Zavrieť

Porady

DPH a krádež

obyčajný človiečik
Prosím o pomoc, ktorý § zákona o DPH upravuje odcudzenie tovaru? Je mi jasné, že z tohto tovaru musím odviesť DPH, píše sa to v tlačive DP do zvláštnej kolónky?
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

§ 53 ods.5 zák.o DPH uvádza sa na r.25
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Priložím link, kde som o tom písala ja: http://www.porada.sk/t38768-tovar-kt...ght=kr%E1de%BE

príspevok č. 3
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Potrebovala by som uistiť v jednej veci:

Neznámym páchateľom nám bol v decembri 2006 odcudzený notebook a scanner.

Obidva boli zaradené ako HM a odpisované. Obstarané boli oba v r. 2005, čiže odpisy boli uplatnené len za tento jeden rok.

Potrebujem za december podať dodatočné DPH priznanie a odviesť daň z odcudzeného majetku.

DPH vyrátam???
Obstarávacia cena - oprávky 2005 = zostatková cena x 19% DPH.

Je to správne?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

misurka Pozri príspevok
Potrebovala by som uistiť v jednej veci:

Neznámym páchateľom nám bol v decembri 2006 odcudzený notebook a scanner.

Obidva boli zaradené ako HM a odpisované. Obstarané boli oba v r. 2005, čiže odpisy boli uplatnené len za tento jeden rok.

Potrebujem za december podať dodatočné DPH priznanie a odviesť daň z odcudzeného majetku.

DPH vyrátam???
Obstarávacia cena - oprávky 2005 = zostatková cena x 19% DPH.

Je to správne?

Áno, resp. dovod dane sa zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Áno správne,počítaš zo zostatkovej ceny.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ak mi bol ukradnutý tovar, ktorý bol predmetom samozdanenia (vstup aj výstup), tak tento nedodaňujem, alebo sa mýlim?

misurka Pozri príspevok
Potrebovala by som uistiť v jednej veci:

Neznámym páchateľom nám bol v decembri 2006 odcudzený notebook a scanner.

Obidva boli zaradené ako HM a odpisované. Obstarané boli oba v r. 2005, čiže odpisy boli uplatnené len za tento jeden rok.

Potrebujem za december podať dodatočné DPH priznanie a odviesť daň z odcudzeného majetku.

DPH vyrátam???
Obstarávacia cena - oprávky 2005 = zostatková cena x 19% DPH.

Je to správne?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

misurka Pozri príspevok
Ak mi bol ukradnutý tovar, ktorý bol predmetom samozdanenia (vstup aj výstup), tak tento nedodaňujem, alebo sa mýlim?
Prečo by nie, veď aj z toho ste si uplatnili vstupnú daň. (čo sa týka výstupnej tam ste len zaskočili za dodávatelatela pri odvode pri obstaraní)
0 0
jade9 jade9

jade9 je offline (nepripojený) jade9

Ahoj,

len by som sa chcela opýtať, či pre účely odvedenia DPH je pre mňa rozhodujúca ZC daňová alebo ZC účtovná? Som za daňovú, len to potrebujem potvrdiť.
U nás došlo ku krádeži majetku v júli 2007. Majetok bol obstaraný v roku 2004, takže som ho už 3 roky odpisovala, ale prirodzene daňové a účtovné odpisy sú rôzne. Please help mi!
ďakujem za odpoveď
Naposledy upravil jade9 : 25.07.07 at 11:49
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
jade9 Pozri príspevok
Ahoj,

len by som sa chcela opýtať, či pre účely odvedenia DPH je pre mňa rozhodujúca ZC daňová alebo ZC účtovná?
U nás došlo ku krádeži majetku v júli 2007. Majetok bol obstaraný v roku 2004, takže som ho už 3 roky odpisovala, ale prirodzene daňové a účtovné odpisy sú rôzne. Please help mi!
ďakujem za odpoveď
vždy daňová na daňové účely...
0 0
jade9 jade9

jade9 je offline (nepripojený) jade9

ďakujem aj ja som za, len som to chcela potvrdiť.
Ale ešte ma napadlo, ako riešiť situáciu, ak sa ukradnutý majetok podarí polícii nájsť a vratiť majiteľovi, ktorý ho tak bude môcť naďalej využívať na podnikanie. Viem, že šanca je minimálna, ale ako potom postupovať pri DPH a pri účtovaní takto vráteného majetku?
Naposledy upravil jade9 : 30.07.07 at 06:38
0 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

Prosím Vás ak som odpisovala zrýchlene, tak ZC vypočítam z OC - oprávky daňové zrýchlené?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
misa Pozri príspevok
Prosím Vás ak som odpisovala zrýchlene, tak ZC vypočítam z OC - oprávky daňové zrýchlené?
Áno. Úprava sa týka dane viažucej sa k zostatkovej cene daňovej, resp. daň sa upraví adekvátne pomerom už uplatnených daňových odpisov v tomto prípade zrýchlených. Vychádzate z výšky odpočítanej dane a túto upravujete zisteným pomerom.
0 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

Dakujem.
0 0
Erika 1982 Erika 1982

Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

Ja by som sa tiež rada opýtala, lebo v septembri 2007 ukradli zamestnancovi notebook, ktorý mu bol kúpený v máji 2007. V septembri 2007 som mala odviesť DPH čo som neurobila :-( . Len sa chcem opýtať, že zostatková hodnota (daňová)=obstarávacia cena nakoľko v tom istom roku sa to stalo?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Erika 1982 Pozri príspevok
Ja by som sa tiež rada opýtala, lebo v septembri 2007 ukradli zamestnancovi notebook, ktorý mu bol kúpený v máji 2007. V septembri 2007 som mala odviesť DPH čo som neurobila :-( . Len sa chcem opýtať, že zostatková hodnota (daňová)=obstarávacia cena nakoľko v tom istom roku sa to stalo?
Áno, v tomto prípade ZC = OC...
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Prosím urýchlene o pomoc
27.5. nám vykradli sklad kde sme mali uložený tovar. zistila sa škoda, ktorá bola uvedená na polícii. Sme mesačný plátcovia DPH. Tovar prevažne berieme z ČR ale bol medzitým aj tovar z SK. Daňová kontorlórka mi povedala, že z tovaru z ktorého sme si uplatnili DPH - to je z toho slovenského - z toho musíme zaplatiť dph - to mi je jasné, len ako to dostanem do DPH??? Pracujem v OMEGE

Toto riešim prvý krát a je to pre mňa sodoma...
takže pr. škoda je 1000,-€
z toho asi 500,- € je z ČR a 500,- z SK

ako to zaúčtujem do toho interného dokladu????

Ďakujem krásne do 14 musím odniesť DPH na daňový, tak prosím o urýchlenú reakciu
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

§ 53
(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmus dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.

Pri krádeži odvádzaš Dph z tovaru , ktorú si si odpočítala pri nákupe. Uvádzaš, že si mesačný platca, to znamená, že ak krádež bola zistená v mesiaci 5/09, tak Dph má byť odvedená za obdobie 5/09.

Môj názor je, že Dph odvádzaš z celkového tovaru (nie iba tovaru obstaraného na Sk).
Aj pri tovare obstaranom z ČR si si odpočítala Dph, alebo nie ?
Ved pri nadobudnutí sa vykonáva samozdanenie a uplatňuje odpočet .

Učtovanie bude na základe Inventarizáčného zápisu cez interný doklad

Škoda -ukradnutý tovar v skladovej cene ........549/132
Dph, ktorú potrebuješ odviesť.........................549/343
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

No bola som na daňovom za kontrolormi a tí mi povedali, že za tovar samozdanený nemám vyčíslovať DPHčku, bo som DPH prakticky nedosatla...
ale ostatné som všera urobila presne ako píšeš
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

toria Pozri príspevok
No bola som na daňovom za kontrolormi a tí mi povedali, že za tovar samozdanený nemám vyčíslovať DPHčku, bo som DPH prakticky nedosatla...
ale ostatné som všera urobila presne ako píšeš
Možno by takéto riešenie uvítali viacerí - ale nie je to zákonné.

Za správnosť Dph ostane zodpovednosť na firme (a na účtovníčke).
Dph bola odpočítana a preto je povinnosť ju odviesť.

Toria, máš iba ústne vyjadrenie, ktoré Ti pri kontrole (ak by bola) nikto neuzná - že to Ti na DÚ tak povedali.

Pýtaj si to písomne.
To by som fakt bola zvedavá, či by Ti to takto písomne uviedli- ako vravíš, že Ti povedali.......že za tovar samozdanený nemám vyčíslovať DPHčku, bo som DPH prakticky nedostala...
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

azla, pôjdem v pondelok teda za tou kontorlórkou si to pýtať písomne, bo sa radili dve, tak aby z toho nebol prúser...
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať