to prosím ťa je?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

pyton
Lidka a kde na webe to prosím ťa je?
Tiež by som rada vedieť, ako sa dopátram, či môj dodávateľ má alebo nemá "daňovú disciplínu".
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

www.drsr.sk - overovanie IČ DPH na Slovensku - po zadaní IČ DPH sa dozviete, od akého dátumu je platca DPH. Samozrejme, že nie či ju odvádza.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Lida
platí len to, že dodávateľ v čase dodania tovaru musí byť registrovaný platiteľ, ak chce vystaviť faktúru s DPH. Toto si žiaľ musí preverovať a zodpoveda za to dodávateľ. A je to v poriadku, tak odberateľa nemajú prečo stíhať.
Ale ak dodávateľ nie je registrovaný, tak pýtajú DPH od obidvoch. Je to surové, ale je to zo zákona a tam si nepomôžeme. Naozaj si to treba u dodávateľa preveriť. A to aj stálzch dodávateľov, ved na webe to je, už to nie je taký problém ako kedysi.
Niekedy v 93-94 roku DU vymáhal od firmy kde som začínal DPH ktorú neodviedol ich dodávateľ,neviem ako to skončilo ale bolo to aspoň 10 rokov dozadu,asi sa to často neuplatňuje ale nie je to novinka
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Chcela by som sa pridať k tejto debate a opýtať sa, či je nejaký predpis ako často môže kontrolovať DÚ oprávnenosť odpočtu DPH.

Som štvrťročným platcom DPH a mávam a aj budem mať pravidelne nadmerný odpočet. Mala som za minulý rok 2 miestne zisťovania, ktoré prebehli bez problémov. Dnes mi volali z Dú, že chcú opäť kontrolovať ďalšie dva kvartály /už im nestačí len jeden/. Daný pracovník ani nevedel, že som vôbec nejakú kontrolu už mala.
Mám počítať s tým, že ju teraz budem mávať každý štvrťrok?
Nestačí im, že vidia, že je to OK a že ten odpočet jednoducho bude vždy?

Aké máte skúsenosti?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ja som mala nadmer.odpočet hned 1Q, ako sa začalo podnikať a hned o mesiac sa mi ozvali na kontrolu. Ja som počula, že v priebehu 5 rokov by ťa mali skontrolovať, ale čo je na tom pravdy neviem. Ak si mal minulý rok kontrolu ešte pred 1.5.2004 a teraz o ďalší rok znova, mávaš stále nadm.odpočty tak ich môžeš očakávať častejšie a nečuduj sa . Ved ked nájdu chybu sú za to odmeňovaný. No chcú si ťa skontrolovať asi preto lebo ti vychádza až moc veľký, ale naozaj veľký nadmer.odpočet. Podľa mňa si ťa teraz prevetrajú a už ti dajú pokoj. Záleží hlavne aký je veľký nadmerák. Ak sa jedná o milióny tak sa nečuduj.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
lutik
Chcela by som sa pridať k tejto debate a opýtať sa, či je nejaký predpis ako často môže kontrolovať DÚ oprávnenosť odpočtu DPH.

Som štvrťročným platcom DPH a mávam a aj budem mať pravidelne nadmerný odpočet. Mala som za minulý rok 2 miestne zisťovania, ktoré prebehli bez problémov. Dnes mi volali z Dú, že chcú opäť kontrolovať ďalšie dva kvartály /už im nestačí len jeden/. Daný pracovník ani nevedel, že som vôbec nejakú kontrolu už mala.
Mám počítať s tým, že ju teraz budem mávať každý štvrťrok?
Nestačí im, že vidia, že je to OK a že ten odpočet jednoducho bude vždy?

Aké máte skúsenosti?
Nie je mi jasné, ako budeš mať stále nadmerné odpočty ? Potom znamená, že máš trvale vyššie vstupy ako výstupy, to znamená, že budeš neustále v strate ?! Alebo máš veľké počiatočné investície ?
Nechcem vyzvedať, to len tak na okraj
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

ajobs
Nie je mi jasné, ako budeš mať stále nadmerné odpočty ? Potom znamená, že máš trvale vyššie vstupy ako výstupy, to znamená, že budeš neustále v strate ?! Alebo máš veľké počiatočné investície ?
Nechcem vyzvedať, to len tak na okraj
Asi export
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Nie, ide o to, že ja fakturujem bez DPH, lebo je to oslobodené od DPH, ale dostávam faktúry s DPH a to musím aj zaplatiť.
Z toho mi vzniká ten nadmerný odpočet.
Nerobím takmer žiadne obchody, kde by som mohla aj ja fakturovať DPH.

A nejde o žiadne milióny, takže nechápem, prečo to musia tak často kontrolovať.
Chcela som len vedieť, či nie sú aj nejaké obmedzenia, koľkokrát môžu kontrolovať. Hlavne, keď nič nenašli a všetko bolo bez pripomienok.
Či budú kontrolovať dovtedy, kým niečo nenájdu?
Ale keď nemajú čo??
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ahojte, tak čo viem ohľadom kontrôl DPH je:
1. Každý novo registrovaný platca DPH musí mať /aspoň podľa zákona/ kontrolu na 1. zdaň. obdobie
2. Kontrola by mala dôjsť, aj keď je nadmer. odpočet vyšší ako 20.000,-
3. Ak vám skontrolovali napr. 1. Q 2005, ešte to neznamená, že vám na ten istý kvartál nepríde ďalšia kontrola - vyššieho stupňa. V našom štáte prvostupňových kontrolórov môže skotrolovať kontrola a tú ďalšia kontrola... milé, že?

A teraz k tej mojej kontrole slávnej: dodávateľ BOL platcom DPH, riadne zaregistrový, riadne IČ DPH... nech si DU naháňa jeho, no nie?
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
lutik
Nie, ide o to, že ja fakturujem bez DPH, lebo je to oslobodené od DPH, ale dostávam faktúry s DPH a to musím aj zaplatiť.
Z toho mi vzniká ten nadmerný odpočet.
Nerobím takmer žiadne obchody, kde by som mohla aj ja fakturovať DPH.

A nejde o žiadne milióny, takže nechápem, prečo to musia tak často kontrolovať.
Chcela som len vedieť, či nie sú aj nejaké obmedzenia, koľkokrát môžu kontrolovať. Hlavne, keď nič nenašli a všetko bolo bez pripomienok.
Či budú kontrolovať dovtedy, kým niečo nenájdu?
Ale keď nemajú čo??
Ja som asi pre 4 rokmi mávala pomerne často nadmeráky a chodili dovtedy a zakaždým, kým som mala nadmeráky cca 25.000,- Sk. Keď som nemala NO nechodili. Keď to boli kvartále za sebou tak boli každý kvartál.
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

Ja si myslim, ze je to individualne. Napr. ja som mala kontrolu ked sme sa zaregistrovali za platcu DPH, a odvtedy som ich ani nevidela hoci mam kazdy Q nadmerny odpocet aj viac ako 20 000,- SK.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
judy
Ja si myslim, ze je to individualne. Napr. ja som mala kontrolu ked sme sa zaregistrovali za platcu DPH, a odvtedy som ich ani nevidela hoci mam kazdy Q nadmerny odpocet aj viac ako 20 000,- SK.
Nechcem kuvíkať, ale určite prídu
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ked som este robila vo vacsej firme, v ktorej bol v prevaznej miere export, mavali kazdy mesiac nadmerny odpocet niekolko sto tisic az milion. Kontrola chodila kazdy mesiac, lebo to vraj mali v internych smerniciach. Prve mesiace som bola z toho dost nervozna, aj ked som bola presvedcena, ze je vsetko v poriadku, ale po case som si na to zvykla a nerobilo mi to ziadne problemy, akurat to bola trochu strata casu. Myslim si, ze to nebola ziadna sikana, ale danovi kontrolori si konali povinnost. A ziskala som tym to, ze som mala istotu, ze naozaj robim dobre. Danovi uradnici su tiez len ludia a netreba mat z nich strach ani sa k nim chovat servilne, ak viete, ze robite spravne (zaiste, sem-tam sa mala chybicka moze vyskytnut, ale chybu nespravi len ten kto nic nerobi ).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať