Zavrieť

Porady

Kontrola DPH za 1. a 2. štvrťrok 2005

Klient má daňovú kontrolu pre nadmerný odpočet DPH za 1.q. 2005. Následne po Dú otvoril aj kontrolu za 2. q. 2005, nakoľko tu bolo odpočítanie dane z 1. q od povinnosti za 2.q. Potiaľto je to logické. Dnes si žiadajú aj pracovné zmluvy, prihlášky do poisťovní a mzdy. Kontrola je na DPH, doteraz to nikdy nežiadali, zaujíma ma názor poraďákov, z akého dôvodu sa personalistika a mzdy týkajú DPH, no neviem.

Ďakujem za názory
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
lutik
Nie, ide o to, že ja fakturujem bez DPH, lebo je to oslobodené od DPH, ale dostávam faktúry s DPH a to musím aj zaplatiť.
Z toho mi vzniká ten nadmerný odpočet.
Nerobím takmer žiadne obchody, kde by som mohla aj ja fakturovať DPH.

A nejde o žiadne milióny, takže nechápem, prečo to musia tak často kontrolovať.
Chcela som len vedieť, či nie sú aj nejaké obmedzenia, koľkokrát môžu kontrolovať. Hlavne, keď nič nenašli a všetko bolo bez pripomienok.
Či budú kontrolovať dovtedy, kým niečo nenájdu?
Ale keď nemajú čo??
Vďaka za vysvetlenie.
0 0
luu luu

luu je offline (nepripojený) luu

lutik
Nie, ide o to, že ja fakturujem bez DPH, lebo je to oslobodené od DPH, ale dostávam faktúry s DPH a to musím aj zaplatiť.
Z toho mi vzniká ten nadmerný odpočet.
Nerobím takmer žiadne obchody, kde by som mohla aj ja fakturovať DPH.

A nejde o žiadne milióny, takže nechápem, prečo to musia tak často kontrolovať.
Chcela som len vedieť, či nie sú aj nejaké obmedzenia, koľkokrát môžu kontrolovať. Hlavne, keď nič nenašli a všetko bolo bez pripomienok.
Či budú kontrolovať dovtedy, kým niečo nenájdu?
Ale keď nemajú čo??
Ak fakturuješ plnenia oslobodené od dane, nemôžeš si odpočitať daň na vstupe. Pozri zákon o DPH, paragraf 49 odstavec 3. Ak fakturuješ aj plnenia s DPH aj oslobodene od dane, musiš použivať koeficient podľa paragr. 50.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ja som raz mala odpočet 9000,- SK (predtým bola vždy d. povinnosť) a hneď prišli na kontrolu. Dopadla OK. Mesiac na to som mala odpočet skoro 1 mil. a vrátili mi ho bez toho, aby si to prišli skontrolovať. Bolo to v BA.
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

luu
Ak fakturuješ plnenia oslobodené od dane, nemôžeš si odpočitať daň na vstupe. Pozri zákon o DPH, paragraf 49 odstavec 3. Ak fakturuješ aj plnenia s DPH aj oslobodene od dane, musiš použivať koeficient podľa paragr. 50.
Možno faktúruje do iného členského štátu, možno sa zle vyjadril/a
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Marianna01
A teraz k tej mojej kontrole slávnej: dodávateľ BOL platcom DPH, riadne zaregistrový, riadne IČ DPH... nech si DU naháňa jeho, no nie?
Marianna, daj nám vedieť, ako sa tvoj prípad skončil .
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Dnes mám daňovú kontrolu na DPH..
každú chvíľu čakám, kedy mi zaklopú na dvere :-(
chcem byť kľudná, no priznávam, že to ani trochu nejde, brrr
držte mi palce
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Veľmi sa ospravedlňujem, že som neodpovedala, nejak mi tá kontrola vyfučala z hlavy...:p
Neviem, ako kontrola dopadla. Majitelia sa rozhodli firmu predať aj so záväzkom voči DU. Takže kontrolu rieši nový majiteľ. Neviem, ako to dopadne. V každom prípade som bola rozhodnutá biť sa do poslednej kvapky krvi , ale keď som prípad konzultovala, nedávali mi veľkú nádej na prežitie... Ale sa mi teraz sranduje! Nie, už vážne, žiaľ, pravdepodobne sa už ani nedozviem, ako sa to celé skončí.
Týmto chcem všetkým poďakovať za morálnu podporu v ťažkých chvíľach, keď som bola na pokraji krízy hraničiacej s panikou a dúfam, že takýchto zážitkov budeme mať všetci čo najmenej. Všetkým, ktorým začala kontrola, držím palce, aby to v zdraví prežili.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Marianna01
. Majitelia sa rozhodli firmu predať aj so záväzkom voči DU. Takže kontrolu rieši nový majiteľ.
Dík Marianna za spravodajstvo a dovolím si mimo témy poznamenať:
To je millá náhodička..... , dúfam si si po utrpení zhlboka vydýchla .
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Aaaaaano, veľmi milá...... Hlavne potešila
0 0
retep retep

retep je offline (nepripojený) retep

Správca dane respektíve kontrolná skupina Vám musí podľa § 15 ods.5 písm. a predložiť poverenie na výkon kontroly. Na tomto je presne určený rozsah kontroly a kontrolované zdaňovacie obdobie. Toto udáva rámec a rozsah kontroly. Pri kontrole DPH teda je zrejmé, že sa kontrolujú doklady, evidencie DPH, hlavná kniha,denník, zmluvy týkajúce sa predkladaných dokladov/leasing, nájomné a pod./ V protole z daňovej kontroly sa musia uviesť skontrolované doklady § 15 ods.11. Podľa môjho názoru mzdová agenda nesúvisí s Vami uvádzaným rozsahom kontroly a nemá priamy vplyv na kontrolu DPH a na jej výsledok .Teda nejde o rozsah nevyhnutne potrebný na dosiahnutie účelu podľa zákona 511/1992 Zb.v znení n.p.
Ak majú zamestnanci správcu dane preveriť nejaké skutočnosti je potrebné toto riešiť formou MZ a následne zápisnicou z MZ. /§ 14 zákona/ Vami uvádzané riešenie nie je najšťastnejšie. Je možné použiť z Vašej strany § 50 zákona 511/1992 Zb. a podať námietku proti postupu správcu dane.
0 0
Elen1 Elen1

Elen1 je offline (nepripojený) Elen1

Môžem otázočku???

PO sa stala platcom DPH od 01.01.2005. V júli 2005 bola vykonaná kontrola za I. kvartál. V decembri 2005 mi konateľ predložil doklady z I. kvartálu /bločky z RP/. Ako postupovať??? Môžem urobiť opravnú DPH za I. kvartál, alebo môžem dať tieto doklady do IV. kvartálu???
0 0
Elen1 Elen1

Elen1 je offline (nepripojený) Elen1

Nie som si istá, ale nie je niekde v zákone, že pokiaľ bola vykonaná kontrola za I. zdaňovacie obdobie, toto obdobie sa už nesmie meniť???
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Podľa mňa môžeš urobiť nové DP, ale určite Ti príde opäť kontrola.
Do IV. Q. určite nie.
Jedine marcové bločky môžeš zaúčtovať do 2.Q. - a budeš musieť opraviť aj 2.Q.
0 0
Elen1 Elen1

Elen1 je offline (nepripojený) Elen1

Ďakujem veľmi pekne
0 0
endzi1 endzi1

endzi1 je offline (nepripojený) endzi1

zdravim vsetkych poradakov. Ja som mala podobny pripad, ked ku vykonu kontroly za 2Q/2003 dU ziadal odo mna kopie zmluv o pozicke, ktore v ziadnom pripade nesuviseli s dph a ani s uvedenym obdobim.
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Muška
Podľa mňa môžeš urobiť nové DP, ale určite Ti príde opäť kontrola.
Do IV. Q. určite nie.
Jedine marcové bločky môžeš zaúčtovať do 2.Q. - a budeš musieť opraviť aj 2.Q.
Taky bych určitě nepředělávala DP za kontrolované období. Nevím sice přesně jak na Slovensku, ale v Čechách lze uplatnit daňový výdaj nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém k přijatému plnění došlo. Původně jsem si myslela, že je to u vás podobně, ale našla jsem jen §51:
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);
ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
....pořád se učím
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať