Zavrieť

Porady

Kedy začínam byť platiteľom DPH?

Dobrý deň.

rada by som sa informovala, kedy začínam byť platcom DPH. Som živnostníčka a mám taký pocit, že moje príjmy budú v krátkej dobe vyššie, ako som predpokladala.
Viete mi poradiť?
Čo potom?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    nextone Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    rada by som sa informovala, kedy začínam byť platcom DPH. Som živnostníčka a mám taký pocit, že moje príjmy budú v krátkej dobe vyššie, ako som predpokladala.
    Viete mi poradiť?
    Čo potom?
    Ďakujem
    Ak za 12 kalendárnych mesiacov presiahne Tvoj obrat sumu 1500000,-Sk. Tých 12 mesaicov sa pritom neberie ako kalendárny rok, ale sa posúva nasledovne: od januára 2007 do decembra 2007, od februára 2007 do januára 2008, od marca 2007 do februára 2008,......atď.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no treba si kumulatívne sledovať príjmy ak prekročíte v priebehu 12 mesiacov 1,5 mil Sk musíte sa najneskôr do 20 dňa nasledujúceho po mesiaci kedy ste tento obrat prekročili zaregistrovať sa na účely platenia dph...
    človiečik Vladimír Ozimý
    Orsz Pozri príspevok
    Ak za 12 kalendárnych mesiacov presiahne Tvoj obrat sumu 1500000,-Sk. Tých 12 mesaicov sa pritom neberie ako kalendárny rok, ale sa posúva nasledovne: od januára 2007 do decembra 2007, od februára 2007 do januára 2008, od marca 2007 do februára 2008,......atď.
    no a upresníme to môžte tento obrat samozrejme prekročiť aj za mesiac...takže nebudete čakať 12 mesiacov....

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    nextone Pozri príspevok
    Počíta sa to od začiatku môjho podnikania, alebo od prvého príjmu?
    Od začiatku príjmu - pretože vtedy nastal prvý obrat, takže od začiatku podnikania niet čo počítať. A ako uviedol Vladimír, obdobie presiahnutia obratu 1,5mil. Sk za 12 mesiacov je maximálne, to znamená, že tento obrat môžte prekročiť aj za jeden mesiac, alebo za dva.......až 12.

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    V prípade, že slovenská s.r.o. neplátca DPH poskytla poradenské a konzultačné služby belgickej spoločnosti plátcovi DPH a fakturačná suma presiahla 1 500 000,00 Sk, je táto suma považovaná za OBRAT v zmysle zákona o DPH (§4 ods.9)?
    Uvažujem správne, ak poviem, že:
    1) podľa § 15 ods.7 a 8 je táto služba poskytnutá s miestom dodania v zahraničí
    2) nie je to teda služba poskytnutá v tuzemsku (čo je pre účely registrácie uvedené v §4 ods.9) a teda by sa nezapočítavala do obratu
    3) a slovenská s.r.o. nie je povinná sa registrovať za plátcu DPH?

    Vďaka za vaše skoré názory, lebo v prípade, že nehovorím pravdu, je termín povinnosti registrácie za dverami.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    (9) Na účely tohto zákona sa [u]obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku[/U] okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

    Len či nie ste povinná registrovať sa v tomto ČŠ.

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Betka, ďakujem za názor. Medzičasom som sa dovolala aj DÚ a tam tiež potvrdili, že moje uvažovanie je správne. Pracovníčka sa však nezmienila o možnosti, ktorú uvádzate, t.j. registrácia v tomto ČŠ. Tak skúsim ešte overiť, resp. možno niekto pridá svoje vedomosti.

    Kedy začínam byť platiteľom DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.