Zavrieť

Porady

Odmena konateľa

V s.r.o. došlo ku zmene konateľa od 01.08.2006. Odmenu si spoločníci s konateľom dohodli ústne, ale z tiutlu nedostatku finančných prostriedkov mu ju nevyplácali. Chcem sa opýtať, či môže byť odmena konateľa vyplatená za mesiace 8-12 jednorázovo v mesiaci december. Podotýkam, že konateľ nebol prihlásený v zdravotnej poisťovni.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    mysimis
    V s.r.o. došlo ku zmene konateľa od 01.08.2006. Odmenu si spoločníci s konateľom dohodli ústne, ale z tiutlu nedostatku finančných prostriedkov mu ju nevyplácali. Chcem sa opýtať, či môže byť odmena konateľa vyplatená za mesiace 8-12 jednorázovo v mesiaci december. Podotýkam, že konateľ nebol prihlásený v zdravotnej poisťovni.
    Mylím si, že keď nebola vyplácaná odmena, nebol ani dôvod na prihlásenie konateľa do zdravotnej poisťovne. Ak by sa mu teraz vyplatila odmena za 8. - 12. mesiac, tak ho treba prihlásiť do zdravotnej poisťovne. Ale ja by som ešte ústnu dohodu podchytila mandátnou zmluvou, na základe ktorej by mu bola vyplatená odmena za výkon funkcie.
    Ak sa mýlim, opravte ma.

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Myslím si, že Anja má pravdu, ak nebola vyplatená odmena, nebol dôvod na prihlásenie do zdr.poisť.

    Ja mám trocha opačný prípad.
    Konateľa sme prihlásili do zdr. poisť. od 10.11.2006. Za mesiac 11/2006 mal aj vyplatenú odmenu a odviedli sme aj odvody do zdr. poisť.
    Ale za 12/2006 už nebude mať vypl. odmenu (teraz som sa to dozvedela) a konateľ nie je odhlásený zo zdr. poisť.
    Môže to byť tak, že ho teraz odhlásim k 31.12.2006, ale odmenu nebude mať vyplatenú. Môže zdr.poisť. niečo dopočívať ?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Zdravotná poisťovňa nemá čo dopočítať, keď odmena vyplatená nebola.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    mysimis
    V s.r.o. došlo ku zmene konateľa od 01.08.2006. Odmenu si spoločníci s konateľom dohodli ústne, ale z tiutlu nedostatku finančných prostriedkov mu ju nevyplácali. Chcem sa opýtať, či môže byť odmena konateľa vyplatená za mesiace 8-12 jednorázovo v mesiaci december. Podotýkam, že konateľ nebol prihlásený v zdravotnej poisťovni.
    Ja by som veľmi neverila na ústne dohody konateľa a spoločníkov. Keď nie je uzatvorená zmluva o výkone funkcie, postupuješ v zmysle ustanovení Obchodného zákonníka o mandátnej zmluvy. Odmenu konateľa môžeš vyplatiť kedykoľvek.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Janinkaaa
    Myslím si, že Anja má pravdu, ak nebola vyplatená odmena, nebol dôvod na prihlásenie do zdr.poisť.

    Ja mám trocha opačný prípad.
    Konateľa sme prihlásili do zdr. poisť. od 10.11.2006. Za mesiac 11/2006 mal aj vyplatenú odmenu a odviedli sme aj odvody do zdr. poisť.
    Ale za 12/2006 už nebude mať vypl. odmenu (teraz som sa to dozvedela) a konateľ nie je odhlásený zo zdr. poisť.
    Môže to byť tak, že ho teraz odhlásim k 31.12.2006, ale odmenu nebude mať vyplatenú. Môže zdr.poisť. niečo dopočívať ?
    Zdravotná poisťovňa skutočne nemá čo dopočítavať... A zo ZP by som ho odhlásila až do doby, kým mu nebude znova vyplácaná odmena...

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Konateľ poberá v s.r.o. odmenu na základe mandátnej zmluvy. Iné zdaniteľné príjmy nemá.
    Ako spoločník mal vyplatený podiel na zisku a tiež je poberateľom výsluhového dôchodku.
    Môže urobiť zamestnávateľ konateľovi ročné zúčtovanie dane, keď ho o to požiada?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.