Zavrieť

Porady

Spoločník a konateľ a dohoda o vykonaní práce

Spoločník a zároveň konateľ viacosobovej s.r.o. má príjem za dohodu o vykonaní práce na činnosť, ktorá nesúvisí s funkciou konateľa /vo vlastnej firme/. Je tu povinnosť odvodov do ZP?
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zk24 Pozri príspevok
Takže triedenie vystavených faktúr a bločkov a príprava pre odovzdanie účtovníčke je celkom vhodná práca na dohodu si myslím
jasne - administrativne prace
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Xanti Pozri príspevok
Hm ja by som uplatnila nezdan. časť z dohody a z "konateľstva" by som zaplatila tú daň čo vychádza 3,30 eur mesačne.
Daňový úrad potvrdil, že napriek tomu že na Vyhlásení je napísané že sa predkladá jednému zamestnávateľovi, aj keby som dokázala dať dva pomery do jednej pásky, aj tak nemôžem, a teda odp.položku uplatňovať iba pri jednom príjme, aj ked ide o jedného zamestnávateľa...

Blbo to majú pomenované a potom to mňa núti rozmýšľať nad hlúposťami... Mali si tam napísať, že vyhlásenie sa môže použiť iba pri jednom pracovnom pomere, a nie že u jedného zamestnávateľa Aleboto tam niekde je, iba som to nenašla...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

A ešte sa spýtam..... konateľ keď poberá pravidelnú mesačnú odmenu za výko funkcie konateľa 20 €, z čoho vychádzajú odvody do ZP vo výške 0,80 € + 2,00 €, môžem považovať že pre konateľa ide o konečné odvody a nemá nijakú inú povinnosť platiť odvody, trebárs ako samoplatiteľ? Podľa mojich vedomostí sa konateľ považuje za zamestnanca a teda by to malo byť všetko OK takto.

Lebo jeden právnik, ktorý zakladal novému klientovi s.r.o-čku mu tvrdil, že to čo hovorím nie je pravda, a teda že aj konateľ musí platiť minimálne 46,06 €, resp.že to doplatí na konci roka potom.

Nechcela som sa hádať, tak som povedala že si to overím.

Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

zk24 Pozri príspevok
Daňový úrad potvrdil, že napriek tomu že na Vyhlásení je napísané že sa predkladá jednému zamestnávateľovi, aj keby som dokázala dať dva pomery do jednej pásky, aj tak nemôžem, a teda odp.položku uplatňovať iba pri jednom príjme, aj ked ide o jedného zamestnávateľa...

Blbo to majú pomenované a potom to mňa núti rozmýšľať nad hlúposťami... Mali si tam napísať, že vyhlásenie sa môže použiť iba pri jednom pracovnom pomere, a nie že u jedného zamestnávateľa Aleboto tam niekde je, iba som to nenašla...
Zaujímavé tvrdenie DÚ. Máte to písomne? Lebo doteraz sa to vždy vykladalo, že nezdaniteľná časť sa vzťahuje na všetky zamestnania u jedného zamestnávateľa - čo je aj môj názor. (Vo vyhlásení sa napr. neuvádza na ktoré zamestnanie by sa malo vzťahovať)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

zk24 Pozri príspevok
A ešte sa spýtam..... konateľ keď poberá pravidelnú mesačnú odmenu za výko funkcie konateľa 20 €, z čoho vychádzajú odvody do ZP vo výške 0,80 € + 2,00 €, môžem považovať že pre konateľa ide o konečné odvody a nemá nijakú inú povinnosť platiť odvody, trebárs ako samoplatiteľ? Podľa mojich vedomostí sa konateľ považuje za zamestnanca a teda by to malo byť všetko OK takto.

Lebo jeden právnik, ktorý zakladal novému klientovi s.r.o-čku mu tvrdil, že to čo hovorím nie je pravda, a teda že aj konateľ musí platiť minimálne 46,06 €, resp.že to doplatí na konci roka potom.

Nechcela som sa hádať, tak som povedala že si to overím.

Ďakujem.
Ak iný príjem nemá a nie je ani szčo, sú to jeho konečné odvody do ZP.
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Jana Motyčková Pozri príspevok
Zaujímavé tvrdenie DÚ. Máte to písomne? Lebo doteraz sa to vždy vykladalo, že nezdaniteľná časť sa vzťahuje na všetky zamestnania u jedného zamestnávateľa - čo je aj môj názor. (Vo vyhlásení sa napr. neuvádza na ktoré zamestnanie by sa malo vzťahovať)
Bohužial to nemám písomne, ale asi si to nechám potvrdiť. Dnes som iba telefonovala na daňový úrad. Mne by samozrejme viac vyhovovalo keby sa to dalo zlúčiť, resp.rozdeliť pre dva pracovné pomery u jedného zamestnávateľa.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak iný príjem nemá a nie je ani szčo, sú to jeho konečné odvody do ZP.
Ďakujem za potvrdenie.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zk24 Pozri príspevok
Daňový úrad potvrdil, že napriek tomu že na Vyhlásení je napísané že sa predkladá jednému zamestnávateľovi, aj keby som dokázala dať dva pomery do jednej pásky, aj tak nemôžem, a teda odp.položku uplatňovať iba pri jednom príjme, aj ked ide o jedného zamestnávateľa...

Blbo to majú pomenované a potom to mňa núti rozmýšľať nad hlúposťami... Mali si tam napísať, že vyhlásenie sa môže použiť iba pri jednom pracovnom pomere, a nie že u jedného zamestnávateľa Aleboto tam niekde je, iba som to nenašla...
Nesúhlasim s tvrdením DU.

Zosumarizujem:
- jeden zamestnávateľ
- príjem zo zmluvy o výkone funkcie konateľa - §5 ods. 1 písm. d)
- príjem z dohody - §5 ods. 1 písm. a)
- podpísané vyhlásenie

Zákon o dani z príjmov

§ 4
Základ dane

(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.

§ 5
Príjmy zo závislej činnosti


(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania,
d) odmeny za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb alebo spoločenstiev, 10) ak nejde o príjmy podľa písmena a) alebo písmena b), alebo odmeny za výkon funkcie, ak nejde o príjmy uvedené v písmenách a), b) a g),

§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti


(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o
a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. b), ods. 3 a 6 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.

Záver:
Zákon neuvádza, že nezdaniteľná časť sa uplatňuje len na jeden druh príjmu.


Ak sa mýlim, opravte ma!
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Skusim poziadat o stanovisko pisomne a som zvedava na ake paragrafy sa budu odvolavat... lebo ja som tiez chcela uplatnovat NČZD z oboch prijmov u jedneho zamestnavatela...*
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

zk24 Pozri príspevok
Skusim poziadat o stanovisko pisomne a som zvedava na ake paragrafy sa budu odvolavat... lebo ja som tiez chcela uplatnovat NČZD z oboch prijmov u jedneho zamestnavatela...
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
- vo Vami uvedenom prípade je úhrnom príjmov tohto zamestnanca príjem za výkon funkcie konateľa a odmena na dohodu t.j. suma 100+150=250 eur. Ak z uvedeného úhrnu zrazíte povinné poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec (t.j. aj konateľ) a odpočítate nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v sume 296,60 eura, zdaniteľný príjem, ktorý je v tomto prípade nula. Tzn., že preddavok na daň sa rovná nule.
Ing. Bibiána Kamenská
Sekcia metodiky daní Daňového riaditeľstva SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,

fyzická osoba má s obchodnou spoločnosťou uzatvorené dve zmluvy - zmluva o výkon funkcie konateľa (§ 5 ods.1, písm.d)) a Dohoda o pracovnej činnosti (§ 5 ods.1, písm.a)).
Podľa § 4 ods. 1 sa základ dane zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa § 5-§ 8.

Zamestnanec má nárok na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na danovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) - odovzdal zamestnávateľovi podpísané "vyhlásenie pre zdaňovanie príjmov".

Podľa § 35 zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o poistné a nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.

Otázka: V prípade, že zamestnanec má z funkcie o výkone funkcie konateľa príjem vo výške 100 eur a z DoPČ príjem 150 eur, je zamestnávateľ povinný zrázať zamestnancovi preddavky na daň zo závislej činnosti ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov neprekračuje NČZD 296,60 eur?

Na účely platenia preddakov podľa § 35 je v uvedenom príklade zdaniteľnou mzdou suma vo výške 0,00 eur (100 + 150 - poistné - 296,60 = 0,00).

Za Vašu reakciu Vám vopred ďakujem,
3 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Inač, väčšinou sú odpovede z DRSR plné paragrafov a citácii. Toto je napísané tak ako by som to napísala ja klientovi
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

dala som to aj do Otázky a odpovede DRSR
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Mili skuseni poradaci,

dufam, ze sa na mna neoborite, ale to vazne moze mat konatel zaroven spolocnik uzatvorenu dohodu... ?

takto by som to definovala, spolocnik, konatel, ktory uz ma odrobene na dochodok v sucasnosti podnika prostrenictvom vlastnej sro - typicka situaci na SR ludia po 55 nikde ich uz nechcu, resp. za mzdu ktora by im velmi znizila OMB, snazi sa prezit do dochodku... caka kym dosiahne dochodkovy vek... nema ziaden prijem, je samoplatitel do ZP, moze si uzatvorit teda dohodu, aby si uplatnil nezdanitelnu ciastku zakladu dane ? uplne v pohode to prejde cez akekolvek kontroly? bude len konatel bez odmeny, spolocnik, a bude mat napr dohodu na administrativne prace vo vyske 296,60 Eur mesacne...?

dakujem
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Nevidím v tom problém My sme uzavreli pred troma dňami dohodu s konateľom poberajúcim pravidelnú odmenu
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

dakujem zuzka za rychlu odpoved,

nie som este velmi skusena, najma nie v mzdovej problematike...

ja by som aj podala niekam dotaz ale velmi ani neviem kam...
na drsr ti vsak odpovedali, i ked teda otazka nesmerovala ci moze mat taketo typy zmluv...dalo by sa vsak dedukovat, ze ved ale ked odpovedali k subehu tychto dvoch typov zmluv tak asi je to mozne...
mozno na ispektorat prace by som mohla dat dotaz...
ale tak nikde nie je pisane ze na dohodu nemoze byt zamestnany konatel.. aj napr na pomocneho pracovnika... len je to pre mna zvlastne... a nikde som sa s tym este nestretla... v ziadnej sro...
a som typ co sa radsej trikrat spyta...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Prebehni si túto tému od príspevku 20. Ja som začala tiež najprv touto otázkou, či vôbec môže mať dohodu. A potom to s NČZD som začala riešiť až na základe toho, ako ma nasmerovali poraďáčky....

Môj príspevok číslo 20 v tejto téme je viac menej zhodný s tvojou otázkou...


Ja mzdy vôbec neovládam, som sa pýtala to isté asi pred týždňom, tak dnes vyzerám že machrujem
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Môže mať dohodu, nič to nezakazuje. Samozrejme dohoda musí spĺňať podmienky kladené na príslušnú dohodu v Zákonníku práce (rozsah práce, typ práce).
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

dakujem vam velmi pekne poradacky mile...
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

pokiaľ viem, máš ho prihlásiť do SP na dohodu (bude mať tam evidované dva poistné vzťahy,) z odmeny konateľa odvádzaš fondy ako si písala, je to pre neho pravidl. príjem......a z dohody platí iba z-teľ ÚP a GP.....
vo výkaze do SP bude vo dvoch riadkoch....
a ak je možné ,tvoj soft ti urobí jednu výplatnú pásku, ak nie bude mať vo dvoch páskach....
0 0
slavkaa slavkaa

slavkaa je offline (nepripojený) slavkaa

dobry den
precitala som vsetko co ste tu pisali
mam podobny problem
moj konatel ma zmluvu o vykone funkcie
teraz ma ist robit nejake prace - chcela som mu na to vystavit dohodu, on mi vravi ci mu nemozem spravit len dodatok k zmluve o vykone funkcie . ze aby som ho nemusela este raz prihlasovat do SP. mne sa to nejak nepozdava. co by som tam napisala? aky mate na to nazor?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať