Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku

Dobrý deň, chcem sa spýtať, mnžel je SZĆO a ja som na materskej dovolenke. Môže si na mňa odrátať celú čiastku a to 90.816,-Sk ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    V prípade, že si nemala iné zdaniteľné príjmy v období od 1.1. do 31.12 tak áno.

    Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

    Lanaj
    Doplním, že to platí len ak si poberala rodičovský príspevok - materské počas 28 týždňov sa započítava do príjmu a vtedy si môže manžel uplatniť len rozdiel medzi 90 816,- a výškou materského.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Tu to máš v zákone...

    § 11
    Nezdaniteľné časti základu dane


    (1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

    a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
    b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
    c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
    d) účelové sporenie.
    e) poistné na životné poistenie.

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    A ako to je v prípade, že manželka je SZČO a mala príjem zo živnosti len 15000,-?
    Považuje sa za príjem 15000 - výdavky 40% - poistné?
    Alebo tých 15000,-?
    Ďakujem.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    V uvedenom prípade do sumy tzv. vlastného príjmu manželky treba započítať brutto príjem z podnikania, teda 15000 Sk. Od vlastného príjmu manželky sa však prvýkrát v DPFO za rok 2007 odpočítavajú odvody manželky.

    Teda výsledok je: 15000 - poistné.

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    Ešte by ma predsa len zaujímalo ...
    Pokiaľ manželka (SŽČO) si podáva DP a má príjem 15000,- výdavky -6000,- a zaplatené poistné 1064,- jej základ dane je 7936,- uplatní si odpočítateľnú položku na daňovníka 95616,- teda neplatí žiadnu daň .....
    ale ona si už tú nezdaniteľnú časť uplatnila môže si teda jej manžel (zamestnanec) uplatniť rozdiel medzi jej príjmom a nezdaniteľnou časťou teda 80616,- 81680,-v prípade, že poda DP?
    Je mi to nejasné a veľmi sa mi to nepozdáva ....
    Ďakujem.
    Naposledy upravil Netka : 22.03.08 at 14:20 Dôvod: Zabudla som od príjmu odpočítať poistné

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    Netka Pozri príspevok
    Ešte by ma predsa len zaujímalo ...
    Pokiaľ manželka (SŽČO) si podáva DP a má príjem 15000,- výdavky -6000,- a zaplatené poistné 1064,- jej základ dane je 7936,- uplatní si odpočítateľnú položku na daňovníka 95616,- teda neplatí žiadnu daň .....
    ale ona si už tú nezdaniteľnú časť uplatnila môže si teda jej manžel (zamestnanec) uplatniť rozdiel medzi jej príjmom a nezdaniteľnou časťou teda 80616,- v prípade, že poda DP?
    Je mi to nejasné a veľmi sa mi to nepozdáva ....
    Ďakujem.
    áno, môže aj manžel

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    Prosím Vás ak manžel si uplatnil odpočitateľnú položku na manželku na RD, v práci mal už ročné zúčtovanie, ale ona mala príjem z prenájmu nejakých brutto 30000, dá sa to urobiť tak, že ona si tých 95 616,- nedá ako odp. položku, alebo to je povinnosť a musí to tam uviesť? Prosím poaďte!

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    holubička1 Pozri príspevok
    Prosím Vás ak manžel si uplatnil odpočitateľnú položku na manželku na RD, v práci mal už ročné zúčtovanie, ale ona mala príjem z prenájmu nejakých brutto 30000, dá sa to urobiť tak, že ona si tých 95 616,- nedá ako odp. položku, alebo to je povinnosť a musí to tam uviesť? Prosím poaďte!
    Stráááášne moc prosíím poraďte mi!!!!!!!!!!!!

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    holubička1 Pozri príspevok
    Stráááášne moc prosíím poraďte mi!!!!!!!!!!!!
    halóoo nikto neporadí?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.