Zavrieť

Porady

Byť platcom alebo ostat neplatcom DPH ?

mmpc mmpc

mmpc je offline (nepripojený) mmpc

Zdravim vsetkych, riesim taku dilemu, ci sa mam dobrovolne registrovat na platcu DPH, aj ked obrat mavam tak do Miliona.
Potreboval by som to hlavne vysvetlit, co je pre mna lepsie. Mam obchodnu cinnost, skladam PC, servis, montuje siete LAN aWIFI atd. Problem je hlavne s firmami, ktore su platcovia, a ked im vystavim fakturu ako neplatca, sa im to nepaci.
Priklad: kupim tovar za 30 000 a predam ho za 40 000 Sk.
ako by som s tou DPH -ckou ? bolo by to aj pre mna vyhodne alebo iba pre tu firmu, co to odo mna kupi?
dakujem za odpovede...
Usporiadat
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Tvoje rozhodnutie zaleži od dvoch uhlov pohľadu:

1. ako veľmi ti záleží na tvojich zákazníkoch a koľko je tvojich zákazníkov, ktorí sú platcovia DPH - pretože pre nich je výhodnejšie brať tovary i služby od platcu DPH, než od neplatcu
2. či sú tvoji dodávatelia platcami DPH, ak áno, DPH ktorú im platíš, si budeš môcť odpočítať...
0 0
mmpc mmpc

mmpc je offline (nepripojený) mmpc

ved prave preto, ze ja nakupujem PC komponenty a material vo velkosklade od platcu DPH.
Chcel by som polopate vysvetlit ten priklad, ktory som pisal vyssie.
od nakupu az po predaj koncovemu zak. , platcovi dph.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

mmpc Pozri príspevok
ved prave preto, ze ja nakupujem PC komponenty a material vo velkosklade od platcu DPH.
Chcel by som polopate vysvetlit ten priklad, ktory som pisal vyssie.
od nakupu az po predaj koncovemu zak. , platcovi dph.
Tak polopate !!!, Uf to bude na dlho, uz to vidim, ale snad to pomoze.
Prv si treba povedat, co to je DPH. Nazov hovori ze je to dan z pridanej hodnoty. A väcsina beznych ludi ani nevie, ze je to vlastne dan, ktoru plati konecny bezny spotrebitel. Kazdy clovek, ako osoba je FO nepodnikatelom a teda prirodzenym neplatcom DPH (z hladiska pohladu dani).

PRIKLAD: Ako vznikne napriklad stol. Tak si predstav, ze vyrastie strom. Ten niekto zotne(firma strom) a vyrobi z neho 10ks dosiek. Naklady na zotnutie + vyrezanie dosiek su napriklad 100Sk /ks. Takze ten vyrobca, firma strom preda firme nabytku dosky za cenu 100(vyroba) + 20(marza) + 19%(DPH) = 142,80Sk. Takze toto je prvotny vznik DPH a ta vznika u vyrobcu zo zakona, nakolko ma obrat vyssi ako 1,5mil.
A cele sa nam to vezie az ku konecnemu spotrebitelovi.

Firma nabytok nakupi dosky za 120Sk + 22,80DPH. Z tych sa vyrobi nabytok, povedzme stol a bude ho tato firma dalej predavat za 120Sk(nakup) + 50(marza) + 32,30DPH = 202,30Sk. Dan z prijmu bude 170 - 120 (Predaj - nakup). Takze dan z prijmu bude 19% zo 50Sk. A co DPH co ma odviest bude 32,30 - 22,80 = 9,50Sk Toto odvedie danovemu uradu na odvod DPH.

A podme dalej. Maloobchod preda tento stol konec.zakaznikovy za cenu 170 + 80(marza) + 47,50Sk (DPH19%) = 297,50Sk. A z tohoto posledneho kroku je vidiet, ze konecny zakaznik plati 250Sk, ako cenu za tovar + 47,50 ako DPH z toho vyrobku. Maloobchodna firma odvedie DPH nasledovne 47,50 - 32,30 = 15,20Sk. A na dan z prijmu bude 19% zo sumy (250 - 170) = 80Sk

Takze ak to spravne pochopis, tak zistis, ze v celom retazci ak budu vsetci platcami DPH, tak celu sumu DPH t.j. 22,80(vyrobca) + 9,50(nabytok)+15,20(maloobchod) = 47,50 !!! tak celu DPH ktora sa odvadza statu zaplati len a len konecny spotrebitel. A ani sam o tom nevie, ale postupne ju zaplati vyrobcovi, nabytkarovi i predajcovi. A vtom je cely vtip !

Ak teda porusis tento retazec, do ktoreho si vtiahnuty uz len tym, ze nakupujes od platcu DPH, tak sa stavas nevhodnym clankom pre dalsich platcov DPH. A preco???
Lebo oni ked od teba nakupia tovar, nemaju narok na odpocet DPH, nakolko si neplatca a tym padom, je pre nich ten tovar o 19% drahsi. O 19% musia vydat na nakup viac, ako keby kupovali od platcu DPH. Lebo tych 19% by si dalej odpocitali od svojho dalsieho odberatela, spotrebitela a zaplatili by len cast o ktoru zvysili cenu. A keby to brali napriklad do rezie, tak ich vlastne ukracujes o tych 19%DPH ktore si mohli uplatnit na danovom urade ako odpocet. Chapes???

Prepac, ze sem nebudem teraz pisat priklad, ako to je u neplatcu DPH, ale finta je v tom, ze ked predavas platcovi DPH, tak ten ta nuti byt tiez platcom, nakolko si moze odpocitat tuto dan. V opacnom pripade si pre nich drahsi o 19%. A to je dost. Ak ma platca DPH pocitac na predajni za 23800Sk vratane DPH a Ty ho mas za 21500 ako neplatca, tak mi ver, ze firma spravi lepsie, ked ho kupi za tych 23800 nakolko ma pre nich skutocnu hodnotu 20000 a tych 3800 ako DPH si daju do odpoctu. A tym padom bud zaplatia menej na odvode DPH alebo dokonca im tuto dan danovy urad vrati ako preplatok. A to uz by ti malo byt jasne, preco je dolezite byt platcom DPH.

A pre tvoju informaciu, kedze kazdy jeden obcan, ako konecny spotrebitel nie je platcom DPH, a nemoze si teda tuto zaplatenu dan nikde odpocitat, tak pre neho je lepsie a lacnejsie nakupovat od neplatcu DPH, teda od Teba. A tym mas z toho samozrejme vyssi prijem, tych 21500Sk. Ak by si bol platca, tak pri rovnakej cene, teda 21500 vratane DPH, mas z toho prijem len 21500/1,19 = cca 18000. A to uz je menej vyhodne. I ked celych 3500 nezaplatis danovemu uradu, nakolko si od toho odpocitas to, co uz si zaplatil dodavatelovi (len musi byt DPH). Ak by nebol, je zle a tych 3500 zaplatis danovemu uradu komplet.

Takze posledny prispevok. Ak mas odberatelov neplatcov, zostan si kludne neplatca a je ti jedno od koho nakupujes (ci platci, ci neplatcu), ak mas odberatelov platcov, tak sa stan platcom a nakupuj tiez od platcov (aby niekto nenarusil retaz).

Ufff a uz som uplne vycerpany.
Naposledy upravil Leontin : 01.04.07 at 09:15 Dôvod: ďakujem, ďakujem, ďakujem všetkým, čo ma ocenili :-)
1 0
mmpc mmpc

mmpc je offline (nepripojený) mmpc

Dik moc za perfektne vysvetlenie. Budem este o tom rozmyslat, ale viac odberatelov mam neplatcov, len niekedy zväcsa firmy chcu odomna aby som bol platca.
A keby som sa teda stal platcom, je to o moc zlozitejsie uctovat? Ja si robim uctovnictvo sam v programe alfa.
a keby som uz bol platca, je este potom moznost vratit sa spät na neplatcu?
dik
0 0
orazel orazel

orazel je offline (nepripojený) orazel

... ak ostaneš neplatcom DPH, tak môžeš dodávať aj platcom, no v tom prípade tvoje ponuky pre nich musia byť také isté, alebo menšie,ako ponuky platcov DPH za ten istý tovar bez DPH. ak sa zaregistruješ ako platca, musíš ním ostať min. 12 mesiacov
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mmpc Pozri príspevok
Dik moc za perfektne vysvetlenie. Budem este o tom rozmyslat, ale viac odberatelov mam neplatcov, len niekedy zväcsa firmy chcu odomna aby som bol platca.
A keby som sa teda stal platcom, je to o moc zlozitejsie uctovat? Ja si robim uctovnictvo sam v programe alfa.
a keby som uz bol platca, je este potom moznost vratit sa spät na neplatcu?
dik
Ja myslím , že ak by si sa aj stal plátcom DPH ...tak Alfa to zvládne super aj s Tebou ...
0 0
annna annna

annna je offline (nepripojený) annna

Tiez mám príjmy okolo mil., robím učtovníctvo sama:ked porovnam zaplatenu DPH a prijatu DPH vyjde mi ztoho akurát práca naviac/kazdý 1/4rok priznanie DPH/
0 0
M (Em) M (Em)

M (Em) je offline (nepripojený) M (Em)

Ja som tuto otazku zacala riesit tento tyzden. Kedze mam internetovy predaj, mam vela zakaznikov neplatcov (konecny zakaznik + materske skoly). Ale zaroven mam aj zakaznikov malopredajne a ponuky do velkopredajni. Tak som si na to dnes sadla a zistila som, ze jedine riesienie je mat 2 firmy. Jedna sa zostane venovat velkoobchodu a vyrobe a stane sa platcom DPH (cize prvotna firma pisana na manzela) . A druhu si zalozim ja (zrejme uz rovno s.r.o) a budem neplatcom a venovat sa koncovym zakaznikom. Len neviem, ci danovy urad nebude zaujimat, preco si manzelia medzi sebou predavaju navzajom tovar? Viete mi niekto poradit?

dakujem
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Z pohľadu podnikania budete 2 firmy a tie môžu spolu obchodovať.
0 0
M (Em) M (Em)

M (Em) je offline (nepripojený) M (Em)

A mozem takto uprostred roku prejst na platcovstvo DPH ? Ako mam potom uzavriet uctovnictvo (JU v Alfe), mam spravit danove priznanie, alebo co s tym? Ani svokra, ani svagrina co su uctovnicky nevedia poradit
0 0
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Ničm sa nedeje, keď prejdene na platcovstvo DPH uprosred roka. Aj my sme tak urobili. Jednoducho začnete byť platcom od istého dátumu-samozrejme musíte o to požiadať daňový úrad, ten vám pridelí číslo /kartičku/ a od tohto dátumu ste platcom DPH. Pravdepodobne sa dáte na kvartálny systém a vtedy nastupuje účtovníčka, kvartálne vám to musí samozrejme spracovávať.
Treba si uvedomiť, čo so zásobami v starom systéme, ale je tu hrozne veľa tém, kde sa podrobne dá naštudovať...
0 0
seflera seflera

seflera je offline (nepripojený) seflera

M (Em) Pozri príspevok
A mozem takto uprostred roku prejst na platcovstvo DPH ? Ako mam potom uzavriet uctovnictvo (JU v Alfe), mam spravit danove priznanie, alebo co s tym? Ani svokra, ani svagrina co su uctovnicky nevedia poradit
Pozri si opatrenie Ministerstva Financií SK č. 21378/2003-92, ktorým sa ustanovuje postup účtovania pri prechode zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva......
Opatrenie_11158.rtf

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4512
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Samozrejme, že môžeš. Požiadaš DÚ o registráciu na tlačive Žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty. Po vyhovení žiadosti Ti DÚ určí termín, od ktorého sa stávaš platiteľom DzPH. Účtovníctvo uzavrieš tak ako zvyčajne k 31.12. a aj daňové priznanie podáš ako zvyčajne v riadne termíne do 31.3. nasledujúceho roka. Na účtovaní sa Ti mení len to, že si zavedieš evidenciu DPH (čo Ti software po správnom zadaní údajov ošetrí) a v peňažnom denníku rozdiel medzi účtovaním platiteľa a neplatiteľa dane z PH bude ............ viď príklad(Alfu nepoznám, preto typ neuvádzam).
Do pozornosti dávam tému http://www.porada.sk/t33973-odpocet-...gistracii.html
Dodatok: Lion, uznávam, si rýchlejší(ia).

Naposledy upravil Marína : 15.08.07 at 05:09 Dôvod: chyba v priloženom súbore "príklad"
0 0
M (Em) M (Em)

M (Em) je offline (nepripojený) M (Em)

Dakujem za tieto super odpovede. Vsetka cest, ze pomozete a mate cas sa venovat aj novacikom.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
M (Em) Pozri príspevok
A mozem takto uprostred roku prejst na platcovstvo DPH ? Ako mam potom uzavriet uctovnictvo (JU v Alfe), mam spravit danove priznanie, alebo co s tym? Ani svokra, ani svagrina co su uctovnicky nevedia poradit

V ALFE v roku 2006 kde účtujete ako neplátca DPH - treba kliknúť hore na Číselník - REŽIM ÚČTOVANIA - a vľavo hore treba zafajknúť "X" -Platiteľ DPH ...potom OK . Následne sa treba vrátiť do ...Číselník-Firemné iniciále ...a zhruba v strede Tabuľky je okienko na IČDPH ....tam vpíšete pridelené IČ DPH , zakliknete OK . Tým pádom od toho momentu môžete účtovať v PD aj v ostatných evidenciách ako plátcovia DPH .Toto je možné v priebehu roka kedykoľvek v prípade nového plátcu DPH .

Žiadne daňové priznanie nerobíte ani neuzavriete účtovníctvo v prelomovom období neplátca DPH versus plátca DPH ,pokračujete ďalej v účtovaní so zreteľom na dodržiavanie príslušných zákov ako plátca DPH až do 31.12.2007.

Neviem či som to zrozumiteľne napísala
Naposledy upravil Zita5 : 28.07.07 at 11:41
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zitka, dovolím si citovať len časť Tvojho príspevku.
Zita5 Pozri príspevok
Neviem či som to zrozumiteľne napísala
Napísala si to úplne po lopate(v preklade zrozumiteľne).
Naposledy upravil Marína : 28.07.07 at 11:52 Dôvod: úprava textu
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

seflera Pozri príspevok
Pozri si opatrenie Ministerstva Financií SK č. 21378/2003-92, ktorým sa ustanovuje postup účtovania pri prechode zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva......
Opatrenie_11158.rtf

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4512

a z akého dôvodu by mal prejsť na podvojné účtovníctvo ???
FO ak sa stane platiteľom DPH bude pokračovať v JÚ.
Nová s.r.o., ktorá zatiaľ nebude platiteľ DPH, pri svojom vzniku otvorí účtovné knihy a bude si viesť svoje PÚ.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

M (Em) Pozri príspevok
A mozem takto uprostred roku prejst na platcovstvo DPH ? Ako mam potom uzavriet uctovnictvo (JU v Alfe), mam spravit danove priznanie, alebo co s tym? Ani svokra, ani svagrina co su uctovnicky nevedia poradit
Účtovníctvo vedieš ako účtovná jednotka. Zákon o účtovníctve ani Postupy účtovania JÚ nerozlišujú účtovné jednotky na platiteľov DPH a tých, ktorí nie sú platitelia DPH. Ak sa staneš platiteľom DPH pribudnú Ti povinnosti vyplývajúce zo Zákona o DPH ....
PS - svokre a švagrinej ukáž Poradu .
0 0
M (Em) M (Em)

M (Em) je offline (nepripojený) M (Em)

To je uplne perfektne. jedine co mi chyba je modul DPH, ktory musime zakupit. To ma na alfe najviac stve. A ako to je zo starymi fakturami ? nevratia mi DPH za nejaky tovar? Taku informaciu mi dala tusim svokra.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

M (Em) Pozri príspevok
To je uplne perfektne. jedine co mi chyba je modul DPH, ktory musime zakupit. To ma na alfe najviac stve. A ako to je zo starymi fakturami ? nevratia mi DPH za nejaky tovar? Taku informaciu mi dala tusim svokra.
Môžeš si uplatniť odpočítanie DPH pri registrácii,t.zn. že ku dnu registrácie za platiteľa DPH si urobiš inventúru zásob tovaru a ak si tovar nakúpila od platiteľa DPH, štát ti túto DPH v prvom daňovom priznaní DPH vráti.

-----------
Veronika
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať