Zavrieť

Porady

DPH pri dovoze z číny, preclenie v EÚ

DPH pri dovoze z číny, preclenie v EÚ[/B]
Dobry den, potrebovala by som si overit postup pri dovoze tovaru z ciny, je to zvlastny pripad, tu su fakty:
1. dodavatel z ciny vystavil FA este v roku 2006 - 14 250 EUR (faktura nam prisla az v januari)
2. zaplatili sme akreditivom, platba bola oductovana z bank. uctu 5.1.2007
3. tovar prisiel do antverp , kde sme ho prostrednictvom colneho zastupcu preclili - JCD je zo dna 31.1.2007, je na nom uvedena colna hodnota tovaru 14 600 EUR + belgicka DPH 21 % (k colnej hodnote neviem ako dospeli, pretoze sucet za tovar a jeho prepravu nesuhlasi s uvedenou hodnotou, ale to snad nevadi)
4. colny deklarant poslal fakturu zo dna 13.2., kde mi oznamuje ze colna hodnota podla JCD z 31.1. je 14 600 a DPH 0,- lebo ide o intrakomunitarny obchod.
5. tovar sme prijali na sklad 13.2.
6. mam potom niekolko faktur, ktore suvisia s obstaranim tovaru, napr. za to colne zastupovanie, za vykladku tovaru, za prepravu - tieto FA su z EU alebo zo SR, maju rozne datumy
7. kedze ide tovar, ktory bol sice z ciny ale prepusteny do EU v belgicku a statom zaslania je Belgicko, ide o intrakomunitarny obchod

Mam nasledovne problemy:
1. akym kurzom zistit DPH na reverse charge - 31.1. alebo 13.2.?
2. zakladom dane je predpokladam tych 14 600 EUR
3. akym kurzom mam prepocitat fa od číňana?
4. aky kurz pouzit pri prijimani tovaru na sklad? ma byt rovnaky ako kurz pouzity pri prepocte FA od číňana?

Je mi jasne ze ak som urobila chyby, budem musiet podat dodatocne DP, ale co uz , hlavne by som chcela vediet spravne odpovede, hladam na porade, mam uz aj nejaku predstavu, ale ak je niekto skusený v tejto oblasti, prosim o radu, som uz z toho hladania nestastna
Naposledy upravil silviaproch : 01.08.07 at 13:48
Usporiadat
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

všimla som si že som dala otazku mimo temy, ospravedlňujem sa, neviem ako to mam preložiť
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

prosim poradte, ide mi hlavne o tu DPH, nie som si ista ci ju mam prepocitat kurzom z 31.1. alebo 13.2., potom to suvisi aj s podanim DP v januari alebo februari, osobne sa priklanam asi k 13.2., kedze mi tu DPH akoze vyfakturoval ten colny deklarant z belgicka (aj ked vo vyske 0,- , kedze ide o intrakomunitarny obchod)
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

tak si odpoviem sama, bola som na danovom urade, tam mi povedali ze zakon hovori jasne, pocita sa den vystavenia faktury, co je v tomto pripade 13.2., cely system ani princip uctovania sa im vsak vobec nepacil, tak mi pani konzultujuca povedala, ze sa poradi so skusenejsimi DPHckarkami a ozve sa mi...tak som zvedava co vymyslia
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no pozrite mi oceňujeme fa v zahraničnej mene kurzom prijatia na sklad to jest aby mi sedela príjemka zo zúčtovanou faktúrou v účtovníctve
čo satýka DPH z belgicka a intrakomunitárnej dodávky v prípade že vám bol vystavený doklad 13.2. týmto dňom máte aj vznik daňovej povinnosti pretože faktúra nebola vystavená pred dodaním tovaru prepočítate kurzom 13.2. na účely DPH...
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

ano, dakujem, taky je aj moj nazor....zial pani na DU ma problem s celym pripadom...nepaci sa jej ze obstaranie tovaru uctujem na zaklade faktury od cinana (131/321) a DPH vo vyske 0 je vystavena na fakture (z 13.2.) od nasho colneho deklaranta z belgicka, konkretne tam je napisane:
colna hodnota tovaru podla JCD z 31.1. - 14 000 EUR
DPH 21 % - 0 EUR
total - 0 EUR
a na zaklade tejto faktury som vystavila ID , kde uctujem reverse charge s danovym zakladom 14 000 EUR a 19 % DPH.
(tiez ma problem ze je vsetko v anglictine, chúďa nerozumie ani slovu invoice)
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

Keďže mi prvýkrýt nedali na DU uspokojujúcu odpoveď, nedala som im pokoj a bola som tam opäť....takže pani úradníčka si so mnou prešla celý prípad a jej záver je nasledovný: ak niekto dováža tovar z číny (resp. tretej krajiny), ktorý bol preclený v členskej krajine EU (mimo slovenska - teda nie je slovenské JCD), a aj keď tovar príde na slovensko so štatútom že štátom zaslania je členská krajina, nejde o intrakomunitárnu dodávku, ale o normálny dovoz. Ja som síce dostala faktúru od môjho colného deklaranta z belgicka, na ktorej stálo nasledovné:
1. colná hodnota 14 000 EUR
2. DPH 21% - 0 EUR (dokonca tam bola odvolávka na to, že ide o intrakomunitárny obchod)
3. total - 0 EUR (kedže náš colný deklarant nikdy tovar nevlastnil, nemohol mi tú sumu fakturovať - a toto je aj moment, na základe ktorého pani daňová úradníčka usúdila, že nejde o intrakomunitárnu dodávku).
Záver z celého prípadu je taký, že nejde o nadobudnutie, teda reverse charge nerobím. DPH malo byť vyrúbené v belgicku na základe belgického JCD, ale nebolo, resp. mi ho nikto neoznámil...
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Silviaproch ako to celé dopadlo. Zaujíma ma to, lebo dnes som dostala na stôl fiškálne JCD z Hamburgu len s colnou hodnotou a DPH 0. Neviem čo s tým. Niekde to musím zdaniť, ale kde a ako. Čo je ten reverse charge ?
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

Ja som to nakoniec urobila tak, že som to zdanila, tvarila som sa že ide o nadobudnutie, teda zaroven daňová povinnosť aj daňový odpočet (t.j. reverse charge). Náš belgický daňový zástupca mi tvrdil , že u nich to zdanené nebolo, že povinnosť zdaniť to sa prenáša na nás (podľa belgického zákona o DPH) - výsledok je nulový tak či tak, či to priznám alebo nie, ale kde je pravda, to neviem.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

No teda, robíme s EU a fakt som nevedela, že samozdanenie je vlastne reverse charge . Ak začiatočník a pritom sme registrovaný aj v ČR. Človek sa učí celý život.
Aj ja som sa dopracovala k tomu, že to budem samozdaňovať v SR.
Ešte mi má špeditér zistiť ako to robia iné slovenské firmy, lebo on to robí týmto spôsobom aj pre iných. Ak sa niečo dozviem, tak dám vedieť.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Píšeš, že belgický daňový zástupca ti vravel..., načo Vám daňový zástupca v Belgicku ? Ste tam registrovaná na DPH?
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

volám ho daňový zástupca - ked nam fakturovali za poskytnuté služby do faktúry napísali že "fiscal representation".. proste zaplatili sme si služby belgickej firmy , ktorá nám mala vybaviť colné formality pri vykládke tovaru z lode - teda JCD a dane ak treba...no a dopadlo to takto...základný problém vidím v tom, že náš DÚ tvrdí že to malo byť zdanené v Belgicku a belgičan tvrdí že na Slovensku, ale keďže to nebolo zdanené vôbec, tak som to radšej zdanila tu. Adriana budem ti veľmi vďačná ak mi napíšeš ako dopadla tvoja skúsenosť. Ja dúfam, že to malo byť zdanené u nás, už som kvôli tomu podávala aj dodatočné DP.
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

Aby som si upresnila ... ide aj u vás o tovar z tretích krajín, ktorý bol vpustený na územie EÚ mimo Slovenska? teda JCD bolo vystavené povedzme v tom Nemecku , ale tovar končí na Slovensku.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Áno. Tovar dovezený z tretej krajiny a preclený v Nemecku a následne dovezený do SR a tu ho predávame .
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

Fajn, len pre istotu :-) , situaciu máme teda rovnakú. ked budes vediet viac, budem rada ak napíšeš.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Takže niečo som našla.
Takže daňový zástupca je pojem, ktorý sa vyskytuje aj u nás v zákone o DPH §69a. Je to vlastne osôbka alebo firma, ktorá sa zaregistrovala na DU ako daňový zástupca a následne môže zastupovať dovozcu . Daňový úrad daňovému zástupcovi pridelí osobitné identifikačné číslo , pod ktorým vlastne koná za konkrétneho dovozcu. Daňový zástupca ale( podľa mňa ) môže zastupovať iba dovozcu, ktorý je platiteľom DPH v krajine, kde tovar skončí. Tento zástupca ešte pred preclením zaregistruje dovozcu na príslušnom DU v danej krajine a k tomu potrebuje určité splnomocnenia a vyhlásenia. Potom tovar preclí a podáva za zastúpeného dovozcu daňové priznanie DPH a súhrnný výkaz. Ten súhrnný výkaz vlastne hovorí o tom, že z krajiny EU bol tovar odoslaný do tuzemska § 43. Takže pre mňa je takýto tovar nadobudnutie z inej krajiny a samozdaňujem. Okrem toho nám daňový zástupca dal nemecké JCD, kde je uvedené, že je to fiškálne zastupovanie prostredníctvom daňového zástupcu, kde uviedol aj svoje IČ DPH nemecké a zárove uviedol naše údaje. Na originál faktúru dopísal text, že sa jedná o tovar, ktorý prešiel fiškálnym zastupovaním prostredníctvom daňzástupcu. Takže potiaľto by to malo byť vyriešené.
Ešte mám problém so vznikom daňovej povinnosti. Aký dátum mám použiť na prepočet ?
Fakúru my vystavili v tretej krajine ešte 29.09.2007, 01.10.2007 bol tovar nalodený, dňa 26.10.2007 preclený a do skladu prišiel 29.10.2007.
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

Zdá sa teda, že je to aj môj prípad, na faktúre od daňového zástupcu som mala napísané, že ide o fiškálne zastupovanie s uvedenou colnou hodnotou tovaru a s tým, že DPH sa prenáša na nás, s tým, že celková hodnota bola 0,- (keďže zástupcovi neplatím colnú hodnotu, na základe tejto faktúry robím len samozdanenie) - adriana, máš aj ty takú faktúru? (práve tá sa daňovému úradu totiž vôbec nepáčila). presne som mala problém s dátumami. Ja som mala totiž od čínskeho dodávateľa vystavenú faktúru ešte v decembri 2006, na JCD je pečiatka 31.1., tovar mi prišiel 13.2. a faktúra od daňovému zástupcu bola vystavená 13.2. - najprv som na účely DPH prepočítavala kurzom 31.1. (zdalo sa mi to logické), ale keďže podľa par.20 ZDPH je pri nadobudnutí tovaru dôležitý deň vystavenia faktúry, potom som podávala dodatočné DP, lebo som tú colnú hodnotu prerátavala kurzom 13.2. Dúfam teda, že tento prípad sa posudzuje ako nadobudnutie z EÚ - vtedy veľmi nemusíš rozmýšľať nad kurzom, dovoz to už nie je a niečo iné náš zákon o DPH nepozná.
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

Aha, práve som si všimla, že tvoj prípad je trochu iný. Tebe daňový zástupca na originál faktúru dopísal, že ide o fiškálne zastupovanie, mne môj daňový zástupca vystavil faktúru síce na 0 EUR ale s tým, že ide fiškálne zastupovanie tovaru na základe JCD s colnou hodnotu x EUR. Keďže som to považovala za nadobudnutie tovaru, prepočítavala som to podľa kurzu dňom vystavenia tej srandovnej faktúry. Ale čo sa týka tvojho prípade, uf, to je problém, myslím že náš zákon sa k takémuto prípadu vôbec nevyjadruje, čo sa týka dátumov - ak by sme sa riadili par. 20 a považovali tento prípad za nadobudnutie, tvojím dňom by bol 29.9. a musela by si robiť dodatočné DP, jediné šťastie, že výsledok by bol 0, keďže ide o samozdanenie.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Mám tiež faktúru, kde mi bolo prefakturované clo bez DPH a k tomu mi dali aj nemecké JCD, kde je uvedené, že je to fiškálne preclené.Potom mám faktúru od dodávateľa a daňový zástupca aj tam vyznačil, že to prešlo fiškálnym preclením.
Cez miestne DU by som to neriešila, lebo je to dosť komplikované a taká radová úradníčka by to podľa mňa ani nevedela. Skôr cez DRSR alebo ja ešte skúsim cez časopis Dane a účtovníctvo v praxi. Už sme tam raz písali a odpovedala nám Jablonková.
Ja to teda považujem za dodanie v rámci EU, len si musím ešte premyslieť ten dátum dodania. Ono v podstate dopad na rozpočet 0, ale pre istotu, nech je to správne.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

silviaproch Pozri príspevok
Aha, práve som si všimla, že tvoj prípad je trochu iný. Tebe daňový zástupca na originál faktúru dopísal, že ide o fiškálne zastupovanie, mne môj daňový zástupca vystavil faktúru síce na 0 EUR ale s tým, že ide fiškálne zastupovanie tovaru na základe JCD s colnou hodnotu x EUR. Keďže som to považovala za nadobudnutie tovaru, prepočítavala som to podľa kurzu dňom vystavenia tej srandovnej faktúry. Ale čo sa týka tvojho prípade, uf, to je problém, myslím že náš zákon sa k takémuto prípadu vôbec nevyjadruje, čo sa týka dátumov - ak by sme sa riadili par. 20 a považovali tento prípad za nadobudnutie, tvojím dňom by bol 29.9. a musela by si robiť dodatočné DP, jediné šťastie, že výsledok by bol 0, keďže ide o samozdanenie.
Mysím si, že sú to rovnaké prípady. Tvbj daňový zástupca ti vystavil fa na clo bez dane a tam uviedol, že je to fiškálné zastupovanie a s tým súvisí faktúra od dodávateľa z tretej krajiny.
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

No nebola to faktura na clo (clo sme neplatili), len tam bola uvedená colná hodnota z JCD (ukazku ti prikladam), ale ak by sme clo platili, asi by to urobil tak ako vravíš. Nuž v každom prípade som rada, že si ma našla s mojím problémom a že sme sa mohli podeliť o skúsenosti. Ak budeš mať niečo k tým dátumom, napíš ešte.
faktura.jpg  
0 0
Načítať ďalšie