Zavrieť

Porady

príjmy z prenájmu a vplyv na daň z nehnuteľnosti

Som fyzicka osoba nepodnikatel a vlastním rodinný dom aj garáž. Za rok 2006 som mal príjmy z prenájmu časti rodinného domu a z prenájmu garáže. Na základe viacerých príspevkov na tejto stránke už viem, koľko z toho budem platiť daň z príjmu ale stále zostáva pre mňa otáznik, či náhodou nie som povinný platiť aj nejakú vyššiu sadzbu dane z nehnuteľnosti, kedže časť mojho domu prenajímam a mám z toho teda zisk.
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ak sa nehnuteľnosť využíva na podnikat.účely,mení sa aj sadzba dane,ktorú si určuje mesto alebo obec,treba ísť na miestny úrad a nahlásiť zmenu užívania nehnuteľnosti.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ano, mali by ste platiľ vyššiu daň z nehnuteľnosti. Mali by ste nahlásiť na úrade, že uvedené priestory používate na podnikanie. Tie sumy sú naozaj vyššie pri podnikaní.... To Vám teda poviem.... (osobne platím za jednu budovy 27 tis. Sk, keby som tam bývala, a nepouž. na podnik, vyjde mi to nejakých 2.5 tis.)
0 0
bystricanko bystricanko

bystricanko je offline (nepripojený) bystricanko

Práve som sa vrátil z mestského úradu a tam ma vysmiali, ze preco chcem platit zvysenu sadzbu, ked nie som podnikatel. Podla tej pani (robi na tom mieste 5 rokov) platia zvysene sadzby iba podnikatelia. Ked bezny obcan nepodnikatel prenajima svoju nehnutelnost, tak on zvysenu sadzbu vraj neplati... Tak teda ako? :-)
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Súhlasím, s tým, čo povedali na úrade. Ak občan prenajíma nehnuteľnosť a zdaňuje príjmy podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov ,nejde o podnikanie.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

bystricanko Pozri príspevok
Práve som sa vrátil z mestského úradu a tam ma vysmiali, ze preco chcem platit zvysenu sadzbu, ked nie som podnikatel. Podla tej pani (robi na tom mieste 5 rokov) platia zvysene sadzby iba podnikatelia. Ked bezny obcan nepodnikatel prenajima svoju nehnutelnost, tak on zvysenu sadzbu vraj neplati... Tak teda ako? :-)
Dovolím si súhlasiť s tou pani, ty predsa ten byt skutočne nepoužívaš na podnikanie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V rámci vzdelávania :
Obchodný zákonník
§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Johanka Pozri príspevok
Súhlasím, s tým, čo povedali na úrade. Ak občan prenajíma nehnuteľnosť a zdaňuje príjmy podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov ,nejde o podnikanie.
To fakt? Spýtym sa. Mám TP v rod. dome. Mám nehnuteľnosť, kt. prenajímam 6/3 paušálne výdavky. Mám to ako polyfunkčný dom. Ja platím 3 roky, vysokú daň z nehnuteľností. Ľudia, aj ja ďakujem, asipôjdem tých našich úradníkov pozab ...... mne povedali, že musím platiť túto 10-nás. vyššiu daň z nehnuteľností.
Johanka, Renča fakt je to tak?? normálne by som Vás vybozkala.
Potvrdte mi to ešte raz, prosíííím
0 0
bystricanko bystricanko

bystricanko je offline (nepripojený) bystricanko

Tak kto ma vlastne pravdu? :-)
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Johanka Pozri príspevok
Súhlasím, s tým, čo povedali na úrade. Ak občan prenajíma nehnuteľnosť a zdaňuje príjmy podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov ,nejde o podnikanie.
Ja sa len opýtam:
Ak hovoríte o nehnuteľnoti. Tzn., že keby som ako FO vlastnila napr. Slovnaft a prenajímala podľa § 6 odst. 3 - tak nemusím platiť vyššie poplatky mestu??
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
betka Pozri príspevok
To fakt? Spýtym sa. Mám TP v rod. dome. Mám nehnuteľnosť, kt. prenajímam 6/3 paušálne výdavky. Mám to ako polyfunkčný dom. Ja platím 3 roky, vysokú daň z nehnuteľností. Ľudia, aj ja ďakujem, asipôjdem tých našich úradníkov pozab ...... mne povedali, že musím platiť túto 10-nás. vyššiu daň z nehnuteľností.
Johanka, Renča fakt je to tak?? normálne by som Vás vybozkala.
Potvrdte mi to ešte raz, prosíííím
Je to naozaj tak, prečo je to tak, dôvod uviedla Johanka vo svojom príspevku.

Obchodný zákonník
§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.



Johanka, dovolila som si ešte raz okopírovať tvoj príspevok:
Betka skús sa nájsť v jednom bode podľa zvýraznených písmenok. Tak ako bystricanko tak aj ty sa tam nenájdete a viete prečo? pretože vy podnikáte na základe ničoho. Nie ste zapísaný v OR, nepodnikáte na základe ŽO, .... vy dosahujete príjem ako súkromná osoba. a nie ako podnikateľ.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Muška Pozri príspevok
Ja sa len opýtam:
Ak hovoríte o nehnuteľnoti. Tzn., že keby som ako FO vlastnila napr. Slovnaft a prenajímala podľa § 6 odst. 3 - tak nemusím platiť vyššie poplatky mestu??
Ak by si prenajímala Slovnaft, tak si povinná sa registrovať na Živnost.Úrade, pretože popri prenájme by si poskytovala aj iné služby okrem základných služieb, viĎ § 4 Živnost.zákon. Vtedy by tvoj príjem bol zdaňovaný ako príjem zo živnosti a na teba by sa už vzťahovalo platiť poplatok mestu. Ty by si bola už podnikateľkou podľa § 2 ods.2 bola by si osoba podnikajúca na základe napr,:živnostenského oprávnenia - písm.b)
Naposledy upravil renča1 : 30.03.07 at 16:05
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Reni, čo je to iné?? Myslíš elektriku a tak...
Veď betka tiež píše, že má polyfunkčný dom - tak potom dobre platí zvýšenú platbu mestu, ale zle zaraďuje prenájom do DP.

Baby, ja sa fakt len pýtam, ešte som nemusela riešiť poplatky k mestu....a nemám čo robiť ....a možno sa mi to raz hodí, tak ak máte čas....ma trošku vyškoľte _)
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
bystricanko Pozri príspevok
Tak kto ma vlastne pravdu? :-)
Pani z M.Úradu
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Reni,
to sa mi zdá normálne, že prenajíma niekto nehnuteľnosť na bývanie - tak prečo by mal platiť vyššiu daň - viď bystričanko.

Len ak prenajímam nejakú nehnuteľnosť ....a dotyčný bude v tej nehnuteľnosti podnikať...tak potom čo? - podľa mňa by mal platiť vyššie poplatky mestu.

Ale možno kecám
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Ja sa len opýtam:
Ak hovoríte o nehnuteľnoti. Tzn., že keby som ako FO vlastnila napr. Slovnaft a prenajímala podľa § 6 odst. 3 - tak nemusím platiť vyššie poplatky mestu??
Podľa môjho skromného názoru musíš , nakoľko priestory sú používané na podnikateľské účely .....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zitka, veď o to mi ide....viď môj príspevok 13 a 15
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Muška Pozri príspevok
Reni, čo je to iné??

Iné služby spojené s prenájmom, ako sú napr: pranie, prezliekanie perín - záleží v čom podniká. Základné služby sú voda, elekt., vykurovanie.

Myslíš elektriku a tak...
Veď betka tiež píše, že má polyfunkčný dom - tak potom dobre platí zvýšenú platbu mestu, ale zle zaraďuje prenájom do DP.

_)
Lenže Betka dosahuje príjem ako súkromná osoba nepodnikajúca podľa písm.a,b,c,d. A pokiaľ je osobou nepodnikajúcou na základe písm.a, b,c,d, tak sa považuje za nepodnikateľa a nemá povinnosť platiť zvýš.daň. Iba podnikateľ , ktorý je opísaný v § 2 ods.1,2 má povin.platiť zvýš.daň.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Reni, čo je to iné?? Myslíš elektriku a tak...
Veď betka tiež píše, že má polyfunkčný dom - tak potom dobre platí zvýšenú platbu mestu, ale zle zaraďuje prenájom do DP.

Baby, ja sa fakt len pýtam, ešte som nemusela riešiť poplatky k mestu....a nemám čo robiť ....a možno sa mi to raz hodí, tak ak máte čas....ma trošku vyškoľte _)
Muška ja som mala v prenájme priestor v RD ...bol to priestor garáže , nakoľko sa tam neparkovlo auto , ale priestor sa používal na podnikanie , tak sme tieto priestory museli vyňať z účelu garáže na účel podnikateľského priestoru a tým sme platili aj vyššiu daň mestu .....napríklad rozdiel na m2 120 Sk .....len pre porovnanie
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

betka Pozri príspevok
To fakt? Spýtym sa. Mám TP v rod. dome. Mám nehnuteľnosť, kt. prenajímam 6/3 paušálne výdavky. Mám to ako polyfunkčný dom. Ja platím 3 roky, vysokú daň z nehnuteľností. Ľudia, aj ja ďakujem, asipôjdem tých našich úradníkov pozab ...... mne povedali, že musím platiť túto 10-nás. vyššiu daň z nehnuteľností.
Johanka, Renča fakt je to tak?? normálne by som Vás vybozkala.
Potvrdte mi to ešte raz, prosíííím
Ide mi o tento príspevok.
Čo to znamená polyfunkčný?....sú tam nájomcovia, ktorí podnikajú? Potom je to ako?

Buď betka platí správnu daň, a nesprávne si zaraďuje príjem do DP, alebo opačne
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Veď , Betka nám určite povie čo znamená polyfunkčný dom. Ja sa musím priznať že nerozumiem slovíčku polyfunkčnosť. Usúdila som , že ide o súkrom.osobu , pretože zaraduje príjem do § 6 ods.3.., ale možno naozaj zaraduje zle príjem do DP .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať