Zavrieť

Porady

Odpočet DPH

Dobrý deň,
od 1.7.2007 sa môj klient stal dobrovoľným platcom DPH. Na základe §55 si nárokuje na odpočítanie DPH z majetku, ktorý nadobudol pred dňom, kedy sa stal dobrovoľným platcom. V marci 2007 kúpil DHM v hodnote 695.960,-Sk, z ktorého DPH činí 111.119,60. DHM je zaradený do 2. odpisovej skupiny. Môže si DPH z uvedeného majetku uplatniť v celkovej hodnote, alebo ju taktiež "rozpočítať" na 6 rokov a uplatniť si v tomto roku len alikvotnú čiastku, t.j. 18.920,-Sk?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    anedz34 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    od 1.7.2007 sa môj klient stal dobrovoľným platcom DPH. Na základe §55 si nárokuje na odpočítanie DPH z majetku, ktorý nadobudol pred dňom, kedy sa stal dobrovoľným platcom. V marci 2007 kúpil DHM v hodnote 695.960,-Sk, z ktorého DPH činí 111.119,60. DHM je zaradený do 2. odpisovej skupiny. Môže si DPH z uvedeného majetku uplatniť v celkovej hodnote, alebo ju taktiež "rozpočítať" na 6 rokov a uplatniť si v tomto roku len alikvotnú čiastku, t.j. 18.920,-Sk?
    Ďakujem
    ... pri pozornom čítaní § 55 nenájdeš v tomto ustanovení nič o "časovom rozlíšení " DPH. Je to logické, pretože ak by kúpil IM ako platiteľ dane, tiež by si odpočítal celú DPH naraz, nie postupne počas doby odpisovania .

    anedz34 je offline (nepripojený) anedz34

    anedz34
    Ďakujem Macula, bola som tiež o tom presvedčená, len ma zarazila veta "daň pri majetku, ktorý je podľa §22 zákona o dani z príjmov odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom". Nevedela som si dosť dobre vysvetliť, čo sa myslí pomernou časťou zodpovedajúcou odpisom.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ide o majetok, ktorý sa nadobudol v rokoch pred rokom, v ktorom sa zdaniteľná osoba stala registrovaným platiteľom dane. Ak by si obstarala IM napr. v roku 2006, tak by si odpočítala daň iba zo zostatkovej ceny majetku po uplatnení odpisu v prvom roku odpisovania.

    anedz34 je offline (nepripojený) anedz34

    anedz34
    Ďakujem Johanka a Macula, už mi to je jasné. Človek čím viac číta tieto naše zákony, tým viac sa do nich zomotáva.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nuž, ja mám inú skúsenosť. Čím viac ich čítam, aj s príslušnými odkazmi na osobitné predpisy, tým viac sa mi rozmotáva . Len to strašne žerie čas a musí sa pritom rozmýšľať .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.