Zavrieť

Porady

Spoločník a konateľ a dohoda o vykonaní práce

Spoločník a zároveň konateľ viacosobovej s.r.o. má príjem za dohodu o vykonaní práce na činnosť, ktorá nesúvisí s funkciou konateľa /vo vlastnej firme/. Je tu povinnosť odvodov do ZP?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
krista Pozri príspevok
Spoločník a zároveň konateľ viacosobovej s.r.o. má príjem za dohodu o vykonaní práce na činnosť, ktorá nesúvisí s funkciou konateľa /vo vlastnej firme/. Je tu povinnosť odvodov do ZP?
beroun Pozri príspevok
Zamestnávateľ odvody neplatí za zamestnávateľa ani za zamestnanca. Konateľ teoreticky môže platiť (14%) ale nie z titulu, že je konateľ, ale napr. samoplatiteľ alebo osoba za ktorú platí štát.
Za konateľa - spoločníka štát nebude platiť poistné. Ak nie je y iného titulu zdravotne poistený, potom musí platíť ako samoplatiteľ.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Spoločník pob.zdanit.príjem sa na účely zák.o zp považuje za zamestnanca.
0 0
krista krista

krista je offline (nepripojený) krista

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
horka horka

horka je offline (nepripojený) horka

Ak je konatel poistený z iného titulu nemusí z dohody platiť ZP. Ak však nie je poistený musí platiť ale ako samoplatiteľ. Dohoda sa zohľadní v ročnom zúčtovaní podľa výšky príjmu.
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Môže byť spoločník-konateľ bez príjmu evidovaný na ÚP ?
Môže spoločník -konateľ bez príjmu byť samoplátca ?
V obidvoch prípadoch dostane na konci roka podiel na zisku.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
liduska Pozri príspevok
Môže byť spoločník-konateľ bez príjmu evidovaný na ÚP ? Stretol som sa s tým, že ÚP nezamestnaného uchádzača o prácu vyradil z evidencie práve z dôvodu, že mal podiel v sro.
Môže spoločník -konateľ bez príjmu byť samoplátca ? Áno
V obidvoch prípadoch dostane na konci roka podiel na zisku. Podiel na zisku nie je súčasťou vymeriavacieho základu na určenie poistenie na VZP.
...................
0 0
zaziki zaziki

zaziki je offline (nepripojený) zaziki

Dobrý deň,
poprosím o radu, či má spoločník s.r.o. a súč.konateľ firmy, ktorý je i zamestnancom v tejto firme (jeho mesač.príjem ako zamestnanca nie je vyšší ako 51 822,- Skk) podať Ročné zúčtovanie ZP za rok 2007, ak mu bol v r.2007 vyplatený podiel na zisku za rok 2006.
Ďakujem!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zaziki Pozri príspevok
Dobrý deň,
poprosím o radu, či má spoločník s.r.o. a súč.konateľ firmy, ktorý je i zamestnancom v tejto firme (jeho mesač.príjem ako zamestnanca nie je vyšší ako 51 822,- Skk) podať Ročné zúčtovanie ZP za rok 2007, ak mu bol v r.2007 vyplatený podiel na zisku za rok 2006.
Ďakujem!
Podiel na zisku nevystupuje do VZ na odvod poistného. Ale ak mal tzv. kolísavé príjmy, musí urobiť RZZP.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

krista Pozri príspevok
Spoločník a zároveň konateľ viacosobovej s.r.o. má príjem za dohodu o vykonaní práce na činnosť, ktorá nesúvisí s funkciou konateľa /vo vlastnej firme/. Je tu povinnosť odvodov do ZP?
smith Pozri príspevok
Za konateľa - spoločníka štát nebude platiť poistné. Ak nie je y iného titulu zdravotne poistený, potom musí platíť ako samoplatiteľ.
Ak sa jedná o Dohodu o vykonaní práce konateľa, ktorý je zároveň spoločníkom, vzniká účasť na ZP zamestnávateľa aj zamestnanca. V tomto prípade je konateľ s majetkovou účasťou považovaný z titulu Zákona o zdravotnom poistení za zamestnanca.
0 0
zaziki zaziki

zaziki je offline (nepripojený) zaziki

Tweety Pozri príspevok
Podiel na zisku nevystupuje do VZ na odvod poistného. Ale ak mal tzv. kolísavé príjmy, musí urobiť RZZP.

Veľmi pekne ďakujem!!!
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Nechem rozvíjať túto tému,viem že platí :

§ 11



Platitelia poistného
(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
i) spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti,

mám prípad , že spoločník (nie je konateľ a nie je spoločník) pracoval pre s.r.o. na Dohodu o pracovnej činnosti a overoval som si to u ZP (VzP) či má teno spoločník platiť ZP a bolo mi povedané že nie a toto ustanovenie sa vzťahuje len na odmenu za prácu, ktorá je vykonávaná bez Dohody o pracovnej činnosti.
Zmenilo sa niečo a má pravdu VzP ?

0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Peterka Pozri príspevok
Nechem rozvíjať túto tému,viem že platí :

§ 11



Platitelia poistného
(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
i) spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti,

mám prípad , že spoločník (nie je konateľ a nie je spoločník) pracoval pre s.r.o. na Dohodu o pracovnej činnosti a overoval som si to u ZP (VzP) či má teno spoločník platiť ZP a bolo mi povedané že nie a toto ustanovenie sa vzťahuje len na odmenu za prácu, ktorá je vykonávaná bez Dohody o pracovnej činnosti.
Zmenilo sa niečo a má pravdu VzP ?
Z DoPČ,(zo žiadnej dohody) neodvádza preddavky na poistné.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Peterka Pozri príspevok
Nechem rozvíjať túto tému,viem že platí :

§ 11



Platitelia poistného
(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
i) spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti,

mám prípad , že spoločník (nie je konateľ a nie je spoločník) pracoval pre s.r.o. na Dohodu o pracovnej činnosti a overoval som si to u ZP (VzP) či má teno spoločník platiť ZP a bolo mi povedané že nie a toto ustanovenie sa vzťahuje len na odmenu za prácu, ktorá je vykonávaná bez Dohody o pracovnej činnosti.
Zmenilo sa niečo a má pravdu VzP ?
Tak je alebo nie je spoločník?
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Je spoločník a nie je konateľ a nie je ani zamestnanec , ospravedlňujem sa.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Keďž DVP aj DoPČ sú formy práce, ktoré sú príjmom zo závislej činnosti, tak spoločník z titulu tejto dohody je považovaný za zamestnanca a má z nej platiť poistné. Možno niektorá poisťovňa má iný výklad, ale niektorá poisťovňa má tento výklad - podľa môjho názoru správny - a aj to kontroluje.
0 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
Prosím o Váš názor:
Študent VŠ založil jednoosobovú s.r.o. Chce uzatvoriť Dohodu o brigádnickej práci študentov - so sebou. Žiadne iné príjmy nemá. Platí nejaké odvody do Zdravotnej a Sociálnej poisťovne ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Aj zdravotné !
0 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
Ďakujem za radu. Prosím ešte o radu, či je nejaká hranica na zdravotné poistenie, alebo sa musí platiť z akejkoľvek výšky - dohody, či sa treba hneď prihlásiť do Zdrav.poisťovne a či si musí podať aj ročné zúčtovanie ZP.
Ak podpíše Vyhlásenie k zdaniteľnej mzde a bude mať dohodu o BPŠ na 6 000,- Sk mesačne, nevznikne mu povinnosť platiť žiadnu daň ?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

chcela by som oživiť túto tému a spýtať sa na váš názor.

Konateľ / spoločník v jednoosobovej s.r.o. má príjem na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa, mesačne 20 € (aby si pokryl zdravotné odvody a nemusel byt samoplatiteľ).

Je možnosť aby sa tento konateľ sám u seba ešte zamestnal na Dohodu? Dajme tomu na sumu 276,60 € ( ), z čoho by sa platilo len sociálne poistenie, keďže dohody nepodliehajú zdravotnému poisteniu.

Prosím Vás, je v tomto nejaký zádrhel? Je to možné alebo sa to nejako vylučuje medzi sebou?

Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môže pracovať na dohodu, a tie odvody do SP budú iba za sro.
Alebo chce mať dôchdkové, či nemocenské poistenie? V takom prípade by mal byť HPP na čiastočný uväzok, nie Dohoda.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať