Zavrieť

Porady

Koniec PP a nevyčerpaná dovolenka

ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

Chcela by som sa Vás opýtať: k 31.12.2006 nám končí zamestnanec PP, má nevyčerpanú dovolenku ešte za rok 2005, máme mu ju normálne preplatiť aj s dovolenkou za r. 2006?Ďakujem.
Naposledy upravil ivti : 20.11.06 at 18:44
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ivti,pri dovolenke za r. 2004 ste porušili §113 ZP v prípade,že nejde o zamestnanca/kyňu ,ktorý/á čerpala RD.

Ale ako ináč ,ako jej preplatením ju nepripraviť o jej nárok?
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

§ 113 ods. 2 ZP: Ak si zaemstnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kal.roku z naliehavých prev. dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do koca budúceho kalendárneho roka. Podľa tohto zamestnávateľ porušil zákonník práce, keď neumožmil zamestnancovi vyčerpať dovolenku z roku 2004 do konca roka 2005.
§ 116 ods. 3 ZP: Za dovolenku alebo jej časť , ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
§ 116 ods. 2 ZP: Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku môžno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodov skončenia pracovného pomeru.

Záver: preplatila by som zamestnancovi aj dovolenku aj z roku 2004 a netrestala by som ho za chybu zamestnávateľa.
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

Strašne sa ospravedlňujem, pomýlila som si roky, v mojej otázke som to už opravila. Ide o dovolenku za roky 2005 a 2006 (nie 2004 a 2005 ako som to tam pôvodne napísala).Ďakujem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Melnick
§ 113 ods. 2 ZP: Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kal.roku z naliehavých prev. dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka.
Ak ju už nestihne do konca roka vyčerpať,tak mu ju preplatíš .
0 0
Tánička Tánička

Tánička je offline (nepripojený) Tánička

Môžem aj ja jednu otázku?
So zamestnankyňou,ktorej sa 4.12.2006 skončila RD zamestnávaeľ ukončil PP dohodou k tomuto dátumu. Zostala jej ešte nevyčerpaná dovolenka, ktorú si nevyčerpala pred nástupom MD. Chcela by som sa spýtať, či sa z tohto plnenia (preplatenie nevyčerpanej dovolenky po skončení PP) zrážajú odvody na ZP a SP. Daň sa zráža.
Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tánička
Môžem aj ja jednu otázku?
So zamestnankyňou,ktorej sa 4.12.2006 skončila RD zamestnávaeľ ukončil PP dohodou k tomuto dátumu. Zostala jej ešte nevyčerpaná dovolenka, ktorú si nevyčerpala pred nástupom MD. Chcela by som sa spýtať, či sa z tohto plnenia (preplatenie nevyčerpanej dovolenky po skončení PP) zrážajú odvody na ZP a SP. Daň sa zráža.
Ďakujem
Ak PP ukončili k 4.12.2006 a dovolenka jej bude preplatená vo výplate za mesiac december, tak to nie je plnenie po skončení PP. To by bolo napr. pri preplatení dovolenky až v januári 2007.
Takže z preplatenej dovolenky v mesiaci december pôjdu všetky odvody aj daň.
Ešte doplním: nezabudni, že nárok na dovolenku má aj počas trvania MD.
0 0
Tánička Tánička

Tánička je offline (nepripojený) Tánička

Jankasm ďakujem.
Ešte jedna otázka, ak jej preplatíme tú nevyčerpanú dovolenku v januári a v decembri bola u nás zamestnaná ešte 4 dni (v jenuári sa platia mzdy za december), nebudú sa z tejto náhrady platiť žiadne odvody, alebo jej ju musíme preplatiť (aby nešli žiadne odvody) až vo februári.
Prepáčte, že stále otravujem. Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tánička
Jankasm ďakujem.
Ešte jedna otázka, ak jej preplatíme tú nevyčerpanú dovolenku v januári a v decembri bola u nás zamestnaná ešte 4 dni (v jenuári sa platia mzdy za december), nebudú sa z tejto náhrady platiť žiadne odvody, alebo jej ju musíme preplatiť (aby nešli žiadne odvody) až vo februári.
Prepáčte, že stále otravujem. Ďakujem
Áno, v tomto prípade až vo februári.
V januári robíš výplatu za december, a v decembri u Vás ešte pracovala, aj keď len pár dní. Takže v januári by išli normálne všetky odvody.
0 0
Tánička Tánička

Tánička je offline (nepripojený) Tánička

Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
0 0
muco muco

muco je offline (nepripojený) muco

dobrý den, chcem sa opýtať..ked mi končil PP ku dnu 18.1.2007-a zostalo mi 8 dní dovolenky za rok 2006-nevyčerpala som ju.. na hodinu mám 50sk v hrubom, pri 40 hod.uvazku,t.j.8h denne, koľko v čistom by som mala dostať?
8hx50sk=400sk x 8 dní =3200sk-čo sa z tejto sumy ešte odpočíta? Koľko teda dostanem v čistom?
(od 1. do 18.1. som bola pn-takže mzdu som nedostala....) dakujem
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

jankasm
Ak PP ukončili k 4.12.2006 a dovolenka jej bude preplatená vo výplate za mesiac december, tak to nie je plnenie po skončení PP. To by bolo napr. pri preplatení dovolenky až v januári 2007.
Takže z preplatenej dovolenky v mesiaci december pôjdu všetky odvody aj daň.
Ešte doplním: nezabudni, že nárok na dovolenku má aj počas trvania MD.
Smiem len takú malú otázočku.
Ak jej ešte trvala RD 4.12.2006 a k tomu dátumu rozviazala PP dohodou tak mala prerušenie SP.Potom tie odvody na SP by mali byt len ÚP ?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Nutricia
Smiem len takú malú otázočku.
Ak jej ešte trvala RD 4.12.2006 a k tomu dátumu rozviazala PP dohodou tak mala prerušenie SP.Potom tie odvody na SP by mali byt len ÚP ?
Ak bola vtedy na RD, tak odvody idú do ZP a do SP len úrazové a garančné poistenie /ostatné poistenia sú prerušené/.
Naposledy upravil jankasm : 24.01.07 at 06:26
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

môžem otázočku? pri preplácaní nevyčerpanej dovolenky-zamestnanec je celý mesiac pn-čiže žiadna mzda- sa z tej sumy odpočítavajú ešte nejaké odvody?-koľko % ?
0 0
fimka fimka

fimka je offline (nepripojený) fimka

V súvislosti s preplácaním dovolenky mi napadá:
ak zamestnanca prepustíme v skúšobnej dobe napr. po 35-tich dňoch, na riadnu dovolenku mu nárok nevznikol, ale vznikol mu nárok na dovolenku za odpracované dni. Takúto dovolenku je nepreplácam pri skončení PP. Mala by som?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fimka
V súvislosti s preplácaním dovolenky mi napadá:
ak zamestnanca prepustíme v skúšobnej dobe napr. po 35-tich dňoch, na riadnu dovolenku mu nárok nevznikol, ale vznikol mu nárok na dovolenku za odpracované dni. Takúto dovolenku je nepreplácam pri skončení PP. Mala by som?
Nie mala, ale musíš nevyčerpanú dovolenku preplatiť pri ukočení PP.
0 0
fimka fimka

fimka je offline (nepripojený) fimka

Bingo! Nie je teda vobec rozhodujúce či je to dovolenka za kalendárny rok alebo len za odpracované dni?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fimka
Bingo! Nie je teda vobec rozhodujúce či je to dovolenka za kalendárny rok alebo len za odpracované dni?
Nie, podstatné je to, že je to neyčerpaná dovolenka.
0 0
fimka fimka

fimka je offline (nepripojený) fimka

Vdaka za pomoc, zmenim to.
Este prosim objasnit - ak zostatok nevycerpanej dovolenky zamestnanca z bezneho roka prenesiem do ďalšieho roka a ani v dalsom roku ju nestihne celú vyčerpať, "prepadnu" tieto dni? Ved ak neskonci pracovny pomer, nemozem ju preplatit a nemozem ju uz ani posunut do dalsieho roka.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fimka
Vdaka za pomoc, zmenim to.
Este prosim objasnit - ak zostatok nevycerpanej dovolenky zamestnanca z bezneho roka prenesiem do ďalšieho roka a ani v dalsom roku ju nestihne celú vyčerpať, "prepadnu" tieto dni? Ved ak neskonci pracovny pomer, nemozem ju preplatit a nemozem ju uz ani posunut do dalsieho roka.
Ak si ju nestihne vybrať ani v ďalšom roku, stráca na ńu zákonný nárok. Dovolenka je na to, aby sa čerpala a nie preplácala. To je možné iba pri nevyčerpaní z dôvodu skončenia PP.
0 0
fimka fimka

fimka je offline (nepripojený) fimka

Tweety, takze odpoved na uplne prvu otazku od ivty je teda ano alebo nie?
0 0
Načítať ďalšie